Close
Mobil Menu Bars

İletişimde Engelleri Kucaklayın

16 Ağustos 2019, 1513 defa okundu.
İletişimde Engelleri Kucaklayın
işaret dili, online eğitimler, işaret dili eğitimi, iletişim, işaret dili çevirmenliği,

İşaret dili, işitme ve konuşma becerilerinden yoksun bireylerin iletişimde kullandığı, temeli vücut ve beden hareketlerine dayanan dildir. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki işitme engelli birey oranı, toplam engelli birey oranı içinde %12 olarak belirlenmiştir. Toplumsal iletişimde hiçbir bireyin saf dışı kalmaması adına işaret dilinin bilinmesi ve kullanılması bu noktada büyük bir önem arz etmektedir.

İşaret Dili Evrensel Midir?

İşaret dili kullanıldığı bölgenin alfabesine göre düzenlenmektedir. Farklı dillerdeki konuşma dili farklılıkları ve alfabe yapısı işaret dilinde çeşitliliğine yol açmıştır. Bu sebeple tıpkı sözlü dilde olduğu gibi farklı bölgelerden insanların özel bir eğitim almadan anlaşabilmeleri mümkün değildir. Öte yandan iletişim evrensel bir gerçek olduğundan evrensel olmayan dil işaret dili de her geçen gün hızla önem kazanmaktadır.

İşaret Dilinin Avantajları Nelerdir?

Küresel gündemde yer almaya devam ettiği her gün popülerliği artmakta olan işaret dili İngilizcenin yanında aranan diller arasına girmiş bulunmaktadır. Her bireyi kucaklamaya elverişli yapısı sayesinde birçok TV programı, sanal dizi ve film yayınları ve sosyal medya yayınları işaret dili kullanımına ağırlık vermeye başlamıştır. 

Bugün ilgili kuruluşların bünyesinde çalışırken işaret dili biliyor olmak sizi bir adım öne taşıyacaktır. Kurumsal firmalar engelli iş alımı ve sonrasındaki iletişim ağını hesaba katarak, çalışanlarının işaret dili eğitimine önem vermektedir. Kazanacağınız bu beceri ayrıca çalışma ortamındaki bireyler ile ilişkilerinizi geliştirmeye yardımcı olacaktır. İş hayatından bağımsız olarak kişisel gelişiminize katkı sağlarken, daha fazla insan tanımanıza da olanak sunacaktır.

İşaret Dili Çevirmenliği

İşaret dili eğitiminin ilk amacı kuşkusuz bireyler arası iletişimi sağlayabilmektir. Sağlıklı bir iletişimin yolu ise tarafların birbirini eksiksiz ve dolaysız anlayabilmesinden ileri gelmektedir. Bu aşamada ileri seviye işaret dili eğitimi almış bireyler aynı zamanda kendilerine bir iş alanı yaratabilmektedirler. İşaret dili çevirmenliği, sözlü ifadeleri engelli birey için anlaşılır kılmakla kalmaz. 

Aynı zamanda engelli bireyin kendini ifadesini mümkün kılar. Bu sayede toplumsal iletişimde aksaklıkların önüne geçilmiş olur. İşaret dili çevirmeni olabilmek için en az lise mezunu olmak aranan özellikler arasındadır. Daha sonra MEB onaylı bir çevirmenlik kursunu bitirmeniz ve yeterlilik sınavını geçmeniz gerekmektedir. Bu eğitimi alacak bireylerde ileri seviye işaret dili biliyor olmak ise önemli bir ön koşuldur.

İşaret Dili Eğitiminin Tarihi

İşaret dili eğitimi almanın önemi herkes tarafından bilinmeli. Bu eğitim artık sadece bu engeli yaşayan kişilerin alması gereken bir eğitim olmaktan çıkmalı. İşin aslı işaret dili eğitimi ilkokuldaki derslerden biri olarak ders müfredatlarına girmeli artık. Yapılan araştırmalar sonucunda Türk İşaret Dili’nin tarihte 600 yıllık bir hikâyeye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular daha çok yabancı araştırmacılara ait olmakta olup, eldeki verilerin Osmanlıca oluşu bu noktada kaynak taramasını güçleştirmektedir.

İlerleyen yıllarda Dünya çapında ve ülkemizde işaret dili kullanımı yasaklanmıştır. Bu yeni başlayan süreç engelli bireylerin toplumun dışında kalışına sebebiyet vermiştir. Engelli bireylerin iletişim kurmaktaki en kolay aracı olan işaret dili onları topluma entegre etmeyi amaçlıyordu. Yeni başlayan süreç ise engelli bireyleri ötekileştirmekteydi.

1992 yılına gelindiğinde MEB işaret dili konusundaki çalışmalarına başlamış, 2005 yılında ise Türk İşaret Dili özgürlüğüne kavuşmuş ve TDK bünyesine girmiştir. Tarihte yaşanan bu süreç açıkça ortaya koymaktadır ki işaret dili, toplum sağlığı adına atılmış önemli bir adımdır. Her bireyin kendini ifadesini mümkün kılan bu dil, her yaştan bireyin kolayca öğrenebileceği bir yapıdadır. Toplumun farklı katmanları arasında kurulacak olan bu köprü, tarafların ufkunu açan eğitsel bir deneyimdir.

Bu süreçte bir dilin bir insan kazanmak olduğu unutulmamalı, işaret dilinin de unutulmuş birçok insan olduğu yeniden hatırlanmalıdır. Bugün siz de harekete geçin ve online eğitim seçeneklerinin de içinde bulunduğu bu eğitsel sürece ilk adımınızı adın. Unutmayın ki işaret dili eğitimi anadilinizi tamamlar ve her birey için mümkün kılar niteliktedir. Peki, İşaret Dilini Ücretsiz Olarak Nasıl Öğrenebilirsiniz?

İşaret dili eğitimi veren kurum var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün de hizmete sunduğu online ücretsiz derslerin arasında İşaret Dili Eğitimi de var. Online eğitimler iç disiplininiz olduğu sürece yoğun çalışma programınız da olsa zaman ayırabileceğiniz bir sistem. 

Yazar: İrem Pınar Sarıçam
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!