Close
Mobil Menu Bars

Hafıza Teknikleri İle İngilizce Kelimeler Öğrenme

20 Aralık 2019, 4293 defa okundu.
Hafıza Teknikleri İle İngilizce Kelimeler Öğrenme
hafıza teknikleri, hafıza teknikleri eğitimi, ingilizce kelimeler, hafıza teknikler ile ingilizce kelimeler, ingilizce kelime ezberleme,

Hafıza teknikleri ile unutkanlığa son vermek mümkündür. Hafıza yani bellek gördüğünü, duyduğunu, yaşadığını, hissettiğini, geçmişle ilişkili şeyleri zihinde saklama gücüne verilen addır. Hafıza ne kadar aktif kullanılırsa o derece güçlü kalacaktır. Özellikle stres unutkanlığı tetikleyebiliyor. En ufak bir şeyi unuttuğumuzda bile aklımıza tek soru geliyor ‘’ Acaba ciddi bir sağlık problemim mi var’’ aslında bu durum herkesin sıklıkla karşılaştığı bir sorun. Unutkanlığın önüne geçmek için tedavi yolları aramaktansa, hafızayı kuvvetlendirmek adına önerilen alıştırmaları öncelikle denemek faydalı olacaktır. İnsan hafızası sınırsızdır. Şöyle düşünün, telefonların sınırlı bir kapasitesi var.

Fotoğraflar, videolar, oyunlar ve dahası yüklendiğinde hafıza dolu diye uyarı verilir. İnsan hafızası ise tam tersi, ne kadar çok şeye şahit olursanız olun hepsi için yer vardır. Buradan anlaşılıyor ki, kişinin öğrendiği şeyi unutmaması kendi çabasıyla orantılıdır. Hafızayı beslememek ve nasıl olsa unutuyorum diye öğrenmeyi reddetmek hayatınızın ilerleyen evrelerinde büyük sorunlara sebep olabilir. Hafıza teknikleri ile hafızanın büyümesi amaçlanmaz. Öğrenilen şeylerin hafıza kalıcılığı artırılır. Bilgiler zihinde toplandıkça geriye atılır ve ihtiyacınız olduğunda onları geri çıkarabilirsiniz. Fakat unutuyorsanız, hatırlamanız mümkün olmayacak ve bu sizi üzecektir. Seneler önceki en küçük detayı hatırlamak, ezberinize aldığınız sözleri aklınızda tutmak için hafıza tekniklerine başvurabilirsiniz. 

Hafıza Teknikleri ile Dil Öğrenme

hafıza teknikleri, hafıza teknikleri eğitimi, ingilizce kelimeler, hafıza teknikler ile ingilizce kelimeler, ingilizce kelime ezberleme,

İnsan daha çok öğrendi bir bilgiyi unutur. Görsel olan nesne ya da olayları beyinde saklamak kolaydır. Ancak, bilgi, kelime veya görsel olmayan her şey akılda kalıcılığını yitirdiğini bilinir. Aslında kafamızın bir yerinde sürekli bulunur. Sadece hatırlamak zaman alır. Hafıza teknikleri ile birlikte bu unutanlık son bulabilir. En çok dil öğrenme konusunda unutkanlık yaşanır. Yabancı dil öğrenmek için tekrar ve pratik az yapıldığında unutmak kaçınılmaz sayılır. Ancak farklı yöntemlerle bu unutkanlığa çare bulmak kolay. Hafıza teknikleri için sizlerle birkaç yöntem paylaşacağız. 

  • Hafıza sarayı tekniği ile bilgileri akılda tutma
  • Hayal kurma ve göz önünde canlandırma
  • Belli aralıklarla egzersiz yapma (görsel, işitsel gibi)
  • Hafıza geliştiren besinlerden tüketme (yöntem olarak geçmese de hafızaya büyük etkisi vardır)

yukarıda yer alan yöntemlerle öğrenmek ve bilgileri hafızaya kayıt etmek kolaylaşacaktır. Uyku düzeni beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında önemli etkenlerden sayılır. Yattığınız ve kalktığınız saatler birinci dereceden hafızayı etkiler. Konumuza dönecek olursak; dil öğrenmek isteyenler, hafıza teknikleri eğitimi yoluna başvurmaktadır. Bu yöntem dil öğrenme konusunda işinizi fazlasıyla görecektir. 

Hafıza Teknikleri İle İngilizce Kelimeler

Hafıza sarayı tekniği ile öğrenilmesi güç bilgiler bu yöntem sayesinde kolaylaşmakta. Hafıza teknikleri ile İngilizce kelime öğrenme için bu yönteme benzer olduklarını söyleyebiliriz. Hafıza sarayında olduğu gibi kelimeleri ilişkilendirmek yeterli olacaktır. Her dilde kelime öğrenme veya ezberleme oldukça önemlidir. Hangi dilde öğrenmek isterseniz isteyin, kelime haznenizi geniş tutmanız gerekir. İngilizce öğrenirken bu durum diğerlerinden farklı değil. İngilizce çok kolay diyerek işin içinden sıyrılmaya gerek yok. Gerçekten öğrenmek ve belli bir seviyeye gelmek istiyorsanız, vazgeçme gibi bir lüksünüz olmamalı. İngilizce kelime ezberleme bu işin başı diyebiliriz.

 hafıza teknikler ile ingilizce kelimeler, ingilizce kelime ezberleme,

Hafıza teknikleri İle İngilizce kelimeler öğrenme bu işi en kolay ve birincil yöntemi. Yöntemi kullanarak kelime darcığınız genişleyecek ve konuşmak için kelimeler peşi ardına gelecektir. Aynı zamanda İngilizce sınavlarında İngilizce kelime ezberleme önemli. YDS ve TOEFL gibi sınavlarda işinizi keskinlikle görecektir. Şimdi bakalım öğrenme yetisi nasıl gerçekleşmekte hep birlikte görelim.

