AnasayfaBlogGoogle Adsense Nedir?
Nedir?

Google Adsense Nedir?

27 Ocak 2020
Google Adsense Nedir?

Google Adsense nedir? Google Adsense nasıl çalışır? Google Adsense ile para kazanma bir efsane mi yoksa Adsense ile geçim derdine bir son verilebilir mi? Google Adsense ile tanışmak isteyenler, bu soruların cevabını yazımızda bulabilirler. Google Adsense, web sitenizde, bloğunuzda veya YouTube videolarınızda reklam yayınlamanıza ve ziyaretçiler bu reklamlara tıkladıklarında ödeme almanıza olanak tanıyan bir reklamcılık programıdır.

Google Adwords programına üye olan işletmelerin oluşturduğu reklamlar, Google tarafından size özel üretilen kod aracılığıyla bloğunuzda veya web sitenizde kullanıcılara gösterilir. Bu gösterim, size ait bir platform üzerinden gerçekleşeceğinden, reklamın tıklanmasıyla birlikte Adsense hesabınıza Google tarafından ödeme yapılır. Yeni web siteleri veya bloglar için Google Adsense programı gelir elde etmenin en hızlı yollarından biridir ve bu yüzden de çok popülerdir.

Google Adsense Giriş

Google Adsense, web sitesi sahibinin içerik bakımından alakalı reklamlar göstererek internetten para kazanma yoluna yardımcı olan bir reklamcılık platformudur. Reklamları kendi web sitelerinde gösterenler Yayıncı şeklinde adlandırılır. Adsense yayıncıları tıklama maliyetinin%68'ini ve Google da %32'sini alır. Tabi ki bu oranlar, Google’ın uygulayacağı politikalar doğrultusunda dönem dönem değişebilir. Google Adsense hizmeti, adından da anlaşılacağı üzere Google'a aittir. Reklam gelirleri, Google’ın gelirlerinin büyük bir bölümünü oluşturur.

Adsense reklamları, masaüstü, mobil ve tablet dahil tüm cihazlarda gösterilir. Google Adsense, tıklama başına kazanç (EPC- Earnings Per Click) ve tıklama başına maliyet (CPC-Cost Per Click) yöntemiyle çalışır. Yayıncılar, web sitelerinde görüntülenmiş olan reklamlara yapılan tıklamalar karşılığında ödeme alır. Ödemeler aylık olarak Adsense hesabı üzerinden yapılır.

Google Adsense yönergelerinde belirtilen şartlara uyan bir web sitesine sahip olan 18 yaş üstü herkes programa katılabilir. Ancak şu da bilinmelidir ki Adsense, ihlal edilmemesi gereken katı kurallara sahiptir. Kuralları bilmek ve uygulamak bir Adsense yayıncısı olarak programa katılan kişinin sorumluluğundadır.

Adsense, yayıncılar yani bir web sitesi olup da Google Adwords reklamlarını göstermek isteyenler için bir platformdur. Yani Adsense ile kendi reklamınız gösterilmez. Eğer kendi reklamınızı yapmak istiyorsanız, o zaman Google’ın reklamverenler için sunduğu Google Adwords hizmetini kullanmanız gerekir.

Google Adsense Nasıl Çalışır?

İlk adım Google Adsense web sitesine gidip bir hesap oluşturmaktır. Adsense hesabınız, Gmail, YouTube vb. diğer Google hizmetlerini kullandığınız gibi, tercih edeceğiniz bir Google hesabınızla ilişkilendirilir. Reklam göstermek istediğiniz web sitenizi Adsense hesabınızdan Google’a bildirirsiniz. Google tarafından web sitenize eklemeniz için size özel bir kod üretilir. Programa kabul edilmeden önce Google, web sitenizin Adsense yönergelerine uyup uymadığını bu kod sayesinde kontrol eder. Bu çok önemli bir adımdır, çünkü başvurunuzun kabul edilemeyeceği durumlar olabilir.

Başvurunuz onaylanana kadar, Adsense reklamları web sitenizde gösterilmez ancak varsayılan olarak gizli bir şekilde gösterime hazır bekler. Başvurunuz kabul edildiği anda Adsense reklamları gösterilir ve yapılacak her tıklama için ödeme almaya başlarsınız. Kabul edildikten sonra siz de bir Adsense yayıncısı olursunuz. Eğer birden çok web siteniz varsa ve o sitelerde de reklam göstermek isterseniz, her bir sitenin reklam gösterimine uygunluğu Google tarafından kontrol edilip onaylanması gerekir.

Reklam gelirleriniz Adsense hesabınızda birikir ve 200 TL limite ulaştığında ay sonunda, ödeme bilgilerinizde belirteceğiniz banka hesabınıza aktarılır. Limite ulaşılamadığında mevcut kazancınız bir sonraki aya devredilir. Google herhangi bir ödeme yapmadan önce içerisinde onay kodu bulunan bir zarfı, posta adresinizi doğrulamak üzere size gönderir. Bu nedenle, Adsense hesabınızı oluştururken gireceğiniz kişisel bilgilerin doğruluğunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Google Adsense İle Para Kazanma

Adsense ile önemli denecek miktarda para kazanmak bir plan gerektirir. Adsense gelirinizi en üst düzeye çıkarmaya yönelik ipuçları şunlardır:

 • Google'ın kurallarını okuyun ve bunlara uyun: Web sitesi sahipleri, Google'ın yayıncı politikalarına ve Adsense program politikasına uymalıdır. Google kurallarını hassasiyetle işletir ve yayıncıların da program politikalarına uyup uymadığını takip eder. Bu nedenle, kurallara uymayanlara karşı katı bir tutum içerisindedir. Yani bir kereden bir şey olmaz gibi bir fikre asla kapılmayın.

 • Kendi reklamlarınızı tıklamayın veya başka kişilerden onları tıklamasını istemeyin: Tıklamaları teşvik etmek, Tıklama Başına Ödeme (PPC-Pay Per Click) alanı satın almak veya Adsense sayfalarına trafik çekmek için tasarlanmış bot programı kullanmak kurallara aykırıdır. Unutmayın, Google kurallara uymayanları hiç affetmez, bu yüzden bu kurallara uyduğunuzdan emin olun.

 • Potansiyel müşterilerinizin okumak isteyeceği harika içerikler oluşturun: Zaten bir bloğunuz veya web siteniz varsa, Adsense üyesi olmasanız dahi, sitenize ziyaretçi çekebilmek için kaliteli içerikler oluşturmanız gerekir. Sonuç olarak, ister Adsense ister diğer para kazanma yöntemleri aracılığıyla olsun, bloğunuza veya web sitenize değerli içerik ve organik trafik sağlayarak para kazanın.

 • Web sitenize organik trafik oluşturacak dijital pazarlama tekniklerini kullanın: Web sitenizde değerli içerikler oluşturduktan sonra yapacağınız ilk iş, web sitenize dijital pazarlama tekniklerinden biri olan SEO yani arama motoru optimizasyonu uygulamaktır. Sitenize SEO uygulamadan organik trafiğinizi artırmak ve Google arama sonuçlarında üstlerde yer almak mümkün değildir. Arama motoru optimizasyonuyla birlikte hazırladığınız değerli içerikler sayesinde web siteniz trafik almaya başlar.

 • Web sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olun: Günümüz teknolojisi nedeniyle mobil cihazları kullanan kişi sayısı bilgisayar kullananlara nazaran çok daha yüksektir. Web sitenizin ya da bloğunuzun mobil cihazlara duyarlı (responsive) olması önemlidir. Ayrıca Adsense hesabınıza girerek, Google'ın sitenizi görüntüleyen mobil cihazlara uygun reklam boyutlarını gönderebilmesi için duyarlı reklamlar kullandığınızdan da emin olun.

 • En fazla gelir getirecek seçenekleri bulmak için reklam tür ve yerleşimlerini test edin: Standart boyutlarla başlayın (300 × 250, 728 × 90 ve 160 × 600) ve ardından daha fazla tıklamaya yol açıp açmadığını görmek için bunları diğerleriyle değiştirin. Zaman içerisinde en fazla gelir getiren doğru seçeneği bulmuş olacaksınız.

 • Reklam yerleşiminizi en üst düzeye çıkarın: Standart reklam yerleşimine sayfa başına izin verilen miktarın hepsini maksimum fayda için kullanın.

 • Başlığınızın/logonuzun hemen yanında/altında özel bir reklam alanı oluşturun: Bir reklamı sayfanın en üstüne yerleştirmek yerine, fark edilmesinin daha muhtemel olduğu logonuzun yanına veya altına yerleştirin. Kaydırma yapmadan görüntülenebilen bu bölüm sayesinde, sayfanız her açıldığında ve diğer sayfalar gezildikçe reklamın kullanıcıya gösterilmesi sağlanacaktır.

 • Görünürlük için içerik içi reklamlar ekleyin: Yazılarınızın içinde, kullanıcın yayını okuması esnasında gösterilebilecek reklamlar ekleyin. Bu sayede reklamın tıklanma olasılığını artırmış olursunuz.

 • İstatistiklerinizi takip edin: Google, sahip olduğu araçlarla sitenizdeki hareketleri takip eder ve size geri bildirimlerde bulunur. Verilerinizi analiz ederek stratejiler geliştirebilir, böylelikle kazancınızı artırabilirsiniz.

 • Google'dan gelen e-postalara dikkat edin: Google sitenizde beğenmediği bir şey hakkında uyarı ya da sitenizde gördüğü bir eksikliği bildirmek için size e-postalar gönderebilir. Gönderdiği e-postalar sizin için çok önemli olabilir. Bu nedenle Google’dan gelen her e-postayı mutlaka okuyun. Çünkü Google'ın şikayetlerini dikkate almamak, Adsense yayıncılığınızın feshedilmesine yol açacaktır.

Sonuç olarak; Adsense harika bir para kazanma yöntemidir, ancak sizi hızlı bir şekilde zengin edecek bir program da değildir. Google Adsense ile düzenli bir gelir elde edebilir, planlı bir çalışmayla gün geçtikçe gelirinizi artırabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki birçok web sitesi sahibi, heyecanla başladığı Adsense macerasında Google’ın tek bir politikasını ihlal etmesi nedeniyle hesabını sonsuza kadar kaybetmiştir. Yapmanız gereken tek şey, kendinize ve Google’a karşı dürüst olmak ve bu oyunu kurallarına göre oynamaktır.

Google Adsense Nedir?

Google Adsense; web sitenizde, bloğunuzda veya YouTube videolarınızda reklam yayınlamanıza ve ziyaretçiler bu reklamlara tıkladıklarında ödeme almanıza olanak tanıyan bir reklamcılık programıdır. Google Adwords programına üye olan işletmelerin oluşturduğu reklamlar, Google tarafından size özel üretilen kod aracılığıyla bloğunuzda veya web sitenizde kullanıcılara gösterilir. Bu gösterim, size ait bir platform üzerinden gerçekleşeceğinden, reklamın tıklanmasıyla birlikte Adsense hesabınıza Google tarafından ödeme yapılır.

Google Adsense Programına Kimler Katılabilir?

Google Adsense yönergelerinde belirtilen şartlara uyan bir web sitesine sahip olan 18 yaş üstü herkes programa katılabilir. Ancak şu da bilinmelidir ki Adsense, ihlal edilmemesi gereken katı kurallara sahiptir. Kuralları bilmek ve uygulamak bir Adsense yayıncısı olarak programa katılan kişinin sorumluluğundadır.

Google Adsense İle Ne Kadar Para Kazanırım?

Adsense yayıncıları tıklama maliyetinin%68'ini ve Google da %32'sini alır. Tabi ki bu oranlar, Google’ın uygulayacağı politikalar doğrultusunda dönem dönem değişebilir.Adsense harika bir para kazanma yöntemidir, ancak sizi hızlı bir şekilde zengin edecek bir program da değildir.

google adsense adsense nedir google adsense nedir google adsense giriş google adsense ile para kazanma
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ads (Adwords) Eğitimi
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Oğuzhan yılmazOğuzhan Yılmaz
875209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259