Close
Mobil Menu Bars

Hasta Kabul Sekreteri Ne İş Yapar?

06 Ekim 2019, 1540 defa okundu.
Hasta Kabul Sekreteri Ne İş Yapar?
hasta kabul sekreterii,tıbbi sekreterlik,hastane,eğitim,online eğitim,hasta kabul,tıbbi sekreterlik eğitimi,

Sağlık dünyası, pratik ve etkili yöntemlere ihtiyaç duyan önemli bir sektördür. Bu sektörü değerlendirirken, sadece tedavi yöntemlerini değerlendirmek yanlış olur. Kurumun itibarı ölçülürken, ilk aşamada hastayı karşılayan hasta kabul bölümü değerlendirilmektedir. Hasta kabul sekreteri hastalarda tartıştığında, kurumun itibarı lekelenir. Bu nedenle hasta kabul personelinin eğitimi çok önemlidir.

Sekreterlik Hastanenin Koordinasyon Merkezidir

Online çözüm üreten Enstitü, hastalarla, doktorlarla ve hemşirelerle olan diyalog konusunda kursiyeri eğitmektedir. Sabırlı, güler yüzlü ve çözüm odaklı hareket etme gibi konular önceliklidir. Bu kurs programının amacı, hastane, tıp merkezleri, eczaneler ve medikaller için sertifikalı tıbbi sekreter yetiştirmektir. Eğitim programı sadece bilgisayar kullanımı üzerine değildir. Hastane çalışanlarıyla ilişkiler, hasta ilişkileri, anlık sorun çözme, evrak takibi ve arşivleme gibi birçok konu ders programında yer almaktadır.

Başhekim, doktor, hemşire ve temizlik elemanlarıyla olan ilişkiler de eğitim programı içerisinde yer almaktadır. Hastanenin itibarını simgeleyen hasta kabul sekreteri deneyimli ve tecrübeli kişilerden oluşmalıdır. Muayene açma, barkod işlemleri, tahlil raporu çıkarma, randevu açma, randevu kontrol ve yatış işlemleri, tıbbi sekreterlerin hizmet programında yer almaktadır.

Sağlık Sektörü Profesyonellik İster

Deneyim ve tecrübe isteyen ve aynı zamanda sertifika gerektiren hasta kabul sekreteri mesleği, diğer sağlık sektöründeki branşlar gibi önemli bir meslektir. Hastanede hemen hemen herkes gergindir. Ama sekreter her zaman için sabırlı ve sakin olmalıdır. Enstitü eğitim programnın temelinde tavır ve davranış konuları bulunmaktadır.
hasta kabul sekreterii,tıbbi sekreterlik,hastane,eğitim,online eğitim,hasta kabul,tıbbi sekreterlik eğitimi,

Teorik bilgisayar eğitimi ve meslekle ilgili temel bilgiler tıbbi sekreterlik eğitimi programının ilk konusudur. Sabırlı olmayan, koordine sağlayamayan ve sorun çözmede yetersiz olan kişiler bu mesleği yapamaz. Özellikle hasta ilişkileri, tıbbi sekreter için çok önemlidir. Hastanenin hastalar kategorisinde temsilcisi olan tıbbi sekreterler, neyi temsil ettiklerini çok iyi bilmelidir. Söyledikleri sözler ve yaptıkları davranışlar, hastaneyi bağlamaktadır. Tıbbi sekreterlik eğitimi ile bu konuda yeterli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Herkes Tıbbi Sekreter Olabilir mi?

Her işin kendine özgü özelliği vardır. Tıbbi sekreter hizmetinin de kendine özgü özelliği bulunmaktadır. Sabırlı, koordineli, iş takibi yapabilen, nezaket kurallarını bilen, kurumun itibarını koruyan ve çözüm odaklı hareket eden kişiler sekreter olabilir. T.C. vatandaşı olan herkes tıbbi sekreterlik eğitimi programına katılabilir. Ancak kurs programına katılmadan önce ‘ben bu işi yapabilir miyim?’ sorusunu kendinize sormalısınız.

Sorumluluk isteyen ve aynı zamanda stresli bir iştir. Sabırsız, sinirli, evrak düzenlemeyi sevmeyen ve özellikle bilgisayar başında oturmayı sevmeyen kişiler bu işi yapamaz. Gece nöbetinin yanı sıra uzun süre kapalı alanda kalma konusunda problemi olanlar da hasta kabul sekreteri olamaz. Kursa kayıt olmak kolaydır ancak işi yapabilmek farklı bir olaydır. Bu nedenle tıbbi sekreterlik işi yapmaya karar verdiyseniz, ilk aşamada yapmanız gereken işlem ‘bu işin özelliklerini’ en iyi şekilde değerlendirmelisiniz.

