AnasayfaBlogGoogle Currents Nedir?
İletişim

Google Currents Nedir?

05 Kasım 2020
Google Currents Nedir?

Currents, Google’ın geliştirip kullanıma sunduğu en son kurumsal iletişim uygulamasıdır. Google Currents’te kullanıcılar metin, döküman, fotoğraf, video ve bağlantılar paylaşabilirler. İlave olarak bu paylaşımlara yorumlar yapılması sağlanarak kullanıcıların etkileşimde olması planlanmıştır.

Google Currents, personelin çalışırken aynı anda görüşme yapmasına, dosya paylaşmasına ve fikir alışverişinde bulunmasına yardımcı olan bir dijital bülten olarak adlandırılabilir. Çalışanlar, kendi mesajlarını iş arkadaşlarına iletebilirler ve önemli mesajları şirket dahilinde paylaşabilirler.

Google Currents’te temel amaç iş liderlerin ve çalışanların iletişimde ve paylaşımda kalmalarını sağlamaktır. Kurumsal alanda fikir alışverişlerine odaklanmayı sağlamak isteyen bu platformda, paylaşımlar üzerinden tartışmalar yapılabilir. Proje ekipleri, departmanlar veya sınıf arkadaşları gibi gruplar, bu uygulama ile sosyal bir ağ üzerinden iletişimde kalırlar. Eğer bir aktivite veya toplantı için grup daveti yapmak veya bir grupla doküman paylaşmak istiyorsanız, grup içindeki üyelere tek bir maille ulaşabilirsiniz.

Google Currents, bireysel kullanıcıdan ziyade kurumsal kullanım için tasarlanmıştır ve her kullanıcı için aylık 6 dolar gibi bir ücretle başlamıştır. Currents, hem iOS hem de Android cihazlar için indirilebilir durumdadır. Google Currents, iş veya okul üzerinden sağlanan G Suite hesaplarıyla kullanılabilir.

Google Currents Nasıl Doğdu?

Google, Google Plus (Google+ veya G+) ile G Suite hesabı bulunan kurumsal kullanıcılara yönelik bir hizmet veriyordu. Kullanıcıların paylaşımda bulunabilmeleri, karşılıklı iletişime geçerek iş konusunda yardımlaşmaları gibi özellikler Google Plus’ı öne çıkarıyordu. Ancak Google, hem kullanıcı sayısı hem de aktif kullanım açısından bu hizmette beklediğini bulamadı. Radikal bir kararla Google Plus (Google+) hizmetini Nisan 2019’da sonlandırdı.

Google, bu alanda benzer ama daha yenilikçi bir adım atmayı planlıyordu ve bir süredir Google Currents üzerinde çalışmaktaydı. Google Plus’ın Android ve iOS uygulaması, Google Currents olarak yeniden adlandırıldı. 6 Temmuz 2020 itibariyle kullanıma sunulan Google Currents, kullanıcıların kurum içi iletişimde kalmalarını hedefliyor.

Google Plus kullanıcılarının bütün içerikleri, Google Currents’ın hayata geçirilmesinden sonra bu platforma taşınmıştır. Google Workspace (önceki adıyla G Suite), Google tarafından geliştirilip piyasaya sürülen bulut bilişim, verimlilik ve işbirliği sistemi araçları, yazılımı ve ürünlerinin tümüdür. İlk olarak 2006 yılında bir Google App olarak tanıtılmıştı, 2016 yılında G Suite olarak yeniden isimlendirildi. Bir çevrimiçi mağaza olarak G Suite hizmeti, Gmail, Google DriveGoogle Takvim, Google Dokümanlar, Google Sheets ve Google Currents da dahil olmak üzere bir çok Google web uygulamasını içerir.

G Suite ile Google Workspace arasındaki fark; Google, G Suite'i iletişim ve ortak çalışma araçlarını kapsayan daha entegre bir deneyim olarak tariflerken, yeni marka olarak ürün vizyonunu daha doğru temsil ettiğini düşündüğü Google Workspace'i kullanmaya karar vermiştir. Bütün Workspace planları, işletmelere özel bir e-posta sağlar ve Gmail, Takvim, Meet, Chat, Drive, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Formlar ve Sites gibi pek çok ortak çalışma aracını içerir.

Geçersiz Versiyon Olan Google Currents

Google Currents, esasen yeni bir uygulama olmakla birlikte Google’ın aynı isimdeki geçersiz uygulamasından farklıdır. İlk Google Currents, 2011-2013 yılları arasında kullanımdaydı ve kullanıcılara basılı dergilerin dijital versiyonlarına erişim imkanı sağlayan bir uygulamaydı. Bu uygulama, kısa ömürlü oldu ve sadece 2 yıl devam edebildi. Uygulamanın bazı önemli özellikleri Google Play Magazines ile birleştirildi ve ilk versiyon Currents, Google tarafından 2019 yılında sonlandırıldı.

Google Currents yeni versiyonu, bu eski versiyondan farklıdır ve aralarında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır. Yeni versiyon Currents, 2020 yılı itibariyle hayata geçirilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Google Currents Özellikleri Nelerdir?

