AnasayfaBlogIELTS Puanını Yükseltecek Öneriler
Kişisel Gelişim

IELTS Puanını Yükseltecek Öneriler

24 Eylül 2021
IELTS Puanını Yükseltecek Öneriler

IELTS’den kısaca bahsetmek gerekirse;  "Uluslararası İngilizce Dili Test Sistemi" anlamına gelir. Bu test British Council tarafından tüm ülkelerde yapılmaktadır. Bu testin temel amacı, bir öğrencinin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerindeki yeteneğini değerlendirmektir. Birçok üniversite, yurtdışına başvururken IELTS puanı ister.

IELTS sınavına giren çoğu kişi, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar puanlarını yükseltemedikleri konusunda şikayetçi olur. Dürüst olmak gerekirse, puanınızı yükseltmek o kadar da kolay değil. Bu sınavda iyi bir puan bandını yakalamak için çok zaman harcamanız gerekmektedir.

Başarısız olan adayların yaptığı bu hatalardan kaçınırsanız IELTS skorunuzu yükseltebilirsiniz. Ama dediğim gibi bunun için zaman harcamanız gerekiyor. Nerede hata yapmamanız gerektiğini bilirseniz doğru bir çalışma yöntemi planını yapabilirsiniz.

IELTS Puanını Yükseltecek Öneriler

1 - Doğru sınav merkezini seçtiğinizden emin olun

Adayların bu sınavda daha yüksek puanlar alma girişimlerinde başarısız olmalarının ana nedenlerinden biri yanlış sınav merkezini seçmeleridir. Test merkezleri genellikle standartlar açısından farklılık gösterir, bu da testinizin standardının ortalamadan daha düşük veya daha yüksek olabileceği anlamına gelir. Ve açıkçası, eğer sınavınız daha düşük bir seviyede yapılırsa, gerekli beceri ve yeteneklere sahip olmanıza rağmen iyi puan alamazsınız. Bu nedenle başvuru formunuzu doldururken ortalama bir IELTS merkezine başvurup başvurmadığınızı kontrol etmeyi unutmayın.

2 - Adınızın ve soyadınızın baş harfini büyük yazdığınızdan emin olun

Bazı kişiler IELTS sınavından yüksek almaları gerekirken düşük aldığından yakınırlar. Bu yakınmaya sebep olan hataların başında adın ve soyadın baş harflerinin büyük yazılmamasından kaynaklandığını biliyor muydunuz? Testinize sayfanın başına tam adınızı  yazmadan başlamamalısınız. Bu nedenle, sınavınızı teslim etmeden önce adınızı ve soyadınızı doğru yazıp yazmadığınızı kontrol etmeyi kesinlikle unutmayın.

3 - Sınavdan önce çok uzun süre pratik yapmayın

Gerçek şu ki, çok uzun süre pratik yapmak aynı zamanda skorunuzu iyileştirmek yerine önemli ölçüde azaltabilir. 

Bunun başlıca sebebi fazla pratik yapmak sizi yoracak ve enerji seviyenizi o kadar düşürecek ki bildiklerinizi mükemmel bir şekilde gösteremeyeceksiniz. İkincisi, çok uzun süre çalışmak sizi sıkabilir ve bu da skorunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle, gerçek testten önce 1 saatten fazla pratik yapmayın ve ardından enerjinizi yenilemek için kısa bir ara verin.

4 - Speaking sınavına iyi hazırlanın

Skorların düşmesinin ana sebeplerinden biri de speaking sınavında gösterilen düşük performanslardan kaynaklanmaktadır. Aslında bu kısım, IELTS'e dahil olan kısımlardan en zoru olarak kabul edilir çünkü anadili İngilizce olan kişilerle konuşup fikirlerinizi onlarla paylaşırsınız. Bu nedenle, sınav görevlilerinin önünde güvenle konuşabilmeniz ve tüm görüşlerinizi tereddüt etmeden veya zorluk çekmeden akıcı bir şekilde paylaşabilmeniz için konuşma kısmından önce çok fazla pratik yapmanız gerekmektedir.

5 - Writing kısmıda çok fazla düşünmeyin

Sınav görevlileri, IELTS sınavının bu bölümü için bir bant puanı verirken, makalenizi hem niteliğine hem de niceliğine göre değerlendirir. Bu yüzden çok fazla düşünerek kompozisyonunuzu mükemmelleştirmeye çalışmayın ve günlük hayatınızda yaptığınız gibi doğal bir şekilde yazmaya devam edin.

6 – Reading kısmında çok fazla zaman kaybetmeyin

Okumanız gereken her şeyi verilen zaman diliminde okumaya kalkarsanız muhtemelen süre yetmeyecektir. Reading kısmında asıl anlatılan şeyi anlamak için tarama yapmalısınız. Tam olarak bu kısım için 20 dakikadan fazla zaman harcamamalısınız. Okuma parçası üzerinde çok fazla vakit kaybederseniz skorunuzu iyileştirmek yerine büyük ölçüde bir düşüşe sebep olursunuz.

7 – Essay yazarken dilbilgisi hatalarına çok dikkat edin

Essay çalışırken gramer hatalarınızı iyice kontrol edin. Çünkü bu kısımda dilbilgisi hatası yapmamanız gerekiyor. 

Essay kısmını sınava dahil etmelerinin en temel nedeni, akıcı bir şekilde iletişim kurup kurmadığınızı ölçmek istemeleridir. Bu yüzden doğal ve akıcı bir yazı yazabilmek üzerine odaklanın. Buna dikkat ederseniz 9 üzerinden en az 6 skorluk bir başarı yakalayabilirsiniz. 

8 – Essay yazarken çok uzun cümleler kullanmayın

Eğitim seviyenize göre ortalama yazma becerisine sahip olabilirsiniz. Ancak yine de bu skorunuzu arttırmayabilir. Burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

İlk olarak kısa cümleler kullanmaya özen gösterin. Fikirlerinizi kısa ve basit cümleler yardımıyla dilbilgisi hatasına düşmeden yazmalısınız. Sınav görevlileri tarafından yöneltilen herhangi bir soruya doğru cevabı vermeden önce aklınızda canlananları kısa ve öz ekilde ifade etmeye odaklanın.

Burada genel çerçevede skorunuzu arttıracak dikkat etmeniz gereken 8 önemli maddeyi ele aldık. Bu konuda uzmanından eğitim almanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Enstitü’de yer alan IELTS kursuna kesinlikle katılabilirsiniz. Magdalini Timou IELTS alanında uzman eğitmenlerdendir. Sizi başarıya ulaştıracak teknikleri çok uygun fiyatla uzmanından öğrenme fırsatını kaçırmayın.

IELTS kursu ielts ielts sınavı ielst nasıl hazırlanmalı yabancı dil 24/09/2021
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
IELTS kursu
5
(4)

IELTS Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
1100209
TOEFL Kursu
5
(3)

TOEFL Kursu

5 Konu20 Saat
Magdalini TimouMagdalini Timou
750209
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
500259