Close
Mobil Menu Bars

İletişimde Ne Kadar Etkiliyiz?

06 Eylül 2019, 1277 defa okundu.
İletişimde Ne Kadar Etkiliyiz?
etkili iletişim, etkili iletişimin sağlanması, iletişim, iltifat etmek, beden dili, online eğitimler,

Sosyal bir varlık olan biz insanlar birbirimizle ve çevremizdeki kişilerle anlaşmak, paylaşımda bulunmak, ihtiyaçlarımızı gidermek ve fikir danışmak gibi amaçlarla iletişim kurmaktayız. 

İletişim Hakkında

İletişim sadece dili ve onun imkanlarını kullanarak gerçekleştirdiğimiz bir eylem değildir. 

İletişim nedir?

İletişim sözlük anlamıyla, alıcı ve gönderici arasında gerçekleşen ileti topluluğudur. Bu iletiler karşı tarafla kurmak istediğimiz duygu, düşünce, davranış, istek ve bilgi alışverişi gibi ögelerden oluşmaktadır. İnsanlar jest ve mimiklerini veya resim, şekil, sembol ve simgeleri kullanarak da karşı taraftaki kişi veya kişilerle iletişim kurabilir. Bu durumda iyi kötü hepimiz bir şekilde iletişim kuruyoruz fakat kurduğumuz iletişimde ne kadar etkiliyiz? 

Etkili İletişim 

Biz insanlar için iletişim olmazsa olmaz bir araçtır. Peki kurduğumuz iletişim ne kadar doğru? Bu noktada karşımıza etkili iletişim kavramı çıkıyor. 

Etkili iletişim nedir?

Etkili iletişim alıcı ve gönderici arasında kurulan bağlamda hem söz hem beden dilimizi kullanarak vermek istediğimiz mesajın tam olarak ve doğru bir şekilde algılanması olarak tanımlanabilir. Gönderici konumundaki kişinin konuşma tarzı seçtiği kelimeler, el kol hareketleri, jest ve mimikleri gibi unsurlar; etkili iletişimin sağlanması için dikkat edilmesi gerekilen noktalar olup alıcıya tam anlamıyla doğru, yalın ve anlaşılır bir şekilde ulaşması gerekir.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

Ne olduğunu öğrendik, peki nasıl kuracağız bu etkili iletişimi?” diyorsak şimdi de işin asıl kısmına yani derinine inme vaktimiz gelmiş demektir. Etkili iletişim, temelinde pek çok farklı konu ve davranışı barındıran bir kavramdır. Bunlardan bazıları; güzel ve etkili konuşmak, dinlemeyi bilmek, beden dilini kontrol etmektir. Bunların dışında empati kurmak, karşı tarafın düşünce ve görüşlerine saygı duymak, soru sormak ve iltifat etmek de etkili iletişim kurabilmek için dikkat etmemiz gereken konulardır.

Güzel ve Etkili Konuşmak

Güzel ve etkili konuşmak için öncelikle dilimizi düzgün kullanmalıyız. Daha sonra akıcı ve anlaşılır cümleler kurmalıyız. Cümleleri kurmak kadar onları seslendirmekte önemlidir. Bu yüzden kurduğumuz cümleleri okurken ses tonu ve vurgulamalara da dikkat etmeliyiz.

Dinlemeyi Bilmek

İletişim esnasında dinlemek ve dinlenmek çok önemlidir. Cümlelerimizi kesilmeden ve net bir şekilde karşımızdaki kişiye ifade etmek isteriz. Bu yüzden karşı tarafın bizi dinlemesi için öncelikle dinlemeyi öğrenmeliyiz. Karşımızdaki kişi bize kendisini rahatça ifade ettikten sonra zaten bizi dinlemek durumunda kalacaktır. Bu yüzden etkili iletişim kurabilmek için karşımızdaki anlatıcıyı sabırla dinlemeli, duygu ve düşüncelerimizi kendi sıramıza saklamalıyız. 

Beden Dilini Kontrol Etmek

Bazen sözlerimizden çok gözlerimiz pek çok şeye sözcü oluyor aslında. Etkili iletişim için beden dili ve önemi hakkında fikir sahibi olmak gerek. Karşımızdaki kişiye duygu ve düşüncelerimizi aktarırken kullandığımız jest ve mimikler, yüzümüzün şekli, elimizin kolumuzun duruşu bile karşımızdaki kişinin kafasında bir fikir uyandırıyor. Bu yüzden iletişim kurarken doğru bir izlenim yaratmak için bedenimizi kontrol altına almalıyız. Beden dili ifadelerinin anlamları çok önemlidir. 

İletişim ve beden dili üzerine eğitimler var mı?

Konuyu öğrenmek ve daha sağlıklı uygulamak için İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler veriyor. Ücretsiz alabileceğiniz Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitiminin size büyük faydası olur. 

Empati Kurmak

Kendimizi bir başkasının yerine koymak ne kadar zor gelse de iletişim için mükemmel bir akıcılığın sebebi olabilir empati. Karşımızdaki kişiyi gerçekten anlamak ve onu anladığımızı hissettirmek pozitif ve güven dolu bir duygu paylaşımına yol açar. Bu yüzden iletişim kurarken karşı taraftan bakmayı bilmemiz önemlidir.

Saygı Duymak

İletişim karşılıklı bir etkileşim olduğu için zaman zaman birbirine ters düşen görüşler ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hoşgörülü bir yaklaşım izlemeli ve karşımızdaki kişinin duygu ve düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Aksi takdirde karşıtlıkla savaşma durumu etkili iletişim için olumsuz bir tavır olup iletişimin tamamen kesilmesine bile yol açabilir.

Soru Sormak

Soru sormak dinlemenin göstergesidir. Karşı tarafı dinlediğimiz ve merak ettiğimiz konulara vardığımız anlamına gelir. Bu yüzden iletişimimizi etkili kılmak adına mutlaka anlatıcıya soru sormalı ve konuya karşı ilgili olduğumuzu göstermeliyiz.

İltifat Etmek

Son olarak iltifat etmek etkili iletişim için atılabilecek güzel adımlardan biridir. Karşımızdaki kişiyle uyuştuğumuz durumlarda onunla aynı fikirde olduğumuzu belli etmek anlatıcının hevesini arttırır ve anlatımını doğru yaptığını düşünmesine yol açar. Bu da ortamda pozitif ve yumuşak rüzgarların esmesine sebep olur.

Yazar: Selin Bostancı
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!