Close
Mobil Menu Bars

İngilizce Kursu ile Kendinizi Geliştirin

22 Kasım 2019, 2364 defa okundu.
İngilizce Kursu ile Kendinizi Geliştirin
İngilizce Kursu ile Kendinizi Geliştirin

İngilizce, evrensel bir dil olmakla birlikte kariyer hedefimizin birincil basamaklarından bir tanesidir. Bugünün iş dünyasında hangi işi yaparsanız yapın İngilizce bilmeniz kariyeriniz için temel gereksinimlerden biridir. İngilizce kursu İngilizce öğrenmek ya da İngilizcenizi ihtiyacınız olan daha ileri seviyelere taşımak için kendinizi geliştirmenizi sağlar. İngilizceyi teoride öğrenerek aktif bir şekilde kullanabilmek çoğu zaman birçok kişi için başarısızlıkla sonuçlanmıştır. 

Bunun temel sebeplerinden bir tanesi herhangi bir yabancı dili öğrenmek ve konuşmak konusunda biraz önyargılı ve güvensiz hissetmemizdir. Ancak çağın getirdikleri bizi her alanda İngilizce bilmenin gerekliliği konusunda zorluyorken bu ikilemden kurtulup İngilizce öğrenmek konusunda motivasyonunuzu yüksek tutarak işe başlamalısınız. Bu zamana kadar ki tecrübelerinizi bir kenara bırakıp İngilizceyi etkin bir şekilde öğrenmek için İngilizce kursu ilk adımı atabilirsiniz.

İngilizce Kursu Neden Gereklidir? 

15

İngilizce öğrenmek ya da İngilizcenizi bir üst seviyeye taşımak için kurs yerine sadece belirli teknikleri çalışmak tek başına yeterli değildir. İngilizce kursu size planlı bir öğrenim modeli sunar. İngilizce öğrenme teknikleri ise kursta öğrendiklerinizi uygulamak için vardır. Etkili bir İngilizce öğrenimi için profesyonel olarak hazırlanmış sistematik bir İngilizce kursu şarttır. Aynı zamanda İngilizce sadece gramerden ya da sadece konuşmaktan yani pratikten ibaret değildir. Geçerli bir İngilizce bilgisine sahip olabilmeniz için İngilizceyi bir bütün olarak öğrenmeniz şarttır. 

İş ilanlarında yabancı dil bölümüne geldiğinizde okuma, yazma ve konuşma seviyelerinizin ayrı ayrı sorulduğu ve özgeçmişinizde bu şekilde belirtmeniz gerektiği dikkatinizi çekmiştir. Bu bütünlüğü de size İngilizce kursu sağlar. Yabancı dil öğrenmek bir disiplin gerektirir ve bu disiplini de İngilizce kursu ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca İngilizce kursu ile edineceğiniz sertifika CV’nizde size artı puan getirecektir. Araba kullanmayı ne kadar iyi bilirseniz bilin ehliyetiniz olmadan trafiğe çıkamazsınız. İngilizce kursu sonucu alacağınız sertifikanın size katkısı da bu olacaktır. İş hayatınızda iyi bir kariyer bilmek ne kadar önemliyse İngilizceyi profesyonel bir İngilizce eğitimi ile öğrenmek de o kadar önemlidir. 

Online İngilizce Kursu Avantajlarından Yararlanın

İngilizce eğitimi almak için pek çok alternatifiniz var. Bunlardan bir tanesi de günümüz teknolojisinin getirdiği ayrıcalıklı sistem sayesinde online İngilizce kursu. Online İngilizce kursu İngilizce öğrenmek isteyen herkes için engelleri ortadan kaldırır. Yani İngilizce öğrenmek için yüksek fiyatlar ödeyip yurtdışına gitmeye gerek yok. İngilizceyi yurtdışına gitmeden, hatta herhangi bir yere gitmek zorunda kalmadan evinizden öğrenebilirsiniz. Üstelik bunu ücretsiz olarak yapabiliyor olmanız ekstra zaman ayırmayı ortadan kaldırdığı gibi ekstra bir bütçe ayırmadan da İngilizce öğrenmenizi sağlıyor. 

Online İngilizce kursu size ne sağlar?

Örgün eğitimle yani bir dershane ortamında alabileceğiniz kalitede bir eğitim avantajı sunar. Üstelik bilgiye daha konforlu bir ortamda yani kendi seçebileceğiniz ev ya da kafe gibi rahat ettiğiniz bir ortamda ulaşabiliyor olmanız, öğrenim hızınızı da arttıracaktır. Online ve ücretsiz İngilizce kursunda ekran karşısında öğretmeniniz, canlı dersler için bir sınıfınız, ders notlarınız ve öğrendiklerinizi ölçebileceğiniz deneme sınavlarınız var. Ayrıca en önemli avantajlarından bir tanesi herhangi bir sebebe bağlı olarak kaçırdığınız bir ders sebebiyle geri kalma riskiniz yok. 

İngilizce öğrenirken dersten geri kalmak demek sonrası için hep bir adım geriden gitmek anlamına geldiği için kaçırdığınız ya da tekrar etmek istediğiniz bir dersi, ders videolarından izleme şansına sahipsiniz. Tabii her online eğitim sisteminin çalışma prensibi detaylarda farklı olabilir. Enstitü farklı seviyeler için hazırlanmış ücretsiz online yabancı dil eğitimleri size aynı zamanda iş hayatınızda geçerli bir sertifika da kazandıracaktır. Tabi ki sınavlarda başarılı olmanız şartıyla.

