Close
Mobil Menu Bars

Hayatınızın Her Alanında İknanın Gücünden Yararlanın

14 Ekim 2019, 3412 defa okundu.
Hayatınızın Her Alanında İknanın Gücünden Yararlanın
Hayatınızın Her Alanında İknanın Gücünden Yararlanın

Sosyal yaşantımızdan iş yaşamına kadar ikna hayatımızın her anında ve her alanında vardır. Gün içindeki diyaloglarımızı şöyle bir düşünelim. Bir kahve eşliğinde sohbet ettiğimiz bir arkadaşımızla neler konuşuyoruz? Pazar alışverişi yaparken neyi nerden alacağımıza nasıl karar veriyoruz? 

Alışveriş sırasında satıcılarla diyaloglarımızda hedef ne? Cv hazırlarken nelere dikkat ediyoruz? İş hayatında müşteriler, çalışma arkadaşları ve yöneticilerinizle konuşmalarınızın temelinde ne var? İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat ediyoruz? Sosyal medyadaki paylaşımlarınız neyi hedefliyor? Peki ya iç sesinizle olan konuşmalarınız.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Çünkü hayatımız beş duyumuzla olan iletişimden ibaret ve bu iletişimi kendi hayatımızda ikna etmek ya da ikna olmak adına hemen her an kullanıyoruz. İnanmadığınız bir konuda ikna olamazsınız ve ikna olmadığınız bir konuda başkalarını ikna edemezsiniz. Bir işi yapabileceğinize inanmıyorsanız yani kendinizi buna ikna edememişseniz, karşınızdakini ikna etme şansınız yoktur.  Bu yüzden aslında ikna öncelikle insanın kendinde başlar.  İkna sosyal yaşantınızda, iş ve okul hayatınızda size bir yandan farkındalık sağlarken, diğer yandan iletişiminizi güçlü tutmanıza önemli ölçüde katkı sağlar. 

İkna Nedir? 

İnsanlara istediğinizi yaptırmanın tek bir yolu vardır. Evet, sadece tek bir yol. Karşımızdaki kişide işi yapma isteğini uyandırmaktır.” demiş Dale Carnegie. İkna bir düşünceyi karşımızdaki kişiye etkili bir biçimde inandırmaya çalışmamızdır. Çocukluktan itibaren her konuda ikna olmaya ihtiyacımız vardır. Bir çocuğun diyalog kurmaya başladıktan sonra ilk soruları “bu ne?” ve “nedendir?” Çocuğunuza bunu yapma dediğinizde size ilk sorusu neden olur. 

Sen çocuksun gibi bir cevap çoğu zaman kabul görmez. Ancak neden yapmaması gerektiğini doğru gerekçelerle anlatırsanız yani onu ikna ederseniz sonuç pozitif olacaktır. İnsanın ikna olma ihtiyacı tarihten günümüze ikna tekniklerini geliştirmiştir. İkna teknikleriyle ilgili ipuçları maddeler halinde şu şekilde özetlenebilir: 

İkna Teknikleri ile İlgili İpuçları Nelerdir?

 • Israrcılığın aksine yorulmuş olan zihni ikna etmek, dinlenmiş olan zihne göre daha kolaydır. 
 • Karşınızdaki kişinin iki seçenek arasında kalması durumunda doğruluğunu savunduğunuz seçeneğe karşınızdaki kişiyi ikna etmek için diğer seçeneğin yanlış bir durum olacağını ifade edin. 
 • Bir kişiye reddedemeyeceğini bildiğiniz küçük bir istekte bulunduğunuzda kuşkusuz yapacaktır. Aynı istekleri defalarca tekrarladığınızda ya da başka bir konuda ricada bulunduğunuzda karşı taraf isteğinizi yerine getirmekte kendini yükümlü hissedecektir. 
 • Beden dili, ikna etmede önemli bir faktördür. Beden dili sayesinde kendimizi ifade etmek zor değildir. Özellikle beden dilinin ortaya konduğu yüz yüze görüşmelerde ikna etmek daha kolaydır. 
 • İnsanlarla konuşmanızda ses tonunuzu insanlara göre ayarlayın. Sizinle aynı fikirde olduğuna inandığınız kişilere karşı daha sakin ve yavaş bir ses tonuyla konuşurken sizinle zıt fikirdeki kişilerle hızlı ve yüksek ses tonuyla konuşmanız insanları ikna etmede önemli bir faktördür. 
 • Karşınızdaki kişiye bahsettiğiniz konu ya da düşünce her ne olursa olsun her zaman açık ve anlaşılır bir dil kullanmanız, kişiye göre anlatacağınız şeyleri belirlemeniz gerekir. 
 • Düşünce akışının yetmediği bazı durumlarda görsel imgelerden, görsel imgelerin yetmediği yerlerde ise kelimelerin bütününden oluşan düşüncelerden yararlanın. İkisi arasındaki uyumu net bir şekilde göreceksiniz. 
 • İnsanların duygularına hitap ederek insanları ikna etmeye çalışın. Karşı tarafla duygularınızın aynı olması ya da aynı şeyleri düşünüyor olmanız ikna etmenizi büyük oranda artırır. 

