Close
Mobil Menu Bars

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü

18 Nisan 2020, 602 defa okundu.
Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü
gemi inşaatı ve gemi makinaları mühendisliği, mühendislik, denizcilik, gemi, tersane

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği; her türlü askeri ve her türlü sivil deniz aracını, araçların ihtiyaç duyacağı makineleri ve donanımların programlanmasını sağlayan, tasarımını yapan ve üretim sürecini denetleyen alana verilen addır. Temel olarak makine mühendisliğinden gelmekle birlikte ayrı bir disiplin olarak zamanla şekillenmiştir. Çalışmalar; bürolarda, tersanelerde, bakım ve onarım istasyonlarında ayrıca gemi seyir halindeyken de yapılabilmektedir.

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisleri çalışmalarını yürütürken; kaptan, makine zabiti, gemi personeli, makine teknikerleri, teknik ressam ve kurumların yöneticileri olan meslektaşları ile iletişim halinde olurlar. Meslek eğitimi, üniversitelerde gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği programı olarak verilmektedir. Son yıllarda bu alana ilgisi olan adaylar tarafından tercih edilen bölümler arasındadır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü; deniz taşıtlarının bulunduğu her yerde gemi makinelerini geliştirme çalışmaları, analiz etme, proje yönetimi ve planlama, en ekonomik üretimi meydana getirme, çalıştığı kuruluşa, sektöre katkıları olacak, nitelikli, donanımlı, işinin uzmanı mezunları sektöre kazandırmayı hedefler. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü bilgileri temelinde denizcilik ve mühendislik tabanlıdır. Öğrenciler eğitim yaşamlarında bu temeller üzerine kurulu bir eğitim ile karşı karşıya gelir.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi olarak karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin mezun olmaları için 240 kredi tamamlamaları ve üniversitelerinin mezuniyet şartlarını tamamlamaları gerekmektedir. Bölüm adaylarının bazı özelliklere sahip olması beklenmektedir. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümünü seçecek adayların; sayısal düşünme gücü yüksek, şekil ve uzay ilişkilerini çözümleyebilen, bir işi planlayıp, takip edebilme yeteneğine sahip, fen ve matematik derslerine kendini yakın hisseden, öğrenmeye meraklı ve inovatif kişiler olması beklenmektedir.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü tercih edecek kişiler öncelikle mezun olduktan sonra kariyer planlarını nasıl yapılandıracaklarını araştırır. Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları, kariyer yaşamlarına özel sektörde veya kamu kuruluşlarında devam edebilir. Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunlarının büyük bir çoğunluğu iş yaşamlarını tersanelerde görev alarak devam ettirirler. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunların, KPSS’den geçerli puan ile başvuru yapmaları gerekir.

Ardından uygun alanlar için atamalarının yapılmasını beklerler. Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği mezunları, iş planlama ve programlama süreçlerinde, proje aşamalarında; kurumların bürolarında, inşaat aşamasında tersanelerin içinde, onarım sürecinde bakım ve onarım istasyonlarında görev alırlar. Bunun yanı sıra seyir halindeyken de bazı görevler yürütülmektedir. Seyir halindeyken, makine dairesinin çalışma kontrollerini yapmakla görevlendirilirler. Detaylı olarak çalışma alanları;

 • Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,
 • Devlet Bakanlığı, 
 • Türkiye Denizcilik İşletmeleri kamu kuruluşlarında, 
 • Resmi ve özel tersanelerde, 
 • Deniz taşımacılığı yapan özel kurumlarda, 
 • Denizcilik sektöründe denetim ve gözetim yapan bağımsız kuruluşlarda, 
 • Gemi makineleri imal eden fabrikalarda, 
 • Makinelerin alım-satımını yapan ticarethanelerde görev alır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümü mezunları meslek yaşamları içinde birçok farklı görevi yerine getirmek üzere çalışmalar yapar. Proje hazırlama, planlama, analiz etme, raporlama, çalıştığı kuruluşun ekonomik yapısına göre kıyas yapabilme başlıca görevleri arasında yer alır. Kariyerlerini özel sektörde ve kamu kuruluşlarında devam ettirenler için aynı görevler farklı tanımlarla yapılabilir. Kişilerin çalışma alanlarına ve yıllarına göre kademelendirme yapılmaktadır. Aşağıda gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü mezunlarının görevlerini detaylı olarak sıraladık;

