Close
Mobil Menu Bars

İlham Perisi Nasıl Gelir?

07 Mayıs 2019, 1532 defa okundu.
İlham Perisi Nasıl Gelir?
ilham, ilham perisi, öz güven, fikirler, tecrübe, hayal

İlham Türk Dil Kurumuna göre ‘esin’ anlamına geliyor. Üretmemiz, farklı fikirler ortaya sunmamız için ihtiyacımız olan ansızın içimize doğan güçlü bir histir. İlham perisi aniden gelir ve oldukça kaprislidir. Değer verilmesini ister. O geldiği an her şeyi bırakıp onunla ilgilenmeniz gerekir. Umursamazsanız küser ve çekip gider. Bazen öyle fikirler gelir ki aklınıza, unutmanıza ihtimal vermezsiniz. Unutmayacağınıza inandığınız için not almaz ve sonraya ertelersiniz. Bir bakmışsınız ki uçup gitmiş.

Kemal Sunal’ın filmini hatırlıyor musunuz? Filmde Kemal Sunal’ın canlandırdığı Niyazi karakteri, altılı ganyan oynarken minibüste şarkı dinliyor ve bu şekilde kuponları tutturuyordu. İlham gelmesi tam olarak böyledir aslında. Esinlendiğiniz bir şeylerin olması işinizi kolaylaştıracaktır.

İlham Perisini Çağırın

Çok Okuyun

Çok okumak kelime dağarcığınızı genişletir. Gelişiminize yardımcı olur. Kendinizi geliştirdiğiniz sürece daha iyi sonuçlar elde edersiniz. Daha hızlı olursunuz. Az zamanda çok iş yapabildiğiniz için daha çok tecrübeniz olur. Tecrübe ve deneyimler sizin en iyi dostlarınızdandır.

Kendinize Güvenin

Yapabileceğinize gönülden inanın. Başladığınız işi ilham gelmiyor diye ilk bahanede terk etmeyin. Sonra ilham perisini bekleyin. İlham perisi kendisine güvenen, hedefe ulaşmayı isteyen ve buna gerçekten inanan insanları sever. Bu noktada öz güven ve hayatımızdaki rolü önemlidir.

Müzik Dinleyin

İstediğiniz müziği dinleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin kendi tercihiniz. İlham gelmesi için klasik müzik dinlenmeli gibi bir şart bulunmuyor. Müzik, duygularınızı harekete geçirmekte önemli bir faktördür. Kendi zevkinize göre açtığınız müziği dinlerken elinizde olmadan hayal kurarsınız. İlham perisi hayal kurma yeteneğinizle ortaya çıkacaktır.

Konumunuzu Değiştirin

Çalışma odanızda oturmuş ilham perisinin gelmesini bekliyorsanız bir de oturma odanıza geçip bekleyin. Oturma odanızdaki nesneler, objeler hatta belki duvarda asılı tablonun yamuk duruşu, orta sehpanın üzerinde iki gündür kaldırmanızı bekleyen su bardağı bile size bir şeyler çağrıştırabilir. Kimi ilham perileri hep aynı yerde buluşmak ister. Kimisi aynı yerde olmaktan sıkılır. Farklılık ister.

Duş Alın

Zihninizde çok fazla düşünce var ise tıkanmış olabilirsiniz. Birçok bilim adamı duş almanın zihinsel rahatlama sağladığını savunmaktadır. Zihninizi boşaltmak yeni fikirleri, yaratıcılığınızın ortaya çıkmasını, üretebilmenizi hızlandırır. Bu nokta öz güvenin hayatımızdaki rolü çok fazladır.

Hareketlenin

Yürüyüşe çıkın. Varmak istediğiniz bir konum olmadan sadece yürüyün. Müzik açıp dans edin. Hatta sadece kalkıp uzun süredir ertelediğiniz dolabınızı düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Tabi tüm dolabı boşaltıp tekrar düzenlemeyi denemeyin. Çünkü ilham geldiği an kendisiyle ilgilenilmesini ister. Bu sefer aklınız dağınık bıraktığınız odanızda kalmasın.

Meditasyon Yapın

‘’Zihnimi sakinleştiremiyorum.’’ diyorsanız zihin arındırma meditasyonları yapmak zihninizi sakin kılmanızı sağlar. Böylelikle yapacağınız işe, yazacağınız yazıya, çizeceğiniz resme odaklanmanız kolaylaşacaktır.            

Film Seyredin

Kahvenizi alıp sevdiğiniz bir filmi açın. Bazen tek bir sözcük bile ilham verebilir. İzlediğiniz filmden bir replik size bir şeyler anımsatabilir. Bazen bir kahve kokusu bile sayfalarca yazmanızı sağlayabilir.

Sohbet Edin

Size ilham vereceğine inandığınız birini arayın. Uzunca sohbet edin. Üzerinde çalıştığınız konu hakkında sohbet etmek zorunda değilsiniz. Zevklerine, tercihlerine, kararlarına güvendiğin birisi size ilham verebilir.

İlham Perisi İle Dost Olun

Bazen ilk çağırdığınızda gelmez. Gerçekten yanınızda olmasını, size yardım etmesini istiyorsanız biraz ısrarcı olun. Tekrar tekrar çağırın.

Bütün bunları denerken yapmanız gereken işi düşünmeyin. Sadece zihninizi rahatlatmaya bakın. İlham perisi düşüncelidir. Zihniniz doluyken sizi rahatsız etmek istemez.

Eylem her zaman ilham üretir. İlham gelmiyor diye yapacağınız şeyden vazgeçmeyin. İnatçı olun. Harekete geçin. Binlerce adımı atmanız için öncelikle ilk adımı atmanız gerekir. Bilinçaltınızla dalga geçmeyin. Kendinize söz verin ve sözünüzden asla dönmeyin. İşte o zaman olanlara siz bile şaşıracaksınız.

Yazar: Nesrin Özgün

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!