Close
Mobil Menu Bars

İngilizce Konuşmayı Öğrenmek İçin 5 Tavsiye

19 Aralık 2019, 2027 defa okundu.
İngilizce Konuşmayı Öğrenmek İçin 5 Tavsiye
 İngilizce öğrenme, ingilizce öğrenme teknikleri, İngilizce programı, oyunlar, online eğitim,

Yabancı dil öğrenme aşamasında en çok maruz kaldığımız ve öğrenmeye en çok gerek duyulan dil olan İngilizce, her ülke özelinde bilinmesi gerekli olan dillerin başında gelmektedir. İş hayatında etkin olarak kullanılması, her alanda bilinmesi size avantaj sağlayacak,bilgi birikiminizi arttıracak çeşitlikte yoğun olarak kullanılan bir dildir. İş hayatınızda, İngilizce bilmeniz ve konuşmanız her zaman sizi öne çıkaracak bir niteliktir. Özellikle çalıştığınız alan ve iş yaşantınızda konuşmaya dayalı belli bir seviyede de olsa İş İngilizcesi bilmeniz faydanıza olacaktır.

İngilizce dilini bilme, bütün olumlu yararlarına rağmen öğrenmekten kaçınılan bir özelliğe de sahiptir. Bununla birlikte öğrenme aşamasında yarıda bırakılıp sonlandırılmayan ve ön yargı nedeniyle hiç başlanmayan bir dil olarak da görülmektedir. İngilizcenin bilinmesi ve öğrenilmesi gerekliliği çoğu zaman zorunluluk olarak görüldüğü için kişide istek ve ilgi de yarı yarıya düşmüş olabiliyor. Yeni bir dil öğrenmek sürecinde eğer kişisel beklentileriniz, isteğiniz, ilgi ve alakanız yoksa o dili anlamlandırma ve algılama süreciniz de zorlaşmaktadır. Bir dili öğrenme  sizin o dili algılayış tutumunuzla yakından ilişkilidir.

Bundan sebep İngilizce dilini öğrenme amacınızı beyninize anlamlandırmaya çalışın ve dil öğrendiğinizde gerçekleşecek olan beklentileriniz öğrenme aşamasında size geri dönüş sağlayacak güç ve hedeflerde olsun. Bununla birlikte İngilizce diline yönelik en çok sorun teşkil eden konulardan biri de konuşma (Speaking) ile ilgili becerileri elde edememek ve dil öğrenmeyi konuşmayı es geçerek tamamlamaktır. Konuşma becerilerinizin gelişmesi ve dili tama manasıyla öğrenme için bazı tavsiyelere kulak asmakla beraber bunları uygulamanız ve tekrar etmeniz size her zaman olumlu katkı sunacaktır.

Konuşmadan Önce: Dinleme- Anlama

 İngilizce öğrenme, ingilizce öğrenme teknikleri, İngilizce programı, oyunlar, online eğitim,

İngilizce dilini farklı aşamalarda öğrenmek pek tabii mümkündür. Dinleme, anlama, konuşma ve yazma becerilerini tek taraflı geliştirmek ve öğrenmek başlangıç ve kısa vadede size uygun olabilir. Fakat bu tür öğrenme; öğrenmenin bütünselliğine ve birbirini etkileyen aşamaların etkileşimini zorlaştırır. Dinlemenizi geliştirmeden yazmada da başarılı olamazsınız. Dinlediğinizi anlamdan karşı tarafa yanıt veremezsiniz. Tek taraflı öğrenme ancak daha sonra bu aşamaları birbirleriyle birlikte kullandığınız kadar geliştirdiğinizde anlaşılabilir bir şeydir. Yine de bu öğrenme yolundan önce bu aşamaları birlikte yürütmek ve etkileşimlerini sağlamak daha sağlıklı ve öğrenme sürecine katkısını olumlu yansıtacaktır. Konuşmaya yönelik sorunlarınızı halletmek için başlangıç aşmasında dinlemeye yönelik birtakım teknikler geliştirebilirsiniz.

Dinlemekten hoşlanlandığınız dizi, film, konuşmalar, sesli kitap seçeneklerinden yararlanarak konuşmaya dair bilgi dağarcığınızı genişletme imkanı yaratabilirsiniz. Dinleme ve anlama aşamasında sevdiğiniz şarkılar İngilizce öğrenme aşamasında size yardımcı olacaktır. Dinlemekten keyif aldığınız şarkıları listeleyin ve şarkı sözlerini not alarak her dinlediğinizde yanlış telaffuz olsa dahi tekrar etmeye çalışın. Unutmayın ki bir dili öğrenme gayreti içindeyseniz karşılaştığınız her basit hata ve yanlıştan da kaçmazsınız. Bir dili tam manasıyla öğrenmek ve konuşmak sürecinde, elbette başlangıçta hatta süreç sonunda dahi hatalarınız olacaktır. Bu hata ve yanlışlardan ders almak ise öğrenme sürecine en büyük faydayı sağlayacaktır.

Kelimelerden Önce Basit Fiilleri Öğrenin

İngilizce konuşma ve öğrenme sürecinde doğru gözüküp yanlış yapılan şeylerden biri de fiilleri kullanmadan kelime ezberi yapmaktır. Elbette ki kelimeleri ezberlemek ve kullanmak son derece doğru bir metot olsa da fiilleri bilmeden basit cümle kurulumu yapmanız mümkün değil. Kalıplaşmış sözcüklerden ziyade tek başına cümle kurulumu için yetersiz gözüken kelimelere getireceğiniz basit fiiller sizin cümlenizi tamamlayacak ve basit de olsa doğru ve anlamlı bir cümle, konuşma kalıbı elde etmiş olacaksınız. İngilizcede fiiller günlük kalıplarında sıklıkla kullanılmakta ve kullanma sıklığına göre de sınıflandırılmaktadır.

Fiilleri öğrenme aşamasında sözlüklerden, dizi veya film izleyerek kullanılan sık fiilleri not almanız yararınıza olacaktır. İngilizcede fiiller genelde ortada olur ve öznenin arkasından gelir. Bu kullanıma dair sizde temel gramer yapılarıyla beraber, kelime ezberleme yanında kelimelerle beraber kullanacağınız basit ve daha sonra sık kullanılan fiillerle cümlenizi konuşmaya uygun hâle getirebilirsiniz.

 ingilizce öğrenme teknikleri, İngilizce programı, oyunlar, online eğitim,

Doğru Program Geliştirme

Pek çok alanda öğrenme için geçerli kavramlardan bir de planlı bir program yapmaktır. İngilizce dil öğrenme sürecinde de bütün aşamaları ve nihayet konuşmayı doğru geliştirmek için izleyeceğiniz sabit bir program yapmalısınız. Yapacağınız program konuşmaya dayalı bir İngilizce öğrenme teknikleri uygulayacağınız nitelikte olabilir. Konuşma ve dinlemeye yönelik ortak alıştırmaları günübirilk tekrar edebilir, yazmanızı dinlediğiniz metne göre geliştirebilirsiniz.

Uygulayacağınız program sizin hangi seviyede İngilizce öğrenme hedefinde olduğunuza, ilginize ve amaçlarınıza yönelik değişebilir. Her ne olursa olsun süsleyeceğiniz İngilizce öğrenme sürecinde kendinizden bir şeyler katacağınız metot ve tekniklerle İngilizce programını geliştirebilirsiniz, Bu programa günü gününe uymak zor olsa dahi doğru öğrenme pratik ve tekrar ister, uygulayacağınız İngilizce öğrenme programı aynı zamanda sizin baştan sona geldiğiniz konumu doğru okuyabileceğiniz bir kılavuz sunabilmelidir.

