Close
Mobil Menu Bars

Fotoğrafçılık Nedir?

27 Şubat 2020, 1372 defa okundu.
Fotoğrafçılık Nedir?
ilk fotoğraf makinesi ne zaman bulundu, fotoğrafçılık nedir, fotoğrafçılığın tarihi hakkında bilgiler, günümüzde fotoğrafçılık

Boş zamanlarımızda, gözümüzün güzel gördüğü objelerin, nesnelerin ya da figürlerin fotoğrafını çekerek ölümsüzleştirmeyi severiz. Bazen elimizdeki telefonlarla, bazen de profesyonel fotoğraf makineleriyle bu işlemi gerçekleştiririz. Ancak, fotoğraf ve fotoğrafçılık hobi veya meslek olmasının yanında, aynı zamanda tarihi çok eski yıllara dayanan bir sanat estetiği olarak da dikkat çeker. O halde öncelikle “Fotoğrafçılık nedir?” sorusunun yanıtını arayalım.

Fotoğraf, doğada gözle görülebilen objeleri, kimyasal maddelerden yardım alarak, ışığa karşı duyarlı hale getirmiş film ya da kâğıt üzerinden tespit etme işlemidir. Fotoğrafçılık ise kamera ve ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturma işinin teknik adı şeklinde bilinir. Lensler teknik anlamda, pozlama sırasında ışığa duyarlı yansıyan ve yayılan ışığa odaklanmak için kullanılan ekipmanlar arasındaki yerini alır.

İlk Fotoğraf Makinesi Ne zaman Bulundu?

Tarihsel süreç içerisinde, hem fotoğrafın hem de fotoğrafçılığın gelişimi son derece ilgi çekicidir. Fotoğraf makinesinin görüntü yakalamak amaçlı kullanılan bir araç olmasının yanında, fotoğrafın kendini göstermesi de iki temel tarihi olaya tanık eder. Bu olaylar yüzey üzerinde tarihi görüntünün oluşturulması ile yüzey üzerinde gerçek görüntünün elde edilmesi olarak gösterilebilir. Tarihteki ilk fotoğraf makinesi  de, 1300 yılında  objektifsiz “Camera Obscura” ismiyle Araplar tarafından icat edilmiştir. Fakat fotoğraf makinesi keşfedilse de, çalışmanın geniş kitlelere yayılması uzun zaman almıştır. 1550’de Nürnbergli Cardan küp biçimindeki kameranın önündeki deliğe ufak bir cam küre yerleştirmiştir. Tarihteki ilk fotoğraf makinesi aşağıdaki gibi gösterilebilir.

ilk fotoğraf makinesi ne zaman bulundu, fotoğrafçılık nedir, fotoğrafçılığın tarihi hakkında bilgiler, günümüzde fotoğrafçılık

Fotoğrafçılığın Tarihi Hakkında Bilgiler

Fotoğrafçılığın başlamasıyla ilgili net bir bilgi elde edilememesine karşın, tarihinin 7.yüzyıla dayandığı söylenir. Arap kökeninden gelme Cabir İbni Hayyam Gümüş Nitrat’ın güneş ışığının etkisi sayesinde karardığını keşfetmesi ve İtalyan ressam Leonardo da Vinci’nin karanlık bir odada yer alan ufak bir deliğin, odanın dışına yansıyan görüntüleri bulması ile fotoğrafçılığın tarihi belirlenmeye başladı. Dünya tarihindeki ilk fotoğraf ise, Fransız Joseph Nicephore Niepce tarafından 1826 senesinde çekilmiştir. Fransa Burgundy bölgesinde konumlanan Niepce’nin malikanesi, LeGras’taki üst kat penceresinden kadraja alınmıştır. Niepce’nin çalışmaları 1829 yılında Daugre  ve Jacqes Manda’nın çalışmalarıyla birleşmiş, 1837 yılında da Daogerreotype’ı ortaya çıkarmalarıyla da hızlıca bir ilerleme kaydetmiştir. Üstelik fotoğraf Yunanca dilindeki “Photos ve Graphos” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan bir terimdir. Bu kelimeler Türkçe’de “Işık ve Çizmek” anlamını karşılar. Tarihteki ilk fotoğraf görüntüsünü aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

ilk fotoğraf makinesi ne zaman bulundu, fotoğrafçılık nedir, fotoğrafçılığın tarihi hakkında bilgiler, günümüzde fotoğrafçılık

