Close
Mobil Menu Bars

İhracatta Pazar Araştırması

24 Şubat 2016, 2561 defa okundu.
İhracatta Pazar Araştırması
İhracatta Pazar Araştırması

Pazarlama bilimi dışarıdan basit görünmek ile beraber; içeresinde çok fazla bilinmeyen ihtiva eder. Pazarlama; en son tüketicinin eline geçine kadar faaliyetler olarak tanımlarsak (Hacettepe Üniversitesi) Pazar araştırması rotamızı belirler ve riskten korur.

İhracatta pazar araştırması nasıl yapılmalı?

İhracatta Pazar araştırmaları önemini şöyle anlatabiliriz. (Uluslararası Pazarlama araştırmaları)

a) Potansiyel pazarların seçilmesi

Yükselen piyasaların belirlenmesi gerekir. Bu ülkeler büyük oranda fırsat barındırırlar. Önemli olan ilgili ülkelerin hukuki yapısının sağlamlığı, bankacılık sistemleri, global piyasalara entegrasyonudur. İran Nükleer silah anlaşmasından sonra; tekrar uluslararası piyasalara açılmıştır. Amerika ve Küba yıllar sonra tekrar diplomatik ilişkilere başlamış; Küba’ya uygulanan yaptırımlar kaldırılma noktasına gelmiştir. Bunu belirlemek için ;

  1. Rakiplerin Pazar yapısı
  2. Tuik dış ticaret rakamları (TUİK )
  3. Tim raporları (TİM)
  4. Euromonitor (Euromonitor)

b) Seçilen Hedef Pazarın Ayrıntılı incelenmesi

Seçilen hedef pazarın ekonomik büyüklüğü, demografik yapısı, tüketici davranışları, vergi oranları, kültürel yapısı önem arz eder. Afrika ülkelerinde daha fazla barınma ve gıdaya yönelik talep vardır. Türkiye gibi genç nüfuslu ülkelerde ise; akıllı cep telefonu, tablet gibi ürünlere talep fazladır. Batı da ise sağlık ürünleri, sigorta gibi ürünlere talep fazlalığı dikkat çeker

c) Ürün özellikleri

İlgili ürün o ülkenin kültürüne uygun olup olmadığı incelenir. Mesela bazı ürünler dini sebeplerle tercih edilmez. Bazıları ise ülkenin demografik yapısına uymaz.

d) Fiyatlama Stratejisi

Sektörden sektöre değişmekle beraber; rekabetçi fiyat uygulanması ilk girişlerde firma tanıtımına katkı sağlar. Benzer ürünlerin fiyatları incelenmelidir. Dağıtım kanalını da belli bir kar yüzdesi bırakılmalıdır.

e) Satış dağıtım yöntemleri

Son tüketiciye nasıl ulaşılacağı önem kazanır. Bazı ülkeler tutucudur. Suudi Arabistan gibi ülkelerde bayanlar dışarıda rahat alışveriş yapamadıkları için; daha çok internet veya evden eve satış yöntemleri tercih edilebilir.

f) Reklam ve tutundurma

Burada dağıtım kanalının fikri alınması önemlidir. Bazı ülkelerde televizyon ve radyo üzerinde büyük bir devlet kontrolü vardır. Bu ülkelerde başka yöntemler denenmelidir. Bazı ülkelerde ise dini etkiler sebebi ile kadın yüzü kullanılamamaktadır.

Kaynakça

Euromonitor.  23 02, 2016.

Hacettepe Üniversitesi.  02 23, 2016

TİM. (tarih yok). 02 2016, 23

TUİK . (tarih yok). 02 23, 2016

Uluslararası Pazarlama araştırmaları . (tarih yok). 2 23, 2016

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!