Close
Mobil Menu Bars

Günümüzde Dijital Pazarlama Çeşitleri

19 Eylül 2019, 1121 defa okundu.
Günümüzde Dijital Pazarlama Çeşitleri
dijital pazarlama, sosyal medya pazarlaması, e posta zazarlaması, içerik pazarlaması, online eğitimler, sertifika,

Dünyada internet kullanmak çok kolay hale geldi. Öyle ki elimizdeki telefonlardan bile bulunduğumuz her yerde kolayca internet erişimi sağlayabiliyoruz. Haliyle dijitalleşen dünyaya ayak uydurmamız fazla uzun sürmedi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital dünyanın yetenekleri ve sunduğu yararlar artıyor. İnsanlar bu gelişen dünya sayesinde bilgiye çok daha hızlı ulaşıyor. Bunun sonucunda kullanıcıların satın alma davranışları değişiyor.  

Dijital Pazarlama 

Online elektronik ortamda ürün ve her türlü hizmetinizi tanıtabileceğiniz, geleneksel medyaya göre daha hızlı ve etkili olan bir pazarlama yöntemidir. Günümüzde internet ortamlarını kullanan sayısı ülkemizde ki nüfusun yaklaşık %50’ sini oluşturmaktadır. Bu sayı gün geçtikçe artmakta ve dijital pazarlama alanlarını da oldukça etkilemektedir. Dijital pazarlama ve mobil uygulamalar müşterilerinize ulaşmak için neredeyse en kolay yoldur.

Bu anlamda büyük küçük her türlü işletme sahipleri kendine bu dünyada yer edinmeyi hedeflemektedir. Müşteriye ulaşmada kolaylık sağlayan ve diğer pazarlama yöntemlerine göre daha ucuz olan dijital pazarlama günden güne büyümektedir. Online alışverişler gün geçtikçe artış göstermekte olup bu durum ise şirket sahiplerinin oldukça ilgisini çekmektedir. Artık dijital pazarlama ile ürün satışı çok daha kolay.

Dijital pazarlama kursu var mı?

Sertifika sahibi olabileceğiniz ve online eğitimler alabileceğiniz İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamında dijital pazarlama eğitimi almanız size çok fayda sağlayabilir.

İçerik Pazarlaması

Ürün hakkında sadece satış amaçlı düşünülmeden müşterilerinizin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz içerikler üretip yayınlamaktır. Sürekli artış gösteren satış çeşitlerinde aslında ürün ve hizmetler birbirlerinden çok farklılık göstermiyor. Bu aşamada sizin işletmenizi öne çıkaracak adım içerik pazarlaması olabilir. Web sitenizden veya blog sayfanızdan kolayca içerik paylaşımı yapabilirsiniz.

İçerik yazmak için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü ders programlarında online eğitim üzerinden içerik editörlüğü eğitimi almanız mümkün. Paylaşmış olduğunuz içeriklerin doğruluğuna özen göstermelisiniz. İnsanların dikkatini yazdığınız yazılarla vermiş olduğunuz bilgilerle kolayca çekebilirsiniz. Müşterinizle bu aşamada aranızda bir bağ kurmuş ve fark yaratmış olursunuz. Ayrıca sadık müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz. Sunduğunuz bilgiler ile güven oluşturabilirsiniz. Yakın zamanda geri dönüşümleri arttırmak için dijital pazarlama türleri arasında en büyük ilgiye sahip olacaktır. 

E-Posta Pazarlaması

Aslında ilk kullanılan dijital pazarlama türlerinden biridir. Pazarlama mesajlarının hedef kitleye doğrudan ulaştığı alandır. Doğru kullanıldığında firmalar için büyük kazanç sağlar. E- Posta Pazarlaması ile müşterilerinize bilgi verme, indirim haberleri, yeni ürün tanıtma gibi pek çok veri sunabilirsiniz.

Tabi bunun için öncelikle sağlıklı bir üye listesi oluşturmalısınız. Bu listenizi sürekli güncel tutmalısınız. Hedef kitlenizi belirleyip karşınızdaki insanlara doğru bilgiler sunarak müşteri potansiyelinizi çoğaltmış olursunuz. 

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve Snapchat gibi uygulamalarda gerçekleşen reklam ve dijital pazarlama çalışmalarına denir. Sosyal medya siteleri bu anlamda çok büyük önem teşkil etmektedir. Sosyal medya siteleri müşterilere ulaşmakta en büyük kolaylığı sağlayan platformlardır. Bu uygulamalar kullanıcılarını kişisel verilerine göre sınıflandırır. Bu alanda reklam veren şirketler hedef kitlesine kolaylıkla ulaşabilir.

Bu platformların kullanıcı sayıları da günden güne artış göstermektedir. Sosyal medya uygulamaları internet erişim sürelerini ve çevrim içi sürelerini etkilemiştir. Bu artış sayesinde firmaların dijital pazarlama çalışmaları da bu alana yönelmektedir. Hedef kitlenizi iyi tanıyarak sosyal medya hesaplarınızı doğru şekilde yönetebilir müşterilerinize doğru içeriklerle ulaşabilirsiniz. Sosyal medya pazarlaması sayesinde hesaplarınızı verimli şekilde kullanarak gücü elinize alır alışveriş trafiğinizi yükseltirsiniz.

Yazar: Ceyda Taştekin

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!