AnasayfaBlogİçerik Yazarı Olmak, İçerik Yazarlığı
Blog Yazmak

İçerik Yazarı Olmak, İçerik Yazarlığı

25 Haziran 2019
İçerik Yazarı Olmak

Günümüzde teknoloji günden güne göre hızla büyüyor. Buna paralel olarak sürekli yeni meslekler ortaya çıkıyor. Ancak ülkemizde genç nüfusun da artması nedeniyle bireylerin iş bulma imkânı azalıyor. Tam da bu sırada geleceğin meslekleri arasında yer alan online içerik yazarlığı yeni bir iş modeli olarak gündeme geliyor. Bunun yanı sıra freelance iş imkânı sunması da bu işe ayrı bir güzellik ve esneklik katıyor. 

Freelance İş ve Rahat Çalışma Nedir?

Freelance iş en basit tanımıyla serbest çalışma anlamına gelir. Eskiden sınıftaki bazı arkadaşlarımızın babalarının serbest meslek olarak nitelendirdiği iş günümüzde freelance iş adını alır.  Konfüçyüs’ün, “Eğer sevdiğin işi yaparsan hayatında bir kez bile çalışmış olmazsın” sözünden yola çıkılırsa, bireylerin çalışma ihtiyacı kadar özgürlük tutkusu da mutlu olmalarında önemli bir etkiye sahiptir. 

Bu sebeple freelance iş zamana ve mekâna bağlı kalmaksızın çalışma imkânı sunan ve bu yönüyle bireyleri mutlu eden bir iş modeli. Freelance iş modelinde istikrar için sağlam bir iş disiplini gerekir. Ayrıca sigorta imkânı ve düzenli iş garantisinin olmaması gibi hususların da dikkate alınması önemli konular arasında yer alır.  Freelance iş modeli içerisinde yer alan online içerik yazarlığı da son yıllarda dikkat çekmeye başlayan meslekler arasındadır.

Online İçerik Üretmek Nedir?

Online içerik başta metin olmak üzere görüntü, ses, e-kitap, e-gazete, oyun, animasyon, grafik vb. biçimlerin oluşturduğu internet evrenini kapsar. Bu bağlamda metin online içeriğin ana fonksiyonları içerisinde yer alır. Online içerik ile kullanıcılara gerçek bilgi sağlanması dikkat edilmesi gereken bir konudur. Günümüzde 4 milyardan fazla birey internet kullanıcısı bu sayının 3.3 milyarı ise sosyal medya kullanıcısı durumundadır.

Bugün dünya nüfusunun yaklaşık 8 milyar olduğu düşünüldüğünde bu rakamların çok ciddi seviyede olduğu görülür. Ayrıca Google gibi bir devin yaklaşık 10.5 milyar dolar yatırım yaptığı göz önüne alındığında dijital dünyanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar. Tüm bu gelişmeler freelance iş modeli olan online içerik yazarlığı mesleğinin gelişimine katkı sağlar.

Online İçerik Yazarlığı Nedir?

Online içerik yazarlığı arama motorlarında üst sıralarda yer alabilecek kalitede nitelikli online içerik üreten ve bunları bir ajans ya da platforma bağlı şekilde freelance iş olarak yapan yazarlara verilen isimdir. Online içerik yazarlığı için seri bilgisayar ve hızlı internet bağlantısı gereklidir. Bunun yanı sıra online içerik yazarlığı kapsamında freelance iş yapacak kişilerde dile hakimiyet gücü, bilgi birikimi, SEO bilgisi ve kreatif düşünce gibi niteliklerin bulunması önemlidir. 

Dünya nüfusunun ortalama %47.3’ü ise e-ticaret sitelerini kullanarak alışveriş yapıyor. Tüm bu verilere istinaden online içerik yazarlığı işi de gittikçe yükseliyor. Bugün dünyada binlerce Türkiye’de ise  yaklaşık 200 şirket  online içerik yazarlığı konusunda faaliyetlerini sürdürüyor.

İçerik Yazarlığı  Alanında İlerlemek

Her alanda olduğu gibi bu alanın da kendine özgü teknik bilgileri mevcuttur. Öncelikle online içerik oluşturmanın araştırma, kurgu ve oluşturma gibi süreçlerden geçtiği ve özgün olması gerektiği unutulmamalı. Ayrıca SEO, title, meta description, başlık etiketleri, anahtar kelimeler, organik trafik ve SERP gibi teknik bilgilerin öğrenilmesi ve uygulanması çok önemli. Bununla birlikte bu tekniklerin uygulanması için birtakım internet araçlarının kullanımı da online içerik etkinliğini arttırıyor.

İçerik yazmak özgürlüktür. Öncelikle bir alanda uzmanlaşmak isteyenlerin o alanda eğitim alması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Günümüzde sürekli gelişen ve freelance iş olan online içerik yazarlığı alanında ilerlemek isteyenlerin bu alanda teknik bilgiye sahip olmaları çok önemli bir husustur. Konu ile ilgili eğitim alınması halinde zamanla bu alanda son derece uzman bir kimliğe sahip olunabilir.

Eğitim Almak Gerek

Yeni nesil iş modeli: Online İçerik Editörlüğü. Bu alanda İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından  ücretsiz online eğitimler veriliyor. İçerik editörlüğü ve SEO eğitimi adı altında verilen eğitimler online içerik yazarlığı alanında ilerleyecek bireylere muhteşem bir deneyim sunuyor. Eğitim sonunda alacağınız sertifika ve eğitmen tarafından beğenilen çalışmalar ise doğrudan bazı içerik ajanslarına yönlendirilerek iş imkânı sağlanıyor. Siz de freelance iş modeli kapsamında online içerik yazarlığı alanında ilerlemek istiyorsanız daha fazla beklemeyin. 

Yazar: Mustafa Çınar

içerik yazarlığı freelance iş freelance online eğitimler içerik içerik editörlüğü
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İçerik Yazarı Nasıl Olunur?
İçerik Editörlüğü

İçerik Yazarı Nasıl Olunur?

07 Eylül 2021
İçerik Yazarak Nasıl Para Kazanılır?
İçerik Yazarlığı

İçerik Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

06 Eylül 2021
İçerik Yazarı Ol! Wordapp Nedir?
İçerik Editörlüğü

İçerik Yazarı Ol! Wordapp Nedir?

03 Aralık 2019
Online İçerik Yazarlığı Nedir?
İçerik Yazarlığı

Online İçerik Yazarlığı Nedir?

11 Kasım 2019