Close
Mobil Menu Bars

Güzel Konuşma Teknikleri

17 Mart 2020, 1600 defa okundu.
Güzel Konuşma Teknikleri
güzel konuşma teknikleri, güzel konuşma, güzel konuşmanın önemi, güzel konuşma egzersizleri, güzel konuşma örnekleri

Konuşma, bireyin çevresindekilerle iletişim kurmasının en yaygın yolu olarak tanımlanır. Birey, duygu ve düşüncelerini başka bireylerle paylaşmak, varlığını kanıtlamak, deneyimlerini aktarmak ve etkileşimde bulunmak için konuşma ihtiyacı içerisindedir. Bu ihtiyacın en güzel biçimde karşılanması için de güzel konuşma yapmak gerekir. Peki, güzel konuşma nedir?

Güzel konuşma, bireyin planlı ya da plansız çevresindekilerle etkili bir biçimde konuşmasıdır. Bireyin duygularını ve düşüncelerini doğru bir biçimde ifade etmesi demektedir. Güzel konuşma, bireyin dileklerini doğru ve etkili konuşma ile sosyal çevresine aktarması durumudur. Güzel konuşma yapabilmek için sadece ağızın çalışması yeterli değildir. Ağızla birlikte diğer organlarında koordineli bir şekilde çalışması gerekir. Bir bireyin güzel konuşma yapabilmesi için bazı tekniklere ihtiyacı vardır. Birey bu tekniklere uyarak güzel konuşma gerçekleştirebilir. Peki, güzel konuşma teknikleri nelerdir?

güzel konuşma teknikleri, güzel konuşma, güzel konuşmanın önemi, güzel konuşma egzersizleri, güzel konuşma örnekleri

 • Güzel konuşma teknikleri arasında ilk yapmanız gereken karşınızdaki kişilerle göz teması kurmaktır. Göz temasınızı karşınızda yer alan kişiler üzerinde eşit bir şekilde paylaştırmanız gerekir. Karşınızda yer alan bir kişiye kesinlikle doğrudan dik bir şekilde bakmayın. Bu durum güzel konuşma davranışını bozabilir.
 • Güzel konuşma teknikleri arasında diğer bir önemli madde ise konuşma esnasındaki yüz ifadesidir. Konuşurken oluşturduğunuz yüz ifadeniz konuştuğunuz konuya göre değişkenlik göstermelidir. Eğer bir konuyu anlatırken kararlı iseniz ses tonunuz net ve kesin olmalıdır. Merakınızı cezbeden bir olay hakkında konuşma yapıyorsanız o an meraklanmış havasına bürünmelisiniz.
 • Güzel konuşma teknikleri arasında bana göre en önemli madde gereksiz yere konuşmamak gerektiğidir. Gereğinden uzun süren konuşmalar inandırıcılığı kaybetmeye neden olur. Aynı zamanda dinleyicilerin dikkatinin ve ilgisinin azalmasını sağlar.
 • Güzel konuşma teknikleri arasında ses tonuna dikkat etmek de yer alır. Konuşma yaparken doğru yerlerde nefes almaya özen gösterilmelidir. Hızlı konuşmaktan ziyade herkesin anlayabileceği bir düzeyde tane tane konuşmaya özen gösterilmelidir. Konuşma esnasındaki ses tonunuzun duygu ve düşünceleriniz hakkında bilgi verdiğini de unutmayın.
 • Dinlemeyi bilmek de güzel konuşma teknikleri arasında yer alır. Konuşma esnasında dinlemeniz gerektiğini de bilmeniz gerekir. Konuşma esnasında sürekli bir kişinin konuşması güzel konuşma bağını ortadan kaldırır. Aynı zamanda sürekli bir kişinin konuşması karşındaki kişiyi sıkabilir.
 • Konuşma esnasında kişinin kendini övmemesi de güzel konuşma teknikleri arasında yer alır. Bireyin kendini övmesi, bunu ima etmesi bile egoist ifadeler olarak tanımlanabilir.
 • Bireyin konuşmasını iyi bir diksiyonla yapması güzel konuşma teknikleri arasında yer alır. Bireyin kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmesi gerekir. Bu sayede karşısındaki kişinin ilgisi doğrudan çekilebilir. Diksiyon geliştirmek için birçok eğitim bulunur. Diksiyon kursu alarak sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz.
 • Son olarak güzel konuşma teknikleri arasında kısa ve anlaşılır cümleler kurmak yer alır. Bunların yanında net ifadeler kurmak, başkalarının sözünü kesmemek, kendine güvenmek, beden dilinde jest ve mimikleri uygun kullanmak da gerekir.

Güzel Konuşmanın Önemi Nedir?

Güzel konuşmanın önemi bireylere sosyal ve iş alanı olmak üzere birçok alanda faydalar sağlamaktadır. Konuşmanın usulüne göre yapılması her alanda başarı kazandırmayı sağlamaktadır. Bu da güzel konuşmanın önemi hakkında bireylere bilgi vermektedir.

güzel konuşma teknikleri, güzel konuşma, güzel konuşmanın önemi, güzel konuşma egzersizleri, güzel konuşma örnekleri

Bireyin konuşma esnasında kendini doğru ifade edebilmesi, mesleğinde saygınlık ve başarı kazanabilmesi, başka bireylerle sağlıklı iletişim kurabilmesi güzel konuşmanın sağladığı avantajlar olarak görülür. Bu avantajlar da bireylere güzel konuşmanın önemi doğrultusunda ışık tutmaktadır. Güzel konuşmanın önemi sayesinde siyasetçiler, liderler, öğretmenler, esnaflar vb. meslek grupları diğerlerinden daha başarılı ve saygın olabilmektedirler. Bu meslekteki kişiler, güzel konuşma sanatı ile kendilerini ifade ettikleri için kendilerini dinletmesini bilirler. Aynı zamanda çoğu kişi tarafından saygı görürler. Güzel konuşma bir sanattır. Bu sanatı bilmeyen bireyler kendini dinletemez, çevresindekileri kendisinden uzaklaştırır ve kendine zarar vermeye başlar. Bu durumlar da güzel konuşmanın önemi doğrultusunda bilgi verir.

Güzel konuşmak muhatabına göre farklılık gösterir. Neyi, ne zaman, kime, nasıl söyleyeceğini bilmek güzel konuşmanın bir parçasıdır. Bu da güzel konuşmanın önemi hakkında bilgi verir. Güzel konuşma sanatı sonradan öğrenebilen bir yetenek olarak tanımlanır. Güzel konuşma teknikleri doğrultusunda kendini geliştirebilen herkes güzel konuşabilir. Kısacası, günlük yaşam, sosyal çevre, saygınlık ve kariyer alanı gibi birçok alanda güzel konuşmanın önemi karşımıza çıkmakta ve bireylere kazanım sağlamaktadır.

Güzel Konuşma Egzersizleri Nelerdir?

Güzel konuşma egzersizleri, bireyin kendini geliştirmesi için yaptığı rutin çalışmalardır. Güzel konuşma egzersizleri, bireyin güzel konuşmak için yaptığı aynı zamanda eksik yönlerini geliştirmek için yaptığı uygulamalardır. Güzel konuşma egzersizleri yaparken en önemli nokta istikrarlı olmaktır. Bu işin bir süreç olarak görülmesi gerekir. Bu süreçte de rutin olarak çalışmalar yapılması gerekir. Peki, güzel konuşma egzersizleri nelerdir?

güzel konuşma teknikleri, güzel konuşma, güzel konuşmanın önemi, güzel konuşma egzersizleri, güzel konuşma örnekleri

 • Artikülasyon Egzersizleri Yapmak: Bireylerin çıkaramadığı sesleri çıkarma çalışmalarına artikülasyon denir. Ağız ve çene kaslarını geliştirmek için yapılan egzersizleri de içerir. Birey artikülasyon çalışmaları yaparak çıkaramadığı sesleri çıkarmaya başlar. Bu sayede güzel konuşmak için adım atmış olur.
 • Konuşma Çalışmaları Yapmak: Evde, okulda, işte, sosyal çevrede vb. yerlerde konuşma çalışmaları yapmak da güzel konuşma egzersizleri arasında yer alır. İçinizden gelen bir duyguyu veya durumu belirleyebilirsiniz. Bu duygu veya durumu konuşarak çevrenizdekilere hissettirebilirsiniz. Bu sayede eksikliklerinizi görüp bunun üzerine gidebilirsiniz.
 • Dudak Tembelliğini Düzeltmeye Çalışmak: Dudak tembelliği güzel konuşmayı etkileyen önemli sorunlardan biridir. Güzel konuşma egzersizleri içerisine dudak tembelliğini ortadan kaldırmak için çalışmalar eklemelisiniz. Örneğin, sesli kitap okumak bu sorunu aşmanıza yardımcı olur. Günlük yaşamda bireyler dudaklarını çok fazla kullanmazlar. Bu da tembelliğe neden olur. Oluşan tembellik de bir süre sonra ses kayıplarının oluşmasını sağlar. Bu problemi ortadan kaldırmak için sesli bir şekilde metin okuyabilirsiniz.
 • Nefes Egzersizleri Yapmak: Nefes egzersizleri bireylerin güzel ve akıcı konuşmasını sağlar. Çünkü doğru bir şekilde nefes alamadığımızda konumşa esnasında ses kesilebilir. Bu durumun oluşmaması için nefes burundan alınmalı, ağızdan verilmelidir. Doğru bir şekilde nefes alındığında akıcı ve etkili konuşma yapılabilmektedir.
 • Konuşmaları Kayıt Altına Almak: Gün içerisinde konuşmalarınızı kayıt altına alabilirsiniz. Kayıt altına aldığınız sesinizi gün içerisinde dinleyerek yaptığınız hataların farkına varmış olursunuz. Yapmış olduğunuz hataları görerek uygun çalışmaları yapabilirsiniz. Hatalarınızı düzeltmek için ilk önce hatalarınızın farkına varmanız gerekir. Bu sayede hatalarınızın üzerine gidebilirsiniz.
 • Çene Egzersizleri Yapmak: Çene, birçok sesin çıkarıldığı bir organımızdır. Çıkartılan seslere göre çene farklı yönlere doğru hareket etmektedir. Eğer bu hareket doğru şekilde yapılmazsa farklı sesler çıkarılabilir. Örneğin, o sesi yerine u sesi çıkabilir. Çene egzersizleri yaparak harflerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Konuşma Hızını Ayarlamak: Güzel konuşma egzersizleri arasında konuşma hızı da yer alır. Bir bireyin dakikada 120 ile 160 arasında kelime konuşması gerektiği söylenmektedir. Bireyin belirtilen kelime aralığına göre konuşma hızını ayarlaması gerekir. Bunun için süre tutup egzersiz yapılması gerekir.

 Güzel Konuşma Örnekleri Nelerdir?

Güzel konuşma örnekleri denildiği zaman aklımıza gelen ilk örnek cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ulu Önder’in “Nutuk” ve “Gençliğe Hitabesi” güzel konuşma örnekleri arasında ilk gösterilmesi gerekenlerdir. Aynı zamanda etkili konuşma örnekleri olarak da sayılırlar. Atatürk’ten sonra “Brütüs’ün Savunması” güzel konuşma örnekleri içerisinde gösterilebilir. Güzel konuşma örnekleri için belirtilenlerin konusu farklı olmasına rağmen ortak yönleri bulunur. Belirtilen örneklerin ortak noktası ifade etmek istedikleri konuyu en çarpıcı ve vurucu bir biçimde karşı tarafa aktarmalarıdır.

güzel konuşma teknikleri, güzel konuşma, güzel konuşmanın önemi, güzel konuşma egzersizleri, güzel konuşma örnekleri

Atatürk, “Gençliğe Hitabesi” içerisinde Türk gençliğini özlü bir şekilde uyarmakta ve cesaretlendirmektedir. “Nutuk” adlı eserinde de belirtilen konuşmalarda ne kadar etkili ve güzel konuşma sergilediği açıkça ortadadır. Brütüs Savunmasında ise haklılığını karşı tarafa en etkili bir şekilde ifade etmiştir. Bu sayede de güzel konuşma örnekleri arasında yer almıştır.

 • Güzel Konuşma Örnekleri 1: Atatürk’ün 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhurbaşkanlığı konuşmasından bir paragraf iyi bir örnektir. “(…) Daima sayın arkadaşlarımın ellerine çok samimi ve sıkı bir şekilde yapışarak, kendimi onların şahıslarından bir an bile uzak görmeyerek çalışacağım. Daima milletin sevgi ve güvenine dayanarak hep birlikte ileri gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.” Kaynak: Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri 3
 • Güzel Konuşma Örnekleri 2:Sözlerimi bitirinceye kadar sabredin… Yurttaşlarım, Romalı Kardeşlerim, susun! Göstereceğim sebebi dinleyin… Susun ki beni dinleyesiniz. Namusum hakkı için söylüyorum, bana inanın. Namusuma değer verin ki, bana inanasınız. Beni düşünerek tenkit edin. Düşünme gücünüzü işletin ki, rahat kararlar verebilesiniz...

Yukarıda verilen güzel konuşma örnekleri konu olarak farklılıklar taşımaktadır. Ortak noktaları ise iletmek istedikleri mesajı karşı tarafa en güzel şekilde iletebilmeyi sağlamalarıdır. Aynı zamanda karşısındakileri etkileme potansiyeli yüksek olan konuşmalardır.

Güzel Konuşma Nedir?

Bireyin planlı veya plansız olarak çevresindekilerle etkili bir biçimde konuşmasına denir. Kişinin duygu ve düşüncelerini doğru bir biçimde ifade etmesi durumudur. Bireyin dileklerini etkili bir şekilde sosyal çevresine aktarmasına denir.

Güzel Konuşma Teknikleri Nelerdir?

Karşınızda olan kişiyle göz teması kurmak, konuşma esnasındaki yüz ifadesi, gereksiz yere konuşmamak olarak sayılabilir. Bunların ardından ses tonuna dikkat etmek, karşındaki kişiyi dinlemeyi bilmekte bu teknikler arasında yer alır. Konuşma anında bireyin kendini övmemesi, iyi bir diksiyonla konuşma yapmak olarak devam etmektedir.

Güzel Konuşmanın Önemi Nedir?

Yapılan konuşmanın usulüne göre yapılmasını sağlayarak her alanda başarı ve saygınlık kazandırır. Bireylerin kendini doğru ifade edebilmesini ve sağlıklı iletişim kurabilmesini sağlamaktadır. Muhatabına göre farklılık göstermekle birlikte neyi, ne zaman ve nasıl söyleneceğini bilmeyi sağlamaktadır.

Düzgün Konuşma Teknikleri

İş ortamında ve sosyal çevrede düzgün diyalogların kurulması için konuşma biçimine dikkat edilmektedir. Etkili ve anlaşılır bir biçimde konuşmak isteyen pek çok kişi bu konu hakkında derin araştırmalar yapmaktadır. Düzgün konuşma teknikleri birkaç adımdan oluşmaktadır. Etkili konuşan kişiler duygularını karşıdaki kişiye daha net bir şekilde ifade etmektedir. Düzgün konuşmak isteyen bir kişi evde ayna karşısında çeşitli konular hakkında diyaloglar kurmaktadır. Sanki karşıda biri varmış gibi konuşmak kişinin daha düzgün konuşmasına yardımcı olacaktır.

Etkili ve düzgün konuşma teknikleri için sesli diyaloglar kurmak ve bu diyaloglarda yanlış olan yerleri yazmak en başarılı yöntemlerden biridir. Konuşurken vurgulamak istediğiniz konu hakkında daha açık olmalısınız. Düzgün konuşma teknikleri içerisinde karşıdaki kişi ile göz teması kurmak da çok önemlidir. Karşınızdaki kişinin sizi dinlediğini görmek daha akıcı konuşmanızı sağlayacaktır. Diyalogların sorunsuz gerçekleşmesi için göz teması kurmak düzgün konuşma teknikleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Ses ve Tonlamalara Dikkat Etmek

Kişi konuşma esnasında vurgu ve tonlamalara dikkat ederek daha düzgün konuşmuş olur. Sesin normal bir tonda olması, çok alçak ya da yüksek olmaması karşıdaki kişinin sizi daha net bir şekilde dinlemesini sağlayacaktır. Kendinizi anlatırken gerekli yerlerde vurgular yapabilirsiniz. Ses tonunuzu konuştuğunuz ortama ve anlattığınız konuya göre ayarlayarak daha akıcı bir konuşma gerçekleştirmiş olursunuz. Konuşma esnasında doğru noktalarda nefes almak da akıcı konuşmanın bir diğer unsurudur.

Konuşmanın ya da cümlenin tam ortasında nefes almak dikkatin dağılmasına neden olabilir. Aynı şekilde ses ve tonlamaların daha düzgün yapılması için cümle başında ya da sonunda nefes alış verişi yapılmalıdır. Hızlı konuşma problemi olan kişiler cümle ortasında sık sık nefes almaktadır. İlk olarak hızlı konuşma probleminin yenilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Hızlı konuşma sorunu çağımızın bir hastalığıdır. Hızlı diyaloglar kuran bir kişi kendin ifade etmekte zorluk çekebilir. Bu nedenle tane tane konuşma çalışmaları yapılarak, konuşma biçimi normal seviyeye indirilmelidir.

