Close
Mobil Menu Bars

İletişim Geliştirilmesi Gereken Bir Beceridir

12 Şubat 2019, 965 defa okundu.
İletişim Geliştirilmesi Gereken Bir Beceridir
İletişim Geliştirilmesi Gereken Bir Beceridir

Günümüzde insanların iletişim kurmak konusunda başarısız olduğunu görüyoruz. Oysa biz daha anne karnındayken iletişimi gerçekleştiren varlıklarız. Anne karnında annemizle gerçekleştirdiğimiz iletişim, dünyaya gözlerimizi açtıktan sonra etrafımızdaki kişilerle devam eder. 

İletişim Gelişimi

İletişim insanlar için hayatın her alanında ve anında etrafımızdaki unsurlarla anlaşmak için ihtiyaç duyduğumuz bir olgu. İletişim genellikle akla ilk gelen “konuşmak” kavramıdır. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız sorunların çoğu iletişim eksikliğinden kaynaklanır. 
Bu bazen bir işi alamamak olur, bazen de sevdiğimiz biri ile küsmek. Eğer iletişimde bir sorun varsa, bu sorun her iki tarafın ortak ürünüdür. İşte bu yüzden her birey iletişimini geliştirmelidir. Bu gelişim sürecinde bilmemiz gereken birkaç başlık var. Şimdi bu başlıklara bir göz atalım.

İletişim Becerileri                              

Hayatımızda edindiğimiz tecrübeler ışığında iletişim becerilerimizi her zaman geliştirebiliriz. Hep bir ileri seviyeye geçebiliriz. Aslında iletişim, etki alanında insan olan her oluşumun, iyi ve gelişmiş olması gereken bir alandır. Bu husustan da anlaşılacağı ve günümüz toplumunda da çokça örneğini gördüğümüz üzere iletişim insanlar ve kurumlar arasında da söz konusudur. 

İletişimde kelimeler %10, ses %30, beden dili %60 rol oynar. Kelimeler ne söylediğimiz, ses ve beden dili de nasıl söylediğimiz ile ilgilidir. Bu yüzden herhangi bir konuda yazarken, yanlış anlaşılmamak ve yetersiz kalmamak için çok daha dikkatli olmalıyız. Yazarken seçtiğimiz kelimeler ve cümleler daha fazla önem kazanır. 

İyi Bir İletişim İçin Neler Gerekir?

  • Beden dili,
  • Ses tonu ve konuşmanın akıcılığı,
  • Beden duruşu,
  • Mimikler,
  • Mesafe ve bedensel temas

Sosyal Medya Etkeni

Hayatımıza hızlı bir şekilde giriş yapan sosyal medya kısa zamanda kişiler arası iletişimimize de yansıdı. Eskiden birbirimizle daha çok sohbet edip daha çok zaman geçirirken artık sosyal medyada zaman geçirir olduk. Zamanımızın önemli bir kısmını harcadığımız sosyal medya platformlarında gezinmekten iletişim kurmak bir yana çoğu zaman birbirimizin yüzene bile bakmıyoruz. Oysa arkadaşlarımızla ya da ailemizle birlikteyken sohbet ederek geçireceğimiz zaman bizler için en kaliteli zaman dilimidir. Peki bu kadar çok vakit geçirdiğimiz sosyal medya platformlarından sizce en çok hangisini kullanıyoruz? 

Bu konuda İngiltere de yapılan bir çalışma bunun cevabını bizlere veriyor. İngiltere merkezli global sosyal medya ajansının araştırmasına göre, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformunda yüzde 92’lik oranla YouTube’un yer aldığını görüyoruz. Tabi ki bunu diğer sosyal medya platformları da takip etmekte.

Artık Birbirimizi Dinlemek İstemiyoruz

Hayat karmaşasından yorulan bizler birbirimizi dinlemeyi çoğu zaman istemeyebiliyoruz. Dolayısıyla da başarılı bir iletişim kuramıyoruz. Başarılı iletişim kurmanın yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçer. Öncelikle birbirimizi dinlemeyi öğrenmeliyiz. Bir olayı tartışıyor olabiliriz, önemli olan bu tartışma esnasında birbirimizi dinleyip, sakin bir şekilde iletişim kurabilmek. Eğer biraz olsun birbirimizi dinlemeyi öğrenebilirsek yaşanabilecek bazı yanlış anlaşılmaların da önüne geçebiliriz.

Eskiden insanlar birbirlerini daha çok dinlerlerdi. Birlikte sohbet ederek keyifli vakit geçirirlerdi. Birbirlerini daha iyi anlar her sorunun hakkından gelirlerdi. Şimdiyse kimse ile doğru düzgün sohbet edemiyor. Herkes kendi kabuğuna çekilmiş halde, kimse kimseyi dinlemek istemiyor. Ben diyorum ki haydi gelin bugünden itibaren çevremizdeki insanları dinleyelim ama gerçekten dinleyelim. 

İyi Bir Dinleyici Olmak

İyi bir iletişim kurabilmek için her şeyden önce iyi bir dinleyici olmalıyız. Karşımızdaki kişiyi empati ile dinlemeli, ne anlattığını algıladıktan sonra anladığımızı bildirmeliyiz. Empati, algı ve iletişim dendiğinde bu alt başlıkların bir sonu gelecek gibi görünmüyor. 

İyi bir iletişim için eğitim var mı?

İletişim konusu ile ilgili İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler veriliyor. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimi alarak bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yazar: Makbule Kanıoğlu
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!