Close
Mobil Menu Bars

Grup Mülakatında Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

21 Haziran 2016, 4831 defa okundu.
Grup Mülakatında Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler
Grup Mülakatında Başarılı Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Bir grup mülakatıyla başarılı bir şekilde başa çıkmak için önceden hazırlık yapmanız gerekir. Grup mülakatı için mutlaka yeterince zaman ayırın. Kiminle mülakat yapacağınızı ve isimlerini sorun. Bu şekilde her mülakatçı için ayrı özgeçmiş getirebilirsiniz ve de kimin kim olduğunu hatırlamak daha kolay olacaktır. Mülakatçıların LinkedIn profillerini kontrol edin, böylece onların şirketteki pozisyonları ve geçmişleri hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Daha önce o şirkette grup mülakatı deneyimi olan kişilere ulaşmaya çalışın. Grup mülakatında sıradan olarak sorulan mülakat soruları nelerdir bunları öğrenmeye çalışın ve mülakat öncesi mutlaka bu soruları gözden geçirin. Eğer vaktiniz varsa Enstitü mülakat teknikleri online eğitim programına katılın. Yapamıyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimi okuyun :)

Grup mülakatı sırasında not almak için yanınızda kağıt ve kalem getirin. Not alabilmeniz mülakatın takibini tutmayı kolaylaştırır.

Grup Mülakatı İçin Bilmeniz Gerekenler Neler?

Mülakatçılarla İletişimde Olun

Mülakat esnasında işe alım uzmanlarında olduğu gibi grubun diğer üyeleriyle de iletişim içerisinde olun. Bir panelist soru sorduğunda, direkt olarak ona cevap verin ama cevaplarken grubun geri kalanıyla göz kontağı kurduğunuzdan emin olun. Herkesle ne kadar çok iletişimde olursanız o kadar iyi bir izlenim bırakırsınız.

Mülakatın ilk kısımlarında fırsatınız olursa işe alım uzmanları hakkında biraz bilgi edinmeye çalışın.

Ziyaretiniz için eğer bilgi size verilmediyse iş unvanlarını ve departmanlarını sorun. Mülakatında olduğunuz pozisyon ile nasıl etkileşimde oldukları hakkında araştırma yapın. Bu bilgi size adayda ne aradıklarına dair bir fikriniz olmasına yardımcı olacak.

Mülakatın son aşamalarında soru sorma şansı verildiğinde, mümkün olduğu kadar çok mülakatçı rolüne odaklı olarak soruları sorun.

Örneğin "Aylin hanım, reklam departmanındaki pozisyonu düşündüğümüzde, bu pozisyonun mevcut iş sürecine bakarak yeni bir satış yöneticisinde en çok neyi görmek istersiniz?’’

Grup dinamiklerine dikkat verin. Herkes nasıl geçiniyor? Sahip oldukları etkileşim çeşidi ne? Pozitif mi? Sizinle mülakat yaptıkları kadar siz de şirketle mülakat yapıyorsunuz ve de işe alınırsanız  nasıl uyum sağlayacağınızı görmek önemlidir. Eğer panelistler arasındaki sinerjiden memnun değilseniz, iş teklifini kabul ederken onlarla çalışmanın nasıl olacağını düşünün.

Mülakat Sonrası Süreci Nasıl Takip Edebilirim?

Kartvizit isteyin ve mülakata girdiğiniz her kişiye bir teşekkür notu yollayın.

Eğer kartvizit alma şansınız olmazsa, mülakatı düzenleyen kişiye teşekkür notu yollayın.

Eğer iletişim için bir bilgiye sahip olamazsanız, her mülakatçıya teşekkür etmek için bireysel bir teşekkür mektubu hazırlayın. Organizasyon hakkında öğrendiğiniz birkaç şeye referans verin. Başka bir yaklaşım da o kişi ile üretken bir şekilde çalışabilmenize yardımcı olabilecek bir kişiden bahsedin.

Şirketi Araştırın
İş mülakatına gitmeden önce, şirket hakkında olabildiğince bilgi edinmek önemlidir. Bu şekilde hem soruları cevaplamaya hem de mülakatçıya soru sormaya hazırlıklı olursunuz.

Daha Çok İş Mülakatı İpucu
Başarılı mülakat için telefon mülakatları, ikinci mülakatlar, yemek mülakatları, davranışsal mülakatlar, halk içinde mülakat ve çok daha fazla ipucu.

İş mülakatı videoları
Daha çok mülakat ipucuna ulaşmak için iş mülakat videolarını izleyin.

İş Mülakatı İpucu Paylaşın
Listeye kendi iş mülakatı ipucunuzu ekleyin.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!