İngilizce Eğitim Seviyeleri Nelerdir? 

Beginner ( Başlangıç ) Seviyesi: (A1) İngilizcenin temelinin atıldığı seviyedir. Bu seviyede temel kelimeleri bildiğiniz ve söyleyebildiğiniz için henüz İngilizce konuşmaya ve söylenilenleri anlamaya pek hazır değilsiniz demektir. 

Elemantary Seviyesi: (A2) Eğer bu seviyede yer alıyorsanız temel düzeydeki kelimeleri, kalıpları, deyimleri biliyorsunuz demektir. Günlük kullandığımız “ günaydın, merhaba, iyi geceler “ gibi sözcükleri rahat bir şekilde telaffuz edebilir ve anlayabilirsiniz ve kısa cümleleri okuyabilirsiniz. Elemantary seviyesinde örneğin kendinizi basit kelimeler kullanarak tanıtabilirsiniz. Ayrıca kısa cümleler ile bir mektup bile yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra elemantary düzeyinin gerektirdiği şekilde konuşabilir ve ikili, üçlü ya da çoklu diyaloglarda yavaş konuşulduğu takdirde karşı tarafı anlamakta zorlanmazsınız. 

Pre- Intermediate Seviyesi: (B1) Gazete küpürlerinde, mektuplarda, broşürlerde, temel kullanım kılavuzlarında yazan şeyleri anlayabilirsiniz. Uzun metinler olduğu zaman da anlatılmak isteneni kısmen de olsa çözebiliyorsunuz demektir.  Pre intermediate seviyesinde iken günlük tutabilir, duygu ve düşüncelerinizi açık bir şekilde kaleme dökebilir ya da anlatabilirsiniz. Arkadaşlarınızla film izleseniz dahi bu seviyede onlarla rahat bir şekilde anlaşabilirsiniz. Önemli bir konferans ya da seminere gittiğinizde bu seviye ile kesinlikle dinlemede, konuşmada ve anlamada zorlanmayacaksınız. 

Intermediate Seviyesi: (B2) Pre- intermediate seviyesinin bir tık üstü olan bu seviyede okuma ve yazmada pre-intermediate seviyesine göre çok bir fark göremezsiniz. Fakat dinleme ve anlama konusunda daha gelişmiş olduğunuzu fark edebilirsiniz. İlgi çekici ve bilindik konularda konuşmaları, radyo ve televizyon yayınlarını anlayabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra belgesel, film gibi medya ürünlerini rahat bir şekilde izleyebilir ve onlarla ilgili yorumunuzu dile getirebilirsiniz. 
Upper – Intermediate Seviyesi: (C1) Bu seviyedeyseniz İngiliz bir kişiyle akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. Hatta Work and Travel, Erasmus gibi eğitim programlarından yararlanarak yurtdışına bile gidip gelebilirsiniz. 

Advanced Seviyesi: (C2) Gramer ve sözcük bakımından İngiliz birinden hiç farklı değilsinizdir bu seviyede. Ana diliniz gibi çatır çatır İngilizce konuşabilir, söylenilenleri anlayabilirsiniz. Dinleme ve anlama yönünden hiç korkunuz olmasın. Zorlanmadan diyalog haline girebilir ya da İngilizce bir kitabı okuyabilirsiniz. 

İngilizce Eğitimine Hangi Kurdan Başlamalıyım? 

İngilizce eğitimine hangi kurdan başlayacağımıza karar vermek konusunda bazen tereddüt yaşayabiliyoruz. Bugüne kadar hiç İngilizce eğitimi almamışsanız seçeneğiniz belli ama okulda İngilizce öğrenenler ya da daha önce bir İngilizce kursuna gidip bilgilerini unutanlar nasıl bir strateji izlemeli? Kendiniz en iyi siz test edebilirsiniz. Yani yazarak, okuyarak ve konuşarak kendinizi bir sınava tabi tutun. Burada bildiğiniz kelime sayısına odaklanmayın. Bu sayı siz İngilizceyi kullandıkça artacaktır. Ne kadar akıcı olarak ve doğru gramer yapısıyla yazabildiğinize odaklanın. Buna göre İngilizce kur içeriklerinden sizi tamamlayacak olanı seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra İngilizceyi ne için kullanacağınız da sizin için önemli bir ölçüdür. Örneğin TOEFL gibi sınavlara hazırlık için mi, yoksa daha çok iş hayatınızda mı kullanacaksınız. 

A1-A2 İngilizce kursu ile İngilizceye güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.
B1-B2 İngilizce kursu ile temelde öğrendiklerinizin üzerine orta seviye dilbilgisi ekleyebilirsiniz. 
C1-C2 İngilizce kursu ile artık profesyonel olarak İngilizce kullanacak seviyede İngilizcenin inceliklerini öğrenebilirsiniz. 
Ayrıca iş hayatınızda etkin bir İngilizce kullanabilmek için İş İngilizcesi eğitimi alabilirsiniz. Ufak bir not olarak şunu söylemeliyim ki, İngilizce sürekli kullanılmadığında bazı kavramlar ya da teknikler unutuluyor. Böylelikle mümkün olduğunca pratik yapmak gerekiyor. 
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!