AnasayfaBlogGeleneksel Medyaya Sosyal Medya Darbesi
Sosyal Medya

Geleneksel Medyaya Sosyal Medya Darbesi

30 Mayıs 2019
Geleneksel Medyaya Sosyal Medya Darbesi

İletişim ve bilgi alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ile sosyal medya insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Her an her yerde; ürün ve bilgi alışverişini hızlı bir şekilde sağlayan sosyal medya tek başına lider olan geleneksel medyaya sıkı bir rakip olmuştur. Geleneksel medya ile hayatımıza giren alışkanlıkları revize ederek birçok konuda rakibini gerisinde bırakmayı başarmıştır.

Hem Tüket Hem Üret

Sosyal medya geleneksel medyanın aksine çift taraflı bir iletişim sağlayarak, tüketimin yanı sıra üretim için de fırsat yaratmıştır. Yani geleneksel medyanın pasif kitlesi, aktif bir kimliğe bürünmüştür. Bu sayede üretim artmış, çeşitlenmiş ve hızlanmıştır.

Dünyanın bir ucundaki bilginin diğer ucuna saniyeler içinde yayılmasını sağlamıştır. Kısacası tüketen ve üreten kitlesiyle sınırları ortadan kaldırarak, kitle iletişim araçlarının egemenliğine son vermiştir.

İlgili Eğitim: Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Tekelleşmiş Medyaya Karşı Çok Sesli Medya

Tekelleşen geleneksel medya ile halkın bilgiye ulaşma ve haber alma özgürlüğü sınırlanmıştır. Tekelleşmenin kaçınılmaz sonucu olan siyasi ve ekonomik kaygı, ana akım medyanın denetleyici özelliğini kaybettirmiştir. Tarafsız haber yapmanın çok mümkün olmadığı geleneksel medyanın aksine sosyal medya her düşünceye ve bireye eşit mesafede yaklaşmıştır.  

Bununla birlikte yayın yasağı getirilen ancak yüksek kamu yararı içeren bilgilerin yayınlanmasına olanak sağlanmıştır. Toplumun her kesiminden bireylerin ve grupların sesini duyurarak, geleneksel medyanın konu ve birey seçiciliğinin önüne geçmiştir. Sıradan insanların toplumsal olaylara aracısız bir şekilde, doğrudan dahil olmalarını sağlayarak tercih sebebi olmuştur.

Temel İhtiyaç: Sosyal Medya

Geleneksel medyanın oluşturduğu her türlü ihtiyaca cevap veren sosyal medya farklı ihtiyaçlar oluşturarak rakibini yetersiz bırakmıştır. Yeni terimler, meslekler ve markalar yaratarak yaşamın her alanına yayılmıştır. Bireysel gereksinimleri hızlı ve kolaylıkla karşılayan dijital medya günlük yaşamın bir parçası olmuştur.

Alışverişten, haberleşmeye birçok konuda birden fazla seçeneği karşılaştırarak tüketicinin hayatını kolaylaştırmıştır. Bireysel ihtiyaçların yanı sıra, markaların ihtiyaçlarını da karşılayan sosyal medya firma ve müşteri arasında köprü olmuştur. Markaların, hedef kitlesini tanımasına yardımcı olarak müşteriyle doğrudan iletişim kurmasını sağlamıştır.

Bu durum markanın güvenirliğini olumlu yönde etkilediği gibi gelişmiş hedefleme yapmasına da olanak tanımıştır. Marka, geleneksel medyada reklam yayınlamak yerine sosyal medya üzerinden gelişmiş hedefleme yaparak doğru kitleye daha az kaynakla ulaşabilmiştir. Aynı zamanda dijital pazarlama, paylaşım seçeneği sunarak, reklamın yayılmasında tüketiciye de rol vermiştir.

Referansla gelen bu içerik ana akım medyada yayınlanan bir reklama göre daha çok dikkat çekmiştir. Dijital medya reklamlarında markalar, daha az zaman ve para harcayarak, imaj ve bilinirliklerini arttırmıştır. Böylelikle toplum ve markalar ana akım medyadan uzaklaşıp sosyal medyaya evrilmiştir. 

Geleneksel Medyanın Kaynağı: Sosyal Medya

Geleneksel medyanın günümüzde en popüler haber kaynağı sosyal medya haline gelmiştir. Birçok haber kaynağı bulunan ana akım medya, sosyal medyada yaşanan olaylara kayıtsız kalamamıştır.

Magazinden siyasete birçok konuya ve olaya ev sahipliği yapan yeni medya, interaktif ortamı ile toplumun hatta dünyanın gündeminde önemli rol oynamıştır. Bilimden, siyasetten, magazinden birçok ünlü ismi içinde bulundurarak, çoğu kez ertesi günün manşetlerini belirlemiştir. 

Günümüzde geleneksel medya ve sosyal medya arasındaki soğuk savaş net bir şekilde görülmektedir. Yinelenebilirlik, hız ve çift taraflı iletişim sosyal medyanın en büyük artıları olmuştur. Buna karşın bu özellikleri karşılayamayan geleneksel medya;  tekelleşme, objektiflikten uzak yayıncılık ve gazeteci ailelerden gelmeyen patronlarıyla toplum güvenini zedelemiştir.

Yıllardır liderlik koltuğunda tek başına oturan geleneksel medya köşeye sıkışmıştır. Bunun en bariz örneği ise çoğu gazetenin kapatılarak, yayın hayatına dijital yayıncılıkla devam etmesi olmuştur.

sosyal medya geleneksel medya geleneksel medyaya karşı sosyal medya
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
13080