AnasayfaBlogİngilizce Mülakatlarda Sorulan Sorular Nasıl Olmalı?
Mülakat Soruları

İngilizce Mülakatlarda Sorulan Sorular Nasıl Olmalı?

03 Aralık 2019
İngilizce Mülakatlarda Sorulan Sorular Nasıl Olmalı?

Bir çoğumuzun en büyük korkusu İngilizce’ dir. Bir de iş görüşmesi ile birleşince korkular iki katına çıkıyor desek yeridir. Oldukça iyi hazırlandığınız ve çok iyi geçen mülakatınızın sonuna doğru işe alımcı birden “Let’s continue in English” diyebilir. O an hiç korkmayın, arkanıza yaslanın, kendinize güvenin ve emin bir ses tonu ile “Yes, of course” diyin.

Kariyerinizin bir döneminde İngilizce mutlaka karşınıza çıkacak. Öğrenmek gibi bir zorunluluğunuz, kariyer hedefiniz yok ise bulunmuyor. Ancak işinizde yükselmek ve kendinize değer katmak istiyorsanız İngilizce öğrenmek mecburiyetindesiniz. Bir kursa gidip saatlerinizi harcamak istemiyorsanız, Enstitüden ücretsiz İngilizce konuşma kursu ile online eğitimler alarak pratik yapabilir ve bilgilerinizi güncel tutabilirsiniz. Böylece her an İngilizce mülakatlara hazırlıklı olursunuz. Ya da İngilizceniz olduğu halde mülakatlarda heyecanlanıp zorluk yaşıyorsanız Enstitü'nün İngilizce Mülakatlara Hazırlık Eğitimi  alabilirsiniz.

İngilizce Mülakatlarda En Sık Sorulan Sorular

Başarılı bir İngilizce mülakat yapmak istiyorsanız mutlaka ön hazırlık yapmalısınız. Böylece gelen sorulara karşı gardınızı almış olursunuz. Strese girmeden, soğuk terler dökmeden gelecek soruları tahmin edip, cevaplarınızı hazırlarsanız süreci kolayca atlatabilirsiniz. Son zamanlarda bir çok işe alımcı niteliklerinizi ve yetkinliklerini ölçmek istediklerinden dolayı, gelen sorularda ortak oluyor ve birçok görüşmede aynı İngilizce sorular karşılaşabilme olasılığınız artıyor.

Genel olarak İngilizce mülakatlarda sorulan sorular:

 • Tell me about yourself or your education

Sizden kısaca kendinizden ya da eğitim hayatınızdan bahsetmeniz istenmiştir. Kısaca üniversite mezuniyetiniz, kariyer hedefiniz, yaptığınız projeler ve görev tanımlarınızdan bahsedebilirsiniz. Yıllarca kurslarda ya da farklı platformlarda kendinizi anlatır gibi değil, daha profesyonel olarak ifade etmelisiniz. Hobilerinizi değil, projelerinizi duymak isteyeceklerdir. Temel dil bilgisi hataları yapmaktan kaçınırsanız, kolay cevap verebileceğiniz bir soru olduğunu söyleyebiliriz.

“I’ve been working as a …. at a …… for ..  years and my duties ….. I have always been interested in ….. and which was why I chose to follow this career path. I studied at …..  university.”

 • What are your strengths?

Sizden Türkçe olarak duyduğu niteliklerinizi İngilizce olarak anlatmanızı istiyorlar. Bu soruya Türkçe olarak çalıştınız, tek yapmanız gereken bunu İngilizce’ ye çevirmek. Aynı zamanda başvurduğunuz pozisyonun niteliklerini de bilmeniz size burada fayda sağlayacaktır. İşin gereği inisiyatif almayı gerektiriyorsa cevabınız buna uygun olmalıdır. Burada söyleyeceğiniz her güçlü yönünüzü destekleyen bir örneğinizin olması, dile hakim olduğunuz izlenimi verecektir.

“I always take initiative. If I see some problems in work, I don’t wait for instruction from anyone, I do it.”

 • What is your greatest weakness?

Herkesin zayıf bir yönü vardır. Kimse mükemmel değildir. Fakat zayıf yönünüzü söyleyip bırakmayınız. Mutlaka zayıf yönünüzü nasıl olumladığınızı da anlatınız. Çok konuşmak değil, etkin konuşmak önemlidir.

“I have designed a time-management system, which allows me to list all my meetings and organize my calendar so I have a clearer idea of what I need to do.”

 • Why do you want to leave your job?

İngilizce mülakatlarda sorulan soruların belki de en kritik olanıdır. Gerçi Türkçesi de aynı etkiyi yaratacaktır. Bu soruda kendi kariyer hedeflerinize odaklanın. Asla eski yönetici ve iş yerinizi eleştirerek, kötüleyerek cevap vermeyiniz. Bu şekilde bir cevap vermeniz, sizi işe almaları durumunda kendileri içinde farklı bir mülakatta aynı şekilde bahsedeceğiniz anlamına gelir ve sizin için olumsuz düşünmelerine sebep olur.

 • I’m looking for new challenges or I’m looking for a job where I can grow with the company”

Genel anlamda sorulacak olan sorular bu şekilde gelir ve kuvvetli bir ön hazırlık ile rahatlıkla üstesinden gelirsiniz.

İngilizce Mülakatlarda Sorulan Diğer Sorular Nelerdir?

İş görüşmesi genellikle yukarıda verdiğimiz 4 soru üzerinden gitse de zaman zaman vereceğiniz cevaplardan yeni sorular türetebilir ya bambaşka sorular sorabilirler.

 • Why should we hire you?

 • What major problem have you had to deal with recently? How did you handle it?

 • Tell me about a problem you have solved.

 • Can you give me five words that describe you?

 • What do you know about this organization?

 • What is your biggest failure?

 • What kind of salary do you expect?

 • What motivates you at the workplace?

 • What is your dream company? Why?

 • How would your boss, supervisors and co-workers describe you?

 • Has anything ever irritated you about people you’ve worked with?

 • What sort of person do you not like to work with?

 • Do you have any questions for me / us?

Akıcı bir İngilizceye sahip değilseniz, bu sorulara İngilizce mülakat esnasında bir anda cevap vermekte zorlanabilirsiniz. Mülakat için size İngilizce yapılacağı söylenmemiş olsa bile, başvurduğunuz ilanda “İyi derecede İngilizce bilgisi” yazıyor ise bir şeyleri göze almalısınız. Enstitü blog yazılarını okuyarak, neler söyleyeceğinizi tasarlayarak bu zorlu aşamayı geçebilir ve hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz.

İngilizce Mülakata Nasıl Hazırlanmalısınız?

İngilizce mülakatına hazırlanmanın genel olarak üç aşaması olduğundan bahsedebiliriz. İlki, tabiki görüşmeye gideceğin firmayı ve başvuru yaptığın pozisyonu çok iyi araştırmak. İnternet dünyasında aradığımız tüm bilgiler saniyeler içerisinde karşımıza çıkıyor. Aynı şekilde kendi deneyimlerini ve temel bilgilerini düzenleyip nasıl aktaracağını planlaman. İngilizce mülakat, Türkçe mülakatınızın yansımasıdır. Türkçe kısmına ne kadar iyi hazırlanırsanız, İngilizce olan kısmını o kadar kolay atlatırsınız. Sadece kendinize güvenin. İkinci aşama, yukarıda bahsettiğimiz İngilizce mülakatlarda en çok sorulara iyi hazırlanman ve uygun cevaplar bulman olacak. Kelime bilgin, açık ve anlaşılır konuşman, fiil çekimlerini nasıl yaptığına bakılacaktır.

Sorulara vereceğin cevapları ezberlersen, konuşma içerisinde yönetilen sorularda bocalama yaşayabilirsin. Bu yüzden birebir ezber yapmadan kaçınmalısın. Üçüncü ve son aşama ise destek alarak ilerlemen. Hazırlıklarını kağıda döktün, içinden ezberledin ancak hiç sesli olarak pratik yapmazsan bir şeyler eksik kalacaktır. Arkadaşlarından ya da ailenden destek alarak sana sorular sormasını isteyebilirsin. Böylece hangi kelimelerde telaffuz sorunu yaşadığını daha rahat görmüş olursun. Bu şekilde destek alabileceğin kişi etrafında yok ise telefonun ses kayıt özelliğini kullanarak kendinde ki eksiklikleri mülakattan önce gidermiş olursun.

ingilizce mülakat ingilizce sorular iş görüşmesi mülakat ingilizce
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mülakat Teknikleri

İngilizce Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

10 Aralık 2019
İngilizce Mülakatlarda Sıkça Sorulan Sorular
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakatlarda Sıkça Sorulan Sorular

16 Aralık 2019
İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

19 Kasım 2019