Günümüzde Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık günümüzde hobi olarak yapılan bir aktivite olmasının yanında, profesyonel makineler sayesinde de iş alanında önemli oranda kazanç sağlayan meslek kollarından biridir.  Geçmişten bugüne farklı alanlarda, büyük ilerlemeler kaydeden fotoğrafçılık sanatında çekim yaparken objeye ya da figüre göre; refleks, compact, körüklü, minyatür, stüdyo, sualtı, poloraid, otomatik, yarı otomatik ve dijital fotoğraf makineleri mevcuttur.  Bu makineler hakkında bilgi verecek olursak;

Büyük Boy Fotoğraf Makineleri: Büyük boy makinelerde, 9x12, 13x18 cm. ve daha büyük ebatlarda tabaka film kullanılır. Bu makinelerle, daha çok açık havada mimari, endüstri, portre ve reklam çekimi yapılır. Elde taşınma özelliğine sahip olmalarıyla birlikte de ağır makinelerdir. Hem taşınabilir hem de sabit olacak şekilde iki türlü üretilir.

Orta Boy Fotoğraf Makineleri: Orta boy makineler kendi içlerinde kutu, katlanabilir, çift objektifli refleks ve ters objektifli refleks makineler şeklinde sıralanır. Fakat günümüzde sadece tek objektife sahip taşınabilir orta boy makinelerin kullanıldığı görülür. 45 mm den başlayarak, farklı odak uzaklı objektifleri vardır. Portre, basın, reklam, endüstri çekimlerinde ve stüdyolarda profesyoneller tarafından tercih edilirler.

Küçük Boy Fotoğraf Makineleri: Küçük boy fotoğraf makinelerine, hem profosyonel hem de amatör fotoğraf çekimi yapan kişilerin elinde rastlamak mümkündür.  Çekimlerinde 24x36 mm. Ölçüsünde film kullanılır. Balık gözü, normal, geniş, tele, zoom ve makro gibi çeşitli objektiflerle birbirinden farklı odak uzaklıklarındaki görüntüleri elde etmek mümkündür.

Minyatür Fotoğraf Makineleri: Bu makineler daha çok, fotoğrafı çekilen kişinin kimsenin haberi olmadan fotoğrafının çekilmesi istendiğinde kullanıma açılır. Görüntü boyutları son derece küçük olduğundan, fazla büyüme imkanı sağlamazlar. Polis, casus ya da gizli çekim yapılması gereken haberlerde basın sektöründe çalışan fotoğrafçılar tarafından kullanılır.

Polaroid Fotoğraf Makineleri: Fotoğrafı çektikten sonra görüntüyü hemen verebilen fotoğraf makineleridir. Gövde yapısı, objektifi ve vizör sistemlerinin diğer makinelerle aynı olmasına karşın, arka bölümleri özel kasetli film bandını alacak ölçüde yapılmıştır. Reklam ve vesikalık çekimlerine yönelik ışık ve düzenleme tekniklerinde kullanılır.

Fotoğrafçılık eğitimi almak isterseniz online eğitimler bünyesinde verilen programları inceleyebilirsiniz. 

Fotoğrafçılığın Alanları Nelerdir?

Günümüzde fotoğrafçılığın ilerlemesiyle birlikte çeşitli alanları da oluşmuştur. Düğün fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı ve portre fotoğrafçılığı gibi alanları mevcuttur. 

Kimler Fotoğrafçılık Yapabilir?

Temel fotoğrafçılık eğitimi alarak, üzerine çalışmak istediği fotoğrafçılık alanında kendini yetiştiren herkes fotoğrafçılık yapabilir. 

Fotoğrafçılık Eğitimi Nerelerden Alınabilir?

Ülkemizde pek çok özel kuruluşta fotoğraf eğitimi verilir. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde verilen online eğitimler kapsamında fotoğrafçılık ve ileri seviye fotoğrafçılık hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz.

Ayşe Aycan Arıcan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!