Close
Mobil Menu Bars

Hasta Kabul Sekreterliği Nedir?

20 Aralık 2019, 3200 defa okundu.
Hasta Kabul Sekreterliği Nedir?
hasta kabul sekreterliği, tıbbi sekreterlik, hastane, eğitim, online eğitim,hasta kabul, tıbbi sekreterlik eğitimi,

Hasta kabul sekreterliği, sağlık kurumlarında önemli ve temel görevlere sahiptir. Hastaların randevu organizasyonundan sistemin sağlıklı işleyişi açısından gereklidir. Öte yandan; telefonlara yanıt verme, hasta ve ziyaretçileri karşılama, randevuları profesyonel ve doğru zamanlı bir biçimde planlama gibi temel görevlerden sorumlu bir alandır. Sekreterlerin büyük bir kısmı; hastanelerde, doktorların ofisinde, diş muayenehanelerinde ya da diğer çeşitli tıbbi alanlarda istihdam edilirler. Küçük ofislerde, özel yerlerde hem idari hem de klinik görevlerden sorumlu olabilirler.

Tıbbi ofis asistanı, tıp asistanı, resepsiyonist, sağlık idari uzmanı olabilirler. Hasta kabul sekreterliği biriminde çalışan bireyler, bir nevi tıbbi sekreter görevi görmektedirler. Hastaların kimlik bilgileri aracılığı ile, muayene olmak istedikleri alana sistem üzerinden giriş ve kayıt yaparlar. Hasta kabul sekreterlerinin çeşitli iş tanım ve görevleri vardır. Peki, bu görevler neler? Birlikte öğrenelim. 

Hasta Kabul Sekreterliği 

Devlet, özel ya da herhangi bir sağlık kurumuna gittiğimiz zaman randevumuz olsa bile sistemden kayıt açılması gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirenler, hasta kabul sekreterleridir. Yalnızca birimlerin değil, doktorların dahi ayrı ayrı sekreterleri bulunabilir. Sekreterler, o doktora bağlı hastalar ile alakalı işlemleri gerçekleştirirler. Hasta kabul sekreterlerinin görevi hasta kayıt ve girişlerini yapmaktan çok daha fazlasıdır.

Hasta Kabul Sekreterliği Görevleri

Hasta kabul sekreterliği ya da diğer bir adıyla tıbbi sekreterlik, bir sağlık kurumu için önemlidir ve hatta olmazsa olmazıdır. Çünkü, gerek hastaların gerekse ziyaretçilerin koordinesi hasta kabul sekreterlerinin yönlendirmesi ile mümkün hale gelir. 

  • Hasta kabul sekreterliği, tüm hastaları ve ziyaretçileri selamlama, telefonla doğru ve etkili iletişim kurmak, destek olma gibi süreçleri gerçekleştirir. Hasta yakınlarını, refakatçileri dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgilendirir. 
  • Telefonla nasıl konuşması gerektiğini bilir, görgü ve etik kurallarını dikkate alır. Telefonla konuşurken kibar ve tutarlı bir telefon konuşması gerçekleştirir. 
  • Bulunduğu bölgeyi, masayı temiz ve düzenli tutmaktan sorumludur. 
  • Yeni gelen hastaları kaydeder, kişisel ve finansal bilgiler dahil olmak üzere, detaylı hasta bilgilerini toplayarak mevcut hasta demografisini günceller.
  • Hastaların gecikme ya da aksilik gibi durumlarından haberdar olarak, hasta-klinik personel arası iletişim kurarak hasta akış ve düzenini kolaylaştırır.
  • Hastalara, muhtemel hastalara ve ziyaretçilere anlayışlı davranır, sorularına nazikçe yanıt verir. 
  • Tıbbi malzeme ve teçhizat stok ihtiyaçlarını önceden tahmin eder, sipariş verir ve ofis ekipmanlarını takip ederek yeterli stok tutulmasını sağlar. 
  • Hasta mahremiyetini korur, hastaların sağlık bilgilerinin güvende olduğundan emin olur.
  • Form doldurma, kayıt, hasta çıkış, evrak, doküman gibi işlemler sekreterlere aittir. Hastanede mevcut yatan hasta sayısını bilmek ve bildirmek de görevidir.

Tıbbi Sekreterin Nitelikleri Neler?

Hasta kabul sekreterliği, önemli nitelikleri gerektiren bir alandır. Öncelikle nitelikli bir eğitim ile tıbbi terminolojiye hakim olmak gerekir. MS Office programlarına ve bilgisayar kullanımına hakim olmalıdır. Hasta ihtiyaçlarını ve doktorların talimatlarını dinleyebilme ile anlayabilme kabiliyetine sahip olmaları beklenir. Aksi halde yanlış müdahaleler istenmeyen sonuçlara yol açar. İletişim becerileri ve beden dili konusunda kendilerini geliştirmiş olmaları gerekir. Sabır, güler yüz olmazsa olmazdır. İş hayatında yazışma teknikleri alanında da yetkinliğe sahip olmalıdır.

Hasta Kabul Sekreterliği Nasıl Öğrenilir?

