AnasayfaBlogİçindeki Özgüvene Hayat Ver
Özgüven

İçindeki Özgüvene Hayat Ver

13 Temmuz 2018
Uzun siyah saçlı genç bir kadın ormanlık bir alanda duruyor. Elini boynuna koymuş, güneşin aydınlattığı yüzüyle yukarı bakıyor. Dudakları sanki konuşmak üzereymiş gibi hafifçe aralanmış. Sağ eli gümüş bir yüzükle süslenmiş, sol eli ise boynunda. Mavi gözleri geniş ve tetikte, yanakları ise duygusallıktan hafifçe kızarmış. Derin düşüncelere dalmış gibi görünüyor, beden dili bir tefekkür hissi uyandırıyor. Batan güneşin ılık ışığı etrafında huzurlu bir atmosfer yaratırken, ağaçlar da tefekkür anı için bir fon oluşturuyor.
KonuAçıklamaÖneriler
Özgüven NedirKişinin kendisine yönelik iyi duygular beslemesi, kendisine güvenmesi durumudur.Kendinizi tanıyın, ne istediğinizi ve neler yapabileceğinizi bilin.
Özgüven EksikliğiDuygularını ve düşüncelerini bastıran, başkalarının tesiri altında kalarak hareket eden bir kişi özgüvenden yoksundur.Kendinizi cesaretlendirin, korkularınızla yüzleşin ve kendinize olan inancınızı arttırın.
İç GüvenKendisini seven, kendisini iyi tanıyan, net ifadelerle hedefler koyabilen ve olumlu düşüncelerle kendini pozitif hisseden kişinin durumudur.Kendinizi sevin, olumlu düşünün ve hedefler belirleyin.
Dış GüvenKişinin duygularını kontrol edebilmesi ve iletişim halinde olduğunu gösteren davranışlar.Duygusal kontrolünüzü sağlayın ve iletişim becerilerinizi geliştirin.
Özgüvenin OluşumuZamanla inşa edilen özgüven, zor kazanıldığının aksine kolayca da yıkılabilir.Başarısız olduğunuz durumlarda hemen pes etmeyin, aksine başarıya ulaşabilmek için mücadele edin.
Özgüven Oluşumu İçin TavsiyelerKendinizle barışık olun, olumlu düşünceleri eyleme dönüştürün ve cesur olun.Zor bir işe başladığınızda başarıya ulaştığınızı düşünün ve kendinizi motive edecek sözler söyleyin.
Yeteneklerinize ve Başarılı Olacağınıza İnanınSabırlı ve kararlı olmayı, düşüncelerinizi değiştirebileceğinizi unutmayın.Kitap okuyun, bilimi takip edin ve kendinizi zenginleştirmek için çalışın.
Enerjinizi Üst Düzeyde TutmakSporda veya hobi aktivitelerinde aktif olun ve kendinizi memnun etmek için aktiviteler yapın.Tek başına alışverişe çıkın veya sosyal aktivitelere katılın.
Bilgili OlunBilgiye ulaşmanın farklı yolları hakkında bilgi sahibi olun ve bilgiyi aktarabilme yeteneğine sahip olun.Kitap okuyun, haberleri ve gündemi takip edin, eğitici videolar izleyin.
Bilmek En Büyük ÖzgürlüktürHer zaman bilgi edinme açlığınızı sürdürün ve kendinizi geliştirin.Öğrenmeye, gelişmeye ve kendinizi entelektüel olarak tatmin etmeye her zaman devam edin.

Özgüven nedir? Özgüven insanların yaşam kalitesini, iş hayatını ve sosyal hayatını etkileyebilen bir duygu durumudur. Kişinin kendisine yönelik iyi duygular beslemesi ve bu duyguları geliştirmesi durumunda kendini pozitif hissetmesidir. 

Buna bağlı olarak, kendisi ile barışık olan bir kişinin aynı zamanda çevresindeki kişilerle de barışık olması anlamına gelmektedir. Özgüven hissi aslında tam olarak cesaret duygusu ile birbirine çok sıkı bağlıdır. Kısaca kişinin kendisine güvenmesidir. Ne istediğini bilmek, neler yapabileceğini ya da neler yapamayacağını bilmektir.

Özgüven Eksikliği Hakkında

Bir durum ve herhangi bir olay karşısında duygularını ve düşüncelerini bastıran başkalarının tesiri altında kalarak hareket eden bir kişi özgüvenden yoksundur. ''Ben yapamam, biliyorum ama çok korkuyorum, ben öğrenemem, ben başaramam'' gibi cesaretsizlik ve korku ile bütünleşen ve sizi aşağıya çeken duruma özgüven eksikliği denir. Kişi, utangaç ve oldukça çekingen bir yapıya da sahiptir.

