Close
Mobil Menu Bars

İkna Kabiliyeti Nasıl Geliştirilir?

17 Nisan 2020, 2511 defa okundu.
İkna Kabiliyeti Nasıl Geliştirilir?
ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

Birey olarak sizde fikirlerinizin kabul görmesini ister misiniz? Bir konu hakkında görüşlerinizi ifade ettiğinizde sizi dinleyen kişilerin sizin görüşlerinize katılmasını ister misiniz? Başlangıçta sizin görüşlerinize uzak dursalar da siz konuştukça ikna olmalarını istemez miydiniz? İkna edici bir kişi olmayı kim istemez? Günümüzde bireylerin en çok sahip olmak istediği özelliklerin başında ikna etme gücü gelir. İkna etme gücü günümüz de süper güç olarak tanımlanır. Aynı zamanda ikna kabiliyeti bireysel ve toplumsal düzeyde değişimin ilk adımı olarak görülür.

Kişisel yaşantımız da, iş yaşantımızda ve yaşadığımız her an da ikna ile alakalı bir olayın içinde buluruz kendimizi. Özellikle de iletişim alanında bu kavram sürekli karşımıza çıkmaktadır. İletişim, bir kişinin başka birini etkilemesi yani onu ikna etme durumudur. Karşı tarafa verdiğimiz bilginin benimsenme durumu, reklamını yaptığımız markanın tercih edilmesi ve bireylerin beklentilerimizi karşılama durumları ikna etme ile alakalıdır.

ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

Bir lider, siyasetçi, iş insanı, bilim insanı, öğretmen, antrenör, ebeveyn, satış uzmanı, doktor vb. başkasıyla iş yapan mesleklerin başarıya ulaşmak için ikna etme gücünü kullanması gerekir. Hangi meslek grubunda çalışıyorsak çalışalım karşımızdaki kişiler üzerinde ikna kabiliyeti kurmadan, karşımızdakilerin gönüllü katılımını sağlamadan başarılı olamayız.

İkna etme durumu, kendi görüşlerimizi karşı tarafa zorla kabul ettirme durumu değildir. İkna etme durumu, bireylerin görüşlerini ve davranışlarını kendi istekleriyle değiştirilmesini sağlamaktır. 3-4 yaşlarında olan bir çocuğun tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının kazandırılması hem de çalıştığınız şirkette patronunuzun projeniz için kaynak bulması için ikna ediyor olun, ikna sizi başarıya götürecek en etkili araçlar arasında yer alır.

İkna ve ikna kabiliyeti hakkında bu kadar bahsettikten sonra bu kavramları tanımlamazsak olmaz. Şimdi bu kavramları yakından tanıyarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olalım.

İkna Nedir?

İkna, başkalarının düşüncelerini, kararlarını ve eylemlerini değiştirmeye razı etme durumudur. Kurulan iletişim yoluyla karşınızdaki bireyleri etkileme becerisidir. İkna, zihinsel değişim yaratabilme becerisidir. Bir düşüncenin faydalarını ve mantığını etkili bir şekilde açıklayarak karşı tarafa kabul ettirme becerisidir. Bu tanımlaya göre, bir teklifin mantıklı olduğuna diğerlerini ikna etme, bir iş insanına yapmak istediğiniz işin nasıl dönüş sağlayacağını göstermek vb. durumlarda ikna edici olmamız gerektiği ortaya çıkmaktadır.

ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

İkna günümüzde büyük bir yetenek olarak tanımlanır. Bu yeteneğe sahip olan kişiler güvenilir, bilgili ve arkadaş canlısı olarak görülürler. Çünkü bireyler inanmadıkları ve güvenmedikleri kişiler tarafından etkilenmezler. Bu yeteneğe sahip olan kişiler güçlü sözlü iletişim becerilerine sahiptir. Bu yüzden başkalarını daha iyi dinler ve anlarlar. Bu sayede fikirlerini başkalarının bakış açısından sunabilirler.

İkna Kabiliyeti Nedir?

İş yerinde, evde, okulda, arkadaş ortamında sizleri daha çabuk ikna eden kişiler mutlaka vardır. Belki de bahsedilen kişi sizsiniz. Yaşam boyunca bireyler sürekleri bir şeyleri pazarlar durumundadır. Fikirleri, görüşleri, seçimleri, kararları, yaptığımız işleri vb. Bu sayılanları yapabilmek için bireylerin ikna kabiliyeti özelliğine sahip olması gerekir. Peki, bahsedilen ikna kabiliyeti nedir?

İkna kabiliyeti, sonradan ve eğitimle kazanılan bir yetenektir. Çünkü ikna kabiliyeti içerisinde bazı taktik ve teknikler barındırır. İş hayatında başarılı olan insanların sahip olduğu en önemli özelliklerden biridir. İkna kabiliyeti özelliğine sahip olan kişiler konuşmaları ile her zaman dikkat çeker. Aynı zamanda bulundukları ortama enerji verir ve kariyerlerinde daima başarıya ulaşırlar. Çünkü bu özelliğe sahip olan bireyler başarılı olacaklarına ilk önce kendilerini inandırmışlardır.

ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

İkna kabiliyeti özelliğine sahip olan kişiler karşısındaki bireylerin hal ve hareketlerine dikkat ederler. Karşısındaki kişilerin neler söyleyebileceklerini tahmin eden kişiler, konuyu ve kişileri yönetim biçimleri sayesinde etkileyerek başarıya ulaşırlar. İkna kabiliyeti özelliğine sahip olan kişiler arasında yapılan bir araştırma sonucuna göre en önemli özellikleri karşısındaki kişileri iyi tanımak ve empati yapmak olarak açıklanmıştır. Bu işin sırrı da karşınızdaki kişinin kişilik özellikleri ile ilgilidir.

Örneğin, yöneticinizi ikna etmek istediğinizde neyi, nasıl bir şekilde isteyeceğiniz konusunda her zaman hazırlıklı olmalısınız. “Olabilir, mutlu olurum, siz bilirsiniz…” cümleleri yerine neden-sonuç ilişkisine dayanarak ilerler. Aynı zamanda somut ve mantığa uygun açıklamalar yaparak başarı sağlarlar. İkna kabiliyeti başarıya götür mü konusu tartışılır. Ancak başarıya ilerleyen yolda önemli bir adım atılmasını sağlar. Gerek liderinizi, gerek çalışma arkadaşlarınızı, gerek müşterilerinizi ikna ettiğiniz süre boyunca kariyer basamaklarını daha hızlı çıkmanız aşikar. Bu alanda başarıya ulaşmak ve kendinizi geliştirmek için İkna Teknikleri Eğitimi alarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

İkna Kabiliyetini Geliştirme Yolları

İkna kabiliyetini geliştirme yolları arıyorsanız önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yeteneğe sahip olmak hemen hemen her kapıyı açan bir anahtara sahip olmak gibidir. Bu özelliğin farkında olanlar ikna kabiliyetini geliştirme yolları hakkında araştırmalar yapmışlardır. Bu araştırmalara göre belirlenen bazı ikna kabiliyetini geliştirme yolları şunlardır;

  • Kime Nasıl Hitap Etmeniz Gerektiğini Bilmeniz Gerekir: İkna kabiliyeti geliştirme yolları arasında kime nasıl hitap edeceğinizi bilmek yer alır. Karşınızda yer alan kişinin özelliklerini bilerek, kelimelerinizi ona göre belirlemeli, karşınızdaki kişinin nasıl yaklaşımlardan etkileneceğini kestirebilmelisiniz. Bu şekilde davranarak karşınızdaki kişinin öne sürdüğünüz fikirlere karşı nasıl tepkiler vereceğini tahmin edersiniz ve buna göre adım atarsınız. Yeni tanıştığınız kişiler üzerinde de bu yolu uygulayabilirsiniz. Peki, nasıl uygulayabiliriz? Uygun taktik yolları kullanarak yeni tanıdığınız kişileri ikna edebilirsiniz. Sorduğunuz birkaç soruyla karşınızdaki kişinin karakteri hakkında bir görüşe sahip olabilirsiniz. Karşınızdaki kişinin beden dilini gözleyerek onu nasıl bir yol kullanarak ikna edeceğinize karar vermelisiniz.

ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

  • Yüz Yüze Görüşmeler Yapmayı Tercih Etmek: Bir ürün satmak veya görüşünüzü kabul ettirmek istiyorsanız yüz yüze konuşmayı denemeniz gerekir. Bu yöntem ikna kabiliyetini geliştirme yolları arasında oldukça eski ve işe yarayan bir yöntemdir. Yapılan birçok araştırmaya göre yüz yüz yüze yapılan görüşmelerde ikna etme sürecinin daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Yüz yüze görüşme yaptığınız anda etkili iletişim stratejileri ve beden dili kullanmak sizin avantajınıza sayılır. Kelimelerin yanında beden dilinde jest ve mimik kullanımı ve birçok hareketiniz güçlü bir iletişim sağlamak için oldukça önemlidir. Sonuç olarak beden dilini etkili bir şekilde kullanarak karşınızdaki üzerinde daha kolay ve kalıcı bir etki bırakabilirsiniz.
  • Açıklayıcı Cümleler Kullanmak Gerekir: Hiç kimse iletişim esnasında lafın dolandırılmasından hoşlanmaz. Anlatmak istediğiniz konuya kısa bir giriş yaptıktan sonra aldığınız etkileşime göre anlatmak istediğinizi anlatmaya başlayın. Konuşma anında açık ve net bir dil kullanmayı ihmal etmeyin. Konuyu uzatmak, anlatmak istediğiniz şeyi dolandırmak karşı tarafta olumsuz izlenim bırakır. Karmaşık ve dolambaçlı cümleler kurmak yerine özgüven sahibi olarak karşı tarafa konuyu anlatmayı denemelisiniz. İkna etme sürecini de karşılıklı fikir alışverişi yaparak sürdürebilirsiniz.
  • Haklı Olduğunuzdan Emin Olmanız Gerekir: İkna kabiliyetini geliştirme yolları arasında haklı olduğundan emin olmak da yer alır. Bu yeteneğe sahip olan bireyler, mesajlarını nasıl düzenleyeceklerini ve ulaştıracaklarını bilir. En önemlisi mesajın çok önemli olduğu anlayışını benimserler. Bu yüzden mesaj iletimi sırasında açık, kısa ve öz konuşmalar yapmaya çalışın. Fikirleriniz ve kararlarınız kusursuz olduğu için karşınızdaki kişiyi etkilemeyi başarın.
  • Zamanı İyi Kullanmak Gerekir: Bu yeteneğinizi kullanırken bir tek kendi zamanınızı değil karşı taraftakinin de zamanını kullandığınızın farkında olun. Bu yüzden zaman yönetimi konusunda başarı sağlamanız gerekir. Karşınızdaki bireyde etki uyandırabilmek için ona satmak istediğiniz ürünü, görüşü ya da hizmeti kısa yollardan etkilemeye çalışın.

ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

  • Olumlu Sonuçlara Odaklanmak Gerekir: Korkutma taktikleri kullanmak bazı bireylere cazip gelse de olumlu sonuç ifadeleri ikna etme sürecini kolaylaştırır. Bu çerçevede yapılan araştırmalara göre çoğu bireyin korkutulmuş hissedilmeye veya bir davranışını değiştirmek için suçlandıklarında olumsuz tepki verdikleri ortaya çıkmıştır. Yaratmak istediğiniz değişimin olumlu yönlerine odaklanmaya çalışmalısınız. Karşınızdaki kişinin nelerden kaçınması gerektiği ile ilgili bahsedeceğinize onu daha iyi bir yere götürmeye çalışın.
  • Samimi Olmak Gerekir: İkna kabiliyetini geliştirme yolları arasında samimi olmak yer alır. Ancak bu samimiyetin bir ölçüsü olmak zorundadır. Ölçülü olarak kullanılan samimiyet karşı tarafta olumlu etki bırakmaktadır. Karşınızda yer alan kişide etki uyandırmak için samimi olmalısınız. İkna etmek istediğiniz kişiye karşı samimi davranışlar gösterin ancak dozunu kaçırmayın. Laubali olacak seviyelere inmeyin. Samimiyet ölçünüzü de karşınızdaki kişiye göre ayarlamanız gerektiğini de sakın unutmayın.
  • Karşı Tarafla İyiyi ve Kötüyü Paylaşmanız Gerekir: Yurtdışında yapılan bir araştırmaya göre, bir veya iki karşıt durumu paylaşmak, kişinin sadece kendi fikrinde ısrar etmesinden daha ikna edici sonucu elde edilmiştir. Bu yöntem de ikna kabiliyetini geliştirme yolları arasında yer bulmuştur. Çok az fikir veya öneri mükemmel olarak kabul edilir. Karşınızdakiler de bunu iyi bilir. Karşınızdaki kişi başka bakış açıları ve muhtemel sonuçların olduğunun farkındadır. Bu nedenle karşınızdakilerle doğrudan görüşmeler yapmalısınız. Onların düşündükleri şeyler hakkında konuşmalar yapın. Ortaya çıkabilecek muhtemel olumsuzlukları tartışın. Ardından sorunları nasıl azaltacağınızı veya önleyeceğinizi anlatın. Karşınızdaki kişiler, onların kuşkularını anladıklarınızı bilince ikna olmaya daha yatkın olurlar. Buzdağının öteki yüzü hakkında konuşun. Ardından da haklı olduğunuzu göstermeye çalışın.

