AnasayfaBlogGemi Kontrol Memuru Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Gemi Kontrol Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

03 Temmuz 2021
Gemi Kontrol Memuru

Gemi kontrol memuru işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda gemilerin kıyıya güvenli bir şekilde yanaşmasını sağlayan kişidir. Araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine uygun bir şekilde görevlerini yerine getirir. Çalışmaları sırasında kendinden beklenen işi belirlenen zamanda yapması gerekir. Zaman yönetimi konusunda çok titiz olmalıdır. Bu alana ilgisi olan kişiler tarafından tercih edilen mesleklerden biridir.

İlgili eğitim: Zaman Yönetimi Eğitimi

Ayrıca bu sektörde son yıllarda yaşanan gelişmeler meslek mensuplarına olan ihtiyacı da arttırmıştır. Meslek tercihleri sırasında araştırılan bölümler arasında yer alır. Kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri bu alanda çalışmak isteyenler için eğitim olanaklarıdır.

Yazımızda merak edilen diğer tüm sorulara yanıtlar hazırladık. Gemi kontrol memuru nedir? Gemi kontrol memuru ne iş yapar? Gemi kontrol memuru maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

Gemi Kontrol Memuru Nedir?

Gemi kontrol memuru gemi ile ilgili işlerde çalışmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen meslek grupları arasındadır. Gemi kontrol memuru, gemilerin kıyıya güvenli bir şekilde yanaşmasını sağlamak amacıyla liman faaliyetlerini koordine eden kişilere verilen unvandır. Tersane ve limanlardaki günlük faaliyetlerin kayıtlarını tutar ve gemi kaza ya da ekipman hasar durumlarını yetkililere rapor eder. Tayfa değişim işlemlerine de yardımcı olur.

Gemi kontrol memuru olmak isteyen kişiler bu alanda hangi eğitimlerden faydalanabileceklerini araştırır. Gemi kontrol memuru olmak için iki yıllık eğitim veren denizcilik meslek yüksekokullarının Deniz ve Liman İşletmeciliği, Deniz Ulaştırma İşletme ve ilgili bölümlerinden mezun olma şartı aranır. Şirketler, faaliyet gösterdikleri sahaya ve iş kapsamına bağlı olmak kaydı ile adaylarda farklı mezuniyet kriterleri arar. Eğitimin yanı sıra mesleki niteliklere de sahip olmalarını beklerler. Sahip oldukları nitelikler hem işe alım sırasında hem de başarılarında önemli rollere sahiptir. Kontrol memurlarının kendilerini sürekli geliştirmeleri beklenir. Gelişimleri için teknolojileri ve sektörü yakından takip etmeleri gerekir.

Gemi Kontrol Memuru Ne İş Yapar?

Gemi kontrol memurunun temel sorumluluğu liman dahilinde bulunan faaliyetlerin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Bu alanda iş bulma imkanları geniş olan meslek mensuplarının sorumluluklarının da çeşitli olduğundan bahsedilebilir. Meslek profesyonellerinin görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Geminin limana zamanında yanaşmasını sağlamak için trafik kontrol sistem prosedürlerini yerine getirmekten sorumludur.

 • Kargolama işlemleri, gemi hasarı, personel ya da tesis ile alakalı verileri derler ve raporlar.

 • Kaptanların liman işlemleri ile ilgili taleplerini yerine getirmesi beklenir.

 • Gemi kalkışı öncesi yapılması gereken işlemleri organize etmesi gerekir.

 • Gemilerin güvenli bir şekilde seyretmesini sağlamak üzere rıhtımlarda periyodik teftişler gerçekleştirir.

 • Gemi operasyonlarına dair resmi belgeleri ilgili makamlara iletmekten sorumludur.

 • Liman kontrol ve gemi hizmetleri ile ilgili idari faaliyetleri koordine eder.

 • Göreve yeni atanan gemi kontrol memurlarına eğitimler düzenler.

 • Liman kapsamında sağlık ve güvenlik standartlarına uygun çalışılmasını sağlamaktan sorumludur.

 • Mesleki gelişimi sürdürmeye devam eder.