 • Kurumlarda, inşa edilecek veya onarımı yapılacak gemilerin uluslararası kurallara uygun olarak projelendirmesinin yapılması ve uygulamasının takip edilmesi,
 • İnşa edilecek gemide kullanılması gereken makine, araç, gereç ve malzemenin seçimlerini yapar, dayanıklılık testleri ve diğer özellikleriyle alakalı ihtiyaç duyulan mühendislik hesaplarını oluşturur.
 • Talep edilen ölçü ve şekilleri gemilerin yapımında, her türlü bakım ve onarım çalışmalarının yürütülmesinde uygulanması sağlar.
 • Gemilerin inşa edilmesi ve işletilmesinin yapılması ile birlikte gemi makine ve yardımcı makinelerinin dizaynlarını oluşturur.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü, eğitim süresince birçok ders ile donanımlı mezunların verilmesini sağlamaktadır. Öğrenciler; 4 yıllık eğitim süresince mühendislik, denizcilik, çizim gibi temel yapılardan oluşan derslerle karşılaşır. Tüm dersleri başarı ile tamamlayan öğrenciler, gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanır.

Mezunlara gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi ünvanı verilmektedir. Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümünü tercih edecek öğrenciler, aşağıda sıraladığımız derslerden sorunlu olacaktır.

 • Gemi Hareket ve Manevraları,
 • Gemi Elektrik Sistemleri,
 • Gemi Makineleri,
 • Gemi İnşaatı ve Gemi Makine Mühendisliği Tasarımı,
 • Deniz ve İş Hukuku,
 • Gemi Geometrisi,
 • Gemi Yapı Elemanları,
 • Gemi İşletmeciliği,
 • Malzeme Bilimi,
 • İleri Matematik

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

2020 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban Puanları ve 2020 Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Sizler için düzenlediğimiz puanlar ilk 5 eğitim kurumunu göstermektedir. Aşağıda verilen puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adayların bilgileridir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği    Taban puan: 431,69790 Başarı sırası: 41821
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Taban puan: 412,02183 Başarı sırası: 55588
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ    Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği (İngilizce)(Burslu) Taban puan: 399,38579 Başarı sırası: 65154
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği (İngilizce)(Burslu) Taban puan: 353,31681 Başarı sırası: 107735
PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ    Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği (İngilizce)(%75 İndirimli) Taban puan: 317,42225 Başarı sırası: 156287

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Nedir?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü; mühendislik, denizcilik temel derslerinden oluşan 4 yıllık lisans bölümüdür. Gemi makinelerini geliştirmek, onarmak, analiz yapmak, projelendirme ve kurumların ekonomik durumlarına göre üretim yapılmasını sağlamak gibi görevleri üstelenecek mezunlar vermeyi hedefler. Mezun olduktan sonra gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisi unvanını alır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü İş imkanları Nelerdir?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü mezunları, kamu ve özel kuruluşlarda iş imkanlarına sahiptir. Mezunların büyük bir kısmı tersanelerde çalışmayı tercih eder. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Devlet Bakanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri kamu kuruluşları diğer görev aldıkları kuruluşlardandır.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği bölümü mezunları özel ve kamu kuruluşlarında farklı görevlerde yer alır. Kariyerlerine projelendirme, planlama, analiz yapma, raporlama görevlerini üstlenerek devam edebilirler. Kişilerin görev tanımları kurumlardaki pozisyonlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!