Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Eğitimi ve Uzaktan Eğitimin Önemi

15 Ocak 2015, 1958 defa okundu.
İnsan Kaynakları Eğitimi ve Uzaktan Eğitimin Önemi
İnsan Kaynakları Eğitimi ve Uzaktan Eğitimin Önemi

İçinde bulunduğumuz çağda, teknolojinin bir o kadar ilerlemesine karşın,  yatırımlar için ne kadar büyük bütçeler ayrılırsa ayrılsın, insan için bütçe ayrılmadıktan sonra elde edilen  gelir miktarı beklentileri karşılamamaktadır. Bunun temel nedeni, diğer üretim giderleri arasında çok özel bir  yere sahip olmasından ileri gelir. İnsan kaynakları eğitimi sayesinde de amaçlanan hedefe ulaşmak kaçınılmaz bir olgudur. İnsan kaynakları eğitimi,  çalışma sektöründeki kavramları inceleyerek, iş sahası içindeki psikolojik  ve sosyolojik boyutların, çalışanın kendini geliştirmesine, performansını artırmasına ve de doğal olarak en verimli üretim şeklinin ortaya çıkmasına olanak sağlar.

İnsan kaynakları eğitimi faydaları

Program tüm bu yukarıda sayılan kavramları dikkatle akıl süzgecinden geçirebilen , iş sahasındaki bireylerin birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini neden ve sonuç ilişkisi içerisinde inceleyebilen kişiler yetiştirmeyi hedef alan bir sistemdir. Çalışan insanları seçerken, çalışanın o çalışma ortamı içinde önemli bir yere sahip olduğunu  hissettirilmelidir.

Önemli olduğunu düşünen çalışan, belli bir eğitimle kendini geliştirir, bilgisini artırır ve becerilerini geliştirir. Bu sayede kendinin diğer çalışanlar arasında önemli, ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu  düşünür ve örgüt çalışmasına mümkün olan en fazla katkıyı sağlar. Güncel yenilikleri  takip eder, değişen koşullara ayak uydurur ve işte yerinde,  en verimli şekilde performans ortaya koyar.

Çalışanın nasıl daha başarılı olabileceği ve kendini ne kadar geliştirebileceği performans değerlendirme programı ile sağlanır. Üst düzey çalışanların, performans değerlendirme esnasındaki adil tutumları ve etkili değerlendirmeleri, çalışanın daha doğru değerlendirilmesini sağlar, bu da çalışanın örgüt çalışmasına katkısını büyük oranda artırır.

Ödüllendirme yöntemi ile  çalışan örgüt çalışma sistemine olan inancı artar, ardından da örgüt çalışması için olan motivasyonu da paralel olarak artar. Tüm bu yöntemler, insan gücünün en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.

Uzaktan eğitim sistemiyle de insan kaynakları eğitimi alanında daha meydana gelen yenilikler gerek görsel eğitim teknikleriyle  güncel olarak incelenebilmektedir. Daha geniş bilgi ağına ulaşılabilir ve öğretmenlerle tek taraflı ya da birebir çalışmalar da öğrencinin insan kaynakları alanındaki motivasyonu artırır.  Sonuç olarak insan kaynakları eğitimine ayrılan önemli yerini korumaya devam eder ve ömür boyu  kişisel gelişim sağlanmış olur.

insan kaynakları şirketin en dinamik departmanıdır. Sanılanın aksine şirketin tüm süreçlerinde ve faaliyetlerinde etkindir.

İnsan kaynakları eğitimi sertifika programları arasında en çok tercih edilen eğitimler arasındadır.

Bir şirketin insan kaynakları yönetimi etkin değilse ve şirketin insan kaynakları uzmanları bilgi ve deneyim bakımından yetkin değilse o şirkette işler yolunda gitmeyecektir. Günümüzde işletme ve iktisat fakültelerinin neredeyse tamamında insan kaynakları yönetimi dersleri verilmektedir. Bu da etkin bir insan kaynakları yönetimi gerekliliğinin ne ölçüde önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

İnsan kaynakları uzmanı olmak istiyorsanız mutlaka bir İnsan kaynakları eğitimi almanız gerekiyor. Günümüzde en çok tercih edilen ve en çok satan eğitimlerin başında gelen insan kaynakları eğitimi için sitemizden başvuru yaparak ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Bilmeniz gerekir ki İnsan kaynakları eğitimi yalnızca iş kapısı aralamaz, bundan sonraki iş yaşamınıza farklı bir penceren bakmanızı sağlar.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!