Close
Mobil Menu Bars

İlham Perisi Beklerken Ne Yapmalıyız?

14 Mayıs 2019, 1927 defa okundu.
İlham Perisi Beklerken Ne Yapmalıyız?
ilham perisi, ilham perisi nasıl gelir, motivasyon, içsel motivasyon, ilham, yunan mitolojisi

İlham perisi, sanat ve edebiyatla uğraşan kişilerin dilinden düşürmediği bir söylemdir. Özellikle röportajlarda yazarlara nasıl yazdıkları sorulduğunda: “İlham gelince yazıyorum, yoksa kalem oynatamıyorum.” tarzında cevaplar duyarız. “İyi ama bu kadar meşhur olan ilham perisi nasıl gelir? Kimleri daha çok ziyaret eder?” sorularınızı duyar gibiyim. 

İlham nedir? İlham kelimesinin sözlük anlamı esin, esinlenmek, insan ruhunu ele geçiren tanrısal güçtür. Yazarı herhangi bir konu üzerinde yazmaya iten kelime, şairin şiirini tamamlayan bir dizedir. Ressamın tuvalde fırçasını hareket ettiren güç, müzisyenin kulağına fısıldayan melodi, heykeltıraşın eserinde o güne kadar yapılmamış bir dokunuşudur. Sadece sanatsal alanda değil günlük yaşamda hiç bilmediğimiz bir soruyla karşılaştığımızda cevabın birden aklımızda belirmesi halidir. 

İlham perisi kavramı, tarihte çok eski zamanlara dayanır. Antik Yunan mitolojisinde geçen trajedi, ilahi, tiyatro, destan, şiir, müzik, dans ve bilgi tanrıçası olan dokuz ilham perisi vardır. Bir şair veya besteci eserine başlarken ilham perilerinin yardımını ister. Musalar, yani Yunan mitolojisindeki periler, tanrıların kralı Zeus ile Mnemosyne’in  dokuz kızıdır. Antik Yunan’ın önemli  şairlerinden  Hesiodos, sürülerini otlatırken edebiyat ve sanatın tanrıçaları olan Musalar tarafından ziyaret edilir. Bundan sonra Hesiodos yarışmalara katılır ve güçlü eserler yazar.

Antik Çağ’dan günümüze kadar süregelen zamanda yaratıcı edebi, veya sanatsal ürünler çıkmasını sağlayan duygulara ilham perisi gelmesi durumu denilmektedir. 

İlham Perisi Nasıl Çağırılır?

İlham perisi gelmesinin herhangi bir kuralı ve şartı yoktur. Günün her anında yolda, çarşıda, müzik dinlerken, kitap okurken, kahve içerken ansızın gelebilir. Ancak zaman zaman tıkandığımız ve çıkmaza girdimiz anlar olur. Böyle zamanlarda yaratıcılığımızı geliştirecek, ilham perisini tekrar harekete geçirecek 5 basit tavsiyeye gelin beraber göz atalım.

Gevşeyin ve Rahatlayın

Tıkandığımız anlarda durup sakinleşmek, olaya dışardan bir gözle bakmak ilham perisi için oldukça etkili bir çözümdür. Günlük hayatın koşturması içinde yorulan zihnimiz aynı anda birçok olaya odaklanır ve veri karmaşasına girer. Meditasyon yapmak, doğada yürümek, deniz kenarında oturmak zihnimizi rahatlatmaya yardımcı olan eylemlerdir. Bedenimizi ve kafamızı ne kadar rahatlatırsak yaratıcılığımız o kadar gelişir. Zihnimizde ilham perisine yer açılır.

Müzik Dinleyin

Müzik, eski çağlardan beri ruha şifa olarak tavsiye edilir. Çalışırken müzik dinlemek ya da yaratıcılığımızın tıkandığı zamanlarda müzikle iç içe olmak ilham perisi için kapıyı aralar.

Kitap okuyun

Kitap okumak, kelime dağarcığımızı ve hayal gücümüzü  genişletir. Rastladığımız bir kelime bize yeni bir ufuk açar ve ilham perisi gittiği uzak diyarlardan tekrar geri döner.

Akışa bırakın

Yazarken tıkandığımız noktalarda zihnimizden geçen tüm kelimeleri olduğu gibi akış halinde yazıya dökelim. Resim yaparken işin içinden çıkamıyorsak bırakalım fırçamız istediği gibi hareket etsin müdahale etmeyelim.  Akışta olmak, olanı doğasına bırakmak ilham perisi için cezbedici bir ortamdır. Bu anlamda içsel motivasyon çok önemli bir unsurdur. Ortaya çıkarmak istediğiniz eser için motive olamadığınızı düşünüyorsanız Motivasyon İçin 9 İpucu yazısını mutlaka okuyun. 

Gözlem yapın

Etrafı ve çevremizde olan biteni gözlemlemek yeni bir bakış açısı kazandırır. Dışarıdaki olayları, insanların düşüncelerini ve eylemlerini izlemek bize hiç görmediğimiz yeni bir pencere açar. Bir olgudan, bir görüntüden, bir sözden esinlenmek yaratıcılığımızda başka okyanuslara doğru yelken açmamızı sağlar.

İlham perisi elbette herkes için aynı şekilde gelmez. Kimi için peri, kimine sopasıyla dürten ak sakallı dede, bazen bir fısıltı, bazen de iç sıkıntısı olabilir. Kişilere, mekana, durumlara göre değişiklik gösterse de önemli olan kendimizi tanıyıp bizim için uygun olan çağırma yöntemi bulmaktır.

Yazar: Didem Kaya

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Erkut Kızmaz
13 Aralık 2019
5.0

Yani ilham perisi size gelmezse siz ona gidin :)