Close
Mobil Menu Bars

Hayat Boyu Eğitim: Kişisel Gelişim

12 Haziran 2019, 2092 defa okundu.
Hayat Boyu Eğitim: Kişisel Gelişim
kişisel gelişim, gelişim, online eğitim, kişilik, teknoloji, eğitim, kişisel gelişim eğitimleri

Çalıştığım yerdeki mesai arkadaşım bir hafta önce genel kültürünü arttırmak için bulduğu bir çözümden bahsetti. Telefonuna indirdiği küçük uygulama sayesinde soru havuzundan gelen sorulara cevap vererek bu ihtiyacını karşıladığını anlattı. 

Kişisel gelişim denilince insanın aklına neden maliyet (para), zaman, emek (bedensel güç) gelir ki! Belki bu neden den ötürü nüfusumuzun büyük kısmı obez.

Steve Jops Stanford Üniversitesinde yapmış olduğu bir mezuniyet konuşmasında da söylediği gibi “aç kalın, budala (aptal) kalın” 

Gelişim Sizin Elinizde 

Evinize, işinize, okulunuza, sinemaya, tiyatroya, hastaneye veya tatile giderken bile öğrenebilecek o kadar çok eğitim materyali var ki. Bunu görebilmek ve kullanabilmek önemli. Kişisel problemi olan birisi sokakta küçük bir çocuğun peşi sıra yürüyor.

Dertlerinden dolayı ne düşüneceğini nasıl cevap bulacağını bilmezken, çocuğun konuşmalarını hal ve hareketlerini ve çevresine bakışını izlediğinde probleminin çözümünü buluyor.

Yani insanların problemlerinin sebebi kendisi. Çözümü de yine kendisi buluyor. Kişisel gelişim hakkında söylenebilecek çok şey var.

Kişisel gelişim kısa vadede yürünecek bir yol değil uzun vadede ömür boyu sürecek bir yol haritasıdır. Bu yolda ilerledikçe farkındalığınız artacak bu farkındalık ile birlikte aldığınız yolda daha keyifli bir hale gelecektir. 

Kişisel Gelişimde Temel Prensip Nedir?

Kişisel gelişimin temel prensibi bilgi edinmek, becerileri geliştirmek ve kişisel çevreden çıkmaktır. Bu ülkelere ve inançlara göre de şekil değiştirir.

Dini görüşler yüzyıllardır insanları doğru yetiştirmek konusunda yanlış ellerde kötü amaçlarla kullanılmış  ama başarılı olmuştur.

Bilimin ve sanatın kişisel gelişimin ayrılmaz bir parçası olduğunu anlamak köreltilmiş beyinler ile olmaz. Sağlıklı beyinler ve doğru insanlarla yapılmalı.

Kişisel gelişim nasıl başlar? İlk gelişim küçük yaşlarda bedensel olarak başlayandır. İkinci gelişim ise hayat boyu izleyeceğiniz  yolu belirlemenize yardımcı olacak kişisel gelişimdir. 

Farklı Kişilikler

Kişisel gelişim yolculuğu herkes için farklıdır. Kişilik insanlar üzerinde basitçe ifade edecek olursak aslında iki türlüdür. İyi ve kötü olanlar. İkisi de kendi arasında ikiye ayrılır.

Yetenekli (gelişimini tamamlayan) ve yeteneksiz (gelişimini tamamlamamış). İyi niyetli yetenekli insan isteyerek yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eder. Kötü niyetli yetenekli insan ise isteyerek karşısında ki insana zarar verir. 

Fakat iyi niyetli ama yeteneksiz insan da istemeden bir insana kötü niyetli insan kadar zarar verebilir. 

Kişisel gelişim küçük ama hayatımızın sonuna kadar devam eden veya etmekte olan eğitim sürecidir. Toplum içinde yaşadığımız sürece bir birimizi etkileyerek çok fazla şeyler öğreneceğiz.

Teknolojik Gelişim Önemli

Gelişim her alanda olduğu gibi teknolojide daha farklılıkların olduğu bir alandır. Kendisini sürekli yenileyen insanlar aslında o yeniliklere ayak uydurmada güçlük çekerler. 

Akıllı telefonu ile internete bağlanarak gereksiz sitelere girip teknolojiyi yanlış kullanarak  bundan gurur duyduğunu söyleyenler aslında kötü niyetli yetenekli insanlar oluyor. 

Duruma güzel bir örnek. Çok yakın bir arkadaşım kız arkadaşının her ortamda telefonunu alıp mesajlarını ve kişisel hesaplarını kontrol ettiğini söylüyor ama bu durumu çok önemsemiyor. 

Yakın zamanda arkadaş topluluğu içinde kız arkadaşının telefonunu eline alınca daha açamadan kız telefonu elinden kapıyor. Bundan şüphelenen arkadaşım yeteneklerini kullanarak telefon numarasını olduğu operatörü ele geçirerek kızın mesajlarını ve aramalarını kontrol ediyor. 

Sonrasında arkadaşım artık bu yeteneğini iyi işler için kullanmayı öğrendi ve bunu meslek haline getirdi. Siyah şapkasını çıkartarak beyaz şapkasını taktı. 

Kurumsal şirketlerin sistem ve teknolojik güvenliklerini test eden danışman olarak hizmetlerini arttırdı. Şimdi ise siber ortamda teknolojiyi doğru kullanmanın püf noktalarını öğrettiği kişisel alanı var ve özel eğitim kurumlarında ise derslerini vermeye devam ediyor.  

Anlaşılacağı gibi konu insan faktörü. Coğu insan düşünmeden ani karar aldığında hem kendisine hem de çevresine zarar verebiliyor. Büyüklerimiz ne söylemiş “bin kere düşün bir kere konuş “.

Kişisel gelişim ile fark yaratın. Artık teknolojik imkânlar sayesinde kişisel gelişim kurslarına ücretsiz olarak her yerden evinizin rahatlığında ulaşmanız mümkün.

İstanbul İşletme Enstitüsünden online eğitimler kapsamında Kişisel Gelişim Eğitimleri alarak ilgi alanlarınıza göre becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Yazar: Ramazan Türkmen

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!