Close
Mobil Menu Bars

Günlük Yaşamın Vazgeçilmezi: Diksiyon

04 Eylül 2019, 1492 defa okundu.
Günlük Yaşamın Vazgeçilmezi: Diksiyon
diksiyon, eğitim, kurs, güzel konuşma, etkili konuşma

Sosyal bir varlık olan insan, diğer insanlarla daima iletişim halindedir. Bazı insanlar konuşma tarzıyla, hitabetiyle bizi neden etkiler ve aklımızda yer edinir? Onları farklı kılan, akılda kalıcı yapan nedir? 

Neden Diksiyon Öğrenmeliyim?

Türkçe, yazıldığı gibi okunan bir dil değildir. Yazıldığı gibi okunmayan pek çok kelime mevcuttur. Kelimeleri doğru telaffuz etmek, sesi doğru yerden çıkartmak, nefesimizi kontrol edebilmek, konuşurken anlaşılabilmek… Bir konuşmanın bütününü oluşturur. Günlük yaşantımızdan iş görüşmesine, yeni insanlarla tanışmadan önemli bir sözlü sunuma kadar her alanda anlaşılabilirlik ve bütünlük gerekir. Kısacası etkili ve güzel konuşabilmeyi, diksiyon ile öğreniriz.

Diksiyon, kendimizi daha iyi ifade etmemize yardımcı olur. Konuştuğunda sözcüklerin akıp gittiği, ses tonunu iyi ayarlayan, telaffuzları ile bizi rahatsız etmeyen insanları dinlemekten hangimiz keyif almayız ki? Öyleyse, karşımızdaki insanları etkilemek, onlarla istediğimiz frekansı yakalamak için diksiyonumuzu geliştirmemiz gerekir.

Diksiyon Günlük Hayatta Nerede Kullanılır?

günlük yaşamın parçası, diksiyon, spiker, konuşma

Diksiyon iletişimin yani insanın olduğu her yerdedir. İletişim kurduğumuz her sözcük diksiyonla ilgilidir. Diksiyon, güzel konuşma sanatıdır. Herkesin kendine özgü bir konuşma tarzı, kendini ifade ediş biçimi vardır. Öğrencilik yıllarımızda sunum yaparken, tezimizi savunurken ya da mülakatlarda bizi öne çıkaran nokta üslubumuzdur.

Kendimize olan güvenimiz, o an içinde bulunduğumuz duygu durumumuz sesimizden anlaşılır. Kendine güvensiz, gereğinden fazla heyecanlı olduğumuzda bu durum sesimize de yansır. Bu gibi duyguları kontrol edebilmek, dizginleyebilmek için nefesi doğru şekilde alıp vermek gerekir. Örneğin topluluk önünde konuşurken aşırı heyecan duyabiliriz. Bunu kontrol altına almanın yolu da nefesi doğru kullanmaktan geçer. Ya da haber metinlerini okuyan spikerlerin veya sunucuların nefesini idareli kullanması, doğru yerden nefes almayla ilgilidir. 

Nefesin doğru yerden alınması, konuşurken nefesimizin yetmediği yerlerde ne yapılması gerektiğini bize öğreten diksiyondur. Duygusal bir şiir dinlediğimizde bazen gözlerimizin dolması, bizi derinden etkilemesi doğru duyguyu yansıtma ile olur. Nerede hangi duyguyu yansıtmamız, nasıl bir ses tonu kullanmamız gerektiğini ise diksiyon ile öğreniriz.

Eğitim Almak Yeterli mi?

Diksiyon Eğitimi öğrenilip son bulan bir şey değildir. Öğrendiğimiz kuralları günlük yaşamımızda kullandığımızda bu değişimi hızla fark ederiz. Çünkü doğru bildiğimiz yanlışları görür ve düzeltiriz. Kuralları uyguladıkça dilimizde yer edinir ve yaşam boyu doğru şekilde uygularız. Dolayısıyla eğitim almakla bitmediği gibi, iletişim kurduğumuz sürece devam etmektedir.

konuşma, arkadaşlar, toplantı, diksiyon, etkili iletişim

Neden Online Eğitim?

Online eğitimler, zaman ve mekan kısıtlaması olmadan her zaman sizinledir. Kaçırdığınız, yeniden dinlemek istediğiniz videoları yeniden dinleyebilmenize olanak sağlar. Gereken yerde çevrimiçi destek almanız için daima hazır bulunur. 

Diksiyon Eğitimi Tek Başına Yeterli mi?

Diksiyon, günlük konuşmanızdan profesyonel yaşamınıza kadar iletişim kurduğunuz her an sizinledir. Diksiyon eğitimizi daha verimli hale getirmek için; Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri ve  Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimleriyle de destekleyebilirsiniz. Böylelikle daha etkileyici ve kalıcı bir eğitimle daha fazla fayda elde edebilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!