İkili diyaloglardan, toplumsal ikna konularına kadar zamana bağlı ihtiyaçlara ve gelişen iletişim modellerine göre ikna teknikleri de çeşitlenmiştir. 

İkna ile Manipülasyon Arasında İnce Bir Çizgi Vardır

İkna etmek birisini bir şey yapmaya teşvik edici iletişimdir; manipülasyon ise zorlamak, hileyle yönlendirmektir. İkna etmek için kullandığınız yöntemlerde temel güvene dayanmalıdır. Bu güveni sağlamanın yolu da baskıcı ya da ısrarcı olmaktan değil samimi olmaktan geçmelidir. İnsanların düşünmesine fırsat tanımadan anlık ikna için çalışırsanız, başarınızın sürekliliği de o kadar kısa olacaktır. İkna tekniklerini kullanırken yapmanız gereken en önemli husus empati kurmaktır. 

Yani manipüle edilerek zorlandığınız bir konuda tam olarak ne kadar ikna olmuş olabilirsiniz? Basit bir örnekle açıklarsak, sudan korkan bir insanı havuza atmak yerine yüzme kursuyla bu korkusunu yenebileceğini anlatarak ikna etmek daha gerçekçi bir yaklaşım olacaktır. 

İkna tekniklerini etik kullanmak bu anlamda çok önemlidir. İkna etmeye çalıştığınız konu her ne ise temelinde mutlaka iki taraf içinde fayda sağlayıcı olmalıdır. İkna yeteneklerinizi geliştirirken bu ayrımı yapabilmek için güven, fayda ve empati süzgecinden geçirdikten sonra bir hareket planı hazırlamanız uzun soluklu başarının anahtarı olacaktır.

İkna Etme Becerilerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? 

Hepimiz yaşamımız içinde birilerini ikna etmeye çalışıyoruz. Yani ikna etmek temelde doğamızda var olan bir yetenektir diyebiliriz. Ben kimseyi ikna edemem ya da benim böyle bir yeteneğim yok demeden önce, aşağıdaki maddelere göz atın derim :)  Her yetenek herkeste eşit oranda olmaz. Ama eğitim size yeteneğinizi ortaya çıkarma ve bilinçli kullanma imkânı sağlar. Bu sebeple çağımızın iletişiminde güçlü bir yeri olan ikna teknikleri üzerine eğitim almadan karar vermeyin. 
Bunun için en hızlı ve ulaşılabilir yöntem olarak online eğitim modelini deneyebilirsiniz.

 • Kendinizi sürekli olarak gözlemleyin. Gün içerisinde bilinçli ya da bilinçsiz nelere nasıl ikna oluyorsunuz? Farkındalık yeteneğinizi ortaya çıkarmakta işe yarayacaktır.
 • Sadece kendinizi değil, çevrenizi de gözlemleyin. Büyük kitleleri peşinden sürükleyen yani bir anlamda ikna eden söylemleri inceleyin. 
 • Eğitim size başarı için yol gösterici olacaktır. Sıra başarmaya geldiğinde öğrendiklerinizi uygulama zamanı. Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar çok gelişeceksiniz. 
 • Pratik yapmak için en hâkim olduğunuz ve bildiğiniz alandan başlayın. 
 • Mesleki yaşamınız, kariyer seçiminizde aileniz gibi ikna etmeniz gereken konu her ne ise önce kendinizi ikna edin. 
 • İkna tekniklerini günümüz iletişim kanallarıyla harmanlayın. Örneğin günümüzün iletişim gücü olan internet dünyasını yakından tanımak için sosyal medya uzmanlığı gibi yan eğitimlerle ikna yeteneğinizi destekleyebilirsiniz.

İkna Etme Yöntemlerini Öğrenmek Size Nasıl Katkı Sağlar? 

İkna etme yöntemlerini öğrenmek, her şeyden önce beden dilinden sözlü ve yazılı iletişime kadar iletişim becerilerinizi de doğru orantıda geliştirecektir. Kendinizi daha doğru ve düzgün ifade edebilmek, özgüveninizi ve motivasyonunuzu arttıracaktır. İkili iletişimlerde ya da işiniz gereği hedef kitlenize yönelik çalışmalarda araştırma ve gözleme dayalı ikna teknikleri geliştirmek aynı zamanda çok yönlü bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. 

İş hayatınızda iyi bir lider olabilmek için ikna etme yöntemleri kariyer hedeflerinizde sizi destekleyecek en önemli unsurlardandır. Bunun yanı sıra ikna etme yöntemlerini iyi bilen biri olarak, ikna olmanız gereken konularda da daha akılcı olmanızı sağlayacak, manipülasyonlara karşı size avantaj sağlayacaktır. Hayatınıza yön verirken ya da karar aşamasında olduğunuz konularda çevresel etkilere karşı daha gerçekçi ve içinize sinen kararlar almanızda etkili olacaktır. İkna etme teknikleri size bir rehber olacaktır. Asıl önemli olan bu teknikleri kendi akıl süzgecinizden geçirip harmanlayarak size özel bir dil yaratmaktır. 
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!