Close
Mobil Menu Bars

İkna Kabiliyeti Başarıya Götürür

16 Mayıs 2019, 3277 defa okundu.
İkna Kabiliyeti Başarıya Götürür
İkna kabiliyeti, beden dili, iletişim, online eğitimler, ikna etmek, zaman yönetimi

Duygu ve düşüncelerimizi iyi ifade etmek, bizi mutlu eder ve hayatta her zaman başarıya götürür. Çocukluktan, okul döneminden iş hayatına kadar bütün ilişkiler, kişilerin kendini nasıl ifade edebilmesi ile bağlantılıdır. Samimi olduğumuzda veya vücut dilini doğru kullandığımızda karşı tarafı daha iyi ikna etmiyor muyuz? 

İkna Kabiliyetini Arttırma Teknikleri Neler?

 • Özgüvenli fakat ukala olmamak gerekli. İnanmadığınız bir ürünü satmayın. Sizin inanmadığınız bir şeye başkalarını ikna etmek zordur. 
 • Boş iltifatlarda bulunmak iyi değildir. Konu ile bağlantılı iltifatlar etmek gerekir. Aksi takdirde söylenen sözler yağcılığa dönüşebilir.
 • Etkili iletişim için beden dili ve önemi iyi anlaşılması gereken bir konudur. İkna konusunda her zaman yüz yüze görüşmek daha verimlidir. İkna kabiliyetine güvenen insanlar bu yöntemden çok faydalanır.
 • İletişim kurduğunuz kişiyi iyi tanıyın. Bu yaklaşım sayesinde o kişinin karakterine uygun ikna edecek çeşitli yöntemler bulunabilir.
 • Başarının yolu zaman yönetimi demek ikna tekniği konusunda çok doğru bir cümledir. İkna süreci iki taraf için de uzun bir süreç olacaksa eğer, zamanı iyi kullanmak gerekir. Zaman yönetimini doğru kullanıldığında, satış konusundaki hedeflere kolayca ulaşılır.
 • Lafı dolandırmadan anlamlı ve pozitif cümleler kurun. Güven ikna etmenin temelidir. Güvenilir olmak için karşı taraf üzerinde iyi bir itibar bırakmış olmanız gerekir. Aksi takdirde o insanları istediğiniz kadar ikna etmeye çalışın, sizinle iletişime geçmezler.
 • Samimiyetiniz ölçülü olsun. Karşı tarafa olan laubali davranışlar ve fazla samimiyet özellikle iş hayatında olumsuz etkiler yaratır. 

İkna Etmenin Püf Noktaları Neler?

 • Bir kişiyi ikna etmek için aynı duyguda birleşmek gerekir. Karşıdaki kişinin hangi motivasyonda olduğunu bilemeyiz. İkna kabiliyeti iyi olan kişiler karşısındakinin psikolojisinden iyi anlar ve ona göre hareket eder.
 • İkna etmemiz gereken kişinin hangi konu hakkında itirazı olduğunu bilmek işimizi kolaylaştırır. “Hayır” anlık bir tepkidir. Bazen insanlar farkında olmadan bu kelimeyi kullanırlar. İkna sürecinin başarılı olması için, ikna edilecek kişinin geçmişini ve ezberini iyi bilmek gerekiyor. Ezbere söylenen bir “Hayır” kelimesi aradaki engeller kalktığında “Evet” olabilir. 
 • Hedef kitleyi yakından tanımak işletmelerin ikna işini kolaylaştıran bir etkendir. İşletmeler hizmet sunduğu kişilerin beklentilerini, ihtiyaçlarını ve isteklerini iyi anladıklarında daha hızlı ikna ederler. 
 • Mantıktan çok duygularla yola çıkıldığında daha etkili karar verilir. İkna kabiliyeti iyi olan kişiler kendilerini müşteri yerine koyup empati yaptıklarında daha başarılı olurlar. Satın alacak kişiyi daha iyi hissettirmek için, müşteri ile kurulan bağ arasında empati büyük rol oynar.
 • Bir üründen söz ederken ya da bir fikri savunurken olumlu kısımları savunup, olumsuz olanları saklamayın. Az bile olsa bu durumlara değinmek ve açık olmak karşı tarafı ikna etmemizde bize avantaj sağlar.

İkna Yeteneklerinizi Eğitimle Yükseltin

İkna kabiliyeti her kapıyı açan sihirli bir anahtara benzer. Hatta bu yeteneklerini fark edenler kendini geliştirmek için ikna teknikleri eğitimi almakta. Hangi meslek grubundan olursanız olun, bu eğitimleri almanızın büyük faydası var. İş hayatında karşılıklı kazanç sağlamak için karşınızdakini anlattıklarınızla fethetmeniz lazım. Bunu başarmak için de çeşitli ikna kabiliyeti yöntemlerini bilmek gerek. İkna stratejisi ve iknada beden dili kullanımı iyi bilindiği takdirde artık ikna edilen değil, ikna eden tarafında olmanız mümkün. İkna kabiliyeti dahil olmak üzere, İstanbul İşletme Enstitüsünde birbirinden farklı ücretsiz online eğitimler yer almaktadır. 


Yazar: Korcan Evin

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!