AnasayfaBlogGünümüzde Kahve Kültürü
Popüler Yazılar

Günümüzde Kahve Kültürü

14 Eylül 2018
Günümüzde Kahve Kültürü

Bin yılı aşkın alışkanlık, bir çekirdeğin dalından damaklara uzanan lezzetinin hikayesi. Sohbet ortamlarının aile bağlarının demini veren demlene demlene vazgeçilmez tutkuya dönüşen bir yudumluk dost muhabbetlerinin içeceğidir kahve.

Nereden Geldiğine Kimse Bakmadı

Kahve kültürü nasıl ortaya çıktı? İlk temellerini Etiyopya'nın sıcak topraklarında attı. Kaldi adlı bir çoban tarafından keşfedilen ve adını bulunduğu yer olan Khaffa'dan alan 'qahwah', dilimize 'kahve' olarak geçti. Bölgesinin tanınan Arap şeyhlerinden Sufi Şeyhi Şazili'nin kahve ile tanışması ve lezzetini çok beğenmesi sonrası müritlerinin ilgisiyle çok geniş coğrafyalara yayıldı. Yüzyıllar boyunca 'sihirli meyve' olarak bilinen kahve ününün ulaştığı Yemen'de de çok fazla tüketilir haldeydi. Önceleri şifa verdiği düşünülerek; kaynatılıp suyu içilen kahve, lezzeti ve verdiği enerjiyle birkaç yüzyılda neredeyse tüm insanlığın keyif içeceği haline geldi. Kahve kültürü sürecinin başlangıcı ise 16. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğunun Yemen Valisi olan Özdemir Paşa'nın kahve ile tanışmasıyla başladı.

Özdemir Paşa'nın kahveyi içip çok beğenmesi ve başkent İstanbul'a getirmesiyle kahve Osmanlı Hanedanlık Sarayıyla birlikte ününe ün kattı. Saraya girmesinden kısa süre sonra Arap kökenli olan iki Suriyeli Tahtakale'de ilk kahvehaneyi açtılar. Osmanlı'nın ve tabii İstanbul'un dünya ticaretindeki ve dünya siyasetindeki etkileri sebebiyle Osmanlı Saraylarının itibarlı içeceği kahve, gün geçtikçe diğer ülkelere, devletlere ve imparatorluklara yayılıyordu. Krallar, sultanlar, devlet başkanları ve padişahlar artık kahveyi sohbetlerinden ve toplantılarından eksik etmiyorlardı. Öncelikle Avrupa'ya Venedikli bir tüccarın götürmesi ve Venedik'te bir kahvehane açmasıyla başlayan bu yayılım, kısa süre içinde önce İtalya'ya sonrasında da sırasıyla Fransa ve İngiltere'ye kadar ulaştı. Buralarda da az zamanda birçok kahvehane açıldı. Bu sihirli meyvenin tadı artık tüm Avrupa'da biliniyordu. 

Herkesin Kahvesi

Günümüzde kahve kültürü ile Türkiye'de Türk kahvesinin yanı sıra kültürler arası etkilerle filtre, Espresso, Americano ve aromatik tatlandırıcılarla hazırlanan birçok kahveyi bulmak mümkündür. Dünyada Türk kahvesi gibi ünlenmiş ve o ülkeyle özdeşleşmiş birçok kahve çeşidi vardır. Bu kahve kültürü Etiyopya'da Buna'dır. Buna kahvesi kömür ateşinde hazırlanır ve 2 saat kaynatılarak tüketilir. Fas'ın kendine özgü kahvesi olan Cafe Des Epices'in içerisinde argan yağından susama, muskattan tarçına ve hatta karabibere kadar birçok baharat ve yağ vardır. 

Finlandiya'nın ise Kaffeost kahvesi ünlüdür. Bu kahve, kendisi için özel hazırlanmış bir peynirin parçacıkları ile şekersiz olarak tüketilir. Öte yandan Meksika'nın ise Cafe de Olla'sı çok ünlüdür. Meksika kahvesi, toprak kaplarda pişirilip yine topraktan yapılmış bardaklarda servis edilir. Caffe de Olla kahve, Meksika şekeri, portakal kabuğu ve tarçının kaynatılarak hazırlandığı bir kahvedir. Vietnam'ın Ca Phe Trung'u da çok ünlüdür. Vietnam kahvesinin diğerlerinden farklı bir yönü de içerisinde Macaristan ve Norveç gibi ülkelerin kahvelerinde de olduğu gibi yumurta vardır. Ca Phe Trung kahvesinin Vietnam'da olduğu gibi çoğu ülkenin kendine has kahvesi vardır.

Yüzükten Önce Kahve Gelir

Etkileyici kokusuyla ve aromatik tadıyla farklı yöntemlerle demlenen ve hazırlanan kahve, içim şekliyle herkesin keyfine göre değişebilir. Dünyada kahve sade, sütlü, şekerli ve benzeri şekilde hazırlanırken, farklı olarak Türkiye'de kız isteme törenlerinde 'tuzlu kahve' şeklini de almıştır. Bu törenlerde yalnızca damada ikram edilen tuzlu kahve, erkeklerin evlilik hayatlarında kalıcı bir iz bırakır. Bu kahve kültürü evlilik hayatının akşam muhabbetlerinde, eşler arasında ilgi ve sevgiyle bakışmanın tartışmasız en büyük paydaşıdır.

Kırk Yıllık Hatırdır

Kahve kültürü kahvenin günümüze gelene kadar bir çobandan Sufi dergahına bir tüccardan saraya, bir imparatorluktan tüm kıtaya ulaşan ve artık tüm dünyada vazgeçilmez tüketim maddesi olmasıdır. Bugün ise zenginden fakire, patrondan öğrenciye, büyük küçük herkesin favori içeceği haline gelen kültürdür kahve. 

Sıcak veya soğuk, 'mola' dendiğinde ilk akla gelen o'dur. Keyif veren kokusuyla ve aromatik tadıyla Türk kültürünün vazgeçilmezidir. Kırk yıllık hatırıyla dostluğun ve muhabbetin, sevginin ve bağlılığın aracı olan kahve, artık sadece bir içeceğin adı değil kültürün ayrılmaz bir parçasıdır. Kahve kültürü çeşitli inovasyon yöntemleriyle birçok farklı toplumların alışkanlığı haline gelmeye devam etmektedir.

Yazar: Nural Karadağ

americanoaromatikexpressokahve kahve kültürü Türk kahvesi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209