Düzgün Konuşma Tekniklerinde Asıl Mesaja Odaklanın

Kurulan diyaloglarda bir konu hakkında sohbet ederken konunun asıl mesajından uzaklaşmak, karşıdaki kişide ilgi kaybına neden olabilir. Düzgün konuşma tekniklerinden bir diğeri ise verilecek olan mesaj direk aktarılmalıdır. Konuşma esnasında konuyu çok uzatmak karşıdaki kişinin konu hakkında sıkıntı duymasını ve ilgisini kaybetmesine neden olduğundan konuyu kısaca özetlemek ve asıl mesajın karşı tarafa iletilmesi sağlanmalıdır. Böylelikle ikili arasında daha akıcı ve düzgün bir konuşma gerçekleşmiş olur.

Etkili Konuşma Nasıl Olur?

Bireyler iletişim halindeyken birçok unsur önem kazanır. Bu unsurların başında ise etkili konuşma ve kendini etkili bir biçimde anlatabilme gelmektedir. Bireyler sosyal ilişkilerde veya diğer ilişkilerde kendini ifade etmeye çabalar ve ne kadar iyi ifade edebilir ise o kadar da başarılı ve mutlu olur. Durum böyle olunca etkili konuşma sanatı bir hayli önem kazanmaktadır. Etkili konuşma sanatında da birçok önemli detay bulunmaktadır. Eğer bu detaylara özen gösterilir ise bireyler etkili konuşma sanatında ilerleyip kendilerini üst düzey şekilde ifade edebilirler. Bu da hayatın her alanına yansır.

Etkili Konuşma Sanatı Öğrenmedeki Yanlışlar

Bireyler gerek merdiven altı mekanlardan aldıkları kurslardan gerekse de çevreden duymalar ile etkili konuşma sanatı öğrenmeye çalışabilmektedir. Hal böyle olunca toplum içerisinde etkili konuşma olarak bilinse de yanlış uygulamalar olabilmektedir. Bu yanlış uygulamalardan birisi de yüksek sesle konuşmayı etkili konuşma sanılmasıdır. Kendilerini ifade ettiklerini sansa da aslında tam tersi anlaşılmamak halindedirler. Bir diğer yapılan yanlış ise güvenilir olmayan kurslardan eğitim alınmasıdır. Etkili konuşma sanatı konusunda alınan kurs ve eğitim önemli bir durumdadır.

Etkili Konuşma Sanatında Kursun Önemi

Etkili konuşmak isteyen bireylerin ilk başvurduğu adresler kurs ve eğitim merkezleridir. Lakin bu eğitim merkezlerinin olmazsa olmaz şartı ise güvenilir olmalıdır. Aksi takdirde bireylerin hem maddi yönden hemde manevi yönden zararları söz konusu olabilir. Ayrıca bireyler iletişimlerini ve kendilerini ifade edebilmelerini geliştirmek istiyorlar ise bu kursların güvenilir olduklarından emin olmalıdır. Bu güvenilirlik hususu sadece belge ve lisans bakımından değil kurs veren eğitmenlerin de tecrübesi bakımından önemli olmalarıdır. Kursu veren eğitmenler alanlarında kendini yetiştirmiş olmalıdır.

Etkili Konuşmada Olmazsa Olmazlar

Etkili konuşma sanatının  içerisinde sadece kendini ifade etme yoktur. Ayrıca az ve öz konuşma yani kullandığı kelimeleri doğru ve yerinde kullanarak akıcı bir şekilde anlatım yapabilme gibi birçok konuda gelmektedir. Böylece bireyler hem az konuşmuş hem de anlatmak istediklerini kısa bir süre içerisinde anlatmış olurlar. Böylece zamandan da tasarruf edilmiş olur. Ayrıca etkili konuşma sanatı eğitimlerinde yapılan alıştırmalar da bireylerin sağlık açısından faydasına bir alandır. Bireyler bu eğitimlere gerektiği önemi vermeli ve düzenli bir şekilde katılım sağlamalıdır.

Etkili Konuşma Sanatı Kurslarına Katılım

Kurs veya eğitimlere katılmaya başlayan bireyler eğer etkili konuşma anlamında ilerlemeye kat etmek istiyorlar ise bu kurs ve eğitimlere düzenli bir şekilde katılım sağlamalıdır. Bu konunun başlıca nedeni ara da kaçırılan konuların sonradan öğrenememe sorunudur.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!