İkna Kabiliyetinin Önemi Nedir?

İkna etme aslında bir yerde ön yargıları değiştirmek ile başlar ve kabul etmek ile de son bulan bir süreçtir. Bu alanda başarı sağlayabilmek için sözünde duran ve güvenilir bir birey olmanız gerekir. Kötü bir itibara sahip kişilerin bu yeteneği kullanmaları ise oldukça zordur. Güven, kişinin beşeri farkındalıklarını bilmesi ve çevrenizdeki bireylere değer vermeniz ikna kabiliyetinin önemi hakkında bizleri keşiflere sürer.

ikna kabiliyeti, ikna, ikna etme, ikna kabiliyetini geliştirme yolları, ikna kabiliyetinin önemi

İşletmeler veya firmalar çok iyi ürünlere, projelere veya fikirlere sahip olabilirler. Ancak pazarlama iletişimi alanında yetersiz ve ürünlerini karşısındaki kişilere iletemezse yaptığı çalışmaların hiçbir değeri olmaz. Bu durum da bize ikna kabiliyetinin önemi hakkında bilgi verir. Ne kadar iyi fikir ve projelere sahip olunsa da karşı tarafı bu fikirleri almaya gönüllü olarak ikna edemeyince hiçbir anlam kalmaz. Bu da ikna kabiliyetinin önemini büyük oranda algılamamızı sağlar.

Bir firma ya da şirket ürettiği ürünü karşı tarafa iletebilmeli. Aynı zamanda ürününün değerini karşı tarafa yansıtabilmelidir. Bu durum da karşımıza ikna kabiliyetinin önemi çıkmaktadır. İkna etme savunulan görüşleri kabul etmesi için karşı tarafı kandırmak değildir. Burada amaç karşı tarafa satışı yapılan ürünün senin gözünle görülebilmesini sağlamaktır. Bu durum da karşımıza ikna kabiliyetinin önemi çıkmaktadır. Karşı tarafa sattığınız ürün hakkında bilgi vermek ve ihtiyaçları karşılayabileceğini belirtmek ikna kabiliyetinin önemi hakkında bilgi verir.

Doğru ikna yöntemleri kullanmayı başarabilen kişi veya işletmeler, ürün veya fikir satışı için gerekli pazarlama stratejisine sahip olmak için çalışırlar. Gerekli pazarlama stratejilerini yakalaması ikna kabiliyetinin önemi hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Karşı tarafa verilecek olan hizmet ya da ürün henüz pazarlama aşamasındayken satışa hazır hale gelir. Bu da işletmelerin veya firmaların zaman kaybetmesinin önünü keser. Her açıdan ikna kabiliyetinin önemi karşılıklı olarak fayda sağlamaktadır.

İkna nedir?

Başkalarının düşüncelerini ve kararlarını değiştirmeye razı etme durumudur. Kurulan iletişim yoluyla karşınızdaki kişiyi etkileme becerisidir. Bir fikrin faydalarını ve mantığını etkili bir şekilde açıklayarak kabul ettirme becerisidir.

İkna kabiliyetini geliştirme yolları nelerdir?

Kime nasıl hitap edilmesi gerektiğini bilmek, yüz yüze görüşmeler yapmayı tercih etmek ve açıklayıcı cümleler kullanmak başlıca yollardır. Bunların yanında haklı olduğunuzdan emin olmak, olumlu sonuçlara odaklanmak ve samimi olmakta sayılır. Son olarak zamanı iyi kullanmak ve karşı tarafla iyiyi ve kötüyü paylaşmak yer alır.

İkna kabiliyetinin önemi nedir?

İşletme veya firmaların fikir ve projelerini kişilere ileterek pazarlanmasını sağlar. Bu sayede üretilen hizmet, fikir veya ürünün değer kazanılması sağlanır. Karşı tarafa satışı yapılan ürünün senin gözünden görülmesini sağlayarak gönüllü ikna edilmesi sağlanır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!