AnasayfaBlogİçindeki Özgüvene Hayat Ver
Özgüven

İçindeki Özgüvene Hayat Ver

13 Temmuz 2018
İçindeki Özgüvene Hayat Ver

Özgüven nedir? Özgüven insanların yaşam kalitesini, iş hayatını ve sosyal hayatını etkileyebilen bir duygu durumudur. Kişinin kendisine yönelik iyi duygular beslemesi ve bu duyguları geliştirmesi durumunda kendini pozitif hissetmesidir. 

Buna bağlı olarak, kendisi ile barışık olan bir kişinin aynı zamanda çevresindeki kişilerle de barışık olması anlamına gelmektedir. Özgüven hissi aslında tam olarak cesaret duygusu ile birbirine çok sıkı bağlıdır. Kısaca kişinin kendisine güvenmesidir. Ne istediğini bilmek, neler yapabileceğini ya da neler yapamayacağını bilmektir.

Özgüven Eksikliği Hakkında

Bir durum ve herhangi bir olay karşısında duygularını ve düşüncelerini bastıran başkalarının tesiri altında kalarak hareket eden bir kişi özgüvenden yoksundur. ''Ben yapamam, biliyorum ama çok korkuyorum, ben öğrenemem, ben başaramam'' gibi cesaretsizlik ve korku ile bütünleşen ve sizi aşağıya çeken duruma özgüven eksikliği denir. Kişi, utangaç ve oldukça çekingen bir yapıya da sahiptir.

Çocukluk döneminde, ergenlik döneminde ve yetişkinlikte bile insanın peşini bırakmayan özgüven eksikliği ile farkında olmadan yaşayan birçok insan var. Bir ilkokul öğrencisi veya liseye giden bir öğrenci sorunun cevabını bildiği halde ''Ya yanlışsa ya doğru değilse'' düşüncesiyle sınıfta parmak kaldırmaktan çekinir. Öğretmenine, ya da bir üstüne soru sormak isteyen bir öğrenci ''Ya kızarsa'' korkusu ile soru sormaktan vazgeçer. 

Peki, neden cesaretiniz yok ve cesaret toplayabilmeniz için eksik olduğunuz nokta nedir? Neden korkuyorsunuz, korktuğunuz şey aslında tam olarak nedir? Daha doğrusu korkulacak bir durum var mı, diye kendinize sormalısınız. Kendinize bu soruları sorarak eksik olduğunuz durumları, kendinizi net ifade edemediğiniz durumları göz önüne getirin ve nedenleri sorgulayarak özgüven duvarınızı örmeye başlayın.

İç ve Dış Güven

Özgüven kişinin yaşadığı durumlara, olaylara ve bulunduğu yere göre yüksek ve düşük özgüven şeklinde olumlu veya olumsuz hal alabilir. Yazar Gael Lindenfield’e göre bu durum ikiye ayrılmaktadır.

İç güven nedir?

İnsanın kendisi ile barışık olduğunu hissettiren duygu ve düşüncelerden oluşan unsurlardır. Kendisini seven, kendisini iyi tanıyan, net ifadelerle hedefler koyabilen ve olumlu düşünceler içerisinde olan kişidir.

Dış güven nedir?

Kişinin duygularını kontrol edebilmesi ve iletişim halinde olması dış güveni oluşturan unsurlardır. Kişi çevresindekilere kendisine güvendiğini ve kendisinden emin olduğunu gösteren davranışlar sergiler.

İçindeki ''Kendine'' Her Zaman Güven

Kişinin özgüvenini kazanabilmesi bir sürece dayanır ve bu zamanla oluşabilecek bir durumdur. Zamanla inşa edilen özgüven, zor kazanıldığının aksine kolayca da yıkılabilir. Bunun için, başarısız olduğunuz durumlarda hemen pes etmemelisiniz, aksine başarıya ulaşabilmek için mücadele etmeniz gerekir. Burada kıyas yapabileceğiniz bir örnek vermek gerekirse bilim adamlarının bile bir sonuca varabilmek için tam otuz sene bir deneyin üzerinde çalıştıklarını unutmamak gerekir. 

Alanında uzman ve yıllarca bunun için okumuş bir bilim adamı bile başarısız sonuçlar elde edebiliyor. Pes etmeden yıllarca deneyi sonuçlandırabilmek için zaman ve emek harcıyor. Öyleyse, pes etmek için sebep ne olabilir ki? Başarısızlıkla hayal kırıklığına uğradığınızda genel olarak, olaylara negatif bakarsanız özgüven duvarını inşa edemezsiniz. Hayat, her zaman herkese gülmez ve deneyimlemek, tecrübe etmek de doğanın bir kanunudur. 

Her zaman mücadeleci bir ruhla ilerlemelisiniz. Bu nedenle, özgüveninizi oluşturabilmek için, genel olarak hayata pozitif bakmayı denemelisiniz. Pozitif olmak da kişinin özgüven kazanması kadar zor süreçli bir durumdur. Çünkü; kişinin pozitif olabilmesi için düşüncelerini olumlu yönde değiştirmesi gerekir. 

Özgüven Oluşumu İçin Tavsiyeler

İçindeki özgüvene hayat vermek istiyorsan, önce kendini tanı, sonra kendini sev ve kendinle barışık ol! Olumlu düşüncelerinizi eyleme dönüştürün ve cesur olun. Olumsuzluklarla karşılaştığınızda, nasıl tavır alacağınızı bilin. Zor bir işe başladığınızda başarıya ulaştığınızı düşünün. Kendinizi motive edecek sözler söyleyin. 

Yeteneklerinize ve başarılı olacağınıza her zaman inanmayı deneyin. Sabit fikirli olmayın, düşüncelerinizi birçok kaynak okuyarak değiştirebilirsiniz, gerçekten inandığınız şey aslında doğru olmayabilir. Nörobilimciler, çalışarak ve araştırarak beynimizdeki bağlantıları güçlendirebileceğimizi ve kendimizi zenginleştirebileceğimizi söylüyorlar. Buna bağlı olarak, okuyan ve araştıran bir kişi olmayı ihmal etmeyin. 

Enerjini üst düzeyde tutacak işler bul, bol bol kitap oku. Tek başına alışverişe çık, kendini sev ve daima güzel hissettirecek şeyler yap. Spor yap, yürüyüşe çık, insanlarla konuş ve fikir alışverişinde bulun. Hatta konuşmak istemediğin insanlarla bile konuşmayı dene. Sosyalleş, sosyal aktivitelere katıl. Kitap okumayı sevmiyorsan, haberleri ve gündemi takip et, eğitici videolar izle, bilgili ol. ''Bilmek en büyük hazinedir'' der yazar Cemal Kondu. Hayır demek istediğinde de özgürce ''Hayır'' demeyi öğrenmeyi unutma!

Yazar: Semra Kavak

dış güven iletişimiç güvenözgüvenözgüven eksikliği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat