Close
Mobil Menu Bars

Grafik Tasarım Bölümü ve İş İmkanları

03 Şubat 2020, 7274 defa okundu.
Grafik Tasarım Bölümü ve İş İmkanları
grafik tasarım, grafik tasarım iş imkanları, grafik tasarım bölümü, tasarım, 3d max,

Grafik tasarım bölümü iş imkanları oldukça geniş kapsama sahiptir. Önemli olan bu alanda etkin ve verimli olabilmek. Bunun için de kaliteli bir eğitim ve pratik sürecinden geçmek gerekir. Fakat öncesinde grafik tasarım tam olarak nedir? Grafik tasarım bölümü ve taban puanları nedir? Grafik tasarım iş imkanları nelerdir? Birlikte bakalım.

İnsanlık, dünyada olduğundan beri daima kendisini ifade etme, karşısındaki kişiyi anlama ve iletişim kurma çabasında olmuştur. 1450 yılında Johann Gutenberg’in Avrupa’da hareketli matbaayı icat etmesi ile birlikte kitaplar yaygınlaşmaya başladı. O dönemlerde egemen olan entelektüel düşünce yapısı din olgusu tarafında oluşmaktaydı ve buna bağlı olarak ilk dağıtımı oluşturulan kitaplar, dini kitaplar oluşmaktaydı. Harf ve metin dizilimlerinden oluşan bu basılı yayınlar, grafik tasarımın pratiklerine adım atmaktaydı. Ancak grafik tasarımın temel çıkış noktası sanayileşmenin gerçekleşmesi, dünyanın küreselleşmeye ayak uydurması ve modern yaşama geçişle birlikte, fotoğraf makinesinin keşfi olarak gösterilebilir.

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım iletilmek istenen mesajı görsel yoluyla iletmektir. Bir görsel geliştirmek, düşünceleri görselleştirme yoluyla somutlaştırmak, metin ve görsellerin algılanabilir bir düzlemde iki ya da üç boyutlu biçimde meydana getirilmesini içeren bir süreçtir. Bu süreçte öne çıkan ve fark yaratan, yaratıcılık boyutudur. Hareketli filmler, baskılar, animasyon, iç mimari alanda ya da ambalaj ve marka gibi pek çok görsel ortamda karşımıza çıkmaktadır. Dijital şekilde uygulanabildiği gibi dijital olmayacak biçimde de uygulanabilmektedir. Grafik tasarımında ve grafik sanatlarda, görsel sanatların temel ilkeleri olan hizalama, denge, karşıtlık, vurgulama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, tekrarlama, ritim ve birlik geçerlidir.

grafik tasarım, grafik tasarım iş imkanları, grafik tasarım bölümü, tasarım, 3d max,

Geçmiş yıllardan günümüze kitaplarda, duvarlarda, dergilerde, afişlerde, logolarda yazılı ve görsel iletişim tasarımı aslında bir mesleğe ait olduğunu biliyor muydunuz? İşte tüm bunlarda grafik tasarımı görürüz. Görsel ve tasarım olan her şeyde grafik tasarım görürüz. Çünkü herhangi bir broşürden reklam afişlerine kadar her şey bir tasarımsal süreçten geçer. Eğer severek yapılırsa hem eğlenceli vakit geçirilen hem de maddi kazancı iyi olan mesleklerden biridir grafik tasarım. Elbette yenilikleri takip etmek ve alışılmışın dışında tasarımlar yapmak sizi daha tercih edilebilir kılar.

Grafik Tasarım Bölümü

Grafik tasarım, üniversitelerde bölüm olarak okunabilen ya da çeşitli kurslar sayesinde öğrenebileceğiniz bir alandır. Üniversite eğitimi için üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinden grafik tasarım bölümünden eğitim alınabilmektedir. Hem 4 yıllık hem de 2 yıllık olmak üzere olanaklar sağlanmaktadır. Bununla birlikte üniversitelerde eğitim alma imkanına sahip olamayan, meslek değiştirmek isteyen ya da yeni bir meslek edinmek isteyen bireyler grafik tasarım kurslarından faydalanabilir. Özellikle çalışan ya da yoğun bir hayata sahip bireyler online eğitimler aracılığı ile grafik tasarım öğrenme imkanına sahip oluyor. Enstitü tarafından verilen uzaktan eğitim olanaklarından faydalanarak yeni bir beceri edinmek mümkün hale geliyor. Üstelik eğitim sonrasında başarınızı belgeleyen ve kariyer hayatınıza katkı sunacak bir sertifika kazanabiliyorsunuz.

Grafik tasarım bölümü öğrencilerinin öğrenmesi gereken programlar çeşitlidir. Tasarım oluşturulurken kullanılan belli başlı bazı programlar bulunmaktadır. Bunların başında gelen başlıca programlar şu şekilde sıralanabilir:

Bunun yanı sıra,

 • Adobe Indesign,
 • 3D Studio Max Eğitimi
 • Adobe Flash, ActionScript
 • Free Hand
 • Adobe Dreamweaver grafik tasarımda kullanılan önde gelen programlardandır.

grafik tasarım, grafik tasarım iş imkanları, grafik tasarım bölümü, tasarım,

Grafik Tasarım Taban Puanları

Grafik tasarım bölümü taban ve tavan puanları okuldan okula farklılık göstermektedir. Ancak 2020 yılı 4 yıllık grafik tasarım bölümü puanlarından bazılarına bakacak olursak;

 • Ankara İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İngilizce Burslu "430,830" taban puan ve "7501" başarı sıralamasına sahiptir.
 • Ankara İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İngilizce %50 Burslu "293,208" taban puan ve "265713" başarı sıralamasına sahiptir.
 • Ankara Atılım Üniversitesi Burslu "339,867" taban puan ve "117541" başarı sıralamasına sahiptir.
 • İstanbul Altınbaş Üniversitesi Burslu "316,773" taban puana ve "174389" başarı sıralamasına sahiptir.
 • İstanbul Altınbaş Üniversitesi %50 Burslu "209,078" taban puana ve "813472" başarı sıralamasına sahiptir.
 • İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Burslu "312,717" taban puana ve "189901" başarı sıralamasına sahiptir. 
 • Konya KTO Karatay Üniversitesi Burslu "301,507" taban puana ve "230415" başarı sıralamasına sahiptir.
 • Konya KTO Karatay Üniversitesi %75 Burslu "273,283" taban puana ve "368523" başarı sıralamasına sahiptir.
 • Yalova Üniversitesi "269,900" taban puana ve "383637" başarı sıralamasına sahiptir.

Grafik Tasarım İş İmkanları

Grafik tasarım alanında eğitim alan bireylerin çalışma alanları oldukça geniştir. Bunlardan başlıcaları; tanıtım sektörü, tanıtım atölyeleri, reklam ajansları, çeşitli özel ve kamu kurumların ilgili departmanlarından grafik tasarımcı ya da sanat yönetmeni olarak çalışabilirler. Öte yandan multimedyada, her türlü elektronik ortamda hazırlanan çalışmalarda görev alırlar. Yayıncılık sektöründe gazete veya dergilerde sanat yönetmeni olarak çalışabilirler. Sayfa düzeni, kapak tasarımı, ilgili düzenleme ve illüstrasyon çalışmaları yaparlar.

Film sektöründe uzun veya kısa metrajlı filmlerde, televizyon filmlerinde sanat yönetmeni olarak veya jenerik hazırlanmasında görev alabilirler. Bilgisayarla hazırlanan tüm tasarım ve uygulamalarda çalışırlar. Çizgi film atölyelerinde tip oluşturmak, jenerik yapmak gibi işlerde çalışırlar. Kısacası tasarımın ve görselin olduğu her alanda istihdam edilirler.

Grafik Tasarımcı Hangi Niteliklere Sahip Olmalı?

Bu mesleği yapacak kişilerin biçim ve mekan ilişkisini görebilen, renkleri algılayabilen, hayal gücü zengin, tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen, sanatsal alanlara ilgili, yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen kimseler olmaları gerekmektedir. Grafik tasarımcısı büroda bilgisayarla veya çizim masası üzerinde, zaman zaman sakin ortamlarda, film ya da fotoğraf stüdyolarında ve ajanslarda çalışmak durumundadır. Grafik tasarım mesleğini yapacak kişilerin sahip olması gereken önemli nitelikler vardır. 

