Close
Mobil Menu Bars

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü (MYO)

21 Nisan 2020, 642 defa okundu.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü (MYO)
halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, halkla ilişkiler ve tanıtım myo, halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları, halkla ilişkiler dersleri, halkla ilişkiler ve tanıtım taban puanları, halkla ilişkiler,

Adını sıklıkla duyduğumuz halkla ilişkiler ve tanıtım, bir eğitim seçeneği olmasıyla da kendini tanıtmaktadır. Bugün, hemen hemen her kurumun departmanlarında olan halkla ilişkiler, kurum ile hedef kitle arasında bir nevi köprü kurarak iletişimi en doğru şekilde sürdürme görevini üstlenmektedir. Artık başarılı ve gözde markaların halkla ilişkiler faaliyetleri yapmadan tanıtım ve kampanya hazırlamadıkları bir dönemdeyiz. İşte böylesi bir dönemde kurumun en önemli faaliyetlerini oluşturan halkla ilişkiler, bir eğitim olarak da ilgili kişilere ulaşmaktadır. Ülkemizde halkla ilişkiler ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün sözünü edeceğimiz eğitim ise ön lisans halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü olacaktır.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, ön lisans programları arasında sıkça tercih edilen 2 yıllık bir alandır. İletişim Fakültesinin önemli bir bölümü olan halkla ilişkiler, ön lisans düzeyinde ise Meslek Yüksekokullarında eğitim vermektedir. Halkla ilişkiler, iletişim alanında faaliyet gösteren bir alan olduğundan, 2 yıllık ya da 4 yıllık süreçte iletişim ağırlıklı dersler görülmektedir. Hem kamu hem de özel sektörde karşılığı olan halkla ilişkiler ve tanıtım MYO programını, biraz daha yakından tanıyarak bölümü tercih edeceklere ışık tutalım.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir?

Halkla ilişkiler ve tanıtım myo, TYT puanını esas alan, iletişimin merkezde olduğu bir bölümdür. Bölüm, lisans eğitimden farklı olarak İletişim Fakültesine bağlı eğitim sunmamaktadır. Bununla birlikte halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde; pazarlama, iletişim, marka yönetimi  ve reklamcılığa yönelik dersler aynı içeriğe sahiptir. Bölümü tercih etme noktasında da lisans düzeyinde eğitim görmek istemiyorsanız ön lisans halkla ilişkiler seçeneği size yetecektir. Yine de DGS yoluyla çeşitli iletişim bölümlerine geçiş hakkınızı da değerlendirebilirsiniz. İlgili lisans bölümlerini de aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

İlgili lisans programları tercih etmek için öncelikle bir ön lisans diploması edinmek ve DGS'den başarılı bir puan elde etmek gerekiyor. İş olanaklarınızı daha da artırmak adına lisans bölümlerine geçiş hakkınızı değerlendirmeniz doğru bir karar olacaktır. Bunun yanında 2 yıllık bölümü okumanız da size ciddi bir dezavantaj sağlamamaktadır.

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, halkla ilişkiler ile reklamcılık alanına yetkin iletişimciler yetiştirme amacındadır. Bölüm ,yurtdışında karşılığı olan ve gerekli bir alanken ülkemizde halkla ilişkiler, çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadır. Bu sıkıntılardan biri, her birim ve kurumun etkili bir halkla ilişkiler departmanına ihtiyaç duymasına rağmen kurumların  henüz bunun farkında olmamasıdır. Ülkemizde halkla ilişkiler, yeterince kavranamamış bir iş alanı olarak genellikle danışma, pazarlama-satış ve yönetici asistanlığı gibi kavramlarla karışmıştır. Halkla ilişkiler geniş bir iş alanı olarak belirli hedef kitleye ulaşan bir iletişim dalıdır. Ülkemizde bu kavramın yeterince anlaşılamaması iş alanlarını da daralmaktadır. Aslında her işletmenin ihtiyacı olan bir departmanda, halkla ilişkiler adı geçmemekte ve bölüm mezunları da kendi alanlarında iş bulamamaktadır. Yine de halkla ilişkiler ve tanıtım kavramından haberdar olan ve buna yönelik çalışanlar arayan farklı iş alanları da vardır. 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Halkla ilişkiler ve tanıtım, iletişim odaklı bir alan olduğundan hedef kitle olan her yerde iş bulabilmektedir. Buradaki hedef kitle, ulaşılmak istene insan grubudur. Hem kamu hem de özel sektörde de hedef kitle olduğuna göre halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları da buralarda gerekli işleri yapabilmektedir. Bununla birlikte yukarıdaki bölümde de bahsettiğimiz üzere halkla ilişkiler ve tanıtım, yeterince istihdam yapılamayan bir alandır. Yine de ön lisans halkla ilişkiler mezunlarının hiç istihdam edilmediğini söylemek de doğru olmayacaktır. Kamu özelinde halkla ilişkiler alımları yapılmakla birlikte alımlar oldukça seyrektir. Kamuda halkla ilişkiler mezunları; büro memuru olarak çalışabilmektedir. KPSS puanına bağlı olarak yapılan atamalar daha çok  üniversitelere ve devlet kurumlarına yapılmaktadır. 