Gemi Kontrol Memuru Maaşları

Gemi kontrol memuru çalıştığı işletmede kendisinden beklenen işi verilen zaman diliminde eksiksiz olarak tamamlaması gereken kişilerden biridir. Özel sektörde ve kamu alanında çok fazla iş imkanı olduğundan bahsedebiliriz. Sektörel olarak büyümenin hız kesmediği günümüzde bu alanda meslek mensuplarına olan ihtiyaç da oldukça fazladır. Gemi kontrol memuru gemi ile ilgili işlerde çalışmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Gemi kontrol memuru gemilerin kıyıya güvenli bir şekilde yanaşmasını sağlamak için çalışmalar yürütür. Tersane ve limanlardaki günlük faaliyetlerin kayıtlarını tutmak ve gemi kaza ya da ekipman hasar durumlarını rapor etmek başlıca görevleri arasında yer alır.

Gemi kontrol memuru olmak isteyen kişiler bu alanda hangi eğitimleri alacağını araştırdığı kadar nasıl bir kazanç elde edeceklerini de araştırır. Şirketler, faaliyet gösterdikleri sahaya ve iş kapsamına bağlı olmak kaydı ile iş başvurularında farklı eğitim kriterleri arayabilir. Eğitimin yanı sıra mesleki niteliklere de sahip olmak ve tecrübe de çok önemlidir. Gemi kontrol memurunun maaşları çalıştıkları kuruma göre değişiklik gösterir. Kişinin tecrübesi, eğitimi, sahip olduğu nitelikler de aldığı maaşı olumlu yönde etkiler. Kişiler çalışma yaşamları boyunca kendini geliştirmeye devam etmelidir. Bir gemi kontrol memuru ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • Yeni çalışma yaşamına başlamış bir gemi kontrol memuru en az 3.800 TL maaş kazanır.

 • Bir süre tecrübe kazanmış bir gemi kontrol memuru ortalama 5.000 TL maaş kazanır.

 • Uzun yıllar sektör ve iş tecrübesi olan bir gemi kontrol memuru ise en fazla 6.500 TL gelir elde eder.

Gemi Kontrol Memuru Nasıl Olunur?

Gemi kontrol memuru olmak isteyen kişilerin ilk araştırdığı konu eğitim olanaklarıdır. Gemi kontrol memuru olmak isteyen kişilerin iki yıllık eğitim veren denizcilik meslek yüksekokullarının Deniz ve Liman İşletmeciliği, Deniz Ulaştırma İşletme ve ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Ancak şirketler, faaliyet gösterdikleri alana göre ve iş kapsamına bağlı olarak adaylarda farklı bölüm mezuniyeti arayabilir. Özel sektörde ve kamu alanında iş imkanları geniştir. Kurumların dikkat ettiği bir diğer önemli konuda kişinin tecrübesi ve sahip olduğu niteliklerdir. Bu nitelikler kontrol memurunun iş başarısında önemli rollere sahiptir. Gemi kontrol memurunun öncelikli olarak planlama ve organizasyonel yeteneğinin yüksek olması beklentiler arasında yer alır. İşverenlerin meslek mensuplarında aradığı diğer nitelikler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Yüksek konsantrasyon sahip olmaları gerekir. Motivasyonlarını yüksek tutmaları beklenir.

 • Ekip çalışmasını ve yönetimini sağlayabilmeleri oldukça önemlidir. Gerektiğinde liderlik becerileri sergilemeleri beklenir.

 • Değişken mesai dilimlerinde çalışmaları gerekebilir. Buna uyum göstermeleri oldukça önemlidir.

 • Çoklu iş tanımlarını önceliklendirebilmeli, zaman yönetimi yapabilmelidir.

 • Kriz anında etkili kararlar verebilmelidir.

 • Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemeleri oldukça önemlidir.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünün bulunmaması gerekir.

Gemi Kontrol Memuru Gemi Kontrol Memuru nedir Gemi Kontrol Memuru ne iş yapar Gemi Kontrol Memuru maaşları Gemi Kontrol Memuru nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.