AnasayfaBlogGeleneksel Medyaya Sosyal Medya Darbesi
Sosyal Medya

Geleneksel Medyaya Sosyal Medya Darbesi

30 Mayıs 2019
Dokunmatik bir ekranda gitar çalan bir elin yakın çekimi. El, bir harita gösteren ekrana bastırırken görülüyor. Elin parmakları yelpaze gibi açılmış ve el hafif kavisli. Gitar parlak siyah bir kaplamaya sahiptir ve teller açık gümüş rengindedir. Dokunmatik ekran parlaktır ve temas ettiklerinde eli ve gitarı yansıtır. Ekrandaki harita mavi bir arka plana sahip ve parlak sarı ve yeşil renkler yolları ve otoyolları gösteriyor.

İletişim ve bilgi alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ile sosyal medya insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Her an her yerde; ürün ve bilgi alışverişini hızlı bir şekilde sağlayan sosyal medya tek başına lider olan geleneksel medyaya sıkı bir rakip olmuştur. Geleneksel medya ile hayatımıza giren alışkanlıkları revize ederek birçok konuda rakibini gerisinde bırakmayı başarmıştır.

Hem Tüket Hem Üret

Sosyal medya geleneksel medyanın aksine çift taraflı bir iletişim sağlayarak, tüketimin yanı sıra üretim için de fırsat yaratmıştır. Yani geleneksel medyanın pasif kitlesi, aktif bir kimliğe bürünmüştür. Bu sayede üretim artmış, çeşitlenmiş ve hızlanmıştır.

Dünyanın bir ucundaki bilginin diğer ucuna saniyeler içinde yayılmasını sağlamıştır. Kısacası tüketen ve üreten kitlesiyle sınırları ortadan kaldırarak, kitle iletişim araçlarının egemenliğine son vermiştir.

İlgili Eğitim: Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Tekelleşmiş Medyaya Karşı Çok Sesli Medya

Tekelleşen geleneksel medya ile halkın bilgiye ulaşma ve haber alma özgürlüğü sınırlanmıştır. Tekelleşmenin kaçınılmaz sonucu olan siyasi ve ekonomik kaygı, ana akım medyanın denetleyici özelliğini kaybettirmiştir. Tarafsız haber yapmanın çok mümkün olmadığı geleneksel medyanın aksine sosyal medya her düşünceye ve bireye eşit mesafede yaklaşmıştır.  

Bununla birlikte yayın yasağı getirilen ancak yüksek kamu yararı içeren bilgilerin yayınlanmasına olanak sağlanmıştır. Toplumun her kesiminden bireylerin ve grupların sesini duyurarak, geleneksel medyanın konu ve birey seçiciliğinin önüne geçmiştir. Sıradan insanların toplumsal olaylara aracısız bir şekilde, doğrudan dahil olmalarını sağlayarak tercih sebebi olmuştur.

Temel İhtiyaç: Sosyal Medya

Geleneksel medyanın oluşturduğu her türlü ihtiyaca cevap veren sosyal medya farklı ihtiyaçlar oluşturarak rakibini yetersiz bırakmıştır. Yeni terimler, meslekler ve markalar yaratarak yaşamın her alanına yayılmıştır. Bireysel gereksinimleri hızlı ve kolaylıkla karşılayan dijital medya günlük yaşamın bir parçası olmuştur.

Alışverişten, haberleşmeye birçok konuda birden fazla seçeneği karşılaştırarak tüketicinin hayatını kolaylaştırmıştır. Bireysel ihtiyaçların yanı sıra, markaların ihtiyaçlarını da karşılayan sosyal medya firma ve müşteri arasında köprü olmuştur. Markaların, hedef kitlesini tanımasına yardımcı olarak müşteriyle doğrudan iletişim kurmasını sağlamıştır.

Bu durum markanın güvenirliğini olumlu yönde etkilediği gibi gelişmiş hedefleme yapmasına da olanak tanımıştır. Marka, geleneksel medyada reklam yayınlamak yerine sosyal medya üzerinden gelişmiş hedefleme yaparak doğru kitleye daha az kaynakla ulaşabilmiştir. Aynı zamanda dijital pazarlama, paylaşım seçeneği sunarak, reklamın yayılmasında tüketiciye de rol vermiştir.

Referansla gelen bu içerik ana akım medyada yayınlanan bir reklama göre daha çok dikkat çekmiştir. Dijital medya reklamlarında markalar, daha az zaman ve para harcayarak, imaj ve bilinirliklerini arttırmıştır. Böylelikle toplum ve markalar ana akım medyadan uzaklaşıp sosyal medyaya evrilmiştir. 

Geleneksel Medyanın Kaynağı: Sosyal Medya

Geleneksel medyanın günümüzde en popüler haber kaynağı sosyal medya haline gelmiştir. Birçok haber kaynağı bulunan ana akım medya, sosyal medyada yaşanan olaylara kayıtsız kalamamıştır.

Magazinden siyasete birçok konuya ve olaya ev sahipliği yapan yeni medya, interaktif ortamı ile toplumun hatta dünyanın gündeminde önemli rol oynamıştır. Bilimden, siyasetten, magazinden birçok ünlü ismi içinde bulundurarak, çoğu kez ertesi günün manşetlerini belirlemiştir. 

Günümüzde geleneksel medya ve sosyal medya arasındaki soğuk savaş net bir şekilde görülmektedir. Yinelenebilirlik, hız ve çift taraflı iletişim sosyal medyanın en büyük artıları olmuştur. Buna karşın bu özellikleri karşılayamayan geleneksel medya;  tekelleşme, objektiflikten uzak yayıncılık ve gazeteci ailelerden gelmeyen patronlarıyla toplum güvenini zedelemiştir.

Yıllardır liderlik koltuğunda tek başına oturan geleneksel medya köşeye sıkışmıştır. Bunun en bariz örneği ise çoğu gazetenin kapatılarak, yayın hayatına dijital yayıncılıkla devam etmesi olmuştur.

sosyal medya geleneksel medya geleneksel medyaya karşı sosyal medya
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775357
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775357
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
875316