Halkla ilişkiler, kamu dışında daha çok özel sektörde karşılığı olan bir bölümdür. Eğitim kurumları, şirketler, reklam ajansları, işletmeler ve danışmanlıklar belli başlı iş alanlarıdır. Halkla ilişkiler ve tanıtım mezunları, halkla ilişkilerin geniş kapsamına uygun olarak etkinlik yöneticisi, reklam yazarı, metin yazarı, koordinatör, insan kaynakları elemanı ve kurumsal iletişim uzmanı olarak çalışabilirler. 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü, ilk hedef olarak iletişimci yetiştirir. Bölüm mezunları da buna uygun olarak çalıştıkları kurumun gerekli iletişim faaliyetlerini üstlenir. Bu faaliyetler; tanıtım, reklam, sosyal medya içerik üretimi, etkinlik organize etme ve hedef kitle ile ilgili çalışmalardır. Halkla ilişkiler çalışanları öncelikle hedef kitle ile olan iletişimi yaratma ve sürdürme görevini üstlenir. Bunun için de gerekli tanıtım, etkinlik ve geri dönüşleri harekete geçirir. Kurumu, hedef kitle gözünde tercih edilebilir kılan faaliyetleri, halkla ilişkiler departmanı yürütür. Bununla birlikte kurum içindeki her departmanın da halkla ilişkiler birimine destek olması ve iletişimi koparmaması gerekmektedir. 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Dersleri Nelerdir?

Halkla ilişkiler dersleri, genel olarak teori ağırlıklı olmakla birlikte uygulamalı içeriklere de sahiptir. Bölüm; halkla ilişkiler tarihi, halkla ilişkiler teorileri ve halkla ilişkilerin diğer alanlarına yönelik dersler vermektedir. İletişim ağırlıklı dersler, kitle iletişim araçları ve kuramlarını ele alarak öğrencilere bu alanı tanıtmaktadır. Ayrıca halkla ilişkiler dersleri, halkla ilişkilerin diğer alanlarla olan ilişkisine yönelik de içerikleri sunmaktadır. Her üniversitenin ders müfredatı farklı olmakla birlikte genel olarak dersler şu şekildedir:

 • Kitle İletişime Giriş
 • Pazarlama İlkeleri
 • İşletmeye Giriş
 • Halkla İlişkilerde Temel Kavramlar
 • Reklama Giriş
 • İngilizce
 • Kurumsal İletişim
 • Siyasal İletişim
 • İletişim Tasarımı
 • Yönetim ve Organizasyon
 • Metin Yazarlığı
 • Marka Yönetimi
 • Halkla İlişkiler İlkeleri

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Halkla ilişkiler ve tanıtım taban puanları, TYT'den alınan puanlar neticesinde düzenlenmektedir. Sıralama ve puanlar her yıl değişmekle beraber öğrencilerin o yılki puanları ve tercihleri bölüm puanlarını belirlemektedir. Puanlar ve sıralamalara halkla ilişkiler açısından bakarsak bölüm puanları fazla yüksek olmamaktadır. Bölümün, daha çok özel üniversiteler bünyesinde olduğu ve devlet üniversitelerindeki puanların da düştüğü bilinmektedir. Geniş imkânlar ve sektörün geleceği açısından İstanbul merkezli özel üniversitelerdeki burslu eğitim seçeneğini de göz önünde bulundurabilirsiniz. Halkla ilişkiler ve tanıtım puanları ile sıralamaları açısından ilk 5'te yer alan üniversiteleri de aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • İstanbul Bilgi Üniversitesi Burslu Sıralama 146. 410- Puan 367
 • Yaşar Üniversitesi Burslu Sıralama 557.395 - Puan 280
 • Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu Burslu  Sıralama 612.749 - Puan 274
 • İstanbul Medipol Üniversitesi Burslu  Sıralama 620.935-  Puan 273
 • İstanbul Gedik Üniversitesi Burslu Sıralama- 629.428 Puan 272

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Nedir?

Halkla ilişkiler ve tanıtım myo, 2 yıllık ön lisans bölümlerden biridir. Bölüm, iletişimin en önemli alanlarından biri olarak kurum ile hedef kitle arasındaki iletişimi yönetmeye yönelik eğitim sunmaktadır. Halkla ilişkiler ve tanıtım myo; iletişim, reklamcılık, tanıtım ve pazarlama odaklı dersler vermektedir. 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Bölüm mezunları, hem kamuda hem de özel sektörde istihdam edilebilmektedir. Kamuda; KPSS puanı ile büro memuru olarak devlet kurumlarında ya da üniversitelerde çalışma imkânı vardır. Özel sektörde ise eğitim kurumları, işletmeler, danışmanlık şirketleri, reklam ajansları ve medya tarafında iş bulunabiliyor.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Halkla ilişkiler mezunu, kurum ile hedef kitle arasındaki iletişim faaliyetlerini görev edinir. Bu iletişim faaliyetleri; etkinlik, tanıtım, sosya medya içerik yönetimi ve hedef kitleye geri dönüşleri sağlamaktır. Mezunlar, hedef kitleye ulaşmak ve hedef kitleyi etkilemek adına bir dizi halkla ilişkiler faaliyetini harekete geçirir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!