Hasta kabul sekreterliği, çeşitli yollarla öğrenilebilir. Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinin yanı sıra, sertifikalı tıbbi sekreterlik eğitimi veren kurslardan da faydalanmanız mümkün. Mesleki anlamda bilgi sahibi olmak isteyen, istihdam imkanına sahip olmak isteyen, bu alanda çalışmak ya da farklı alanlardan bu alana yönelmek isteyen bireyler olabilir. Bu durumda nitelikli bilgiler edinmek ve mesleki yeterlilik kazanmak önemlidir. Bunun için de iyi bir eğitim sürecinden geçmeniz gerekir. 

Hasta kabul sekreterliği ya da diğer adıyla tıbbi sekreterlik alanında yetkinlik kazanılması gereken iki alan ortaya çıkmaktadır. Bu alanlardan biri hiç şüphesiz tıbbi terimlere aşina olmak ile teorik bilginin yanı sıra, sekreterliğin gerektirdiği bilgi birikim, beceriye sahip olmaktır. Her meslekte olması gerektiği gibi, tıbbi sekreterler de gelişmeleri yakından takip etmeli kendilerini daima güncel tutmalılar. 

hasta kabul sekreterliği, tıbbi sekreterlik, hastane, eğitim, online eğitim,hasta kabul,

Ayrıca tıp sektöründe çalışan herkesin tıbbi terimleri kesinlikle bilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kurslar, bu bilgilerin alt yapısının oluşmasına olanak tanımaktadır. Kursların geniş kitlelerce tercih edilmesinin sebebi, herhangi bir koşula gerek duyulmamasından kaynaklanmaktadır. 

Henüz öğrenci ya da mevcut bir işte çalışan bir birey olabilirsiniz. Bu meşguliyetler, kursta eğitim almanıza engel olabilir. Ancak online kurslar için aynı şey geçerli değildir. Çünkü online eğitimler sayesinde dilediğiniz alandaki kursa dilediğiniz yerden katılım sağlamak mümkün. Gerekli olan; internet bağlantısı ve bir bilgisayar. Online eğitimlere kayıt olduktan sonra akıllı tablet ya da telefonlarınızdan dahi derslere katılım sağlayabilirsiniz.

Online eğitimler, geniş yelpazede olanaklar tanır. Bununla birlikte, hasta kabul sekreterliği alanında da eğitim almanız mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken, nitelikli bir online kurstan faydalanmaktır. Enstitü tarafından sunulan kaliteli eğitimlerden yararlanabilirsiniz. 

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi

Tıbbi sekreterlik eğitimi, son zamanlarda yüksek talep gören bir eğitim olmakla birlikte, bu alana olan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Bu eğitimden faydalanan bireyler, doktor sekreteri ya da hastane genel sekreteri olarak da çalışabilir. Eğitimin temel hedeflerinden biri, bu alanda çalışmak isteyen bireylere kapı aralamaktır. Öte yandan, bu departmanda çalışan ancak kendini geliştirmek isteyen kişiler için de katkı sağlayıcı bir eğitimdir.

Öğrenmenin sonu ve sınırı yok. Bu nedenle, bu alanla uzaktan yakından alakası olan herkes hasta kabul sekreterliği uzaktan eğitim imkanından faydalanabilir. Üstelik bu branşla alakalı bir üniversite eğitimi görmekteyseniz, online eğitim de iyi bir tamamlayıcı ve pekiştirici olacaktır. Böylece, bu alanda yetkinlik kazanmak isteyen ve yeteneklerini geliştirmek isteyen bireyler kendini geliştirme olanağına sahip olur.

İş dünyası, daima değişim ve gelişim içerisindedir. Durum böyle olunca da, sizin de bu gelişmelerden geri kalmamak adına bu gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Aksi halde geride kalmaya mahkumsunuz. Bu durumu yaşamamak için kendinizi en iyi şekilde geliştirmek, alanında yetkinlik sahibi bir birey olmanız gerekmektedir. 

Kendinizi hangi meslekte, hangi departmanda geliştirmeyi hedefliyorsanız, o alanda gereken eğitimleri almak zorundasınız. Tıbbi sekreter/hasta kabul sekreteri arayan kurumların istediği nitelikleri kazanmak ve meslek edinmek için eğitimlerden faydalanmanız gerekir. Tıbbi sekreterlik eğitimi, bu alanda çalışan, çalışmak isteyen herkes için gereklidir. Gerek teorik gerekse terimlerin öğrenilmesi açısından önem arz eder. Tıbbi sekreterler, sağlık okullarından meslek olarak ya da sertifika programları ile bu alanda çalışabilirler. Özellikle hasta kabul ve veri giriş görevinde bulunmak isteyen kişiler gerekli sertifika programları kapsamında tıbbi sekreter olarak göreve başlamaktadır. 

Hasta kabul sekreterliği görevleri neler?

Tıbbi sekreterler, hasta giriş-çıkışlarını yapar. Hasta ve doktor arası koordinasyonu sağlar. Sekreterler, hasta ile ilgili hemen hemen her süreç ile yakından ilgilenir.

Hasta kabul sekreterliği eğitimi nereden alabilirim?

Tıbbi sekreterlik eğitimi üniversitelerden alınabilir. Ancak kariyer değişikliği yapmak isteyen ya da bu alanı hedefleyenler uzaktan eğitimden faydalanabilir. Online eğitimler, Enstitü tarafından sunulmaktadır.

Tıbbi sekreterlik eğitimi sonrasında sertifika alabilir miyim?

Eğitim sonunda uygulanan sınavdan başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Hasta kabul sekreterliği sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Bu alandaki kariyer hedefleriniz için önemli ve gerekli bir belgedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!