Close
Mobil Menu Bars

İngilizce Konuşma Diyalogları

24 Aralık 2019, 2437 defa okundu.
İngilizce Konuşma Diyalogları
ingilizce, ingilizce öğrenmek, ingilizce konuşma, ingilizce diyalog, ingilizce kursu, iş ingilizcesi, ingilizce aksanlar,

Yabancı bir ülkeye gittiğimizde belli insani alışkanlıklarımızı yapmaya devam ederiz. Bunlar yeme, içme, telefon konuşmaları, yer tarifleri vb çoğaltabileceğimiz bir sürü şey... Aynı şey ülkemize gelen turistlerle konuşmakta da geçerli. İlk söze başlamak, sipariş verme sırasında kullanılan cümleler, yer - yön tarifinde sorulacak soruların dilbilgisi, bunların hepsi aslında çok kolay. Nasıl mı?

İngilizcede basit ve belli kalıplar dahilinde gittiğimiz yerlere göre belli konuşma kalıpları vardır. Bu kalıplar sayesinde İngilizceyi konuşmakta zorluk çeken kişiler, sadece ezber yaparak isteklerini rahatlıkla ifade edebilirler. Enstitü'den alacağınız online İngilizce Konuşma gibi yabancı dil kursları içerisinde de bunların daha fazlasını görmüş olacaksınız. Peki bu konuşma kalıpları ve basit İngilizce diyalogları neler? Başlıklar altında inceleyelim.  

İngilizce Restaurant Konuşma Diyalogları

Bir restorana girdik. Garson gelip sipariş alma sırasında bize isteklerimizi sorduğunda öncelikle spesiyal menülerinin neler olduğunu sorarız. "What is the special for today?" Çünkü menü ve yemeklere yabancı bir yerde olduğumuz için aşinalığımız yoktur. Daha sonrasında garsondan menü hakkında bir tavsiye isteriz. "Would you recommend the ...?" Karar verdikten sonra nazik bir şekilde seçtiğimiz yemeği garsona iletir ve siparişi sonlandırırız. "Could I order the ... , please?" İstek, rica, talep gibi cümlelerimizin sonuna muhakkak "lütfen" anlamına gelen "please" kelimesini eklemeliyiz. Kaba bir müşteri olmak istemeyiz. 

ingilizce, ingilizce öğrenmek, ingilizce konuşma, ingilizce diyalog, ingilizce kursu, iş ingilizcesi, ingilizce aksanlar,

İngilizce Telefon Konuşma Diyalogları

Yabancı ülkeden bir şirketi ya da bir kişiyi telefonla aradığımızda, bizde de olduğu gibi telefon konuşma kurallarına göre ilerleriz. Önce selam verilir, sonra aranılan kişi sorulur ve kendimizi tanıtırız. Ardından da normal konuşma diyalogları geçer. Peki bu sırada ne gibi durumlarla karşılaşabiliriz? Konuşma sırasında eğer yanlış yeri aradıysak rahatsız ettiğimiz için özür dileriz ve konuşmayı sonlandırırız.  Bir örnekle aşağıda incelemeye ne dersiniz? İşinizi halledeceğiniz bir firmanın telefonunu aradınız ve sekreterle konuşuyorsunuz. Ama yanlış bir departmanı aramışsınız. Bakalım nasıl bir diyalog geçecek?

  • Sekreter: Hello! I am Suzan. Who is calling? How could I help you?
  • Siz: Hello! This is Ali from the institute. I would like to talk to Mr Michael. 
  • Sekreter: Sorry, there is nobody at that name here. Maybe you can contact from this number...
  • Siz: I am so sorry. I calling wrong. Thank you for your help. 
  • Sekreter: You're welcome. I wish you a good day. 
  • Siz: Some to you! Bye.

