AnasayfaBlogHedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

Kişisel gelişim, bireyin sahip olduğu kapasiteyi, kişilik özelliklerini, eğitim seviyesini ve yaşam süresi boyunca gerçekleştirdiği tüm eylemlerin değerini çoğaltmak ve arttırmak amaçlı çalışmalar için yapılan genel tanımdır. Bulunduğu durumdan, çok daha iyi bir duruma geçebilme sürecidir. Bireylerin içsel farkındalık sahibi olması, hangi alanlarda neler yapacağını tahmin etmesi ve eksiklerini gidermek için harekete geçmesi, kişisel gelişim yolculuğu başlangıcı olarak kabul edilir.  Bireyin kendisi dışında çevresiyle olan ilişkilerinde de iletişim becerilerini arttırmaya yönelik önemli adımlar atmasını sağlar.

Bireylerin hedeflediği yere ulaşmak için harekete geçmesi ve potansiyelini ortaya koymak amaçlı yapacakları çalışmalarda profesyonel desteğe ihtiyaç doğar. İhtiyaç duydukları profesyonel desteği alabilecekleri kişilere kişisel gelişim uzmanı bazen de yaşam koçu adı verilmektedir. Kişisel gelişim uzmanı uyguladığı yöntemlerle bireyin kendini tanıması ve anlaması sürecinde destek olur.

Kişisel Gelişim Uzmanı Misyonu

Kişisel gelişim uzmanı misyonu, bireylerin kişisel gelişim ihtiyaçlarına gerçek anlamda yol gösterici olmakla başlar. Sosyal ve iş hayatında kendini fazlası ile geliştirmiş ve bireylerin gelişim süreci yönlerini gösteren kişidir. Bireylerin içlerinde var olan olumsuz düşünceleri, inanç ve yargı kalıplarını değiştirmesinde yardımcı olur. Hayatı algılamanın, başarıya ulaşmanın, kendini tanımanın yaşam boyu süren eğitim süreci ile olacağını bireye aktarmaya çalışır. Başarılı olmak ve gelişmek için insanların bir takım temel becerilere ihtiyacı vardır.

Önceliklerini belirlemek, zaman yönetimi yapabilmek, bakış açısı oluşturmak, karar verme ve uygulama becerisi edinmek ve problem çözme gibi temel beceriler kişisel gelişim sürecinin temel taşlarıdır. Süreci başarılı bir şekilde yönetmek, uygulamak ve kişinin kazanımlarını artırmak kişisel gelişim uzmanının iş yetilerini oluşturur. Kişisel gelişim uzmanı nerede olduğunuzu belirlemenizi ve nereye gitmeniz gerektiğini anlamanıza destek verir.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Kendi Hayatında Uyguladıkları

Kişisel gelişim uzmanı veya yaşam koçunun, kişisel gelişim yolunda birçok katkısı bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz problemleri zaman zaman fark edemeyebiliriz. Bazı düşünce kalıplarını dışarıdan bir gözün gözlemlemesi gerekebilir. Farkında olmadığımız potansiyellerin birileri tarafından doğru olarak bize sunulması gerekebilir. Kişisel gelişim uzmanı ya da yaşam koçu bize karşılaştığımız problemlere çözüm üretmemiz için yollar önerecektir. Yaşamsal tecrübeleri birbiriyle benzeş insanlar diğerine yardım edebilirler. Kişisel gelişim uzmanı olmak zaman, merak ve emeğe ihtiyacı olan bir kişisel gelişim süreci olarak değerlendirilebilir. Uzman olabilme yolunda, kendi gelişim sürecinde uyguladığı önemli değişimleri karşısındakine aktarabilecektir. Bu noktaları inceleyelim.

 • Alışkanlıklar süreci; kişinin edinmek istediği alışkanlıkları oluşturup, istemediklerinden kurtulma sürecidir.

 • Kariyer planı; tutkuyla takip edilecek, hedefler konacak bir kariyer planı geliştirme sürecidir.

 • Para; kişinin prensiplerine sadık kalarak, bütçe güvenliğini oluşturma sürecidir.

 • Sağlık; fiziksel bedeni güçlendirici, duygusal sağlığı besleyici bir yaşam tarzı oluşturma sürecidir.

 • İlişkiler; dış çevre ile olan ilişkilerin sağlıklı iletişime dönüştürülme sürecidir.

 • Eğlence ve hayattan keyif alma; yaşam tarzını değiştirme adımıdır. Eğlenceli ve keyifli zaman dilimleri oluşturulmalıdır.

 • Maneviyat; ruhsal farkındalığı arttırma sürecidir. Bilinçli yaşamaya katkısı büyüktür.

Kişisel gelişim uzmanı veya yaşam koçu olmak için belirli bir dereceye ihtiyacınız olmayacaktır. Online eğitim ve sertifika programlarına katılmak ve Enstitü aracılığı ile kişisel gelişim eğitimleri  almak uzmanım diyen kişiden ayrılmanıza katkı sağlayacaktır. Türkiye’de ve dünyada birçok kişisel gelişim uzmanı tarafından yazılan kişisel gelişim kitapları bulunmaktadır. Okumak gelişim sürecini en çok destekleyen unsurlardandır. Uzmanlık yolunda en büyük destekçiniz kitaplar olacaktır. Kişisel gelişim uzmanı olarak başka insanların hayatlarını iyileştirmeye yardımcı olmayacak, eş zamanlı olarak kendi hayatınızı da geliştireceksiniz.

