Close
Mobil Menu Bars

Hayalimdeki İş

27 Kasım 2018, 1782 defa okundu.
Hayalimdeki İş
Hayalimdeki İş

Siz de hala hayalinizdeki işi yapamayanlardan mısınız? Her sabah gittiğiniz o iş yerinde ben neden buradayım, benim bu insanlarla ne işim var ya da ben eskiden çok mutluydum neden şu anda mutsuzum gibi bir sürü soru silsilesi mi aklınızdan geçiyor? Kulübe hoş geldiniz.  

Türkiye çalışma şartlarında bu tip mutsuz çalışan insan sayısı çok yükseldiğinden, kafanızı nereye çevirseniz mutsuz insanlarla karşılaşıyorsunuz. Ülkenin bulunduğu ekonomik kriz, işten atılma korkusu, eğitime ulaşmanın zor hale gelmesi, yeni mezunların bir yerden başlamam gerekiyor diyerek önlerine çıkan ilk iş fırsatlarını kabul etmeleri bu mutsuzluk sürecini tetiklemektedir. Bir de bu mutsuzluğun yanına stres dolu dış etkenler eklenince hayatımızın avuçlarımızdan akıp gittiğine şahit oluyoruz.

Eğitimimize Nasıl Başladık, Şimdi Neredeyiz?

iş hayatı, hayalimdeki iş, motivasyon

Oysa ne hayallerle okullarımızdan mezun olmanın heyecanını yaşamıştık. Lisans eğitimi bitti ama yetmedi hadi bir de yüksek lisans yapalım, yetmedi bir de iki yabancı dilimiz olsun diyerek listemizi istediğimiz kadar uzatabiliyorduk. Bu eğitimler ile boğuşurken ailelerimizin ya da kendimizin maddi olarak ne kadar yatırım yaptığını da unutuyorduk. Aslında bu zaman, vizyon ve para yatırımı sırf bizlerin ileri de istediğimiz işi yapıp çok mutlu ve huzurlu olmamız, maddi olarak kendi ayaklarımızın üzerinde durabilmemiz içindi.

Sevdiğiniz işi yaparken ne kadar kazandığınız değil işi ne kadar ileriye götürebileceğinizi düşünürsünüz, sevmediğiniz işi yaparken ise günün bitmesi için hayaller kurarsınız. Hayalinizdeki işi bile yapıyor olsanız iş yerinde motivasyonumuz kendimiz olmamız gerekirken dış etkenlerden de çok etkileniyoruz. İnsanlar günümüz dünyasında kötü olma yolunda çok büyük adımlar atıyor. Acımasız eleştiriler, ön yargılar, saygısız davranışlar, ego büyüklükleri... Biz dönüp aynaya bakmalı ve biz ne kadar iyiyiz sorusunu kendimize sormalıyız. Bu kadar mutsuz çalışan içinde kendi motivasyonunuzu bulduysanız bence çok şanslısınız ve kıymetini bilmelisiniz.

Sevdiğiniz İş ve Çalıştığınız Yer Doğru Orantılı Olmalı

iş hayatı, hayalimdeki iş, motivasyon

Bu durumda benim tecrübelerime gelecek olursak kulübün baş üyelerinden sayılırdım. Çalıştığım şirket saygı, vizyon ve bilginin eksik olduğu insanlar tarafından yönetilen, hatırı sayılır müşteri portföyü olan ancak ticaretlerinin hızla geriye gittiği bir dönemde yeni mezun kategorisinden işe başlamıştım. Şirket nezdinde karşılaştıklarım bulunduğum ortama yabancı hissetme duygularımı tecrübe etmemi sağladı.

Biraz kendimden bahsetmem gerekirse lisans eğitimimi Türkiye’de Endüstri Mühendisliği alanında tamamladıktan sonra Amerika’nın New York şehrinde dil eğitimi aldım. Sınavlarda başarılı olmamın ardından Boston şehrinde MBA yüksek lisansımı tamamlayıp aynı şehirde kısa süreli çalışma ortamını tattıktan sonra Türkiye’deki ilk iş tecrübem için yollara düşmüştüm.Eğitimlerimin getirdiği bilgi birikimimle İş Geliştirme alanında çalışmaya başladım. Bu alanda çalışmaya başlamamın doğru bir karar olduğunu da çalışırken tecrübe ettim. Ancak benim savunduğum şey sevdiğimiz işi yaparken çalıştığımız ortamın çok daha önemli olduğuydu. Her zaman insanlar iyi yöneticilerle çalışamayabiliyorlar. Bu durum bilgi birikimlerini bir adım dahi ileriye taşıyamamalarına sebep olabiliyor. Doğru yerde doğru işi yapmak bu noktada önem kazanıyor.

Hayalinizdeki iş; kendi işinizi kurmak olabilir, sanat ile ilgileniyorsanız hayaliniz sanatınızı tüm dünyaya göstermek olabilir, yazılımcıysanız tek hayaliniz insanlığa faydalı bir program yazmak olabilir ya da benimki gibi halinizdeki iş yerinde sevdiğiniz işi yapmaktır.

iş hayatı, hayalimdeki iş, motivasyon

İş geliştirme önünde yapacakları hiç bitmeyen bir iş. Her gün yeni bir olay ile karşılaşmak işimin eğlenceli kısmını oluşturuyor. Kendini tekrarlamayan, her projede yeni bilgiler öğrendiğim bir işte çalışıyor olmak kişisel gelişimime de büyük bir katkıda bulundu. Matematikle uğraşmayı seviyorum, bunun yanında insanlarla iletişim içinde de olmayı seviyorum. Bu yönlerim işimde başarılı olmamı sağlıyor. Bazen tüm günüm bilgisayar başında araştırma yaparak geçiyor, bazen müşterilerimizle uzun toplantılarda, bazen tüm gün Excel tablolarında projeyi planlamakla, bazen de stajyerlerin bile yapmak istemeyeceği müşteriden gelen dataları kullanılabilir hale sokmakla geçiyor. İşimi hiç sıkılmadan saatlerce devam ettirebilirim, doğru insanlarla ve doğru şirket içerisinde yer almak bilgi birikimimi ve vizyonumu geliştiriyor.

Sevmediğim iş ortamına gelince kendimi daha huzurlu ve mutlu hissedeceğim başka bir firma ile aynı pozisyon için görüşmelerimden sonra istifa ettim. İşte tam o gün hayatımın en güzel günlerinden birisiydi. Şimdi kendi vizyonuma uygun, yaptığı işin farkında olan, eğitim seviyeleri benimle aynı seviyede olan, harika insanlarla çalışıyorum. Bu çalışma ortamında işimi ne kadar da çok sevdiğimi başka bir iş yapmak istemediğimi fark ettim.

Neyse ki hayalimdeki işi bulmam geç olmadığı için çok şanslıyım ve artık kulübe üye değilim. Hepinizin harika işler çıkartabileceğini biliyorum. Okuyor araştırıyor doğru yolu bulmaya çalıyorsunuz ama korkmayın biraz cesaretli olun. Yeri geldiğinde arkanızı dönüp gitme cesaretiniz olmaz ise hayalinizdeki iş kapınızı çalmayabilir. Belki de o yanı başınızdadır ama siz farkında değilsinizdir. Umutlarınızı kaybetmeyin, her şeyi bırakıp hayalinizdeki işi yapacak cesaretiniz olması dileğiyle.

Yazar: Gamze Ersoylu Gönenç

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!