Evet, telefonda konuşmanın kısa bir örneğini gördük. Gayet basit kalıplar içerisinde oluşan soru ve cevaplar vermiş olduk. İngilizceyi yeni öğrenmeye başladıysanız, bu ve benzer kalıpları dil bilgisi kurallarına uygun, başka diyalog türlerinde de nasıl kurabileceğinizi A1-A2 seviye İngilizce eğitimleri alarak öğrenebilir ve sonunda sertifika alarak kariyeriniz boyunca kullanabilirsiniz. 

İngilizce Bilmenin Bize Kattığı Etkiler

ingilizce, ingilizce öğrenmek, ingilizce konuşma, ingilizce diyalog, ingilizce kursu,

İngilizce öğrenmek için illaki yurtdışına çıkmamıza gerek yok. Bulunduğumuz ülkede de yabancı uyruktan birçok insan var. İş yerimizde, arkadaşalarımız arasında, mekanlarda ya da toplu taşıma araçlarında... İş yerinde yurtdışı firmalarla ya da yabancı bir çalışan ile denk geldiğimiz zaman diyalog kurmamız gerekebilir. Ona işle ilgili derdimizi, istediğimiz işi doğru dil ile anlatabilirsek, işi aksatmadan yürümesine yardımcı olmuş oluruz. Ama İngilizce bilmiyorsak ve acil bir işi ingilizce konuşan bir arkadaşımızı bulmaya çalışırken kaybedeceğimiz süre, bize ve arkadaşımıza zaman kaybettirebilir. 

Toplu taşımalarda ülkemize gelen turistlerin bölgeye yabancı olmalarından dolayı, gidecekleri yere ulaşmaları her zaman haritalardan doğru okuyamayabiliyorlar. Bizimde bilmediğimiz yerlerde sorma yöntemini tercih edeceğimiz gibi onlarda kimi zaman sorarak yol bulabiliyorlar. İşte bu zamanlarda da onlara yardımcı olmak isterken hiçbir şey anlatamamak canımızı sıkabilir. Yeni öğrenmeye de başlasak, yine çat pat bir şeyler anlatarak yardımcı olabilmek her iki tarafıda mutlu edebilir. Belki bu diyaloğu geliştirerek ortaya çıkacak güzel dostluklar da oluşabilir. Böylelikle iki yabancı kültürün ortak dil ile anlaşmasında olumlu etkiler oluşturabilir.

İşte, farketmediğimiz günlük birçok alanda İngilizce bilmek bize birçok etki katabilir. Buna kendimizi inandırmamız ve öğrenme isteğimizle olan motivasyonumuzu yüksek tutmak bizim yeterli olan şey olacaktır. Diğer kısımda dersleri eğlenceli hale getirmek için bir çok yöntem sizin keşfetmenize kalmış. Gerçekten  eğlenerek İngilizce öğrenmek çok zor değil.

Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

İngilizce öğrenmek eskisi kadar zor değil. Eskiden, elimize sözlükler alıp, sayfa sayfa kelime ezberlemeye çalışılırdı. Şimdi ise işimizi kolaylaştıran ve her daim yanımızda bulundurabileceğimiz telefonlarımızda ki dijital sözlükler var. Aklımıza takılan kelimeleri bu sözlüklere bakarak karşıtlarını öğrenebilir, anında ezberleyebiliriz. Aklımıza geldiği anda öğrenim işini yapmak, akılda kalıcılık konusunda her zaman daha iyi etki eder. Zaman sıkıntısı yaşayanlar için yine akıllı telefonlarını kullanabilecekleri online eğitim veren Enstitü'nün yabancı dil programlarından uygun olanını seçerek eğitim alabilir ya da var olan bilgilerine yenilerini ekleyebilirler.

ingilizce, ingilizce öğrenmek, ingilizce konuşma, ingilizce diyalog, ingilizce kursu, iş ingilizcesi,

Yabancı hikaye kitapları okunabilir, bol bol alıştırma kitaplarından cümle çalışılabilir. Yukarda bahsettiğimiz gibi belli kalıpları ezberleyebilir, sık sık uygulama veya alıştırma yapabilir, evde sık kullandığımız nesnelere İngilizce karşılıklı etiketler yapıştırma gibi çoğaltabileceğimiz birçok İngilizce öğrenme tekniklerini hayatınızda uygulayabilirsiniz. İşinize uygun İngilizce konuşma teknikleri öğrenebilir, günlük konuşma diline ek olarak kendinizi geliştirebilirsiniz. 