Sekreterlik için anlama, görme ve işitme konusu çok önemlidir. İşitme bozukluğu olanlar ve görme bozukluğu olanlar da bu işi yapamaz. Ayrıca anlama ve anında sorun çözme gibi konularda yeterli seviyede olmak gerekir. Bilgisayar başında saatlerce oturacağınızı unutmayın. Ayrıca bol bol evraklarla uğraşacaksınız. Bilgisayar kullanımını ve evrak takibini sevmeniz gerekir. Programlı çalışmak, sekreterlik mesleğinin en önemli konusudur. Düzen, tertip ve disiplin, hastane sekreterliğinde en önemli konulardır. Hasta kabul kursu programı boyunca, sekreter nasıl olmalı, nasıl davranmalı ve neye dikkat etmeli? Gibi konular takip edilmektedir. Ücretsiz online hasta kabul kursu programı, tıbbi sekreterlik için gerekli bütün konuları ele almaktadır.

Tıbbi Sekreterlik Online Eğitim Programı İçeriği Nedir?

Bu mesleği en iyi şekilde öğretmek için gerekli bütün bilgiler hasta kabul kursu programına dahil edilmiştir. İlk aşamada eğitim programında, sekreterliğin muhteviyatı, çalışanlar, kimlere karşı sorumlu olunduğu ve hastane içerisinde nasıl davranılması gerektiği gibi konular ele alınmaktadır. Her geçen gün kalabalıklaşan hastaneler, stresin dorukta olduğu yerlerdir.

Hasta kayıt, yatış ve taburcu işlemlerinin yanı sıra, hastanın ihtiyaç duyduğu malzemeler konusunda teorik ve pratik bilgiler verilmektedir. Engelli ve yaşlı vatandaşlarla ilgili sosyal hizmetler konusu, Enstitü tıbbi sekreterlik programı içerisinde yer almaktadır. Özellikle sıra ve randevu işlemlerinde öncelik konuları da müfredatı içerisinde yer almaktadır. Hastane bilgileri, hasta bilgileri ve arşivle ilgili bilgiler sekreterlik tarafından saklanmaktadır. Bu bilgilerin paylaşılması durumunda sekreter hakkında hukuki süreç başlatılır. Bu nedenle çalıştığınız hastanenin kurallarını dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

hasta kabul sekreterii,tıbbi sekreterlik,hastane,eğitim,online eğitim,hasta kabul,

Tıbbi Sekreter Sağlık Sektöründe İş Bulabilir mi?

Tıbbi sekreter ünvanı ile hastanelerin yanı sıra birçok kurumda görev alabilirsiniz. Ücretsiz online eğitim kursunu başarı ile bitirdikten sonra size verilen dijital sertifika ile başvuru yapabilirsiniz. Evde bakım merkezleri, tıp merkezlerinde ve tüp bebek merkezlerinde kolaylıkla iş bulabilirsiniz.

Ayrıca medikal firmalarında da tıbbi sekreterlik sertifikası gerekli hale geldi. Diğer yandan Eczanelerde de hizmet kalitesinin artırılması adına tıbbi sekreterlik sertifikası istenmektedir. İş başvurularında bu sertifika işe girmenizde önemli rol oynayacaktır. Diş hekimi ve özel klinik kategorisindeki bütün kurumlar için başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Online Eğitim Programına Hemen Kayıt Olabilirsiniz

Online tıbbi sekreterlik eğitimi veren kurumumuz, bu eğitimi ücretsiz bir şekilde vermektedir. Dersler online eğitim kategoride verilmektedir. Nerede olursanız olun derslere katılabilirsiniz. Yapmanız gereken sitemizi ziyaret ederek kayıt şartlarını incelemektir. Kayıt işleminin ardından, Enstitü size özel bir şifre verecektir. Derslere bu aşamadan sonra katılmanız gerekiyor. Öğretmen ve öğrenciler sanal dünyada bir araya gelmektedir. Online eğitim programına yeterli katılım olmadığı zaman, sitemizde yer alan videoları takip edebilirsiniz. Eğitmenlerimiz gerekli sertifikalara sahip kişilerden oluşmaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!