çocukluk döneminde, ergenlik döneminde ve yetişkinlikte bile insanın peşini bırakmayan özgüven eksikliği ile farkında olmadan yaşayan birçok insan var. bir ilkokul öğrencisi veya liseye giden bir öğrenci sorunun cevabını bildiği halde ''ya yanlışsa ya doğru değilse'' düşüncesiyle sınıfta parmak kaldırmaktan çekinir. öğretmenine, ya da bir üstüne soru sormak isteyen bir öğrenci ''Ya kızarsa'' korkusu ile soru sormaktan vazgeçer. 

Peki, neden cesaretiniz yok ve cesaret toplayabilmeniz için eksik olduğunuz nokta nedir? Neden korkuyorsunuz, korktuğunuz şey aslında tam olarak nedir? Daha doğrusu korkulacak bir durum var mı, diye kendinize sormalısınız. Kendinize bu soruları sorarak eksik olduğunuz durumları, kendinizi net ifade edemediğiniz durumları göz önüne getirin ve nedenleri sorgulayarak özgüven duvarınızı örmeye başlayın.

İç ve Dış Güven

Özgüven kişinin yaşadığı durumlara, olaylara ve bulunduğu yere göre yüksek ve düşük özgüven şeklinde olumlu veya olumsuz hal alabilir. Yazar Gael Lindenfield’e göre bu durum ikiye ayrılmaktadır.

İç güven nedir?

İnsanın kendisi ile barışık olduğunu hissettiren duygu ve düşüncelerden oluşan unsurlardır. Kendisini seven, kendisini iyi tanıyan, net ifadelerle hedefler koyabilen ve olumlu düşünceler içerisinde olan kişidir.

Dış güven nedir?

Kişinin duygularını kontrol edebilmesi ve iletişim halinde olması dış güveni oluşturan unsurlardır. Kişi çevresindekilere kendisine güvendiğini ve kendisinden emin olduğunu gösteren davranışlar sergiler.

İçindeki ''Kendine'' Her Zaman Güven

Kişinin özgüvenini kazanabilmesi bir sürece dayanır ve bu zamanla oluşabilecek bir durumdur. Zamanla inşa edilen özgüven, zor kazanıldığının aksine kolayca da yıkılabilir. Bunun için, başarısız olduğunuz durumlarda hemen pes etmemelisiniz, aksine başarıya ulaşabilmek için mücadele etmeniz gerekir. Burada kıyas yapabileceğiniz bir örnek vermek gerekirse bilim adamlarının bile bir sonuca varabilmek için tam otuz sene bir deneyin üzerinde çalıştıklarını unutmamak gerekir. 

Alanında uzman ve yıllarca bunun için okumuş bir bilim adamı bile başarısız sonuçlar elde edebiliyor. Pes etmeden yıllarca deneyi sonuçlandırabilmek için zaman ve emek harcıyor. Öyleyse, pes etmek için sebep ne olabilir ki? Başarısızlıkla hayal kırıklığına uğradığınızda genel olarak, olaylara negatif bakarsanız özgüven duvarını inşa edemezsiniz. Hayat, her zaman herkese gülmez ve deneyimlemek, tecrübe etmek de doğanın bir kanunudur. 

Her zaman mücadeleci bir ruhla ilerlemelisiniz. Bu nedenle, özgüveninizi oluşturabilmek için, genel olarak hayata pozitif bakmayı denemelisiniz. Pozitif olmak da kişinin özgüven kazanması kadar zor süreçli bir durumdur. Çünkü; kişinin pozitif olabilmesi için düşüncelerini olumlu yönde değiştirmesi gerekir. 

Özgüven Oluşumu İçin Tavsiyeler

İçindeki özgüvene hayat vermek istiyorsan, önce kendini tanı, sonra kendini sev ve kendinle barışık ol! Olumlu düşüncelerinizi eyleme dönüştürün ve cesur olun. Olumsuzluklarla karşılaştığınızda, nasıl tavır alacağınızı bilin. Zor bir işe başladığınızda başarıya ulaştığınızı düşünün. Kendinizi motive edecek sözler söyleyin. 

Yeteneklerinize ve başarılı olacağınıza her zaman inanmayı deneyin. Sabit fikirli olmayın, düşüncelerinizi birçok kaynak okuyarak değiştirebilirsiniz, gerçekten inandığınız şey aslında doğru olmayabilir. Nörobilimciler, çalışarak ve araştırarak beynimizdeki bağlantıları güçlendirebileceğimizi ve kendimizi zenginleştirebileceğimizi söylüyorlar. Buna bağlı olarak, okuyan ve araştıran bir kişi olmayı ihmal etmeyin. 