İngilizce Konuşma Çeşitleri

İngilizce konuşma sırasında günlük dil ve iş dili farklılık gösterebilir. İş yerinde kullanılan terimler, günlük hayatta sık kullanılmadığı için harici öğrenmek durumunda kalabiliriz. Her mesleğin farklı terim grupları olabilir. Bu durum, İş İngilizcesi kavramını kendi içinde bölümlere ayırmaktadır. Profesyonel hayatımızda İngilizceyi aktif olarak kullanıyor isek mesleğimizi ilgilendiren terimleri iyi araştırıp öğrenmeliyiz. Çünkü bu kelimeler tüm dünya ülkelerinde bulunan, aynı meslekler için, aynı anlamı ifade edecektir. 

Günlük İngilizce konuşma, profesyonel hayattaki konuşmaya göre daha basittir. Kelimelerin yuvarlanması ile farklı cümle kalıpları doğmuştur. Ülkeler arasında aksan farklılıkları vardır. Bu da anlaşılmayı güçleştirdiği kadar kolaylaştırabilir de. Hangi bölgede yoğun iletişimde bulunuyorsak, o bölgenin aksanını öğrenmek işimizi kolaylaştırabilir. Ama İngilizceyi genel olarak konuşmak istiyorsanız, inglizce aksanı olan ana aksan üzerinden ingilizce konuşabilirsiniz.

Günlük konuşma dili, her şekilde kullanabileceğiniz ve anlaşma sağlayabileceğiniz bir dil bilgisine sahiptir. Teknik terimler barındırmaz. Basit kalıplara sahiptir. Bu da konuşmayı ve anlamamızı kolaylaştırır. Alışverişte, yemekte, yürürken ya da bir gezi turunda... Kelime hazneniz geniş ise anlayamayacağınız hiçbir şey olmaz. 

Sertifika veren İngilizce konuşma kursları var mı? 

Enstitü'nün vermiş olduğu sertifikalı yabancı dil programları var. Kendinize uygun seviyeye göre istediğiniz bölümün online eğitimini alabilirsiniz. Böylelikle İngilizcenizi geliştirmiş ve pratik yapmış olursunuz. 

Mülakatlarda İngilizce konuşma sertifikası önemli midir? 

Mülakatlarda hangi derecede İngilizce bilgisine sahip olduğunuzu bilmeleri için sertifika önemlidir. Çünkü, sahip olduğunuz ingilizce bilgisi, bu sertifikaları almaya hak kazandığınız belli sınav veya aşamalara tabi tutularak verilir. Bu şekilde de doğruluğunu işverene ispatlamış olursunuz. 

İngilizce konuşurken aksanları anlamak için ne yapmalıyım?

Çoğunlukla amerikan ve İngiliz aksanları kullanılır. Bu aksanları öğrenmek için de o bölgelere ait müzik, film ya da dizilerini izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Kullanılan cümle yapılarını iyi takip edip, hangi durumlarda nasıl bir cümle yapısı kullandıklarını dinleyerek öğrenebilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kadir Has Üniversitesi Grafik tasarım bölümü mezunudur. Bir süredir ilgi duyduğu alanlarla ilgili kendi oluşturduğu blogda yazmaya başladıktan sonra mesleğinde başarılı işlere imza atmanın yanında, içerik üreten alanda da kendini geliştirerek birçok blog sitesinde yazarlık yapmaktadır. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!