Dil Öğrenmeyi Eğlenceli Hâle Getirme

Yeni bir dil öğrenme sürecinde yakınılan şeylerden bir de öğrenme tekniklerinin yeterince anlaşılır olmaması ve öğrenmeyi kolaylaştıracak metotlardan uzak kalmasıdır. İngilizce öğrenmeyi de gözümüzde büyüten süreç boyunca zorla öğretilme hissi ve öğretilen metotların eğlenceli olmaktan uzak olmasıdır. İngilizce öğrenme teknikleri geliştirirken kişinin bu süreçte daha aktif olabilmesi adına, süreci eğlenceli hale getirme ve teknikleri daha anlaşılır, basit ve günlük hayata uygun şekilde konumlandırmak hem öğrenmeyi hem konuşmaya cesaret edebilmeyi kolaylaştıracaktır.

Özellikle internetin sağladığı olanaklar dil öğrenmede de faydalanabileceğiniz uygulama örneklerini içerir. İngilizce konuşmanızı belli bir seviyeye getirmek ve geliştirmek için mobil ve internet aracılığlya birçok faydalanacağınız uygulamalar var. Bu uygulamalar arsında hem öğrenmek hem konuşmak ve eğlenmek için İngilizce öğrenme oyunları yararınıza olacaktır. Özellikle mobil uygulamalar size karşı tarafla basit diyaloglar ile cümle ve konuşma pratiği sağlamaktadır. Yine belli başlı oyunlar özel olarak konuşmaya dair sizi geliştirmektedir. İngilizce öğrenme tekniklerini geliştirmek adına bloglardan, web sitelerinden ve oyunlardan yararlanabileceğiniz, pek çok seçeneğe sahip olduğunuzu bilerek genel bir araştırma ile İngilizce öğreniminizi eğlenceli kılabilirsiniz.

  • Duolingo
  • Freerice
  • Lingualeo
  • Voscreen
  • konusaraköğren
  • Lang 8
  • Memrise

 İngilizce öğrenme, ingilizce öğrenme teknikleri, İngilizce programı,

Online Eğitim Seçeneklerini Tanıyın

Günümüzde eğitim olanakları gittikçe daha da çoğalmakta ve her mecra üzerinden nitelikli bir eğitim alabilmek de mümkündür. Bu noktada online eğitimlerin sağladığı yararlardan biri de zamana ve yere bağlı olmadan maddi açıdan da belli bir tasarruf sağlayabileceğiz seçenekleri içermesidir. Online eğitimler, pek çok alan ve bölüm içererek kişiye gelişim ve öğrenme sağlamaktadır. Dil öğrenmeye yönelik pek çok kurs ve eğitim seçenekleri arasında kendine sağlam bir yer edinerek dil öğrenmenin her aşamasında da eğitmenlerle iletişim hâlinde olmanızı sağlar. İngilizce öğrenme aşamasında fikir ve destek almak için İngilizce eğitimi veren ücretsiz online kursları araştırabilirsiniz. Bununla birlikte İngilizce konuşma becerinizi geliştirmek için Enstitü tarafından verilen eğitime de göz atarak konuşmaya yönelik cesaretinizi artırabilirsiniz.

Neden İngilizce öğrenmeliyim?

İngilizce hangi bölümde okursanız okuyun, hangi sektörde alışırsanız çalışın, öğrenmeniz ve bilmeniz gereken sık kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir dildir. Kullanma sıklığı fazla olan bir dil olarak iş hayatınızda sizi öne çıkaracaktır.Ayrıca İngilizce dili pek çok alanda kullanılan temel bir dil olarak spor, film, dizi, makale ve kaynakları doğru okuyabilme ve anlayabilme olanağı sağlayacaktır.

İngilizce konuşmayı nasıl geliştirebilirim?

İngilizce öğrenme ve konuşmayı sağlamak için öncelikle planlı bir program yapılmalıdır. Bu program dahilinde tekrar şeklinde İngilizce altyazılı şarkılardan dizi ve filmlerden, konuşmalardan yararlanabilirsiniz. Yine öğrenmeyi eğlenceli kılma adına mobil ve web üzerinden oyunlardan faydalanabilirsiniz.

İngilizce konuşmak için İnternet üzerinden ders alabilir miyim?

Onilne ve uzaktan eğitim veren pek çok kurs seçenekleri mevcut.  Konuşmanızı geliştirmek için de bloglardan ve web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Yine online eğitim veren Enstitü sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!