Enerjini üst düzeyde tutacak işler bul, bol bol kitap oku. Tek başına alışverişe çık, kendini sev ve daima güzel hissettirecek şeyler yap. Spor yap, yürüyüşe çık, insanlarla konuş ve fikir alışverişinde bulun. Hatta konuşmak istemediğin insanlarla bile konuşmayı dene. Sosyalleş, sosyal aktivitelere katıl. Kitap okumayı sevmiyorsan, haberleri ve gündemi takip et, eğitici videolar izle, bilgili ol. ''Bilmek en büyük hazinedir'' der yazar Cemal Kondu. Hayır demek istediğinde de özgürce ''Hayır'' demeyi öğrenmeyi unutma!

Yazar: Semra Kavak

Özgüven Nedir, Kişinin kendisine yönelik iyi duygular beslemesi, kendisine güvenmesi durumudur, Kendinizi tanıyın, ne istediğinizi ve neler yapabileceğinizi bilin, Özgüven Eksikliği, Duygularını ve düşüncelerini bastıran, başkalarının tesiri altında kalarak hareket eden bir kişi özgüvenden yoksundur, Kendinizi cesaretlendirin, korkularınızla yüzleşin ve kendinize olan inancınızı arttırın, İç Güven, Kendisini seven, kendisini iyi tanıyan, net ifadelerle hedefler koyabilen ve olumlu düşüncelerle kendini pozitif hisseden kişinin durumudur, Kendinizi sevin, olumlu düşünün ve hedefler belirleyin, Dış Güven, Kişinin duygularını kontrol edebilmesi ve iletişim halinde olduğunu gösteren davranışlar, Duygusal kontrolünüzü sağlayın ve iletişim becerilerinizi geliştirin, Özgüvenin Oluşumu, Zamanla inşa edilen özgüven, zor kazanıldığının aksine kolayca da yıkılabilir, Başarısız olduğunuz durumlarda hemen pes etmeyin, aksine başarıya ulaşabilmek için mücadele edin, Özgüven Oluşumu İçin Tavsiyeler, Kendinizle barışık olun, olumlu düşünceleri eyleme dönüştürün ve cesur olun, Zor bir işe başladığınızda başarıya ulaştığınızı düşünün ve kendinizi motive edecek sözler söyleyin, Yeteneklerinize ve Başarılı Olacağınıza İnanın, Sabırlı ve kararlı olmayı, düşüncelerinizi değiştirebileceğinizi unutmayın, Kitap okuyun, bilimi takip edin ve kendinizi zenginleştirmek için çalışın, Enerjinizi Üst Düzeyde Tutmak, Sporda veya hobi aktivitelerinde aktif olun ve kendinizi memnun etmek için aktiviteler yapın, Tek başına alışverişe çıkın veya sosyal aktivitelere katılın, Bilgili Olun, Bilgiye ulaşmanın farklı yolları hakkında bilgi sahibi olun ve bilgiyi aktarabilme yeteneğine sahip olun, Kitap okuyun, haberleri ve gündemi takip edin, eğitici videolar izleyin, Bilmek En Büyük Özgürlüktür, Her zaman bilgi edinme açlığınızı sürdürün ve kendinizi geliştirin, Öğrenmeye, gelişmeye ve kendinizi entelektüel olarak tatmin etmeye her zaman devam edin
dış güven iletişimiç güvenözgüvenözgüven eksikliği
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Bu görselde kameraya gülümseyen ve elinde pembe bir işaret tutan bir kadın görülüyor. Muhtemelen başarılı bir yaşam koçu olmanın önemli bir parçası olan yaşam koçluğu sertifikasyon kursuna katılıyor. Gülümsemesi yeni girişimi için duyduğu coşku ve heyecanı ifade ediyor. Boynunun yakın çekimi güven duygusunu ve başarma kararlılığını ortaya koyuyor. Ağzının yakın çekimi kararlılık ve odaklanma hissi verirken, saçlarının bulanık görüntüsü rahat bir atmosfere işaret ediyor. Burnunun yakın çekimi, başarılı bir yaşam koçu için kilit bir özellik olan detaylara verdiği önemi gösteriyor. Sonuç olarak, bu görüntü bir yaşam koçu olmak için gereken tutku ve özveriyi göstermektedir. Doğru eğitimle, bu kadının sertifikalı bir yaşam koçu olma yolculuğunda başarılı olacağından emin olabilirsiniz.
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
24001340
Bir kadın çerçevenin ortasındaki büyük beyaz bir beynin önünde duruyor. Açık renkli bir bluz ve koyu renk bir pantolon giymiş olan kadın ellerini göğsünün önünde kavuşturmuş. Geniş gülümsemesi ve parlak gözleri rahat ve mutlu olduğunu gösteriyor. Uzun siyah saçları yüzünden geriye doğru toplanmış ve siyah bir fonun önünde duruyor. Beyin beyaz ve ebruli bir dokuya sahip. Çerçevenin büyük bir kısmını kaplıyor ve ince siyah bir kenarlıkla çevreleniyor. Beynin detayları çok net ve kadın ön planda hayranlık dolu bir bakışla duruyor.
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat