Close
Mobil Menu Bars

İkna Teknikleri Nelerdir?

13 Ocak 2020, 5522 defa okundu.
İkna Teknikleri Nelerdir?
 ikna, satış, iş hayatı, ikna kabiliyeti, ikna teknikleri, müşteri,

Günlük hayatımızda karşılıklı iletişim hâlinde olduğumuz çevreyi kendi duygu ve düşüncelerimize yöneltmek ve buna bağlı olarak ikna etmek isteriz. İletişimde sık rastlanan bir durum olarak ikna süreci, bir şekilde sağlanmış gözükse de bunun arka planında bazı uygulamalar ve öğrenilmiş deneyimler iknayı etkinleştirecek bir altyapı hazırlar. İkna etme sürecine katkı sağlayacak uygulama ve teknikler yalnızca günlük hayatta karşılaştığımız şekilde değil, iş hayatı içinde de birçok kullanıma katkı sağlayacak biçimde öğrenilir. İletişimde bulunduğunuz taraflara karşı bir düşünceyi, önermeyi, duyguyu sunarken belli bir beklenti içinde aynı fikirde olduğunuzu hissetmek istersiniz.

Karşı tarafın sizi anlayıp size hak vermesi ve buna bağlı olarak da seçimlerinizin aynı olmasını sağlamak için farkında olmadan kullandığınız bazı ikna teknikleri bulunmaktadır. İkna etmek her zaman basite indirgenecek bir süreç değildir. Kişiye, ortama ve sizin kabiliyetinize de bağlı olarak karmaşık bir süreç içinde de meydana gelebilir. İkna kabiliyeti aynı zamanda iş hayatınında da size verimlilik ve buna bağlı başarı da getirecektir.

İkna Nedir?

İkna, iletişim hâlinde bulunduğunuz tarafın sizinle aynı paylaşımda bulunmasını sağlayabilmektir. Bu bir düşünce, duygu ya da seçim içerebilir.  Günlük hayat içinde arkadaşlarınızı kendi belirlediğiniz bir yere davet etmek için ikna edecek sözcükler ve cümleleri kullanırsınız. Bu kimi zaman aradaki samimiyet ve ilişkiye bağlı olsa da her zaman aynı fikir ve aynı seçimde ortak görüşe sahip olmanız da beklenemez. Bu gibi durumlarda ikna etmekte zorlandığınız ya da ikna etmek istediğiniz kişilere yönelik bazı uygulamaları kullanabilirsiniz. İkna ederken karşı tarafla olan iletişiminiz önemli bir unsurdur. 

 ikna, satış, iş hayatı, ikna kabiliyeti, ikna teknikleri, müşteri,

Etkili ve doğru bir iletişimin sağlanması iknayı kolaylaştıracak bir temel oluşturur. Bununla birlikte sağlıklı bir iletişimi sağlayan güven ve yakınlık hissi de iknayı kolaylaştırır.  Size güvenmeyen biri düşüncelerinizi de kabul etmeyebilir, ikna olması zorlaşabilir. Güven, kişiye iletişimi sürdürme olanağı ve fikirlerini açıklayabilme imkânı sağlar. İletişimin niteliğine göre de belli bir güven hissi yaratıldıktan sonra yakınlık durumu da oluşabilir. İkna sürecini kolaylaştıran ve güveni sağlayacak özdeşleşme ile yakınlık durumudur. Duyguların ve düşüncelerin belli bir noktada ortak olması ve bunu gösterebilme karşı tarafın size güven duymasını sağlayacak ve ikna sürecinde de bu durum etkili olacaktır.

Özellikle ikna sürecinden önceki deneyimler kişinin ikna olup olmayacağını etkilemektedir. İnsanlar çoğunlukla zihinsel olarak karşısındaki kişileri bir süzgeçten geçirir ve kendi deneyimlerine göre bir kategoriye ayırır. İlk intiba dediğimiz izlenimde de bu sınıflandırmaya rastlanır. Beden dili ve sözler, davranışlar kişiyi sonraki iletişim için kapı açabilir ya da kapatabilir. İknadan önce geliştirilen ve sürdürülen bir iletişimin ve ilişkinin var olması iknayı kolaylaştırır. Bunun dışında iş hayatında satış-pazarlama ve müşteri ilişkilerinde çalışan kişilerin pozitif ve sağlıklı bir iletişim girişini sağlamaları yararlarına olacaktır.

Nasıl İkna Ederiz?

İkna kabiliyeti ile günlük ve iş ilişkilerinde başarıya ve verimliliğe sahip olabilirsiniz. İknayı sağlayacak ve kolaylaştıracak yöntem ve teknikleri bilmeniz her alanda ikna kabiliyetinizi geliştirecektir. Güven, samimiyet, beden dili gibi ikna sürecinde size yardım edecek hissiyat ve davranışları doğru zamanda kullanmanız da önemlidir.  İkna teknikleri bugün birçok alanda kullanıma açık olarak uygulanmaktadır. İş hayatında müşterileri ikna etmek, hedef grubu yönlendirmek, iş ortaklarını ikna etmeye çalışmak gibi pek çok durumda iknaya dair teknikler; deneyimler ışığında kullanılıyor.

