Close
Mobil Menu Bars

Girişimcilik Nedir? İş Hayatında Girişimcilik

18 Aralık 2019, 2810 defa okundu.
Girişimcilik Nedir? İş Hayatında Girişimcilik
girişimcilik nedir?, girişimcilik, iş hayatında girişimcilik, girişimcilik türleri, girişimci, girişimci olabilmek, girişimcilik eğitimi,

Girişimcilik, zaman ve çaba ile birlikte gerektiğinde risk alınarak bireysel ya da kurumsal değer yaratma sürecidir. Tercihe göre bu süreç bir veya birden fazla kişiyle de devam edebilir. Günümüzde teknolojinin ve Dünya’nın değişim içerisinde olmasından dolayı girişimcilik aslında, var olan sorunları çözerek dünyayı değiştirebilmek olarak ifade ediliyor.

Girişimci olmak yaşa bakmıyor. Her yaştan girişimci mevcut. Örnek vermek gerekirse, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma. Girdiği üniversite sınavlarında üst üste iki kez başarısız olan ancak üçüncü denemesinde düşük puanla üniversiteye girebilen Jack Ma, Alibaba’yı yüksek sermayeyle kurdu. Her ne olursa olsun, Jack Ma gibi defalarca başarısız olsanız bile atacağınız bir adım, bir girişim sizi çok farklı noktalara getirebilir. Yaptığınız girişimde yerinde stratejilerle ve doğru olan bir zamanda eylem göstermek ve en önemlisi sabırlı olmak sizi en üst noktalara çıkarabilir. Aslında girişimcilik, bir başka açıdan bakıldığında bunu ifade eder.

Girişimcilikte mücadele, azim ve sabır vardır. Tüm zorluklara göğüs gerebilmek gerekir. Ayrıca girişimcilik, bireysel hedefinize bağlı olmadan yola çıktığınız konudaki hedeflerin bütününe bakabilmek yani resmi bir bütün halinde değerlendirebilmektir. Karşınıza çıkan her fırsat sizin için bir değerlendirme olmalıdır. Ama bu değerlendirmeyi hipotezleri tasarlayarak ve deneyerek yapmalısınız. Olumlu ya da olumsuz sonuç alabilirsiniz bu çok normal. Fakat girişimcilik, sadece ben demek değil, aynı zamanda biz demektir. Yani kendim lüks yaşayayım değil, hep birlikte refah ve lüks içinde yaşayalım demektir.

girişimcilik nedir?, girişimcilik, iş hayatında girişimcilik, girişimcilik türleri, girişimci, girişimci olabilmek, girişimcilik eğitimi,

İş hayatında girişimcilik için kolay yoldan para kazanmak düşüncesi yanlıştır. Burada kendinizi maddi anlamda minimum düzeyde tutmalısınız. Yani sizin amacınız kayda değer, insanlığa yararlı bir şeyler üretmek ve geliştirmek aynı zamanda elbette buradan kazanç elde etmek olmalıdır. Kısacası girişimcilik, insanın kendini bir süreklilik içerisinde fayda sağlayacak üretime adamasıdır.

Girişimciliğin Türleri Nelerdir?

Girişimciliğin türleri genel yapısıyla aşağıdaki gibidir.

Ticari Girişimcilik

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir girişimcilik türüdür. Belli bir sermaye ile kişi veya kişilerin kendilerini özel sektöre dâhil ederek kar marjı elde etmek için ortaya koydukları iş fikirleridir. Yani basit bir ifadeyle ticaret yapıyorsunuz. Örneğin; özel bir okul açmak, restaurant açmak, mağaza açmak… Örnekleri çoğaltabilmek mümkündür.

Sosyal Girişimcilik

Bu girişimcilik türü, toplumun duyarlı olduğu konulara karşı çözüm yolu bulmak için var olan kitlesel girişimdir. TEMA Vakfı’nın daha yeşil ve daha oksijenli bir ortam sunabilmek adına orman yangınlarına karşı vermiş olduğu ağaçlandırma projesi bu girişimcilik türüne örnek olarak verilebilir. Aslında sosyal girişimcilik direkt olarak geri dönüşümü ifade etmektedir.

Sanal Girişimcilik

Sanal girişimcilik, internet üzerinden online olarak kullanıcılara hizmet vermeye dayanır. Sanal girişimcilik, teknolojiyi doğru yerde kullanmanın bir diğer adıdır. E-ticaret yapıyorsanız bu bir sanal girişimciliktir. Bu tür son birkaç yılda oldukça popülerdir ve her an gelişmeye devam etmektedir.

Kamu Girişimciliği

Burada şahsa bağlı bir girişimcilik söz konusu değildir. Girişimcilik üzerine sermayeyi tamamen kamu ortaya koyar. Kamu sektöründe yer alan kurum ve kuruluşlar, yeni hizmet alanları oluşturmak ya da bir ürün üzerinde yeni bir tasarım süreci geliştirmek ve uygulamaya koymak gibi alanlarda girişimde bulunurlar. Bu girişimcilik türüne kamu bankalarının yatırım ortaklığı çalışmaları verilebilecek en iyi örnektir.

 girişimcilik türleri, girişimci, girişimci olabilmek, girişimcilik eğitimi,

Bağımsız Girişimcilik

Bir firmaya bağlı olarak çalışan kişilerin dış bağlantıları sayesinde ürün veya hizmet pazarlamasına verilen isimdir. Bağımsız girişimcilik yüksek sermaye gerektirmez. En büyük sermaye kişinin kurduğu bağlantılardır.

İş Hayatında Nasıl Başarılı Bir Girişimci Olunur?

Yeniçağın getirdiği imkânlar herkesin girişimci olabilmesi için daha cazip ve kolay avantajlar sunuyor. Örneğin ticaret yapmak için yüksek fiyatlarla bir mağazanızın olmasına gerek kalmadan e-ticaret sistemiyle daha hızlı ve çok daha düşük maliyetlerle hemen işe başlayabilme şansınız var. İnternetin sağladığı bu dinamizm her geçen gün herkesin fikirlerini girişimlere dönüştürmeye teşvik ediyor. Girişimci olabilmek şartlar açısından daha elverişli olsa da her girişim başarıya dönüşmüyor. Çünkü başarılı olabilmek için avantajları doğru kullanmak ve öncelikle iyi bir girişimci olabilmenin yollarını öğrenmek gerekiyor.

Başarılı bir girişimci olabilmek için işe başlamadan önce elinizde sadece iyi bir fikir olması yeterli değildir. Bu fikri hayata geçirdiğinizde bir girişimci olarak ihtiyacınız olacak vasıflarla kendinizi hazırlamanız atmanız gereken ilk adımdır. Bu vasıflar;

  • Girişimcilik fikirle başlar. Başarılı bir girişimci olabilmeniz için fikrinizin bir değer yaratıp yaratmayacağını tarafsız bir şekilde değerlendirebilme yetinizin olması gerekir.
  • Fikirlerinizi hayata geçirmeden önce iyi bir planlama yapabilmeniz, uygulamaya koyduğunuzda işlerin doğru ve sistemli bir şekilde yürümesini sağlar.
  • Bir girişimci olarak liderlik vasfına sahip olmanız önemlidir. Zamanla büyüyeceğiniz bir işte iyi bir ekip oluşturabilmeli ve bu ekibi doğru bir şekilde yönetebilmelisiniz.
  • Girişiminiz için sadece bugünün koşullarını değil geleceğin koşullarını da öngörerek bir model oluşturmak
  • Sermaye bulmak, bunun için finansal konularda bilgi sahibi olmak
  • Olası riskleri düşünerek ve iyi tahlil ederek gerekli yerlerde risk alabilecek cesur adımlar atabilmek
  • Zaman yönetimi konusunda kendini yetiştirmek
  • İyi bir iletişimci olmak için iletişim yeteneklerini geliştirmek
  • Değer yaratma konusunda izlenmesi gereken yöntemleri bilmek.

