AnasayfaBlogHikayesi İlginç 5 Şirket İsmi
Popüler Yazılar

Hikayesi İlginç 5 Şirket İsmi

16 Haziran 2020
Hikayesi İlginç 5 Şirket İsmi

Gerçekleşmesi güç bir o kadar da haz veren başarı, göreceli bir olgudur. Kurumlar, insanlar belli hedefler belirleyip yıllarca bu hedefleri gerçekleştirmek için uğraşır. Başarı süreci her biri için farklı ve değişkendir. Hedeflerine ulaşma sürecinde bir sürü yeni fikir geliştirip risk alırlar. Alınan riskler neticesinde birçok marka kalıcı bir yer edinir, birçok marka da başarısızlıklar yaşayabilir. Bazı markalarda vardır ki bir takım başarısızlıklar yaşasa da sonunda başarıya ulaşıp ilham alabileceğimiz hikayeler yaşarlar.

Dünyaca ünlü hikayesi ilginç 5 şirket ismi ile karşılaşıyoruz. Bunlar; Walt Disney, Fred Smith “FedEx”, Google, Apple ve Honda gibi tüm dünyanın tanıdığı başarıyı yakalamış markalara iyi birer örnektir. İncelediğimiz zaman böylesine büyük markaların gerçekten ilginç hikayelere sahip olması şaşırtıyor. Hepsi yaşadıklarına rağmen pes etmeden, sahip oldukları inancı asla kaybetmeyerek sonunda kazandıkları bir başarı yolculuğuna çıktılar. Bu dünyaca ünlü 5 markayı inceleyelim.

Walt Disney

Walt Disney

Walt Disney’i duymayan herhalde yoktur. Dünya genelinde hemen hemen herkesin sevgisi ve güvenine sahip olmuş bir markadır. Walt Disney hikayesi ilginç 5 şirket isminden biridir. İlk olarak animasyon şirketi olarak 1921 yılında Kansan City’de kurulan Walt Disney, New York’ta bulunan bir dağıtım firması ile anlaşma sağladı. Yapılan anlaşma, çizgi filmlerin bu dağıtım firmasına gönderileceği ve altı ay sonunda ödeme alacağı üzerine düzenlenmişti. Fakat firma son dakikada kararını değiştirdi. Walt Disney kira ödemesi yapamadığı için firmasını kapatmak durumunda kaldı. Daha sonra Walt Disney, Mickey Mouse fikrini geliştirip MGM stüdyoları ile anlaşma yapmaya çalıştı ancak firma yetkilileri başarısız bir iş olduğu kanısına vardı. Ancak bundan sonraki süreçte Walt Disney doğdu ve çok büyük başarılara imzasını attı.

Google

Google

Google, şu anki başarısını bilen herkes için ilk başlarda başarısız olduğunu anlayamayacak kadar hikayesi ilginç 5 şirket isminden biri. Başlangıç zamanlarına bakıldığında Google’ın kendini ispat ettiğini gösterebilecek bir iş modeli bulunmuyordu. Google ciddi sıkıntıları olan kar kaydedemeyen bir işletme olarak görünüyordu. Google zamanla farklı iş modelleri geliştirmeye başladı. Bunlar; işletmelere araştırma aletleri satmak, diğer arama motoru işletmelerine kendi teknolojisini tanıtarak ve satarak kar etmeye başladı. Şirketin en büyük iş modellerinden olan Google Adwords programı, başarıya ulaşmasında büyük etkendir. Bu program aracılığı ile kurumlar Google.com’da reklam hareketleri oluşturmaya başladı. Bu reklam aracı sayesinde Google 2008 senesinde 21 milyar dolar kazanma başarısını göstererek unutulmayanlar arasına girdi.

