Close
Mobil Menu Bars

Hafıza Sarayı Tekniği İle Öğrenme

18 Aralık 2019, 3324 defa okundu.
Hafıza Sarayı Tekniği İle Öğrenme
hafıza sarayı tekniği, hafıza teknikleri, hafıza sarayı, hafıza geliştirme, hafıza geliştirme teknikleri, mega hafıza, fotografik hafıza teknikleri,

Kim istemez ki unuttuklarını hatırlamak. Hani deriz ya ‘’Dilimin ucunda aklıma gelse söyleyeceğim.’’ ya da ‘’Seni gözüm bir yerden ısırıyor ama çıkaramadım, hatırlayamadım.’’ Aslına baktığımızda beynimiz bir şeyi unutmuyor. Sadece hatırlamakta zorluk çekiyoruz. Adı üstünde hafıza, bellek. Bir nevi beyinde her şey kayıt altında. İnsanın doğumundan yaşadığı zamana kadar beyin tüm olayları veya olguları kayıt altına alıyor.

Bunu yaparken de göz organın yeri çok büyük. Duyu organımız. Hani hep bize öğretilen 5 duyu organımız vardır ya; tatma, dokunma, duyma, koklama ve görme. Görme duyumuz hafıza sarayı tekniği işinde bize en çok yardımcı olacak organımız. En olmadık zamanda karşımıza çıkan bazı olayları olguları hatırlarken kimini de istediğimiz an o bilgiyi çıkaramıyoruz. Ne yaparsak yapalım aklımıza bir türlü gelmiyor. Hafıza sarayı tekniği yöntemiyle unutkanlığa son demek senin elinde. Denemeden olmaz demek kolay kaçmaktır. Önce denemen gerek. Belki de hayatının geri kalınında bu teknik sayesinde başarıdan başarıya koşacaksın.

Hafıza Sarayı Tekniği Nedir?

Hafıza sarayı tekniği bölümünde geçmeden önce, bir hafızayı tanımlayalım. Hafıza, bilginin depolandığı ve saklandığı yer anlamına gelmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaşadığımız tüm olayların bir bellekte kayıt altına alınmasıdır. Hafıza 3 aşamadan oluşur:

  • Kodlama ve kayıt altına alma
  • Depolama ya da kayıt altına alınanların saklanması (yani yaşanılanların kayıtlı olması)
  • Hatırlama ya da geri çağrılma

Kabaca hafıza ne anlama geliyor ne demektir? onu açıkladık. Aşamalardan bizim için önemli olan üçüncüsü yani; hatırlama veya geri çağrılma. Hafıza sarayı teknikleri tam da burada başlamış oluyor. Hafıza sarayı tekniği, akılda olan ya da unutulan geri çağrılması gereken bilgleri tutmaktır. Hafıza geliştirme ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş bilgeleri tazeleyerek, yeniden hafıza yer edinmesini sağlamaktır.

hafıza sarayı tekniği, hafıza teknikleri, hafıza sarayı, hafıza geliştirme, hafıza geliştirme teknikleri, mega hafıza, fotografik hafıza teknikleri,

Görme duyumuzdan da bahsetmiştik. Hafıza da bir olguyu veya olayı hatırlamanın en kolay yolu görsellikle olur. İnsanın fıtratında zaten bu vardır. Görsel nesneyi akıl daha çabuk kafada tutar ve o nesneyi yıllar geçsede unutmaz. Fakat bilgi, yazı ve duyulan birtakım olaylar; gün geçtikçe zaman kaybına uğrar. Hafıza sarayı teknikleri görsel olayları, kelimlerle ilişkilendirmektir. 

Hafıza Sarayı Yeni Oluşmuş Değil

Hafıza sarayı, yeni bir kavram değil. Geçmişte de bu teknik kullanılarak insanlar, birçok şeyin üstesinden gelmiştir. Günümüzde de halen revaçta olan mega hafıza diye de tabir edebileceğimiz olayla, unutmaya ya da hafıza kaybına son. Hafıza sarayı tekniği konusuna gelecek olursak; burada yer alan saraya çok takılmamak gerekir. İlk ana çıkış nedeni saray olduğu için ismi de böyle kalmıştır. Hafıza ev tekniği, hafıza yol tekniği de olabilir. Bu tamamen sana ve yeteneklerine kalmış bir durum. 

Yeniden hatırlamak gerekirse; süreç ilk baş mekan belirleme ile başlamaktadır. Daha sonrasında mekan için bir rota ya da yol belirlemek gerekir. Üçüncü olarak da aklınızda kalacak kelimeler belirlemek. Dördüncü etap da ise, mekanın içerisine görsel nesneler yerleştirmek. Son durumda da sürekli ziyarette bulunmak. Hafıza sarayı tekniği için en önemli unsur sürekli ziyaret yapmaktır. Yani bol bol tekrar yapmak gerek. Anca o zaman hafıza da bir şeyler kalmış olacaktır. Ayrıca gereksiz bilgilerle dolduramaya gerek yok. Hafıza teknikleri sürekli gelişime açıktır. Bu tamamen insanın elinde. Yani aynı sarayda sürekli gezmektense yeni eklentiler yapmak olguları çeşitlendirecektir. Farklı odalar, görsel, nesne eklemek; insanın hafıza dünyasını daha da genişletecektir. 

