Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Eğitimleri Nelerdir?

23 Kasım 2014, 2826 defa okundu.
İnsan Kaynakları Eğitimleri Nelerdir?
İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan kaynakları eğitimi almak neden önemli? Büyümek ve daha güçlü olmak isteyen firmalar bünyelerine alacakları personelleri çok iyi seçmelidir. Personel seçimi bir insan kaynakları planlamasıdır ve işletmenin gücü personel politikasıyla ilintilidir. İşletmeler pazarda veya sektöründe ilerlemek için çalışkan ve alanında başarılı personellere her şeyden çok ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bu firmaların çok iyi yetiştirilmiş insan kaynakları departmanına ihtiyaçları vardır. İnsan kaynakları eğitimleri verilerek öncelikle bu departman çalışanları çok iyi şekilde yetiştirilmelidir.

İnsan kaynakları departmanının görevleri neler? İK departmanı, personel seçiminde önemli bir rol üstlenir. Bu rol doğru personelin kabul edilebilir yöntemlerle seçilip yerleştirilmesidir. Doğru personeli seçebilmek için bazı bilgilere ihtiyaç duyabilirler. Örneğin insan kaynakları politikası oluşturmak gibi...
Bir insan kaynakları departmanı ik politikası oluşturarak doğru personelin nasıl işe alınacağını belirleyebilir. Bu belirleme sonrasında çalışanları işletme hedeflerine uygun şekilde hareket etmesini sağlayabilirler. Günümüzde işletmelerin henüz çözememiş olduğu en temel sorunlardan birisi budur.

İK personeli nasıl olmalıdır?

İnsan kaynakları departmanında çalışan insanların kendilerini çok iyi ifade edebilmeleri gerekmektedir. Düzgün bir diksiyon çok önemlidir hatta bunun için diksiyon eğitimi bile alabilirler çünkü düzgün hitabete ve anlaşılır konuşmaya ihtiyaçları vardır.  Bunlarla birlikte görüşmeye gelen adayları iyi analiz edebilmeli, onlarla iletişim kurarken aynı zamanda onları iyi gözlemleyebilmelidir. Aynı anda birçok işi birlikte yapabilmeli bu nedenle önce kendi kişisel gelişimlerini tamamlamaları önemlidir. Ayrıca görüşme sırasında davranışlarına önem göstermeli görüşmeye gelen aday özelliklerine göre konuşmayı yönlendirebilme kabiliyetine sahip olmalıdırlar.

İnsan kaynakları eğitimleri firmalar tarafından çalışanları için topluca alınabileceği gibi kendini bu alanda geliştirmek isteyenler eğitimlere bireysel olarak alıp katılım sağlayabilirler. Bu eğitimlere farklı disiplinlerden katılmak isteyenler de olabilir. Onlar için naçizane tavsiyemiz eğitimi almadan önce uzmanlarımızla iletişime geçerek bu eğitimden beklentilerini anlatmaları ve bu eğitimin ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını öğrenmeleridir.

İnsan kaynakları eğitimleri almadan önce çalışanların hangi konuda eksikliklerinin olduğu öğrenilebilir. Bu eksiklikler giderildikten sonra departman hedefleri yeniden gözden geçirilmelidir. Eğitim öncesi ve sonrası hedefler ve gerçekleştirilenler kontrol edildiğinde eğitim performansı da ölçülmüş olur. Çalışanlarınızı, özellikle insan kaynakları departmanında çalışan personellerinizi ik eğitimlerine göndererek nitelikli bir ik departmanı kurmanızı tavsiye ediyoruz.

İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimine katılın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(3)
Ortalama Değerlendirme 4,3

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hatice Koca
Hatice KOCA
13 Ağustos 2018
3.0

hepsine katılamıyoruz bildiğime göre 2 tane seçebiliyoruz eğer kazanırsak sertfika alırsak iki tane daha seçebiliyoruz

Hatice Koca
Hatice KOCA
13 Ağustos 2018
5.0

güzel bir fırsat herkez değerlendirmeli bence

Harun Eşkil
16 Mayıs 2018
5.0

yönelmek istediğim alanla ilgili birçok eğitim mevcut mutlaka hepsine katılıcam.