Close
Mobil Menu Bars

İçerik Editörlüğü Hakkında Her şey

20 Eylül 2019, 3024 defa okundu.
İçerik Editörlüğü Hakkında Her şey
içerik editörlüğü, içerik, içerik yazarı, online eğitimler, sertifika,

Hepimiz her geçen gün daha da genişleyen sosyal medya ağlarının bir parçasıyız. Instagram, Facebook, Twitter. Bu ağlarda fotoğraf, video kimi zamanda düşüncelerimizi yazıya döküp paylaşıyoruz. 

Bizler İçerik Editörü Müyüz?

Instagram da ya da Facebook da fotoğrafınızın altına yazdığınız metin Twitter’da atılan twit herhangi bir alışveriş sitesinde oluşturduğunuz ilan bilgisi aslında hepsi birer içerik. Hepimiz yeni ve özgün içerikler üreten birer içerik editörüyüz.  Farkında olmadan her gün icra ettiğiniz içerik editörlüğü artık günümüz dünyasında bir meslek. 

Ne yazık ki bu meslek ülkemizde hak ettiği değeri birkaç yıldır görmeye başladı. Bu işin değer görmesiyle birlikte insanların ilgisi de yavaş yavaş bu alana dönüyor. Siz de bu meslekten para kazanan insanlar gibi içerik editörlüğü yapabilirsiniz.

İçerik Editöründe Olması Gereken Özellikler

İçerik Editörlüğü düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Bakalım bu işin olmazsa olmazları nelermiş?

  • Özgün olmalısınız. 
  • Taklitlerden ve alıntılardan kaçının.
  • Konuyu kendi cümlelerinizle yeniden yorumlayın. Hiç kimse daha önce okuduğu şeyi tekrar okumak istemez değil mi?
  • Ana dilinize hakim olmalısınız. Yazınızda adeta kelimelerle dans etmelisiniz. Yalnız sade ve anlaşılır olmalı. 
  • Okumayı sevmelisiniz. Okumak bu işte çokça faydasını göreceğiniz kelime dağarcığınızı artıracak. Unutmayın içerik editörlüğü kelimelerle iç içe bir meslek.
  • Kısa ve öz metinler olmalı. Cümleler ne kadar kısa olursa anlaşılırlığı o kadar artar.
  • Tekrarlardan kaçınmalısınız. Bir yazının içinde sürekli tekrar eden aynı ifade metnin akıcılığını ve okunurluğunu düşürür.
  • Yazım ve imla hatalarına dikkat etmelisiniz. Anlatılmak istenenin doğru anlaşılmasını isteriz değil mi?
  • Hızlı olmalısınız. Sizden istenen içerik sayısı fazla ama süreniz de bir o kadar az olabilir.
  • Açık ve yalın bir dil kullanmalısınız. Bu işi online olarak yaptığınız ve günümüzde internet erişimi toplumun her kesiminde yaygın olduğu için herkesin anlayabileceği açık ve yalın bir dil olmalı.

İçerik Editörlüğü Eğitimi Nereden Alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz online eğitimler veriliyor. İçerik editörlüğü ve blog yazarlığı eğitimi adı altında verilen eğitimler içerik yazarı olmak isteyen kişilere muhteşem bir deneyim sunarken sertifika sahibi olmanızı da sağlıyor.

İçerik Editörlüğünün Teknik Noktaları Nelerdir?

Brief, SEO, anahtar sözcükler, kelime sayısı işin teknik noktalarını oluşturuyor.Tabi ki özgün ve anadile hakim olmak gibi özellikler önemli ama sadece bunlar yeterli değil. İçerik editörlüğü için kendinizi hazır hissettiğinizde herhangi bir ajansa başvurabilirsiniz. Çoğu zaman sizden istenen yeteneklerinizi gösterebileceğiniz bir deneme metni yazmanız olur. Bu deneme metninde uymanız gereken kuralların yazılı olduğu bir bildiri (brief) alırsınız. Bu bildirinin içeriği metnin konusu kullanmanız gereken minimum kelime sayısı ve anahtar kelimelerden oluşur.

SEO Önemlidir

Google da belirli bir zaman dilimine ait aratılan kelimelerin sıklığı hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgi içerik editörlüğü için çok önemli. Metnimizde geçecek anahtar kelimeyi bu bilgi ışığında belirleriz. Bu işleme arama motoru optimizasyonu SEO denir. Bu işlemi sağlamak içeriğinizin ulaşılabilirliğini ve bulunabilirliğini artırır.

Anahtar kelimelerin kullanım oranı ve sayısı da önemlidir. Her metinde yalnızca 1 tane anahtar sözcük belirlenir. Güncel olarak %2 lik bir kullanım oranı söz konusudur. Örneğin 100 kelimelik bir metinde belirlediğiniz 1 anahtar kelime sadece 2 defa kullanılır.

Kimler İçerik Editörlüğü Yapabilir?

Bu mesleği eğitim durumu yaşı, dili fark etmeksizin kelimelerle arası iyi olan ve kendini iyi ifade edebilen herkes yapabilir.

İçerik Editörü Nerelerde Çalışabilir?

Ülkemizde ve dünyada bu yeni sektörde çok fazla freelance iş imkanı sunan farklı ajanslar mevcut. Bunun yanında tam zamanlı olarak da online hizmet sağlayan gazete, dergi ve televizyon şirketlerinde kendinize yer bulabilirsiniz.

Yazar: Furkan Çoban
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!