Fred Smith “FedEx”

Fred Smith, Yale Üniversitesi mezuniyetinde ödev olarak, ABD’deki mal taşıma sürecini kaleme alan bir yazı hazırladı. Lojistik sektöründe yer alan araçlar vasıtasıyla ABD içinde büyük parçaların taşınmasında bağlayıcılık olduğunu tespit etti. Fred Smith daha verimli olacağına inandığı bir işleyiş düşündü. Uçak vasıtası ile küçük ve değerli paketlerin taşınmasını sağlayacak bir kurumun daha iyi olacağını anlatan yeni bir yazı kaleme aldı. Detaylarını anlatmadığı yazı, ortalama bir not ile sonlandırıldı. Fakat Fred Smith fikrinden kesinlikle geri dönmedi. 1971 yılında şirketi kurdu ancak üç yılın sonunda FedEx iflas durumuna geldi. Birçok insan bu aşamada firmayı sonlandırmayı tercih etse de Fred Smith bunu yapmadı. Cesur adımlar atmayı tercih etti. Attığı adımlar sayesinde kısa sürede şirket önemli fonlar elde etmeyi başardı. FedEx bugün dünya çapında bilinen dev bir marka olmayı başardı.

Honda

Honda

Yazımızda hikayesi ilginç 5 şirketin sonuncusu olan Honda, sergilediği başarı ile unutulmayanlar arasında yer alıyor. Soichiro Honda bir garajda çalışan bir tamirci olarak hikayesine başlıyor. En temel görevi arabaları yarışlara hazırlamak için gereken düzenlemeleri yapmaktı. Soichiro Honda 1937 yılında piston halkaları üreten bir şirket olarak Tokai Seiki’yi hayata geçirdi. Bu işletme Toyota ile bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmaya Toyota’ya piston halkaları tedarik etmesi üzerine imza atıldı. Fakat Toyota kısa bir içinde ürünlerin kalitesini yetersiz bulması sebebi ile anlaşmayı bozdu.

Honda bundan sonraki süreçte Toyota’nın beklentilerini karşılayacak süreci geliştirmek için araştırmalar yaptı. Bir süre sonra Honda Toyota’nın beklentisi doğrultusunda piston halkaları üretmeyi başardı. Başarı başarıyı getirdi. Toyota bu işletmenin %40 hissesini satın alarak, Honda’yı başkanlık mevkiinden üst kademe yönetici direktörlüğüne getirdi. Maalesef başka bir şanssızlıkla karşılaştı. Tokai Seiki’nin üretim yaptığı fabrika bir bomba patlaması neticesinde gördüğü zararlar sebebi ile ciddi bir sorun yaşadı.

Seiki Honda, şirketten kalan kullanıma uygun kalıntıları Toyota’ya satıp gelen tüm gelirleri Honda Teknik Araştırma Enstitüsü’ne aktardı. Honda 172 metrekareye sahip bir alanda sadece 12 kişi ile çalışmaya başladı. Tohatsu motorlarını taklit ederek motorlu bisiklet üretimine başladı. Bu süreçten sonra Honda motor hızla büyümeye başladı. 1964 senesinde dünyada ismi bilinen motosiklet üreticisi olarak anılmaya başladı. Honda bunla yetinmeyerek, kamyonet ve araba üretimine başladı. Bugüne baktığımızda Toyota’ya rakip olan bir marka konumunda.

Haikayesi ilginç 5 şirket ismi, ben başaramam düşüncesine sahip olmanıza sebep olabilir. Tabiki başarıya ulaşmak uzun bir yolculuk. Bu şirketler başarıya ulaşmak için uzun yıllar emek sarf ettiler. Fakat hepsinin ortak bir noktası vardı. Bir hedef belirleme ve asla vazgeçmeme.

Apple

Apple

Apple 1990 yıllarında kapanma riski ile karşı karşıya kalmıştı. İşletmenin yaptığı denemeler sıkıntılar yaşamasına sebep oluyordu. Bu denemeler; CD çalarlardan, televizyona uzanan farklı ürün hat denemeleriydi. Şirket içinde de bazı yapısal sıkıntılar yaşanıyordu. Bu çekişmeler sebebi ile Pepsi’nin CEO’su Steve Jobs ile değişim yaptı. Ancak yapılan bu hamlede bir işe yaramadı. Steve Jobs 1997 senesinde yeniden göreve başladı. Apple bu süreçten sonra tüketici elektroniklerini hedef almaya çalıştı. En önemli başarılarından biri olan İPod 6 sene içinde 100 milyondan fazla satış gösterdi. Apple bu sayede hikayesi ilginç 5 şirket arasında yerini almayı başardı.

hikayesi ilginç 5 şirket
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.