Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Çok Tercih Ediliyor?

06 Aralık 2019, 2346 defa okundu.
İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Çok Tercih Ediliyor?
insan kaynakları, insan kaynakları yönetimi, online eğitim, sertifika, ik

İnsan kaynakları; şirket çalışanlarının istihdamı, şirket içi düzen ve istikrardan sorumludur. Yani, kurumların belkemiğidir. Çalışanlarınız en büyük kaynaktır. İşinizin başarılı olması konusunda emin olmanın yolu çalışanlarınıza bakmaktır. Şirketinizde çalışanlar aynanızdır. Çalışanlarınıza nasıl davranırsanız size olan geri dönüşü de o şekilde alırsınız. 

Çalışanlarınıza ölçülü ve adil davranın. İyi bir yönetici olmanız, işlerin düzen, istikrar ve başarısı açısından önemlidir. Sizinle çalışanlara güven ve fayda sağlayın. Yeni fırsatlar yaratmaya olanaklar tanıyın. Böylece, fikirlerinizi gerçekleştirmeniz ve iş planınızı uygulayabilmeniz için imkan kazanırsınız. 

İnsan Kaynakları Eğitimi, bu alanda gereken yetkinlikleri kazanmak ve kendinizi bir profesyonel olarak yetiştirmeniz için gereklidir. İnsan kaynakları eğitimi ile kendinizi bu alanda en iyi şekilde geliştirin. Kariyer hayatınızda rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. İnsan kaynakları eğitiminin neden çok tercih edildiğini daha iyi anlayabilmek için öncelikle insan kaynaklarının ne olduğunu daha iyi öğrenmek ve anlamak gerekir. Öyleyse, insan kaynakları nedir? İnsan kaynakları neden önemlidir? İnsan kaynakları eğitimi nereden alınabilir?

insan kaynakları, insan kaynakları yönetimi, online eğitim, sertifika, ik

İnsan Kaynakları Nedir? 

İnsan kaynakları, hem bir şirket ya da kuruluş için çalışan kişileri hem de çalışanlarla alakalı kaynakları yönetmekten sorumlu departmanı tanımlamak için kullanılır. İnsan kaynakları terimi, ilk olarak, 1960'lı yıllarda, iş ilişkilerinin değerinin dikkatini çekmeye başladığı ve motivasyon, örgütsel davranış ve seçim değerlendirmeleri gibi kavramların şekillenmeye başladığı zaman ortaya çıktı. İnsan kaynakları (İK), bir organizasyondaki çalışanların yönetimini ve gelişimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Sonuç olarak hepsi, çalışan performansının arttırılmasıyla ilgilidir.

Geleneksel olarak insan kaynakları, işe alma, işten çıkarma ve yıllık maaş incelemesine odaklanırdı. Bugünlerde ise İK, çok daha geniş bir şekilde yenilendi. İK'nın temel işlevleri arasında işe alım ve işe alım, bordro ve yardımların yönetilmesi, izin-tatil yönetimi, eğitim ve gelişim, iş kanunu uyumu ve emniyet uyumu sayılabilir .

İK, iş başarısı için kritik öneme sahip olan, olumlu iş kültürünün geliştirilmesinde ve çalışanların katılımını ve verimliliğini arttırmada önemli bir rol oynamaktadır. Çalışan sağlığı ve kişisel gelişim, insan kaynaklarının temel unsurları olarak giderek daha fazla tanınmakta ve önem kazanmaktadır. İnsan kaynakları alanında yetkin ve bu alana hakim bir birey olabilmek için insan kaynakları eğitimi son derece gerekli ve önemli bir yere sahiptir. İnsan kaynakları eğitimi hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce insan kaynakları bölümünü daha yakından tanımaya devam edelim.

İnsan Kaynakları ve Önemi

İnsan kaynakları, küçük çaplı işletmelerde, kurumlarda gözden kolayca kaçırılabilir. Personeli yönetmek zaman alır ve özel beceriler gerektirir. İnsan kaynakları, birçok işletme sahibinin sahip olmadığı bir uzmanlık alanıdır. Bu yüzden, bu departmanda en iyi şekilde yer alabilmek için burayı hedefleyen bireylerin kendini en şekilde geliştirmesi gerekir. Becerilerden bağımsız olarak, birçok girişimci için, iş dünyasında insan kaynaklarının değeri her zaman açıkça fark edilemeyebilir. Ancak çalışan sayısı arttıkça vem işler büyüdükçe, insan kaynaklarına olan ihtiyaç da kendini göstermeye ve belli etmeye başlıyor.

Bir işletmede, liderler genellikle günlük insan yönetimi ve işe alım ile uğraşmanın zamanlarının olduğunu sanabilir. Bu, küçük ve büyümekte olan bir işletmenin yapabileceği en pahalı hatadır. Ancak işletme büyüdükçe ve çalışanların odaklarının zamanla zayıflayabileceğine tanıklık ettikçe durumun ciddiyetini kavrarlar. Kapsamlı insan kaynakları, başarı için çok önemlidir. Yetenekli bir insan kaynakları çalışma takımı olmadan işlerinizin verimi düşer.

 insan kaynakları yönetimi, online eğitim, sertifika, ik

İnsan kaynakları; işe alma, işten çıkarma ve incelemeleri ödemekten çok daha fazlasını kapsar. İnsan yönetimi, iletişimin tüm yönlerini ele alır ve olumlu bir kültür oluşturmada son derece önemlidir. Bu yüzden, İK departmanına olan ilgi her zaman canlı ve yüksek olacaktır. İnsan kaynaklarına gereken önemi verin ve iş dünyasına dair hayallerinizi gerçeğe dönüştürün. Kötü insan kaynakları departmanının sonuçlarını düşünün. Çalışanların kendilerini desteklediğini hissetmedikleri, fırsat verilmediği, uzun saatler boyunca çalışmaları gibi etkenler, personellerin çalışma motivasyonlarını olumsuz etkiler.

