Close
Mobil Menu Bars

Freelance İşler ile Para Kazanmak İster misiniz?

18 Ekim 2019, 2483 defa okundu.
Freelance İşler ile Para Kazanmak İster misiniz?
freelance, iş, çalışma, blog yazarlığı, içerik editörlüğü, fotoğrafçılık, video editörlüğü, online eğitim, sertifika

Oturduğumuz yerden para kazanmayı hangimiz istemez ki? Şahsen ben isterdim :) Peki ama nasıl oluyor o işler? dediğinizi duyar gibiyim. Hemen konuya giriş yapalım o halde. Zaman mekan kavramı olmadan kendi kendinizin patronu olabileceğiniz çeşitli freelance işler yapabilirsiniz. Freelance işleri öğrenmek için sertifikalı ve online eğitimler alabilirsiniz.

Neden Freelance Çalışalım? Freelance çalışmak bize pek çok avantaj sağlar. Bunlardan biri, hiç şüphesiz, dilediğiniz yerde çalışabilmek. İnternet bağlantısının olduğu her yerde bilgisayarınızı ve kahvenizi alıp çalışabilirsiniz. Böylece trafikte zaman öldürmek ve stres altında kalmak yerine evinizde rahat çalışmanın keyfini sürersiniz.  Mesai kavramı yoktur. Yapacağınız işe bağlı olarak, elbette belirli teslim tarihleri olacaktır. Ancak dilerseniz gece çalışır dilerseniz öğle uykunuzdan sonra. Kurumsal hayattaki gibi sabah 9 akşam 5  zorunluluğu yoktur. Şahane!

freelance, iş, çalışma, blog yazarlığı, içerik editörlüğü, fotoğrafçılık, video editörlüğü, online eğitim, sertifika

Freelance İşler Neler?

Yazarak Para Kazandıran Meslek: Blog Yazarlığı

Blog yazarak para kazanmak başta çok cazip gelebilir. Sonradan da oldukça cazip gelmeye devam eder çünkü zaten öyledir :) Peki ne yazacağız? İyi olduğunuz bir alanda, mesleğiniz hakkında, hobiniz ile ilgili ya da duygu düşüncelerinizi paylaştığınız yazılar yazabilirsiniz. Kim bilir, belki de yazacağınız bir yazı birilerinin hayatına dokunacak, iyi gelecek ya da farkında olmadığı güzellikleri göstereceksiniz. 

Öte yandan mesleğiniz ya da iyi olduğunuz konularda içerik üreterek daha spesifik bir kitleye hitap edebilirsiniz. Örneğin diyetisyenseniz sağlıklı beslenme ile ilgili bir blog açabilirsiniz. Ya da gezmeyi çok seven biriyseniz gezdiğiniz yerlerin fotoğraflarını, orada yaşadığınız deneyimleri anlatan yazılar yazabilirsiniz. Belli bir hedef kitleye hitap ettiğinizde, kaliteli içerikler ile iyi okunma sayıları elde etmeye başladığınızda, o sektördeki markalar sizinle iş birliği yapmak isteyecektir. Acenta firmaları, tur şirketlerinin reklamlarını yayınlamanız gibi.

Freelance İşlerin Kalbi İçerik Editörlüğü

Temelde blog yazarlığı ile aynı görünse de bazı farklar mevcuttur. Blog yazarlığı, içerik editörlüğüne giden süreçte bir adım olabilir. İçerik editörlüğü ile doğrudan içerik sitelerine, reklam ajanslarına, şirketlere yazılar yazarsınız. Verilen anahtar kelime ve brief çerçevesinde yazılar yazar, karşılığında paranızı alırsınız. Cüzi miktarlarda elde edeceğiniz paralar biriktikçe iyi rakamlara dönüşecektir.

Bu işin özünde kaliteli içerik üretebilmek yatar. Kaliteli içerik üretebilen biriyseniz online içerik sitelerinde para karşılığında freelance yazılar da yazabilirsiniz. icerikbulutu.com, makale.net gibi. İçerik editörlüğünü kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu konuda online ve ücretsiz İçerik Editörlüğü Eğitiminden faydalanabilirsiniz.

freelance, iş, çalışma, blog yazarlığı, içerik editörlüğü, fotoğrafçılık, video editörlüğü, online eğitim, sertifika

Hobi Gibi İş: Fotoğrafçılık

"Fotoğraf çekmek, insanın aklını, gözünü ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. Bu bir yaşam tarzıdır."  - Henri Cartier Bresson

Fotoğrafçılık nedir? diye sorsam eminim hepimizin verecek cevabı, kuracağı süslü cümleler vardır. Ve evet; bakmakla görmek arasındaki farktır :) Fotoğraf çeken, özellikle de bunu anlamlandırarak yapmayı sevenlerdenseniz bunu neden meslek haline getirmeyesiniz? Üstelik stok fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yükleyebilir, satışlarını da yapabilirsiniz. Öte yandan özel gün çekimleri, ürün çekimleri, mekan çekimleri gibi freelance işler yapabilir, organizasyonların aranan fotoğrafçısı olabilirsiniz. 

Fotoğrafçılığı nasıl öğrenebilirim? diye siz sormadan ben söyleyeyim. Online ve sertifikalı Fotoğrafçılık Eğitimi alarak yeni bir hobi edinebilir ya da bilgilerinizin üzerine koyarak bir meslek sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kendinizi daha fazla geliştirmede bol bol fotoğraf incelemenin payı büyük. Fotoğrafçılık sergilerini takip edip, pinterest.com gibi görsel siteleri sık sık ziyaret edin. Yeni bakış açıları kazanmak ve daha iyi olabilmek için bu gereklidir. 

“En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.- Ara Güler

Mesele en iyi makineye sahip olmak değil, en iyiyi görmeye çalışmak ve bu konuda daima kendini eğitmektir.

Video Editörlüğü (Premiere Pro)

Videoların su gibi tüketildiği platformlarla karşı karşıyayız. Youtube’dan tutun da online derslere kadar izlediğimiz her videonun arkasında bir kurgu süreci vardır. Artık düğün, nişan gibi özel günlerde de video klipler, save the date gibi çekimler çok moda oldu. Çekilen videolar kadar o videoların incelikle kurgulanması da önemli bir süreç. Bilgisayar başında vakit geçirmeyi seven, üretken ve sabırlı biriyseniz Video Editörlüğü Eğitimi ile siz de freelance çalışabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!