Hafıza Kaybı Olağan Dışı Durumlarda Gerçekleşir

Bir insan hafıza kaybı yaşamadığı sürece, öğrendiklerini unutması pek mümkün değildir. Halk arasında bilinç kaybı olarak da bilinen vaka gerçekleştiğinde hafıza kaybı yaşanmış olur. Hafıza kaybı; depolama yani hafızanın bozulması, hastalanması durumunda gerçekleşir. Daha çok travma veya hastalıklı durumlarda yaşanır. Bunlara ek olarak psikolojik yaşanılan olaylarda beyinde hafıza kaybına neden olabilir.

İnsanın; unuttum, hafıza kaybı yaşadım bahanelerine girmesine gerek yok. Beynimizin içerisinde her şey kayıt altında. Bunu çıkarmak gene bizim elimizde. Yeni bir şeyler eklemek de gene kendi çabalarımızla olacaktır. İşte burada hafıza sarayı tekniği önemi daha da ön plana çıkmakta. Bu tekniği kullanarak hafıza şampiyonu olmak mümkün. 

Eğitim İle Hafızanın Üstesinden Gelin 

hafıza geliştirme, hafıza geliştirme teknikleri, mega hafıza, fotografik hafıza teknikleri,

Her şeyin eğitimi mi olur kardeşim, demeyin. Evet olur. Öğrenmek insanın doğasında vardır. Eğer bilgiye, öğrenmeye kapalı biri değilsen gereken her şeyi öğrenmek istersin. Kısa bir örnek vermek gerekirse; ilkokulda eğitim almasaydın şimdi bu yazdıklarımızı nasıl okuyacaktın? Bir harfin bile kıymetini Hz. Ali ne güzel söylemiş: ‘’Bana bir harf öğretinin 40 yıl kölesi olurum.’’ Mustafa Kemal Atatürk ise; Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir.’’ Bir de ‘’Öğrenmenin yaşı yoktur.’’ der büyüklerimiz. 

Evet eğitim, bilmek, yeni bilgiler edinmek önemlidir. Bu bilgileri de akılda tutmak ayrı bir meziyettir. İstediği zaman hatırlayabilme, unuttuğunu hafızayı kurcaladığında bulmak da bir o kadar önemli. Bu da ancak hafıza sarayı tekniği ile mümkün. Hafıza teknikleri kursu ile de bu konuda kendini geliştirebilirsin. Eksik gördüğün yönleri Enstitü üzerinden bu eğitimi alarak tamamlayabilirsin. Herkesin bildiği üzere Enstitü üzerinden birçok alanda eğitim verilmektedir.

Eski bir geçmişe sahip olan online eğitim son zamanların revaçta kurs sistemi. Enstitü'de bu konuda bilgiye açık ve aç olan insanları eğitmenlerle buluşturmakta. Kuruluş; hafıza teknikleri eğitimini, online olarak insanlara sağlamaktadır. Akıllı hafıza teknikleri başta olmak üzere, beyin fonksiyonları, hayal kurma, düşünme egzersizleri gibi konular bu derste işlenmektedir. Fotografik hafıza teknikleri de hafıza için farklı bir yöntemdir. Bu teknik sayesinde görsel hafıza gelişimi daha kolay olmaktadır. İnsan beyni gösel olgularını akılda tutması da çabuk olur. Kelime, sözcük ya da yazılı bir bilgiyi hatırlamak daha zordur. 

Hafıza kaybı geçici mi yoksa sürekliliği var mıdır?

Hafıza kaybı, bazı vakalarda kalıcı olarak görülebilir. Daha çok travma ve psikolojik olaylarda hafıza kaybı yaşanır ve kalıcı olarak kalır. Unutkanlık ani durumlarda ve kısa süreli bir durum olarak karşımıza çıkar.

Hafıza tekniği ne işime yarayacak?

Hafıza tekniği ile unutulan bilgiler yeniden pekişir. Teknik ile birlikte öğrenilmesi zor olan bilgiler daha kolay hale gelir. İş hayatında, okul döneminde ya da gündelik hayatta; hafıza sarayı sayesinde dinç bir beyine sahibi oluruz.

Hafıza ile ilgili eğitim almak faydalı mı?

İyi bir verim bekleyenler için eğitim veya kurs almak daha faydalı olacaktır. Günümüzde online üzerinden kurslar ücretsiz olarak da verilmekte. Zaman kaybı yaşamadan eden rahatlıkla eğitim takip edilebilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!