girişimcilik nedir?, girişimcilik, iş hayatında girişimcilik, girişimcilik türleri, girişimcilik eğitimi,

Kendinizi geliştirmek için tüm bu konularda ve hatta ihtiyaç hissettiğiniz her konuda ücretsiz online eğitimlerle iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.  Öncelikli olarak Enstitü’nün Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi ile başlayabilir bir girişimin nasıl oluşması gerektiğine dair yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi ile Öğrenecekleriniz

İş dünyasının günümüz çağında geçirdiği değişimlere adapte olmadan başarılı bir girişim gerçekleştirmek pek de mümkün değildir. İster bireysel bir girişimci adayı olun, ister kurumsal bir şirket önceliğiniz çağa uygun hareket etmek olmalıdır. Yeniçağ artık her anlamda çıtanın çok yükseldiği, beklentilerin arttığı sorgulayıcı bir anlayış modeline dayalı hale gelmiştir. Nedir bu sorgulayıcılık? Tüketiciler artık internet ortamında bir ürün ya da hizmet için en iyisini arayabilme imkânına sahiptir. Bu ölçüt sadece en uygun fiyat değil, aynı zamanda gerçekten ne kadar fayda sağlayıcı ihtiyaç ve beklentilerini ne kadar karşıladığını da kapsar. Dolayısıyla hayata geçirmek istediğiniz fikrinizin değer yaratıcı nitelikte olması önemlidir.

Girişimcilik eğitimi size yaratma sürecinde izlemeniz gereken yöntemleri ve dikkat etmeniz gereken kriterleri öğretir. Sadece bu kadarla da kalmaz. Girişimcilik kavramını geçmişten günümüze iş yönetimi modelleriyle birlikte kavramanızı sağlar. Bugünün iş dünyasına ait rekabet üstü olmak gibi tanımları anlamanızı sağlayarak bugünün koşullarına göre bir girişim modeli kurabilmeniz için yardımcı olur. Neden girişimci olmak istediğiniz sorusunu sorgulatarak öncelikle kendinizi tanımanızı ve bu işi yapmak için sebeplerinizi analiz etmenizi sağlar. İş planlaması, girişimcilik ekosistemi, değer üretimi, kavram tasarımı ve yaratıcılık teknikleri eğitim sürecinde öğreneceğiniz diğer konu başlıklarıdır.

Girişimcilik nedir? Detaylarıyla öğrenmek, başarılı bir girişimci olabilmek için bilmeniz gereken kriterleri ve izlemeni gereken yolları kavrayabilmek için Enstitü’nün uzun dönem Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi’ne kaydolabilir, iyi bir girişimci olmak adına ilk adım atabilirsiniz.

Herkes girişimci olabilir mi?

Girişimci olmanın bir yaşı yoktur. İyi bir fikre sahip olan herkes olabilir. Aynı zamanda yüksek motivasyon ve doğru yol haritası ile fikirlerini geliştiren kişiler de girişimci olabilir.

Girişimci Kime Nedir?

Bir fikri faydalı ürün ya da hizmete dönüştürerek bundan kar sağlamayı hedefleyen, bunun için risk alan kişi ya da kurumdur.Girişimcilik fikirle başlar. Başarılı bir girişimci olabilmeniz için fikrinizin bir değer yaratıp yaratmayacağını tarafsız bir şekilde değerlendirebilme yetinizin olması gerekir.

İş hayatında başarılı bir girişimcilik için girişimcide olması gereken en temel 5 Özellik Nedir?

Yaratıcı, bilgili, ileriyi gören, cesur ve hemen pes etmeyen yani kararlı olmalıdır. Bu özellikler iş hayatında girişimcilikte başarılı olabilmek için bir girişimcide olması gereken temel özelliktir.Bir girişimci olarak liderlik vasfına sahip olmanız önemlidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!