Close
Mobil Menu Bars

İş Görüşmelerinde Başarı İçin Mülakat Teknikleri

31 Ocak 2015, 5565 defa okundu.
İş Görüşmelerinde Başarı İçin Mülakat Teknikleri
İş Görüşmelerinde Başarı İçin Mülakat Teknikleri

İş görüşmeleri iş hayatına ilk kez atılanların veya yeni kariyer hedefleri olanların iş değiştirme sürecinde karşılaştıkları zorlu bir aşamadır. İşe alım için gerçekleştirilen ve genellikle adayın tanınması, işe yeterliliğinin ölçülmesi, kişilik ve nitelik olarak işe uygunluğunun belirlenebilmesi için düzenlenen, işveren veya temsilcisi ile adayın yer aldığı oturumlardır. Bu oturumların aday üzerinde yarattığı baskının temelinde, ne ile karşılaşacağını bilmemesi anlamında, hazırlıksız olması yatar. Mülakat teknikleri, mülakatlarda çok sık gözlenen sözel ve davranışsal kalıplarla bu hazırlıksız olma durumunu minimuma indirmeye yarayan yöntemleri ifade eder.

Mülakat Teknikleri Eğitiminin İş görüşmesine Etkisi Nedir?

İş görüşmesine iyi hazırlanılması gerekir çünkü belki başvurduğunuz iş kariyerinizde ki en iyi fırsat olabilir. Hayatınızdaki bu en önemli anlardan birinde başarısız olmak istemezsiniz. Mükemmel bir işe alınmak kolay olmayabilir, mülakat sizin için çok zor gelebilir ama başarılı bir kariyere başlamak hedefinizse bu yola uygun bir araçla çıkmanız gerekir.  Sadece küçük bir hazırlık ve mülakat teknikleri ile harika bir görüşme geçirebilirsiniz.

İş görüşmeleri genelde en az 15 dakika en fazla 2 saat sürer. Elbette katılımcı sayısına ve işe alım için belirlenen zamana göre bu oturumların süreleri değişecektir. Bu kısa sürede kendinizi kanıtlamalı ve işe uygun olduğunuzu ifade edebilmelisiniz. Genel olarak iş başvurusunda bulunulan pozisyona uygun eğitim ve deneyimlere sahip olduğunuz varsayılır. Bu nedenle bu işe uygun birikime sahipsiniz ama neden işe sizin alınmanız gerektiğini, diğer başvuranlardan ne gibi farklılıklarınız olduğunu ortaya koymanız gerekir. İşveren adına görüşmeye katılan veya katılanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmanız, görüşme sonrasında da hatırlanır bir insan olmanız size faydalı olacaktır. Çoğu mülakat değerlendirmesi adayların tümüyle yapılan görüşmeler son erdikten sonra yapılır. Bu nedenle görüşmeden çıktığınızda akılda kalıcı bir performans sergilemeniz gerekir.

Mülakat teknikleri eğitimi ile katılımcılar sinirlerini kontrol etme, doğru davranışları sergileme, en sık sorulan sorulara uygun cevapları verme gibi iş görüşmesinde hayati önem taşıyan bazı kalıpları öğrenirler.

Mülakat Teknikleri Eğitimini Nereden Alabilirim?

Mülakat Teknikleri eğitimine yoğunlaşır ve görüşme sürecinin derinlemesine analizini sağlayacak bu uygulamaları deneyimlerseniz mülakat sizin için sadece bir prosedür olacaktır. Mülakat teknikleri eğitimini İstanbul İşletme Enstitüsünden ücretsiz alabilir, sertifika kazanabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!