Close
Mobil Menu Bars

Hızlı Okuma Kursu Nedir?

19 Kasım 2019, 2721 defa okundu.
Hızlı Okuma Kursu Nedir?
Hızlı Okuma Kursu Nedir?

Geçmişle başlayan ve okuma oranlarının düşük olması ile çağımıza kadar uzanan bu sürecin daha az bilinçli toplum ve aile bireyleri içerisinde yer alması kaynak olarak gösterilebilir. Kitap okumama ile başlayan kendini ifade edememe, özgüven eksikliği, okul yaşamındaki başarısızlık, aile ve arkadaş ortamlarında yeterli düzeyde arkadaş kazanamama gibi sorunlar çağımızın en büyük dertlerindendir.

Kitap Okumanın Faydası Nedir?

Kitap okumak her yaşta insan için daha bilinçli özgüveni yüksek, topluma daha faydalı birey olması/bireyler yetiştirilmesi, kendini ifade etme yetisi, okul ve aile içindeki başarısı ve çevre edinme gibi birçok unsura doğrudan etki yapmaktadır. Kitap okuma ile birey daha koordinasyonlu yaşama, her sorun karşısında hızlı ve pratik düşünme yeteneği kazanır. Kitap okuma ve hızlı okuyabilme anlamında birçok eğitim ve sertifikalar verilmektedir. Enstitü bu alanda kendini daha iyi anlayan ve topluma daha bilinçli, araştırmacı, sorgulayan, her zaman yeniliklere açık ve okumayı özendiren bir kuruluş olmayı özendiren bir yapıya sahiptir. 

Enstitü Hızlı Okuma Eğitimi 

Enstitü birçok alanda uzman eğitimciler ile birlikte online eğitimler veren, kar amacı gütmeyen bir kurum olması dışında eğitim alanlara sürekliliği olan kariyer anlamında önemli yere sahip sertifika sunmaktadır. Enstitü hızlı okuma anlamında pratik/pekiştirici uzaktan online eğitimler ile daha hızlı okuma ve okuduklarını kavrayabilme adına birçok uygulamalar yaptırmaktadır. Anlayarak hızlı okuma eğitimi ile birlikte sınavda başarılı olan öğrencilerine, sürekliliği ve geçerliliği olan basılı sertifika veya sertifika kodu vererek özgeçmişlerinde kullanma imkanı vermektedir.

Anlayarak Hızlı Okuma Sanatı

Anlayarak hızlı okuma bir eğitim dışında bir sanat gibidir. Hızlı okuma insanın kendi zihinsel gücünü kontrol ve yönetme sanatı da denilebilmektedir. Kitap okuma, insanların öğrenme kabiliyetini artırmaya yönelik bir çalışmadır. Hızlı okuma ise kişilerin algılarını, öğrenme kabiliyetini, okuduklarını hızlı anlama ve anlatabilme ve her sorunu daha hızlı ve pratik öneriler ile rahatlıkla çözüme kavuşturabilmektedir. 

Kitap okuma, günümüzün en büyük sorunu ile birlikte okuduklarını anlayamama, koordinasyon ve takip sorunu, odaklanma ve sorunlar karşısındaki panikleme ve sorun üretememe gibi nedenler ise hızlı okuma yapmama veya az kitap okumaktan kaynaklanmaktadır. Enstitü öğrencilerine sağladığı online eğitimler ve kişisel gelişim alternatifleri sunan birçok sertifika programları sunarak öğrencilerini ilerisi için kurum veya kuruluşlara hazırlar.

Online Hızlı Okuma Kursu Faydalı Mı?

Online anlayarak hızlı okuma dersi, kelimeleri daha geniş alanda görebilme, gözlerin ve zihnin koordineli ve odaklanma sorunu yaşamadan kitap okuma fırsatı sunmaktadır. Bu eğitimlerin sonucunda alınacak her sertifika ile kariyer anlamında birçok avantajı da beraberinde getirecektir. 

Hızlı okuma kursunun faydası var mı?

Hızlı okuma kursu öğrencilere başarının anahtarı olan hızlı anlayabilme, pratik ve çözümlü fikirler üretme, konsantrasyon/odaklanma ve daha fazla kitap okuma gibi birçok bileşeni bir araya getiren bir program sunar.

Yetkinlik ve Beceri Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Bugünün geleceği olan gençlerimizin büyük problemlerinden biri anlama ve kavrama konusunda eksiklikleri ve bu yetilerini sosyal medya üzerinde bilinçsiz zaman tüketimi ile kaybetmesidir. Bu alanda bireysel, kurum ve kuruluşlara hızlı okuma kursu veren Enstitü, online eğitimler veren özelliğine sahip bir kuruluştur. Hızlı okuma teknikleri ve uygulamalı online eğitimler sayesinde görsel hafızanın güçlenmesi ve kullanılması da kişiye birçok artı katmaktadır. Hızlı okuma kursu öğrencilerine kelime hazinesini ve ufkunu daha fazla geliştirmesi için en önemli dersi verir.

Günümüzün anahtar kelimesi olan koordinasyon ve konsantrasyon hakkında en iyi eğitimi veren Enstitü, öğrencilerine başarı sertifikası kazandıran bir kurumdur. Aynı zamanda kitap okumanın bir alışkanlık ve davranış biçimi olduğunu öğrencilere sunar.  Eğitim sonunda kişi okuma keyfinin yanı sıra beceri ve yetkinlik kazanma fırsatı da bulabilecek. Ayrıca kazandığı konsantrasyon ile birlikte bir bütün olarak daha fazla ve hızlı kitap okuma seviyesine ulaşmış olacak. Ve kişilerin iletişim ve kendini ifade etme becerisinin yanında hızlı anlayabilme ve kavrama özelliği de gelişecek.

Hızlı Okuma Becerisinin Sorgulaması Nedir?

Kitap okurken okunacak yazının zihinde ilk sayfalarını göz yardımıyla okuma tekniği ile ön fikir oluşturulması gerekir. Bol kitap okumak hızlı okuma ve yetkinlik kazanma anlamında en temel unsurdur. Kitap okuma sayısı arttığında kelime dağarcığı çoğalır ve kendini ifade etme kabiliyeti de beraberinde gelişir.

Hızlı okuma kursu, kişileri kendilerini sorgulama, araştırma ve öğrenmeye daima açık bir hale getirebilmektedir. Sorgulama aşamasında okunan her materyalin sonunda 5 temel ana unsur karşımıza çıkarmaktadır. Ayrıca kişi aşağıdaki sorulara cevap bulabilme yetisi de kazandırmaktadır.

 • Meteryalin karakteri kim?
 • Materyalin ile ilgili ana unsuru ne?
 • Materyal hikayesi nerede geçiyor?
 • Materyalde konu nasıl anlatılmış?
 • Materyalin ne zaman gerçekleşti? 

Hızlı Okuma Sırasında Ne Gibi Kazanımlar Elde Edilir?

 • Yetkinliği düşük olan kişilerde odak noktası ve koordinasyon seviyesini yükseltir.
 • Anlama ve kavrama özelliğini pekiştirir.
 • Hızlı okuma tekniği ile kitap okuma seviyesini ve sayısını üste taşır.
 • Bilgi ve kelime haznenizi üst seviyeye taşır.
 • Akademik ve bireysel anlamda başarıların artmasını artırmaktadır.
 • Görsel hafızanın gelişimi ile daha geniş alanı görebilme ve seçebilme yetisi kazandırır.
   
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!