Currents, organizasyonlar için dijital bir bülten olarak düşünülebilir.

Kullanıcıların, tüm şirkete veya şirketin belirli bir grup veya organizasyonuna ya da doğrudan iş arkadaşlarına mesaj iletmesine imkan verir. Bu mesajlar, doküman, resim vb olabilir. Aşağıda bu uygulamanın bazı kilit özellikleri verilmiştir:

 • Currents’ın önemli konseptlerinden biri Stream’dir yani Akış. Tüm gönderilerin sunulduğu, yayıldığı ve görüntülenebildiği ana sayfa denebilir. Stream’ler önemli konularla ilgili postlara dikkat çekmek amacıyla admin tarafından oluşturulur, bir stream bir kampanya veya yıllık performans değerlendirme hakkında bir bilgi oluşturmak için yaratılmış olabilir. Kullanıcılar, Streams ana sayfasında navigasyon üzerinden kendi stream’lerini bulabilirler ve değişiklikler yapabilirler.

 • Google Currents, Communities yani Topluluklar’ı kullanır, spesifik konular hakkında post oluşturularak gruplar yaratılmasına imkan sağlar. Bunlar belirli iş hedefleri üzerine yoğunlaşan veya konu dışı olarak iş arkadaşları iletişimi artırmaya yardımcı olabilecek ilgi alanları hakkında bilgi paylaşımlarıdır. Kullanıcılar istedikleri içerikleri, grup özelliklerine göre sınırlayıp kişiselleştirebilir. Communities, klüpler gibidir, belirli bir konu etrafında biraraya gelen insanların oluşturduğu gruplardır. İşletmeler içinde kullanılan bir sosyal medya olarak düşünülebilir.

 • Streams ayrıca etiketlemenin yoğun olarak kullanımına imkan verir. Etiketler, iş arkadaşlarının ilgilendikleri postları, hızlıca arayıp bulmalarını sağlar. Yöneticiler ve kullanıcılar etiket yaratabilir, postlarına ekleyebilir. Kullanıcılar post oluşturduklarında kolay ulaşılmasını sağlamak için onlara etiketler atayabilirler; arama kutusu etiketlerin, konuların, kullanıcıların ve daha fazlasının aranmasına izin verecek şekildedir.

 • İşyerinde, anlamlı ve işe yarayacak tartışmalar yapmaya imkan tanır. Fikir alışverişlerine olanak sağlar. Böylelikle, ilk fikirlerin geliştirilmesinin, yeni fikirler ortaya atılmasının, beyin fırtınası yapılabilmesinin yolu açılmış olur.

 • İşyerinde çeşitli konular hakkındaki fikirlerinizi uygulama üzerinden paylaşarak hızlıca geri dönüşler almanıza imkan tanır.

Google Currents Avantajları Nelerdir?

Currents’ın sağladığı destekle, yığınla içerik ve kaynak arasından işinizle doğrudan ilgili olanları hızla ve öncelikle bulabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş bir içerikle daha verimli çalışabilirsiniz.

Currents’ın ortaya çıkma amacı, işletmeniz genelinde, çalışanlar ve fikirler arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olmaktır. Bilginin şirket içinde tüm birimler nezdinde iletilmesine olanak sağlar. Şirketin tüm seviyelerinde, farklı lokasyonlardaki merkezler, ofisler, fabrikalar veya çalışma alanları gibi fonksiyonlarında iletişimin daha güçlü kurulmasını ve bilginin yayılmasını kolaylaştırır.

Currents’la birlikte çalışanların aynı sayfa üzerinde kalabildiği bir topluluk oluşturmak mümkün olur. İşle ilgili ortak bir amaç doğrultusunda birbiri ile iletişimde kalmak ve fikir alışverişinde bulunmak kolaylaşır.

Google Current İle Yapabilecekleriniz

 • E-mail kutunuzda yoğun bir akış ve yığılma olmadan, iş arkadaşlarınızla fikirleri, dokümanları ve tartışmaları karşılıklı paylaşırsınız.

 • Stream ana sayfasında, ilişki ve tarihe göre sıralama yapma yeteneği ile önemli içerikleri öncelikle ele alma şansınız olur.

 • Konular üzerindeki etiketleri takip ederek diğer departmanlarda, organizasyonun kalanında neler olduğunu öğrenme imkanınız olur.

 • Yöneticilerin postlarını takip ederek, organizasyon dahilindeki önemli konular hakkında güncel kalırsınız.

 • Anlaştığınız iş arkadaşlarınızla bağlantı kurabilir, ilgi alanlarınızla uyumlu topluluklar bulabilirsiniz.

 • Kendi profilinizi oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf ve videolar yükleyebilirsiniz.

 • Stream, Akış ayarlarınızı düzenleyip yönetebilirsiniz.

 • Bildirimlerinizi yönetebilirsiniz. Bir kullanıcının bir yayında sizden bahsetmesi veya sizi bir Topluluğa davet etmesi gibi belirli işlemlere göre bildirimleri etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz.

Google Currents Googlegoogle uygulamatopluluk stream kurumsal uygulama. currentsakış
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
18969
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
270179
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat