Close
Mobil Menu Bars

Girişimcilik Nedir, Nasıl Başlanır?

13 Mayıs 2019, 4365 defa okundu.
Girişimcilik Nedir, Nasıl Başlanır?
girişimcilik, genç girişimciler, sermaye ve planlama, hedef kitle seçimi, dijital pazarlama ve e-ticaret

Birçok genç aslında yapmak isteyip yapamadığı işlerden bahseder durur. Bu isteklerinin gerçekleşmemesinin tek sebebi ise kendileridir. İşte girişimcilik özelliği olan gençlerle diğer gençleri ayıran fark burada ortaya çıkıyor!  Cesaret ve kararlılık, ne yaptığının farkında ve kendinden emin olmak bu yolda atılacak adımlar için en önemli özelliklerdir. Gelin atılan bu adımdan sonra neler yapmanız gerektiğine bakalım.

Girişimcilik ve Dört Atlısı

Girişimcilik ve dört atlısına sahip tüm gençlerin hedefledikleri pazara girmelerine engel olabilecek hiçbir şey yoktur.  Peki nedir bu dört atlı?

  • Fikir
  • Bilgi donanımı
  • Araştırma yapmak
  • Pes etmemek!

Bu atlının en önemli atının fikir olduğunu belirtmek hiç de absürt kaçmaz. En önemli atlımızın oluşumunda ve gelişiminde etkili rol oynayan diğer atlılar ile yapılan girişimcilik hareketinin pazarda etkin olması kaçınılmazdır. Tabii ki bir günde hedef pazarda lider olamazsınız. Bunun için pazarın yapısı, fizibilite raporu, rakiplerin durumu, hedef kitlenin yapısı gibi birçok konu hakkında kapsamlı araştırma yapmanız gerekmekte. Peki, bu araştırmalara nereden başlanmalı?

Sektöre İlk Adım

Araştırmalara ilk olarak pazar seçiminden başlanması nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda önem taşımakta. Daha önce keşfedilmemiş bir alanda pazara girmenin bazı riskleri vardır. Oluşan bu riski üstlenmek girişimcilik faaliyetlerinin özünde yatar. Peki bu riski azaltmanın bir yolu var mı?

Riskin nasıl azaltılacağı konusunda kapsamlı bir fizibilite raporu yolunuzu aydınlatır. Sunacağınız ürün veya hizmetin talep edilebilirliği hakkında yapılan çalışmalar ve araştırmalar sermayenizi doğru kullanmanıza olanak sağlar. Zaten var olan bir pazara giriş yapıyorsanız rakiplerinizin tutum ve davranışlarını tespit etmeniz; zaman, enerji ve AR-GE açısından büyük bir kazanım sağlayacaktır. Amerika’ yı tekrar keşfetmenin bir anlamı olmadığını unutmamak gerekir.

Hedef Kitle Seçimi

Hedef kitleyi tespit ederken kitlenin demografik ve psikolojik yapısını temel alarak araştırma yapılmalıdır. Demografik durumlar; medeni durumu, yaşı, okuryazarlık seviyesi, cinsiyeti, coğrafi yerleşimini kapsar. Psikolojik durum ise gereksinimler, kişilik, inanç ve tutumlar olarak sayılabilir. Hedef kitle seçimi yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. 

Sermaye ve Planlama

Girişimcilik fikrinizi ilk açtığınızda çoğu yakınınızın sizi bu fikirden caydırmak için türlü bahaneler sunacağı gerçeğini kucaklayın ve onlara bu bahanelerin altının dolu olmadığını kanıtlayın. En büyük koz olan sermaye yoksunluğuna dair çeşitli çözümlemeler ile kendinize yeni ortaklar bile edinebilirsiniz.

Bu çözümlerden bazıları; girişimcilik ile ilgili açılmış olan vakıflar, KOSGEB, TÜBİTAK, üniversitelerin tekno pazarları, sektördeki firmaların genç girişimcilerin önünü açmak için yaptığı kredi ve hibe yardımları çözümlerin ufak bir kısmını oluşturuyor. Geriye sadece nasıl bir yol izleyeceğinizin planını yapmak kalıyor. Planınızı ne kadar kapsamlı yaparsanız o kadar sağlam bir yol izlemiş olursunuz.

Geniş Bir Çevre

Geniş çevreye sahip olmak her zaman bir ayrıcalıktır. Sektörden olsun olmasın çevrenizi genişletmek girişimcilik öncesinde ve sonrasında çok yararlı olacaktır. Genç bir girişimciyseniz farklı insanlardan alacağınız önerilere kulak asmanız bakış açınızın genişlemesini ve ilgili soruna daha spesifik yaklaşmanızı sağlayacak.

Böylece rakiplerinizden daha farklı işler ortaya çıkartacaksınız. Çevreniz ne kadar çok genişlerse tanınırlığınız ve gelişiminiz paralel olarak artacaktır. Bunun dışında dijital girişimcilik ve e-ticaret faaliyetleri içerisindeyseniz tanınırlığınız daha kolay artacaktır.

Asla Pes Etmemek

Yaşayabileceğiniz tüm zorluklara rağmen pes etmemek girişimcilik için altın kuraldır. Kimsenin zorluk yaşamadan başarılı olmadığını aklınızdan çıkarmamanız gerekmekte. Bir günde başarılı olan birini pek görmüyoruz. Bu durumda ''Bir hayalin varsa önce kendini geliştir'' mottosundan yola çıkarak kendinize sürekli yeni şeyler katmalı ve pes etmeden çalışmalısınız. Hayallerinize ulaşmak için sabırla ve çok çalışmanız gerekir. Unutmayın girişimcilik biraz hayal gücü, biraz sabır, azim ve cesaret gerektirir.

Yazar: Deniz Ataş

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!