Close
Mobil Menu Bars

İnsan Kaynakları Asistanı Ne İş Yapar? İK Asistanı İş Tanımı

25 Mart 2018, 4566 defa okundu.
İnsan Kaynakları Asistanı Ne İş Yapar? İK Asistanı İş Tanımı
İnsan Kaynakları Asistanı Ne İş Yapar? İK Asistanı İş Tanımı

Bir insan kaynakları asistanı şirketin insan kaynakları uzmanı veya uzmanlarını desteklemek üzere çalışır. Yazılı iletişimi sağlamak, telefonlara cevap vermek ve randevuları programlamak gibi sekreterlik işlerini gerçekleştirir. İnsan kaynakları asistanının işinin en önemli parçalarından biri de personel kayıtlarını tutmaktır. Adayların adres değişiklikleri, performans değerlendirmeleri ve maaşları gibi gizli bilgilerin takibini yapar.

İnsan kaynakları asistanı ne iş yapar?

İK asistanları işe alım sürecine de yardımcı olabilir. İş ilanlarını yayınlama, adayları görüntüleme, adayların değerlendirmesini yönetme ve insanların başvurdukları iş için kabul edilip edilmediklerine dair onları bilgilendirme görevleri yürütür. Aynı zamanda işe yeni başlayan personellerin sağlık sigortası ve hayat sigortası ve diğer sosyal haklar gibi konularda onlara bilgilendirme yapabilirler.

İK Asistanı İstihdamı

2017 yılında ortalama 5 bin kişi insan kaynakları asistanı (İK Asistanı) olarak işe alındı. İnsan kaynakları asistanları genellikle ofiste çalışır. İşler genel olarak normal iş saatleri sırasında tam zamanlı olarak gerçekleşmektedir.  

İnsan Kaynakları Asistanı Hedefleri

 1. İş güvenliği,
 2. Yetenekli personellerin gelişimi,
 3. İnsan kaynakları departmanının gelişimi,
 4. Kalite, sürekli gelişim ve yüksek performansı vurgulayan personel odaklı şirket kültürünün gelişimi,
 5. Personelin devamlı gelişimi.

İK Asistanı Olmak İçin Gerekli Olan Eğitim

Bazı işverenler lisans veya önlisans derecesine sahip adayları işe almayı tercih etseler dahi, bazı şirketler insan kaynakları asistanı olmak için lise diplomasına sahip olmanın yeterli olduğu görüşünde. Bu işte başarılı olan kişiler farklı dallarda eğitim alan kişilerdir. Eğer yönetici asistanlığı, bilgisayar kullanımı, dosyalama sistemi ve insan kaynakları pratiklerinde eğitim aldıysanız daha fazla başarılı olacağınızı söyleyebiliriz.

İK Asistanı Özellikleri

Bu meslekte bireyin başarılı olabilmesi için sosyal becerilere de sahip olması beklenir. İyi dinleme, konuşma ve yazma becerileri gibi bireyin güçlü iletişim becerilerine sahip olması gerekir. Çünkü bir İK asistanı birçok veriyle başa çıkmaktan sorumludur bu yüzden iyi organizasyon becerilerine sahip olması gerekir.  

Bu bilginin birçoğu gizli olacağından ve diğerleriyle paylaşılamayacağından dürüstlük de adayın sahip olması gereken özelliklerden.   

İnsan Kaynakları Asistanı Pozisyonuyla İlgili Bilgi

İnsan Kaynakları asistanlarının istihdamı 2025 yılına kadar değişmesi beklenmiyor. Yardımcı kadroların gelecekte var olmayacağı düşüncesi bu mesleği pek etkileyecek gibi değil.

İK Asistanı Maaşı

İnsan kaynakları asistanları Amerika’da 2017 yılında yıllık olarak ortalama 37.680 dolar ve saatte ortalama olarak 8.12 dolar kazandılar. Türkiye’de ise aylık ortalama 1702 lira kazandılar.

Amerika örneğini vermemizin sebebi maaşların heryerde aynı olmayacağı bilgisini paylaşmak içindir. Bu maaşlar şehirden şehire farklılık gösterdiğini de unutmayalım.

İnsan Kaynakları Asistanı İş Tanımı

Aşağıdakiler indeed.com'da bulunan insan kaynakları asistanlığı pozisyonları için internet üzerindeki ilanlardan alınan görevleri içermektedir:  

 1. İnsan kaynakları politikaları ve projelerinde gerektiğinde destek sağlamak için İK Yöneticisi ile çalışmak.
 2. Çalışanların işe giriş - çıkış tarihlerini takip etmek, personel mesai çizelgesini takip etmek vs.
 3. Çalışanların insan kaynakları politikası ile ilgili sorularına cevap vermek.
 4. Aday maaş tekliflerini düzenlemek, adaya göndermek ve gerektiğinde değiştirmek.
 5. İşe yeni başlayan kişilerin evrak işlerine destek olmak.
 6. Personellerin şirket içi e-posta destek taleplerine cevap vermek.
 7. Yeni işe başlayanlara sosyal yardımlarla ilgili bilgi vermek.
 8. Kurum içi eğitimlerle ilgili çalışanlara bilgi vermek.
 9. İş süreçlerinde insan kaynakları uzmanına yardımcı olmak.

 

İnsan Kaynakları asistanı görevi nedir?

İK asistanları işe alım sürecine de yardımcı olabilir. İş ilanlarını yayınlama, adayları görüntüleme, adayların değerlendirmesini yönetme ve insanların başvurdukları iş için kabul edilip edilmediklerine dair onları bilgilendirme görevleri yürütür.

İnsan Kaynakları asistanı hedefleri nelerdir?

İş güvenliği,Yetenekli personellerin gelişimi, İnsan kaynakları departmanının gelişimi, Kalite, sürekli gelişim ve yüksek performansı vurgulayan personel odaklı şirket kültürünün gelişimi, Personelin devamlı gelişimi.

İnsan Kaynakları asistanı olmak için eğitim düzeyi ne olmalıdır?

Bazı işverenler lisans veya önlisans derecesine sahip adayları işe almayı tercih etseler dahi, bazı şirketler insan kaynakları asistanı olmak için lise diplomasına sahip olmanın yeterli olduğu görüşündedir, kendi gelişiminiz içinde eğitimler aldıysanız ön planda olursunuz.

İnsan Kaynakları asistanının en önemli özelliği nedir?

Bu meslekte bireyin başarılı olabilmesi için sosyal becerilere de sahip olması beklenir. İyi dinleme, konuşma ve yazma becerileri gibi bireyin güçlü iletişim becerilerine sahip olması gerekir. Çünkü bir İK asistanı birçok veriyle başa çıkmaktan sorumludur bu yüzden iyi organizasyon becerilerine sahip olması gerekir. Önemli maddelerden birisi de dürüstlüktür.

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!