Başkalarını sizin gibi düşünmeye ikna etmek için kullanmaya yönelik teknikler olduğu gibi sizin deneyimleriniz ve kurduğunuz iletişiminiz de oldukça önemlidir. İknayı kolaylaştıracak teknikleri doğru yer ve zamanı da dikkate alarak uygulamaya gayret edin. İkna etmenin her zaman kolay biri iş olmadığının ve kişiye ve farklı değişkenlere göre şekillendiğinin de bilincinde olarak denemeye ve uygulamaya da devam edin.

 ikna, satış, iş hayatı, ikna kabiliyeti, ikna teknikleri,

Söylenen Sözler ve Beden Dili

Güven ve samimiyeti sağlayabilecek temel şey sizin sözleriniz ve davranışlarınızdır. Bir kişiyi ikna etme sürecinden önceki deneyimler çoğunlukla karar vermede etkili oluyor. İletişimin sağlıklı olmadığı ve güvenin yaratılmadığı bir ilişkide ikna etmek de zorlaşmaktadır. Bu noktada iletişimi başlatmak ya da sürdürmek için söylenen sözlerin ve kullanılacak beden dilinin etkisi yüksektir. Sözcükleriniz, cümleleriniz beden diliyle uyumlu olmalı ve pozitif bir dil kullanımını da sağlamalısınız. Özelikle satış danışmanları ve müşteri ilişkileri departmanının müşteri ile doğrudan iletişiminde olumlu cümleler kurmalı ve sonuna kadar dinleme etkinliğini gerçekleştirmelidir. Jest ve mimiklerinizin ikna aşamasında kaba ve samimiyetten uzak olmamalıdır. Samimiyeti kendinizden emin bir ses tonu ve ricaya dayanan sözcüklerle destekleyin.

Karşılıklı Bağımlılık Yaratma

Biri bize iyilikte bulunduğunda ya da bir konu hakkında yardımda bulunduğunda aynı şekilde ona karşılık vermek isteriz. Karşılıklı bir bağımlılık yaratıldığında ikna edebilmek de kolaylaşmaktadır. İçtenliğiniz, daha önce yaptığınız iyilikler, nazikliğiniz ve pozitifliğiniz karşılıksız kalmayacak şekilde taraflara da geçecektir. Önemli olan ise tutarlı bir imaj göstermeniz ve iletişim kurmanızdır. İkna etme sürecinde önceki deneyimler ve intiba olumlu, tutarlı ise size olumlu bir karşılık sunma ihtiyacı da duyulur. 

Olumlu Örnekler ve Sosyal Kanıt Sunma

Özellikle bu madde daha çok pazarlama-satış alanında çalışanların uygulayabilecekleri bir tekniktir. İnsanlar, kendi deneyimleriyle beraber başkalarının da deneyim ve düşüncelerine güvenmekte ve ikna olabilmektedir. Özellikle kararsız durumda kalındığında, çoğunlukla sosyal olarak  popüler olan, kendini hedef grup nezdinde kanıtlamış ürün ya da hizmeti edinmek kolaylaşıyor. Satış alanında ürün ya da hizmet pazarlama noktasında örnekler sunabilmekte ikna etmek için önemlidir. Reklam sektöründe sık yapılan ünlü ve popüler oyuncularla çalışma, alanındaki uzmanlardan yararlanma ve onay sunma gibi kullanımlar insanların o işe, reklama güvenini artırıyor.

iş hayatı, ikna kabiliyeti, ikna teknikleri, müşteri,

Satışı yapılacak ürünün ya da hizmetin özeliklerini açıklarken " en çok satan, en çok tercih edilen " gibi sözcüklere yer verilmesi de insanların güvenini kazanabilmekte ve satın alma aşamasına geçmesini de kolaylaştırmaktadır. İkna etme sürecinde yararlanacağınız ve size fayda sağlayacak daha fazla teknik ve bilgi için Enstitü sayfasından online eğitim olarak verilen ikna teknikleri kursunu alabilirsiniz. Hayatınızın her alanında uygulayarak size özgüven, başarı, saygınlık ve insan kazandıran iknayı; eğitimler aracılığıyla edindikten sonra pratiğe geçirmeye ve bunu zorlamadan yapmaya çalışın.

İkna nedir?

İletişim ya da etkileşimde bulunduğunuz tarafın sizinle aynı duygu, düşünce, tutum ve seçimde bulunmasına olanak sağlayan şey iknadır. İkna sürecinde, kişiyi zorlamadan ilgisini ve dikkatini çekebilmek önemlidir. İletişim hâlinde olduğunuz tarafları zorlamadan sizinle aynı düşünce ve seçimleri kabul etmeleri için iknanın içinde yer alacak bazı tekniklerden yararlanmanız gerekebilir.

Hangi alanlarda ikna teknikleri kullanılmalıdır?

Günlük ve iş hayatının bir noktasında iknayı kullanırız.  İletişim kurduğunuz tarafı yönlendirmek ve ikna etmek için bazı teknikleri uygulayabilirsiniz. Özellikle satış-pazarlama ve reklam gibi alanlarda çalışanlar müşteri ve hedef kitlesini etkilemek ve ikna etmek zorundalar.

İkna teknikleri nelerdir?

İknayı sağlamak için öncelikle sağlıklı ve doğru bir iletişimi kurmak önemlidir. Güven, samimiyet ve beden dili ile sözcüklerin uyumu da iknayı kolaylaştıracak durumlardır. Karşılık yaratma, doğru yer ve zaman seçimi, pozitif bir dili kullanımı, tutarlı ve olumlu sözcük ve cümleler ikna sürecinde kullanılacak tekniklerden bazılarını oluşturur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!