Ülkemizdeki ve Dünyadaki Ünlü Kişisel Gelişim Uzmanları

Kişisel gelişim alanında eğitim almak ve kendinizi geliştirme amacınız varsa, dünyaca tanınmış birçok kişisel gelişim uzmanı tarafından yazılmış kitapları okumanızda fayda olacaktır. İnternet üzerinden seminerlerini dinleyebilirsiniz. Türk kişisel gelişim uzmanlarını da takip edip, kitaplarını okumak, seminerlerine katılmak kişisel gelişim süreci için büyük oranda destekleyici olacaktır.

 • Robin Sharma; Hint kökenli Robin Sharma kişisel gelişim ve liderlik uzmanıdır. Kaleme aldığı 13 kitap 60 ülkede ve 70 dilde basılmıştır. Liderlik ve performans üzerine olan çalışmaları ile dünyanın en tanınmış uzmanlarındandır. “Ferrari’sini Satan Bilge” kitabı ile neredeyse tüm dünyada tanınmıştır. Kariyerindeki başarısı, içindeki büyük boşlu hissini gizlemeye yetmeyen ünlü Avukat Julian Mantle’ın başından geçenleri anlatan Ferrari’sini Satan Bilge, hayatta aslında önemli olanın ne olduğu ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam geçirmenin mutluluğunu anlatıyor. “Hepimiz burada özel bir nedenle bulunuyoruz. Geçmişin esiri olmayı bırak. Geleceğin mimarı ol.” Sözü ile kişisel gelişimin önemini vurgulamıştır.

 • Joe Navarro; Küba’da dünyaya gelen Navarro, insan davranışları hakkında kitaplar kaleme almıştır. 27 dilde yayınlanan kitabı “Beden Dili” uluslararası başarı yakalamıştır. Eski FBI ajanı Navarro'nun profesyonel tecrübeleri ile Princeton Üniversitesinde psikoloji eğitimi göre Marvin Karlins'in bilimsel çalışmalarını anlatan kitap, beden dilini kullanarak dünyanızı nasıl kontrolunuz altında tutabileceğinizi anlatıyor. “Şunu bir düşünün: insan bedeni binlerce işaret ya da mesaj verebilecek bir yapıdadır.” Kişisel gelişim için söylediği sözüyle insanın ruh ve fizik farkındalığını bir bütün olarak geliştirmesi gerektiğini vurguluyor.

 • Mümin Sekman; Türkiye’de kişisel gelişim uzmanı ismini meslek olarak ilk tanımlayan ve kullanan kişidir. “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil” adlı ilk kitabı bir çok okuyucuya ulaşmıştır. “Amaçları olmayanlar amaçları olanlarındır” düşüncesinden yola çıkan kitap, okurun kim olduğunu ve ne istediğini netleştirmesinde yardımcı oluyor. “Aklınızın takıldığı yer, hayatınızın takıldığı yerdir.” Sözü ile kişisel gelişim sürecinde tüm bireylerin hayatındaki çıkmazlarına bulmaları ve çözüm üretmesi gerektiğini ifade etmek istiyor.

 • Ahmet Şerif İzgören; Kişisel gelişim uzmanı ve yazar olan Ahmet Şerif İzgören, Türkiye’deki en başarılı isimler arasında anılıyor. Üzerinde çalıştığı yönetim modelleri, beden dili, liderlik konuları başarılı oluşumlar sağlamasında temel konuları oluşturuyor. Yönetim ve Kişisel gelişim alanlarında çok sayıda kitap kaleme almıştır. “Şu hortumlu dünyada fil yalnız bir hayvandır” kitabı en çok bilinen kitaplarının başında geliyor. Ahmet Şerif İzgören, kitabında daha genel bir yaklaşımla, hayatın her alanında başarı ve mutluluğa ulaşmaya ışık tutuyor. “İyi ki hayal ettiklerinize bedava ulaşamıyorsunuz.” Sözü ile insanın değişim sürecinin kolay olmadığını ve aslında emekle gelişecek değişimleri gerçek kazanımlar olacağını ifade ediyor. 

Kişisel Gelişim Uzmanı hedefleri nelerdir?

Kişisel gelişim uzmanı kişinin değişim süreci içinde bulunur. Kişinin kendinde fark edemediği potansiyellerini bulmasında yol gösterir. Uyguladığı yöntemler sayesinde kişinin kendi benliği ile buluşma yolunda destek olur.

Kişisel gelişim uzmanının kendi hayatında da uyguladığı değişim adımları nelerdir?

Kişisel gelişim uzmanı kendi deneyimlerini bir başka kişiye aktarmaya çalışır. Kariyer hedefi, alışkanlıkların değişim süreci, maneviyat duygularının beslenmesi karşı tarafa aktardığı değişim süreçlerindendir. Aynı zamanda kişilere dış çevre ile ilişkilerinde iletişim kolaylığı sağlamanın yollarını göstermektedir.

Kişisel gelişim uzmanı olmak için eğitim alınmalı mı?

Kişisel gelişim uzmanı olma sürecinin en önemli süreci eğitimdir. Kişiler farklı eğitimler alarak kendilerini geliştirebilir. Alanında uzman olan profesyonel insanların kitapları okumakta gelişim sürecinde çok önemlidir.

kişisel gelişim uzmanı yaşam koçu kişisel gelişim süreci kişisel gelişim kitap kişisel gelişim eğitimleri
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.