İlk önce iki tane İngilizce kelime seçelim. Bunlardan ilki ‘’abondon’’ bir diğeri de ‘’offer’’ olsun.Örnek vermeye ilk kelimeyle başlayalım. Abandon kelimesi Türkçe karşılığı terk etmek anlamına gelmektedir. Söylenişi Türkçe de yer alan ‘’abandın’’ kelimesine benzemektedir. Şimdi bu kelimeyi ilişikilendirelim. ‘’Ahmet topa öyle bir abandın ki nereye gittiğini göremedik. Sonradan topun sahayı terk ettiğini fark ettik.’’ burada İngilizce olan ‘’abandon’’ kelimesi terk etmek ile ilişkilendirilmiş oldu. 

İkinci kelime de offer. Türkçe karşılığı teklif anlamına gelmektedir. Türkçe'de bu kelimenin okunuşu ‘’o fır’’ şeklindedir. Şimdi offer kelimesini ilişkilendirelim. O fır diye önümüzden geçti. Oysa biz ona teklif sunacaktık. İlk örnekte verdiğimiz gibi kelimeyi bir cümle içinde kullanarak, ilişkilendirdik. Verdiğimiz bu taktik ve teknik ile İngilizce kelimeler ezberlenebilir. 

İngilizce İçin Eğitim Almak Gerekebilir

Henüz yolun başında ve hiçbir bilgiye sahip değilseniz, üzülmeyin Enstitü sizlerin yanında. Verdiği online eğitimler sayesinde, öğrenmek isteyenlerin her zaman yanında. İngilizce eğitimi konusunda da öğrenmek isteyen öğrencilere, A1 - A2 seviyesini ücretsiz şekilde sunmakta. Kurs sayesinde bilmediğiniz ve öğrenmek istediklerinizi deneyimli ve konularında uzman kişilerle, çözmüş olacaksınız. Ayrıca canlı ders seçeceği ile birlikte günün belli saatlerinde öğretim görevlileriyle buluşacaksınız. Kafanıza takılan soruları anında sorabileceksiniz. İlk seviyeyi geçtikten sonra sırasıyla, B1 - B2 seviye  ve C1 - C2 seviye kurslarınıda alabilirsiniz.

Unutmadan her eğitim sonrası size ait sertifika verildiği de aklınızda olsun. Tüm kursları tamamladınız ve başarılı bir şekilde eğitim bitti. Konuşamıyorum ya da İngilizce konuşmaktan çekiniyorum kaygısı mı yaşıyorsunuz? Yanınızda yine biz varız. İngilizce eğitimlerinden hariç, İngilizce konuşma kursu sizler için hazırlandı. Sadece eğitim alanlar değil, farklı yerlerde ya da kendi çabasıyla İngilizce öğrenmiş bireylerde bu kursa katılabilir. Kısacası İngilizce konuşmayı öğrenmek, geliştirmek ve ilerletmek isteyenler için eğitim bire bir. 

Tavsiye ettiğimiz bu kursların yanında İngilizce kelime ezberlemek için hafıza teknikleri eğitimi de tam size göre. Ezber konusunda ve hafızayı bilinçli bir şekilde kullanmak için eğitim faydalı gelecektir. 

hafıza teknikleri, hafıza teknikleri eğitimi, ingilizce kelimeler, ,

İngilizce Dünya Dili

Dünyanın büyük bir çoğunluğunu Çin ülkesi oluşturmakta. Durum böyle olunca en çok konuşulan dil aslında Çince oluyor. Neredeyse dünya nüfusunun 7’de biri Çince konuşuyor. Yani her 7 kişiden biri bu dili biliyor.  Bu durum herkesin tahmin edeceği üzere Çin Halk Cumhuriyeti’nin nüfusundan kaynaklanıyor. Her ne kadar en çok konuşulan dil Çince olsada, en yaygın dil İngilizcedir. Zaten İngilizce dünya dili olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerinde 400 milyonun üzerinde insan İngilizce konuşmaktadır. Dünyanın diğer bir ucuna gitseniz muhakkak orada İngilizce konuşan birine rastlarsınız.

Fakat Çince konuşan birine rastlamak için ancak Çin ülkesine gitmek gerek. Bu arada farkı bir ayrıntıyı da paylaşmak isterim. Türkçe dili en çok konuşulan diller arasında yer almaktadır. Sonuç olarak İngilizce dili oldukça önemli. Fakat maalesef ülkemizde İngilizce dili ile ilgili hem yeterince bir eğitim verilmiyor. Hem de toplum olarak, İngilizce ile yıldızımız bir türlü barışamadı. Oysa, Türkiye turist bakımından her sene milyonlarca kişiyi ağırlamakta.

İngilizce ezberlemenin daha farklı yöntemi var mı?

Ezberlemek için klasik bir yönteme başvurulabilir. Ufak ufak kağıtlara İngilizce kelimeler yazılabilir. Ön yüzünde İngilizce, arka yüzünde Türkçe anlamları olacak şekilde öğrenilebilir. 

İngilizce için eğitim almak şart mı?

Elbette hayır. Evinizde dizi, film izleyerek İngilizce seviyenizi yükseltebilirsiniz. Fakat ek eğitim yardımı alarak öğrenimi kolaylaştırabilirsiniz. Eğitim sonrası pekiştirmek için film, dizi iyi bir tercih olacaktır. 

Hafıza gelişimine neler katkı sağlar?

Beyin jimnastiği hafıza gelişimine büyük katkı sağlar. Günün belli saatlerinde jimnastik yapılabilir. İyi beslenme ve uyku düzeni de hafıza gelişimini doğrudan etkileyebilir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!