Yaratıcılık

Harika bir grafik tasarımcı yaratıcı fikirlere sahip olmalı olmalı ve bu hayal gücünü çalışmalarına uygulayabilmelidir. Yaratıcı insanlar sadece kalabalığı ve en son trendleri takip etmekle kalmaz, günlük nesnelerden ve hatta kendilerinden de ilham alırlar.

grafik tasarım iş imkanları, grafik tasarım bölümü, tasarım, 3d max,

Tutarlılık

Grafik tasarımda, tutarlılık kelimesi genellikle bir web sitesi tasarımı üzerinde müşterilerle çalışıyor, posterler veya el ilanları oluşturuyor olsanız da bir markanın kimliğini takip ederek tasarımlarınızı tutarlı tutmak önemlidir. Bir markanın renk şemasını kullanarak, yaratımın tüm yönleri sırasında stiller ve yazı tipleri dikkate alınmalıdır. 

Problem çözebilme

Harika bir grafik tasarımcı olmak için problem çözmeyi bilmek önemlidir. Bir tasarımcı, sadece parlak bir şey yaratmak için değil, aynı zamanda bir web sitesinin geliştirme aşamasında ya da bir müşterinin zorlu beklentileriyle nasıl çalışacağını bilmek için tasarımlarının nasıl çalışabileceğini bilmek zorundadır. 

Her zaman öğrenme

Geçen yıl tasarladığınız bir şey, onu şimdi nasıl tasarlayacağınız olmayacak, tasarım ömür boyu sürecek bir süreç. Harika bir tasarımcı genellikle mütevazi ve her zaman başkalarından yeni fikirleri kucaklayan olarak tanımlanabilir. 

Eleştiri yapabilme

Herkes tasarladığınız her şeyi sevmeyebilir. Bunun sebebi tasarımınızın kötü olması değil ancak müşterinin aklında farklı bir fikir olması nedeniyle, eleştiri kişisel olarak alınmaması gereken bir şeydir. Sadece başka bir kişinin görüşüdür. Harika bir tasarımcı eleştiriyi olumlu karşılayacak, gerçekleşmesi gerektiğini kabul edecek, sonra neyin iyi çalıştığını ve neyin işe yaramadığını öğrenecektir.

Sabır

Harika işler tasarlamak zaman alabilir, en iyi fikirler çoğu zaman hızlı bir şekilde gelmez ve bir fikrin geliştirilmesi için çok sayıda girişimde bulunabilir. Harika bir tasarımcı, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayan bir fikir üzerinde çalışmaya devam etme sabrına sahiptir.

Grafik tasarım ne anlama gelir?

Grafik tasarım iletilmek istenen mesajı görsel yoluyla iletmektir. Bir görsel geliştirmek, düşünceleri görselleştirme yoluyla somutlaştırmak, metin ve görsellerin algılanabilir bir düzlemde iki ya da üç boyutlu biçimde meydana getirilmesini içeren bir süreçtir. Bu süreçte öne çıkan ve fark yaratan, yaratıcılık boyutudur.

Grafik tasarım bölümü nedir?

Grafik tasarım, üniversitelerde bölüm olarak okunabilen ya da çeşitli kurslar sayesinde öğrenebileceğiniz bir alandır. Üniversite eğitimi için üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinden grafik tasarım bölümünden eğitim alınabilmektedir. Üniversite haricinde ise kurslardan faydalanmak mümkün.

Grafik tasarım iş imkanları neler?

Grafik tasarım alanında eğitim alan bireylerin çalışma alanları oldukça geniştir. Tanıtım sektörü, tanıtım atölyeleri, reklam ajansları, çeşitli özel ve kamu kurumların ilgili departmanlarından grafik tasarımcı ya da sanat yönetmeni olarak çalışabilirler. Her türlü elektronik ortamda hazırlanan çalışmalarda görev alırlar. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!