Close
Mobil Menu Bars

Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

07 Ocak 2016, 1319 defa okundu.
Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?
Hayalinizdeki İşi Nasıl Bulursunuz?

Üzerinde yaşadığımız dünya hayalinizdeki işi bulma çabalarını daha da karmaşık hale getirmeye uğraşmakta ısrarlı...

Hayalinizdeki işi bulma ile ilgili birçok tavsiye aldınız. Sürekli söylenen bir şey vardır. Sevdiğin işi yap. Bunu demek kolay ama yapmak bir o kadar zordur.

Sevdiğiniz işi bulmak neden zordur:

Bunun en büyük sebebi; tutku ve sevgi duygulardır. Eğer kariyeriniz hakkında tutkuluysanız veya işinizi seviyorsanız bu sizin sadece duygusal olarak yatırım yaptığınız anlamına gelir.

Hayalinizdeki İş

Problem biz insanların bu özel duyguları iş gibi şeylerle bağdaştırmada zorluk yaşadığımızdır. Biz kariyerlerimizin öncelikle en önemlisi para kazanmak olduğuna inanmak için hayatlarımızı şartlandırmış durumdayız. Eğlence ikinci planda.

Hepsinden önce bunlar bize tanıdık olan duygular değil. Tutkunun veya sevginin nasıl hissettirdiğini tanımlayabilir misiniz? Muhtemelen tanımlayabilirsiniz. Ama bu tamamen sübjektiftir ve kişiye göre değişir. Hayatınızdaki ilişkilere bağlı olarak birçok insan bu duyguları hissettiğinde bilinçli bir şekilde tanımlayamaz.

Son olarak eşimiz, ailemiz veya evcil hayvanlarımız için olan sevgi evimiz, memleketimiz, arabamız ve özellikle kariyerimize olan sevgimizden tamamen farklıdır.

Görev Aşkınızı Nasıl Bulursunuz:

Daha önce bu konuda bir yazı yazdım. Bu yazıda kariyeriniz için olan tutkunun hayattaki negatif ya da pozitif deneyimlerden nasıl geldiğini tartıştım.

Eğer bu bir negatif deneyim ise o zaman belki de dünyanızda değişim yapmaya motive olmuşsunuzdur. Diğer insanların sizin yaşadıklarınızı yaşamasını istemezsiniz. Örnek verecek olursak kişisel eğitmen veya diyetisyen olabilirsiniz.

Eğer bu bir pozitif deneyimse o zaman bunu dünyayla paylaşmaya motive olursunuz. Yaptığınız şeyin diğerlerinin de deneyimlemesini ister ve yararlarından faydalanmasını istersiniz. Sağlık yöneticisi veya borsacı olabilirsiniz.

Önemli olan tutku veya sevginin sizin hayalinizdeki işe karşı hissettiğiniz şeyler olmadığıdır. Sevgi veya tutkudan ziyade kızgınlık, reddetme, üzüntü gibi daha tanınabilir duygular olacaktır. Veya pozitifse mutluluk, heyecan, başarı da olabilir.

Bu yüzden eğer hayatınızdaki görev aşkını bulmakta zorluk çekiyorsanız size tanıdık gelen duygulara dayalı bir endüstri, şirket veya neden için aramaya başlayın.

İşte hayalinizdeki işi tanımlamanın 4 basit yolu:

Hangi ürünlerin, endüstrilerin, durumların, insanların, şirketlerin veya servislerin yukarıda verilen duyguları tetiklediğini not almaya başlayın.

Size enerji veren veya tüylerinizi diken diken eden bir şey bulduğunuzda orada biraz kalın. Bunu not alın ve neden böyle hissettiğinizi anlamaya çalışın. Hayatınızda buna bağlı olarak ne olmuş olabilir? Çocukluğunuza kadar uzanan bir şey var mı? Ailenize veya arkadaşlarınıza dahi herhangi bir bağlantı görüp görmedikleri konusunda soru sorabilirsiniz.

O alanı araştırmaya başlayın. O alanla daha iç içe olmanın sizi daha heyecanlı ve motive edip etmediğini görün. Hangi işlerin olduğunu keşfedin, o konunun sizin dünyanızı nasıl etkilediğini, hayatınızı nasıl etkilediğini, hangi problemlerle karşılaştığını vs.

Bunu günler geçerken aklınızın en önemli yerinde bulundurun. Muhtemelen  siz hayalinizdeki işi bulduğunuzda bir "işte bu" durumu olmayacaktır. Hayatınız boyunca duygusal ve zihinsel noktaları birleştirmek için kendinize zaman verin.

Unutmayın ki sizin görev aşkınız stratejik duygusal yatırıma dayalı. Güçlü bir şekilde hissettiğiniz her şey daha iç bir güce, özgüvene ve amaca doğru kapıyı aralayabilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!