Bir işveren olarak itibar, yeteneklerin açığa çıkmasında etkilidir. Aynı zamanda müşterileri de önemli ölçüde etkiler. Örnek olarak Uber'i ele alalım. Yurt dışında yaşanan taciz olaylarında, davalarından çalışanların şikayetlerini görmezden gelmeye kadar bir dizi İK felaketi yaşadığı için ortaya çıkan kötü imaj, hiç kuşkusuz birçoğunun orada çalışmasını ve taşıma hizmetlerini kullanmasını engelledi. Kötü insan kaynakları, Uber'in işveren markasına da zarar verdi. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan kaynakları yönetimi, kurumun misyonunu gerçekleştirmek ve kültürü güçlendirmek için bir iş yerindeki insanların yönetimidir. Etkin bir şekilde yapıldığında insan kaynakları yöneticileri, şirketin hedeflerini ilerletmek ve mevcut çalışanların hedeflerine ulaşmak için eğitim desteği verir. Bununla birlikte, çalışanların gelişimine yardımcı olmak için gerekli becerilere sahip yeni profesyonellerin işe alınmasına yardımcı olabilir.

İnsan kaynakları yönetimi, aşağıdakiler alanlar dahil olmak üzere birçok ana alana odaklanır. Öne çıkan alanlar şu şekildedir:

 • İşe alma ve personel alımı
 • Tazminatlar ve kazançlar
 • Eğitim ve öğrenim
 • Emek ve çalışan ilişkileri
 • Organizasyon geliştirme

İnsan kaynakları yönetimi, sahip olduğu birçok alan nedeniyle, bu alandaki profesyonellerin bir veya daha fazla alanda özel uzmanlığa sahip olmaları gerekir. İK profesyonelleri için ilgili kariyer başlıklarından bazıları da şu şekilde özetlenebilir:

 • Eğitim geliştirme uzmanı
 • İnsan kaynakları yöneticisi
 • Avantajlar uzmanı
 • İnsan kaynakları uzmanı
 • İstihdam hizmetleri müdürü
 • Ücret ve iş analizi uzmanı
 • Eğitim ve gelişim müdürü
 • Personel analisti

insan kaynakları, insan kaynakları yönetimi,

İnsan kaynakları departmanının çalışma stili, politikaları, amaçları gibi daha pek çok konuda bilgi sahibi olmak, bu alanda kariyer edinebilmek için insan kaynakları eğitimi programından faydalanmak önemlidir.

İnsan Kaynakları Eğitimi

İnsan kaynakları, şirketler için önemli bir departmandır. Özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen İnsan Kaynakları departmanı, kapsamlı bir eğitimi gerektirmektedir. Bu alanda uzmanlaşmak ve kariyer hayatına yön vermek isteyen kişiler, Enstitü tarafından sunulan İnsan Kaynakları Eğitimine katılmalıdırlar. Alanında uzman olan akademisyenler ve iş adamları tarafından verilen eğitimler ile ilgili departmanda önemli yerlere gelebilirsiniz.

Yönetim tekniklerinin değişmesi ve rekabetin sürekli artması ile işletme yönetimlerinin temelini insan kaynakları oluşturmaktadır. Kurumların ihtiyacı olan kaliteli insan kaynaklarının geliştirilmesini sağlayan bu eğitime kimler katılmalıdır?

 • İnsan Kaynakları Yöneticileri
 • İnsan Kaynakları Şefleri
 • İnsan Kaynakları Uzmanı ve Uzman Yardımcıları
 • İşe Alım Uzmanları
 • Muhasebeciler
 • İnsan Kaynakları alanında uzmanlaşmak isteyen kişiler
 • İnsan Kaynakları alanına ilgi duyan kişiler
 • Yeni mezunlar

İnsan Kaynakları Eğitimi Neden Gereklidir?

İnsan kaynakları eğitimi, bu alanda profesyonelleşmek isteyenler ve işverenler açısından önemlidir. İnsan kaynakları eğitimi, İK profesyonellerinin kilit işlevlerini ve rollerini ortaya çıkarır. Profesyonel bir İK departmanı, çalışanlar ile çalıştıkları organizasyon arasında uyumlu bir ilişki sağlar. Böylece, herhangi bir organizasyonun başarısında rol oynayan önemli bir faktördür.  İnsan kaynakları eğitimi size, doğru personeli işe almanızı ve etkili bir şekilde eğiterek motive etmenizi garanti altına almak için gereken temel becerileri öğretir. İnsan kaynakları alanında kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

İnsan Kaynakları Nereden Alabilirim?

İnsan kaynakları eğitimi, Enstitü üzerinden alınabilir.

Online İnsan Kaynakları Eğitimi var mı?

Online insan kaynakları eğitimi, İnsan Kaynakları Eğitimleri üzerinden erişilebilir.

İnsan Kaynakları Eğitimi Sertifikalı mı?

İnsan kaynakları eğitimi, sertifikalı bir eğitimdir. Eğitim sonrasında uygulanan pratik sınavdan başarılı olmanız durumunda özel ve resmi kurumlarda geçerli sertifika alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!