Close
Mobil Menu Bars

İknanın Hayatımızdaki Yeri

05 Eylül 2019, 1701 defa okundu.
İknanın Hayatımızdaki Yeri
ikna, ikna teknikleri

İkna kabiliyeti, doğuştan olabileceği gibi sonradan da geliştirilip öğrenilebilen bir beceridir. İkna teknikleri, iletişimi güçlü ve etkileyici kılan bir yöntemdir. Kendi düşüncelerimizi karşı tarafa kabul ettirmek, iknanın temel yapı taşıdır.

İkna hakkında yeterli donanıma sahip olunduğu takdirde, iletişimimiz daha etkin olur. İnsanlarla daha sağlıklı ve kalıcı ilişkiler geliştirmek için başlıca ikna tekniklerini bilmek gerekir. Günlük hayatta da iş hayatımızda da bu tekniklere hakim olmak bizi başarıya götürür. Öyleyse ikna tekniklerinin önemini, ne işimize yarayacağını ve etkili ikna yöntemlerini öğrenmekte fayda var.

ikna, ikna teknikleri

İkna Teknikleri Günlük Hayatta Ne İşime Yarayacak?

İkna konusunda bilgi ve eğitim sahibi olmak, gerek iletişiminizi güçlendirmeyi gerekse karşılaştığınız tuzaklara karşı farkındalık kazanmanızı sağlar. İkna teknikleri, mesleğiniz ne olursa olsun etkili bir iletişimin anahtarıdır.

Günlük hayatta ise, bir mağazaya gittiğimizde satış danışmanının bize dakikalarda ürün övmesinin altında yatan sebebi idrak ederiz. 

Ya da bir gayrimenkul almaya karar verdiğinizde emlakçının sizi ikna edene kadar dil dökmesinin arka planını görmeye başlarsınız. Çoğu kez manipüle edilen bu süreçler hakkında farkındalığa varmak, ikna teknikleri konusunda bilgi sahibi olmaktan geçer.

ikna, ikna teknikleri

İkna Etmek Başarıyı Getirir mi?

İş hayatında da başarının temelinde ikna kabiliyeti yatar. Ne anlattığımızdan çok nasıl anlattığımız önem arz eder. Doğru zamanda doğru şeyleri söylemek, zamanlamanın bu konuda ne kadar önemli olduğunu gösterir. Öyleyse hazır olmak için, konuşmak için doğru zamanı bekleyin.

Karşınızdaki insanı anlayıp onun frekansından yaklaşmaya çalışmak gerekir. Söylediğiniz şeylerde dürüst ve gerçekçi olmanız gerektiğini hiçbir zaman unutmayın. Sözlerinizde tutarlı olmalısınız. Aksi halde karşınızdaki insanın, potansiyel müşterilerinizin güvenini kaybeder ve işinizi zorlaştırırsınız. 

Beden Dilinin Önemi Nedir?

Beden Dili, iletişimi destekleyen en önemli unsurlardan biridir. Hiç şüphesiz, ikna etmeniz gereken insanlara karşı da söylediklerinizle beden dilinizin, duruşunuzun uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Etkili bir iletişim ve ikna için tutarlı olmak önemlidir. 

ikna, ikna teknikleri

İkna Yeteneğini Kazanabilirsiniz

Bazı yetenekler doğuştan gelir. Ancak bazı yetenekler sonradan da kolaylıkla kazanılabilir. İkna tekniklerini de sonradan kazanmak mümkün. İkna Teknikleri Eğitimi bize; daha etkili bir iletişim, daha farkındalıklı bir yaşam ve başarılı bir kariyer sağlar. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!